Sari la conținut

Cablu electric pentru semnale si cum se leaga


LinX
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 54
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Vizitator corleone
Buell foloseste tipul acesta de conectori: Deutsch. Sunt ok, dar nu se merita deranjul. Ce ai tu este perfect.

 

verbul a merita nu este reflexiv

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ba, voi va plictisiti rau pe la casele voastre... Mars de-aici, ca sunteti offtopic! Omul a fost de treaba si a venit cu sfaturi, in timp ce unii dintre voi isi etaleaza frustrarile unde nu-si au locul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

verbul a merita nu este reflexiv

e in australia, mah, nu mai stie romana. ce ai?

oare a stiut vreodata? :crack:

 

Ba, voi va plictisiti rau pe la casele voastre... Mars de-aici, ca sunteti offtopic! Omul a fost de treaba si a venit cu sfaturi, in timp ce unii dintre voi isi etaleaza frustrarile unde nu-si au locul.

ia defineste tu, mosule, substantivul "frustrare" :blink:

hai sa te vad! :blink:

Editat de kheratha
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

e in australia, mah, nu mai stie romana. ce ai?

oare a stiut vreodata? :crack:

 

 

ia defineste tu, mosule, substantivul "frustrare" :blink:

hai sa te vad! :blink:

Hai JET,te iei de om aiurea-n tramvai,cauti anturaj sau care e faza?A dat un sfat personal si a gresit un cuvant,daca il crezi prost sau ipocrit lasa-l sa fie asa,nu muri tu de grija lui.

Ca sa fiu ontopic:eu la semnalizari am innadit firele ,am izolat cu izoler-band si este o mare tiganie,varianta cea mai eleganta este cea cu papucei si izolator termo-contractil,ambele functioneaza la fel de bine daca sunt facute corect.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ca sa fiu ontopic:eu la semnalizari am innadit firele ,am izolat cu izoler-band si este o mare tiganie,varianta cea mai eleganta este cea cu papucei si izolator termo-contractil,ambele functioneaza la fel de bine daca sunt facute corect.

 

Pentru ca probabil ai facut treaba de mantuiala si ai folosit bandizoler din piata.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu lucrez 8 ore zilnic cu asa ceva (lipesc fire la componente electrice, conectez....etc, in domeniul "automotive").

 

Nu exista termenul "innadit" aici. Sunt vibratii, umezeala, etc.

 

Si nu numai asta, nu sunt personal de acord cu "improvizatiile" de orice fel. Cand faci un lucru, este bine sa il faci sa dureze.

 

Iar in legatura cu gramatica, nu sunt "varza" precum cred unii. Limbajul este menit ca sa te faci inteles intr-un anumit grup. Daca am fost inteles, scopul a fost atins. Corectiile de eroare sunt si in protocoalele de date din PC-uri :crack:

Editat de Baiazid
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu lucrez 8 ore zilnic cu asa ceva (lipesc fire la componente electrice, conectez....etc, in domeniul "automotive").

Rau ai ajuns domn' inginer... :crack: . Hai ca vin si eu acolo sa lipesc fire.. Cu engleza de balta ma descurc?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Iar in legatura cu gramatica, nu sunt "varza" precum cred unii. Limbajul este menit ca sa te faci inteles intr-un anumit grup. Daca am fost inteles, scopul a fost atins. Corectiile de eroare sunt si in protocoalele de date din PC-uri :crack:

 

:blink: asa dom'le injiner zi'le

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu lucrez 8 ore zilnic cu asa ceva (lipesc fire la componente electrice, conectez....etc, in domeniul "automotive").

 

Nu exista termenul "innadit" aici. Sunt vibratii, umezeala, etc.

 

Si nu numai asta, nu sunt personal de acord cu "improvizatiile" de orice fel. Cand faci un lucru, este bine sa il faci sa dureze.

 

Iar in legatura cu gramatica, nu sunt "varza" precum cred unii. Limbajul este menit ca sa te faci inteles intr-un anumit grup. Daca am fost inteles, scopul a fost atins. Corectiile de eroare sunt si in protocoalele de date din PC-uri :crack:

 

ai inebunit compet

te "pui" la mintea lor odihnita

 

ce frumos suna nu exista termenul "innadit" numai romanii sunt in stare sa faca asa ceva la un fir

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ai inebunit compet

te "pui" la mintea lor odihnita

 

ce frumos suna nu exista termenul "innadit" numai romanii sunt in stare sa faca asa ceva la un fir

 

Ai si tu dreptate ... am raspuns cat de cat civilizat. Nu ai cu cine, stiu. Unii sunt deja in lista de ignore. E mai simplu, nu le vad ineptiile.

:crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acuma fara nici o suparare, dar cum sa nu fii luat la misto daca explici banalitati cu stil savant?

 

A ajuns subiect de service pe forum moto cum sa legi 2 fire la... semnalizari. Mi-am facut lucrarea de diploma pe tema asta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acuma fara nici o suparare, dar cum sa nu fii luat la misto daca explici banalitati cu stil savant?

 

A ajuns subiect de service pe forum moto cum sa legi 2 fire la... semnalizari. Mi-am facut lucrarea de diploma pe tema asta.

 

Hai sa iti explic cum:

 

Omul a intrebat cum se face un lucru. Pentru unii este o banalitate, pentru altii nu. La fel si cu distributia, pentru mine e o necunoscuta pentru altii este o banalitate.

 

Nu am explicat folosind nici un termen de savant, am zis cum se face in 2-3 metode.

 

De aceea este rubrica service, intrebari si raspunsuri in domeniul service moto.

