Sari la conținut

Remorci Moto


Postări Recomandate

  • Răspunsuri 74
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

merci Dragos :haha:

 

Bogdane, am vazut remorca ta. Mi se pare cam mult fier in ea. Cate kile are?

Eu nu am cine stie ce experienta la plimbat cu remorca, dar mi se pare ca se pune f repede daca sunt 2 oameni.

 

Cat despre agatzatul motocicletei direct de masina ... eu nu mi-as pune niciodata motocicleta agatzata asa. Cred ca as conduce numai cu ochii in oglinda.

 

Are ceva fier, intr-adevar ! dar toata lumea (si enduristi din vest) care au vazut-o au zis ca e f.buna, ca e lata si foarte stabila, cele usoare si inguste au tendinta sa fuga sau sa se rastoarne. Pina la urma 20-30 kg in plus nu conteaza, conteaza ce pui pe ea. Eu am dus 2 Adventure-uri si TT-ul meu fara probleme de la mare la Bucuresti, tractate cu Megane-ul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Are ceva fier, intr-adevar ! dar toata lumea (si enduristi din vest) care au vazut-o au zis ca e f.buna, ca e lata si foarte stabila, cele usoare si inguste au tendinta sa fuga sau sa se rastoarne. Pina la urma 20-30 kg in plus nu conteaza, conteaza ce pui pe ea. Eu am dus 2 Adventure-uri si TT-ul meu fara probleme de la mare la Bucuresti, tractate cu Megane-ul.

 

Cum se descurca Meganul cu trasul? E diesel?

Eu vreau sa-mi iau un Opel Astra 1.7 TD. Cred ca s-ar descurca rezonabil.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cum se descurca Meganul cu trasul? E diesel?

Eu vreau sa-mi iau un Opel Astra 1.7 TD. Cred ca s-ar descurca rezonabil.

NU, e 2000 benzina, 125 cai, deci are putere ca lumea, daca am numai un motor pe ea aproape ca nu se simte. Astra 1.7 TD citi cai are , cam puturos la deal dieselul stiu. Altfel, cum mai merge piciorul ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

NU, e 2000 benzina, 125 cai, deci are putere ca lumea, daca am numai un motor pe ea aproape ca nu se simte. Astra 1.7 TD citi cai are , cam puturos la deal dieselul stiu. Altfel, cum mai merge piciorul ?

 

Eu gandeam ca dieselul e mai bun la tras - are cuplu mai mare. Eu am mers cu dieseluri si as zice ca suint mai bune decat benzina daca dai de greu. Astra are 75 cai dat mi s-a parut ca are cuplu bun. Inca nu am luat-o. Am timp sa ma mai razgandesc pana la primavara

 

Piciorul e bine, multumesc. Cred ca scap de ghips miercurea viitoare. Sa vedem cum iese in poza.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu gandeam ca dieselul e mai bun la tras - are cuplu mai mare. Eu am mers cu dieseluri si as zice ca suint mai bune decat benzina daca dai de greu. Astra are 75 cai dat mi s-a parut ca are cuplu bun. Inca nu am luat-o. Am timp sa ma mai razgandesc pana la primavara

 

Piciorul e bine, multumesc. Cred ca scap de ghips miercurea viitoare. Sa vedem cum iese in poza.

 

Aici cu cuplul la diesel nu poti zice ca e mai mare ca la benzina . Dar cu siguranta dieselul are cuplu mai mare la turatii mici fata de benzina la aceleasi turatii.Dieselul e calculat de asa natura sa scoata cuplu mai bun la turatii mici deoarece motorina arde mai incet ca benzina de 600 de ori si de aceea nu poate sa dezvolte turatii mari . 75 de CP sunt super suficienti pentru remorca asta si datorita faptului ca dieselul are alte rapoarte de demultiplicare in cutia de viteze fata de benzina sunt mai apropiate vitezele decat la benzina care sunt mai lungi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Poti sa tragi remorca si cu 75 de cai, stai linistit, doar nu trebuie sa concurezi cu masina pe drum.

@Dragos: enduristul care ti-a facut remorca cred ca nu si-a pus nicioadata motorul pe remorca, doar asa

se explica cat de aiurea au pus bridele de ancorare!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@Dragos: enduristul care ti-a facut remorca cred ca nu si-a pus nicioadata motorul pe remorca, doar asa

se explica cat de aiurea au pus bridele de ancorare!

 

Ba io zic ca-s puse foarte bine problema e sa ai cu ce sa le legi de remorca al meu a stat foarte bine si vreau sa spun ca Dragos nu a iertat nimic pe drum a depasit tot la rand! :haha:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mai, nu prea inteleg eu de ce va chinuiti asa sa gasiti o remorca pt moto cand nu dispuneti de fondurile necesare (de la 750 e... in sus, noua..). daca dispui doar de 300-500 euro, intri pe net"anunturi"(http://www.ziare.com/?ziare=lista_ziare

) si i-ti cumperi o remorca normala de marfa la mana2, inmatriculata, functionala, si nu te doare capul ! e adevarat ca sant mai grele( 250-350kg) dar, daca nu o vrei si pt carat nisip sau varza, i-i dai jos tabla laterala si eventual podeaua, cumperi 2-3 jgeaduri(max 50-60e) si i-ai mai dat jos 100-150kg cel putin.

cu sau fara sistem de franare,stau pe drum de zici ca sant lipite(datorita greutatii), trage masina mai greu, dar se rezolva cand pleci cu 1/2 ora mai devreme. se urca moto super usor, singurul dezavantaj e ca daca nu ai un sisten sa stea moto singura pana o legi, i-ti mai trebe un preten.

