Sari la conținut

"vechimea" bateriei noi


harciogu
 Share

Postări Recomandate

Am si eu o nelamurire legata de cumpararea unui acumulator neetansat, Pb-acid, "neformat"-"neformatat" (adica fara electrolit in compartimentele/bacul bateriei). Trebuie sa il caut de vreo data de fabricatie (ca la gume, la care se stie ca imbatraneste cauciucul si nu merita sa iei in 2009 o guma nou fabricata in 2002 de exemplu)?

 

Mi s-a spus: nu lua de la X, ca are acumulatori noi de 4-5 ani. Dar... daca placile nu erau in acid... ce puteau sa pateasca?? Chimic vorbind, nici nu intra in discutie sulfatarea, poate doar oxidarea. Am cautat pe net, pe forum... dar nu am gasit nimic.

Editat de harciogu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai cred ca tocmai de-aia se vand asa, cu acidul separat, pentru a preveni imbatranirea si obtinerea unei perioade de stat la raft indefinite...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Deci o baterie folosita nu se strica intr-un an, dar niste bucati de plumb si niste acid sulfuric in sticluta se uzeaza stand pe raft un an... :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

in general un acumulator fara electrolit in el e incarcat 75% cand pui tu electrolitul se mai incarca parca 90%, apoi mai trebuie pus la redresor 10-15 min pt a ajunge 100%, ....atat timp cat e incarcat 75% e adus de producator intr-un fel de "staza" si rezista asa cam 3 ani din ce stiu......si cei care au electrolit din fabrica au procedura lor de incarcare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

in general un acumulator fara electrolit in el e incarcat 75% cand pui tu electrolitul se mai incarca parca 90%, apoi mai trebuie pus la redresor 10-15 min pt a ajunge 100%, ....atat timp cat e incarcat 75% e adus de producator intr-un fel de "staza" si rezista asa cam 3 ani din ce stiu......si cei care au electrolit din fabrica au procedura lor de incarcare.

 

Corect ce ai scris! "Staza" de care spui este defapt oprirea reactiei, adica placile de plumb nu mai mai au cu ce acid sa reactioneze, motiv pt care se adauga ulterior o anumita cantitate de acid sulfuric!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

help me pleassse, o idee despre cateva magazine deschise maine de motociclete unde as putea gasii bujii pt honda cbr f4i????

 

sau vre-un binevoitor care sa aibe asa ceva de vanzare maine????

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

in general un acumulator fara electrolit in el e incarcat 75% cand pui tu electrolitul se mai incarca parca 90%, apoi mai trebuie pus la redresor 10-15 min pt a ajunge 100%, ....atat timp cat e incarcat 75% e adus de producator intr-un fel de "staza" si rezista asa cam 3 ani din ce stiu......si cei care au electrolit din fabrica au procedura lor de incarcare.

misto logica. cum ai determinat acele procente? cu regula de trei simpla? :scratch:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu, cu regula de 3 simpla, asa scria pe cartea tehnica a bateriei care am cumparat-o ....si scria ce am zis mai sus.....decat sa cometezi aiurea vin-o cu argumente.. :scratch: ..asa sa vb im aiurea din "almanahe"...sunt multi, "care este"

Editat de cata_30
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...