 

Faptul ca m-ati luat la misto sau pe el, e treaba voastra, voi ramaneti cu mistoul, eu raman cu un post bine scris. Vad ca asta este esenta forumului acum: cum sa te iei de altul si cautatul de motive aiurea de cearta. Mai bine nu scriai daca nu aveai ceva constructiv de zis. Decat sa pierzi timpul aiurea sa zici ceva nefolositor mai bine fa altceva.

Editat de Baiazid
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Asa cum tu ai descris 3 metode, asa am descris ai eu una, care dupa parerea mea in cazul de fata se preteaza cel mai bine.

 

Se leaga firele frumos (cu fundita, impletit, cu nod, prin rasucire) dupa gustul fiecaruia, apoi se izoleaza foosind un bandizoler de calitate. Sau chestiute de-alea care se strang la cald de care ziceai tu.

 

Daca era vorba de firele care sunt intrari pentru bobinele de inductie am fi folosit metoda ta sau poate alta.

 

Oricum din ce stiu eu, papucii firelor de la semnalizare sunt destul de aproape de acestea, deci in cazul de fata nu avea decat sa schimbe firul semnalizarilor cu unul mai lung daca voia o solutie eleganta iar imbinarea sa o faca in papucii deja existenti.

Cu cat mai putine imbinari, cu atat mai bine.

 

Dar chestii cu cataloage de mufe si mufite, clesti, ciocane, cred ca nu isi au rostul. Isi ia omu 3 clesti si trusa de conectori sa lege 4 fire obosite. :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Asa cum tu ai descris 3 metode, asa am descris ai eu una, care dupa parerea mea in cazul de fata se preteaza cel mai bine.

 

Se leaga firele frumos (cu fundita, impletit, cu nod, prin rasucire) dupa gustul fiecaruia, apoi se izoleaza foosind un bandizoler de calitate. Sau chestiute de-alea care se strang la cald de care ziceai tu.

 

:crack:

 

Eu nu sunt de acord cu impletitul firelor sub nici o forma. Nu este o solutie. Orice improvizatie strica.

 

Dar fiecare face cum doreste. Eu cositoresc si izolez ori sertizez in conectori izolati. Imi place treaba facuta cum trebuie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sunt complet de acord cu tine, si ai dreptate aici. Dar unde este cazul.

Pentru cineva care nu are pistol de lipit sau posibilitate de priza langa moto, nu merita deranjul. Iar diferentele de "calitate" sa zicem asa, intre o impletitura si o cositorire ar fi de 5% maxim. Sunt aplicatii care merita atentia cuvenita, altele nu.

Cel mai frumos in cazul lui era asa: Scotea semnalizarile, le lua in casa, le schimba firele cu unele mai lungi, le cositorea, le bibilea, in capat le punea conectori la fel cu cei de pe moto si gata.

 

Hai ca deja am luat-o pe aratura si ar fi cazul sa dorm, zic acelasi lucru de 14 ori. :crack:

 

Seara buna in Oz acolo sau ce ora o fi. Aici e 7:34 si sunt dupa o noapte de munca.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Imi permiteti sa fiu offtopic si simultan fascinat de faptul ca un thread despre cum se leaga 2 sirme a generat 5 pagini de discutii (balacareli)? :crack: Multumesc.

Nu e nevoie sa iti perimitem ca iti permiti tu.

Bine ai venit in randul celor care au postat fara sa aiba nimic concret de zis.

Io unu' n-am de gand sa leg 2 sarme pe motocicleta mea. S-a lamurit si chestiunea asta pe paginile anterioare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Hai JET,te iei de om aiurea-n tramvai,cauti anturaj sau care e faza?A dat un sfat personal si a gresit un cuvant,daca il crezi prost sau ipocrit lasa-l sa fie asa,nu muri tu de grija lui.

Ca sa fiu ontopic:eu la semnalizari am innadit firele ,am izolat cu izoler-band si este o mare tiganie,varianta cea mai eleganta este cea cu papucei si izolator termo-contractil,ambele functioneaza la fel de bine daca sunt facute corect.

auzi, desteptaciune cu prezervativ pe cap, ce rost are sa pui papuci, sa-i conectezi si apoi sa tragi un tub termo peste ei??!?

papucii se folosesc in cazul unor conexiuni demontabile iar tubul termo exact pentru conexiuni nedemontabile.

vezi ca prezervativul ala ti-a cam innabusit creierul, scoate-l repede pana nu te legumizezi :crack:

 

Nu e nevoie sa iti perimitem ca iti permiti tu.

Bine ai venit in randul celor care au postat fara sa aiba nimic concret de zis.

Io unu' n-am de gand sa leg 2 sarme pe motocicleta mea. S-a lamurit si chestiunea asta pe paginile anterioare.

ok, tie iti recomand sa folosesti un cablu CYAbY de 16 mm2 si sa-l innadesti cu mufe argintate, sa fii sigur ca nu ai pierderi de curent si rezistenta mecanica mare, deoarece acest tip de cablu are invelis metalic. iti dai seama ca, fiind motocicleta, mai cazi, o mai julesti de asfalt. e normal sa ai cabluri cu teaca metalica, nu? :blink:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Fetito, dar cum de te-ai nascut asa inteleapta?

 

Uite o femeie pe care o admir, are habar de notiuni tehnice...

 

Ori are tatal tau service?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Omu' cred ca a legat de mult alea, cred ca se si da... topicul merge inainte! :crack:

 

Offtopic: am io o banuiala cine e kheratha.... :blink:

Editat de Lupu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Omu' cred ca a legat de mult alea, cred ca se si da... topicul merge inainte! :crack:

 

Offtopic: am io o banuiala cine e kheratha.... :blink:

 

Elena Basescu? :blink:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...