Sari la conținut

Parbrize home made


Cavaleru
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 277
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Am o Yamaha Virago cu ghidon Ape hunger cat m-ar costa un parbriz home made ?

:crack:

dictionary.jpg

E vorba de ape hanger.

 

No offence man! Dar m-ai facut sa zambesc...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ma adresez catre bogdan_harea: stiu ca poate nu este locul potrivit, insa m-ar interesa un pret aproximativ pt confectionarea unui crash-bar, cel din imagine.

Multumesc, numai bine !

 

post-20895-0-65158500-1363964633_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ti-am trimis PM.

 

asa ceva poti face? dar cu 10cm mai inalt?

 

daca da, cam la ce pret ar iesi... informativ..

Misto parbrizul, dar e mare rau! Cu sculele mele nu pot face parbrize mai mari de 60x70 cm, asta fiind dimensiunea maxima a placii de plastic de la care se pleaca la termoformare. Pt a nu avea defecte optice mai trebuie decupat 1,5-2 cm pe contur. Nu am avut cereri pt asemenea dihanii.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Se poate face, dar cum vad ca esti din Cluj nu am cum sa-ti iau masurile.

E ok,fac eu rost de dimensiuni dar vreau sa stiu un pret aproximativ,eu vreau ceva simplu

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut,

Am parbrizul de mai jos, se mai poate remodela la cald sa fie ca originalul la prinderi? Dupa ce l-am fixat a plesnit la una din prinderi.

Iti pot da si parbrizul original pentru a ii vedea forma, prinderile. Este vorba de un VFR 750 1996.

 

post-18188-0-46590200-1364894374_thumb.jpg

post-18188-0-65624400-1364894379_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu stiu daca mai poti face ceva prin caldura. Banuiesc ca gaurile nu veneau la pozitie si le-ai fortat. Incerca cu o pila rotunda mai grosiera sa largesti gaurile pe directia prinderilor si poate este de ajuns. Inbraca varful pilei in izolir band, in caz ca-ti scapa sa nu zgarii parbrizul. Oricum, daca ai reusit sa-l pleznesti, ori l-ai fortat foarte tare, ori materialul nu este prea grozav. Daca nu corespunde ca forma il poti incalzi cu rabdare deasupra flacarii de aragaz in zona in care rezisti cu mainile goale si cu el cald si semi inmuiat sa-l lipesti de carene ca sa ia forma necesara, pana se raceste.

Editat de bogdan_harea
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Gaurile vin la pozitie, doar ca forma parbrizului in dreptul gaurilor este alta si de aici apare fortarea. Te-am intrebat pentru ca ai mai multa experienta cu plasticele astea si ma gandesc ca ar iesii mai bine treaba facuta de tine decat daca as face-o eu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu este nici o problema, dar prin incalzire forma parbrizului se poate modifica si in afara zonei neaparat necesare si de aici anumite defecte optice. In plus toata operatie este la ghici pt ca nu stim din ce material este facut si implicit temperaturile de termoformare incalzire,,curgere, stabilizare. Te ajut gratis pt ca din pacate nu pot garanta nimic.

Editat de bogdan_harea
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Buna ziua, pentru un BMW R1100 GS ma intereseaza daca ati mai produs ceva variante turing. Adica fie un parbriz mai mare fie deflector.

 

Multumesc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

E greu de gasit chiar si in placa mare. Eu unul nu am reusit sa fac rost si crede-ma am cautat. Unui amic i-am facut un deflector dintr-un capac de aparat electic in genul capacelor de la picapurile clasice din plastic fumuriu . S-a indoit si format bine, fiind tot turnat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Parbriz pt BMW K1100/93 mai mare decat original, din plexiglas 6 mm.

 

Asa a iesit.

Buna Bogdan, daca vreau si eu un parbriz pentru k 1100 ca asta din poze cit costa? a iesit belea, mai lat, mai inalt exact ce-mi doream, in plus si mai clar. Trimite modalitatea de comanda si pret te rog, multumesc

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...