Sari la conținut

Cine Se Ofera Sa Imi Doneze Si Mie Ce Mai Are Prin Garaj Si Nu Ii Mai


Supapa_Jr
 Share

Postări Recomandate

cric lateral la minsk... nu cred ca ai probleme cu pusul pe cricul central (ai sub 40 de kile?)... mai bine ii pui un cric central latzit (shtiu ca e o problema cu stabilitatea pe cricul cetral la minsk... de-asta spun asta)... si cred ca potzi sa rezolvi asta cu nishte tzeava, sudorul de care vorbeai pe topicul despre tobe si masuratorile pe care le faci pe motocicleta

 

:haha:

 

in rest? ce te mai intereseaza de prin garaje?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ma bag si eu ca musca-n lapte...

 

Si eu as fi vrut sa am un cric lateral la Mobra mea. Nu ca n-as putea s-o ridic (e usoara) dar eu merg foarte mult prin oras si de fiecare data cand opresc trebuie sa " trag" de ea, heeeiii - rup si s-o asez pe cricul central. M-am cam saturat si in plus mi se pare ca imi ia ceva timp. Cu un cric lateral ar fi mult mai simplu.

 

Dar,....... m-am uitat odata... asa la ea :haha: (ochiometric masurand) si mi-am dat seama ca nu prea am unde sa-l pun. (chiar daca l-as avea) . Asa ca,........ nu-i mai pun cric lateral........

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cricul lateral se face daca ai cap sa-l proiectezi bine... eu mi-am facut la Jawa din fier beton serios, exact la unghiul care trebuie, poti intoarce motocicleta pe el ca pe japoneze. Alea gata facute de altii sau de cumparat fie nu se potrivesc si trebuie sa le mai modifici, fie nu sunt rezistente. :haha:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

dak vrei ceas de turometru doar de "faza", dezign si toate cele... de ce nu il faci chiar tu ? :D

 

atasez nishte poze.

 

post-5125-1133292047_thumb.jpgpost-5125-1133292203_thumb.jpg

 

post-5125-1133292694_thumb.jpgpost-5125-1133292710_thumb.jpg

 

il prelucrezi cum potzi tu in photoshop, paint sau ce ai la indemana, il printezi, pui un ac (d-ala de cusut centrat in pct ce reprezinta centrul cercului descris de ccadran), tai din tabla de aluminiu (d-aia subtzire de la dozele de BR sau coca-cola) un ac de ceas pe care il vopseshti cum vrei si il infingi la capatul gros in acul mai sus mentionat, ii atasezi un geam din plexiglas si GATA :haha:

post-5125-1133292887_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Stii ca la asta nu m-am gandit deloc .... chiar e super buna ideea dar mai am o intrebare...daca stii cumva cat de greu se da gemul de la ceasul de minsk jos pt ca vreau sa-pun un fundal mai misto si aluia...:lol:

:haha: :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Totusi eu vreau sa imi fac motoru mai frumos nu mai urat!!!

P.S. Cine are vreun turometru care nu ii mai trebuie???

 

Daca la tine arata mai frumos cu un turometru pus aiurea...ce sa zic..ai gusturi nu-i gluma..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Belbody Mobra 50S ("Turist", sper sa nu gresesc) au si cric lateral ala sigur se potriveste, asa este a mea ...

Salutari cu faru'

 

Multumesc de informatie Alex. Chiar nu stiam. A mea oricum are cadrul putin modificat in partea din spate. Ai idee de unde as putea face rost de un cric de ala cum ai tu?

 

Si mai spuneai tu odata ca s-ar putea sa se mai gaseasca in Buzau la un magazin antic cauciucuri noi. Am fost de cateva ori la Buzau in ultimele saptamani (pe fuga) dar n-am stiut sa intreb (iti dai seama cum s-ar fi uitat la mine cineva intrebat: "Nu va suparati, nu stiti unde se afla magazinul cu cauciucuri de Mobra?" :haha: )

 

Am nevoie de 2 cauciucuri noi 21 X 2,75 pentru ca la primavara trebuie sa fac ITP-ul la mobra.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De cand are Mobra roti pe 21 zoll?

 

21 nu reprezinta diametrul in inch, reprezinta raza cauciucului in cm

 

diametrul este 21cm x 2 = 42 cm ~ 17 inch (sau tzolli sau "), deci, daca vrei in sistemul asta, de fapt este cam de 17.

 

Oricum pe cauciuc scrie exact asa "21 x 2,75" . Mi-a trebuit ceva timp pana am descoperit cum se face conversia :haha: .

Editat de Belbody
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De cand a iesit de pe poarta fabricii...Nu stiai ca are roti de 21?

 

nice try.... vezi ca a dat altcineva un raspuns mai destept ca al tau. Sau cuvantul "zoll" nu l-ai putut citi ca nu e in romaneste?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Belbody, spune si tu cand treci prin Buzau, poate ne intalnim la o cafea iar in ceea ce priveste cauciucurile sa stii ca ma duc la magazin eu cred ca are, ca numai eu am luat de la ei, ceilalti care mai au Mobre prin Buzau(vreo 2, 3 ) se multumesc cu ele asa cum sunt ca vai de mama lor.

Pretul unui cauciuc acum aprox 2 luni era de 500.000 sper ca nu s-au scumpit.

salutari cu faru'

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bai pai sa spuneti si voi daca treceti pe la magazinul ala daca au si alte tipuri de cauciucuri pt rusoaice. Mie chiar imi pare rau ca nu stiu de unde sa iau cauciucuri noi Victoria sau Danubiana (daca mai fac pt moto). Arata chiar misto pe clasice si sunt foarte rezistente in timp.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mie chiar imi pare rau ca nu stiu de unde sa iau cauciucuri noi Victoria sau Danubiana (daca mai fac pt moto). Arata chiar misto pe clasice si sunt foarte rezistente in timp.

 

La Timisoara se mai gasesc, din cand in cand in talcioc, cauciucuri rusesti. Daca te intereseaza spune-mi dimensiunea. Cand dau pe acolo iti pot cauta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bai pai sa spuneti si voi daca treceti pe la magazinul ala daca au si alte tipuri de cauciucuri pt rusoaice. Mie chiar imi pare rau ca nu stiu de unde sa iau cauciucuri noi Victoria sau Danubiana (daca mai fac pt moto). Arata chiar misto pe clasice si sunt foarte rezistente in timp.

 

De cauciucuri romanesti chiar nu stiu nimic unde s-ar mai putea gasi, dar, in bazar la Galati sun 2 rusi care aduc cauciucuri rusesti de aproape orice dimensiune. Nu stiu exact unde sunt fabricate (cred ca in Ukraina) dar la prima vedere par de calitate. Pretul variaza de la 500mii la 1mil, (asa era cand am fost eu ultima ora) si cred ca aduc si "la comanda".

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator stress_L&P

aduc si la comanda si cauciucurile sunt acceptabile dar atat! adica tin relativ mult dar aderenta cam lasa de dorit daca nu e uscat si cald afara :haha:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...