 

eu mi-am luat de pe net, cu 15.000.000 o belea de remorca, a naibii merge dupa mine unde vreau...!

o zi la RAR pt identificare, 15 min la politie sa-i ridic actele, si in 3 zile eram pe munte.

 

sau se mai poate si cum arata poza dar sa le bagi si sa le legi ia cam o ora...

post-970-1134285716_thumb.jpgpost-970-1134285919_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@Dragos: enduristul care ti-a facut remorca cred ca nu si-a pus nicioadata motorul pe remorca, doar asa

se explica cat de aiurea au pus bridele de ancorare!

 

S-a apucat de enduro DUPA ce mi-a facut mie remorca :haha: :D

Am vazut una mai noua facuta tot de ei, si au corectat problema.

Si eu mi-am corectat-o. Doua bucati de otel-beton de 10, un aparat de sudura si o juma' de ora de munca.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 6 months later...

daca va intereseaza remorci moto am urmatoarea propunere:

remorcile din oferrta Polo

-MT 751 BS 3 (cu platforma, si pt ATV) 950 Euro

-MT 750 BS 3 (cu rama-doar pt moto) 850 Euro

remorcile sunt noi, cu sine pt 3 moto si livrabile la Oradea

dragos.voda@rdslink.ro, 0723160169

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Poti sa tragi remorca si cu 75 de cai, stai linistit, doar nu trebuie sa concurezi cu masina pe drum.

@Dragos: enduristul care ti-a facut remorca cred ca nu si-a pus nicioadata motorul pe remorca, doar asa

se explica cat de aiurea au pus bridele de ancorare!

ba baieti eu trag cu matizul remorca si trei motosare si nu am probleme inca la 100 la ora fac si depasiriu de se ingrozeste lumea ....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ba baieti eu trag cu matizul remorca si trei motosare si nu am probleme inca la 100 la ora fac si depasiriu de se ingrozeste lumea ....

 

Ai voie sa tragi remorca cu Matizul? Cam suna a dosar penal ... multa bafta! :banana:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

da de ce sa sune a dosar penal ?????...remorca plus motocicleta maxim doua nu depasesc sarcina mas=xima ....asa k ....normal da nu se poate k scrie 0 in certificat la masa tractabila .....nu are ca sa/ti faca ...asa k eu trag mai departe cu matizucu asa cum am facut si pana amu ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

normal da nu se poate k scrie 0 in certificat la masa tractabila .....nu are ca sa/ti faca ...asa k eu trag mai departe cu matizucu asa cum am facut si pana amu ...

 

Tocmai de-aia - ca in talon scrie 0 la masa tractabila.

Pur si simplu, cf legii, masina aia nu are voie sa traga remorca.

 

Cum ziceam - bafta! :banana:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Tocmai de-aia - ca in talon scrie 0 la masa tractabila.

Pur si simplu, cf legii, masina aia nu are voie sa traga remorca.

 

Cum ziceam - bafta! :banana:

masina nu poate nu k nu are voie deci pt asa ceva nu se gface dosar penal ....daca ar fii cum zici tu ne/ar fqace dosar si daca sunt prea multi in masina si asa mai departe amenda in cel mai rau caz.....legea suna astfel....ai voie sa tragi cu cat b pana la 750 kg pe o axa dar cu conditia k masina si remorca plus incarcatura sa nu depaseasca 3500 kg.....asta e legea ...asa k tu ce miai scris ar fii prea dramatic .....numai bine

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

masina nu poate nu k nu are voie deci pt asa ceva nu se gface dosar penal ....daca ar fii cum zici tu ne/ar fqace dosar si daca sunt prea multi in masina si asa mai departe amenda in cel mai rau caz.....legea suna astfel....ai voie sa tragi cu cat b pana la 750 kg pe o axa dar cu conditia k masina si remorca plus incarcatura sa nu depaseasca 3500 kg.....asta e legea ...asa k tu ce miai scris ar fii prea dramatic .....numai bine

 

S-ar putea sa ai dreptate ... insa eu zic ca e mai bine sa vezi exact ce scrie in lege.

Eu stiam ca e nasol sa tragi mai mult decat scrie in talon sau mai mult de 3500kg cu B-ul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

S-ar putea sa ai dreptate ... insa eu zic ca e mai bine sa vezi exact ce scrie in lege.

Eu stiam ca e nasol sa tragi mai mult decat scrie in talon sau mai mult de 3500kg cu B-ul.

...pai asta e k nu trece de 3500kg ...oricum daca ii sa analizam dca vrea cineva sati faca rau te fute...eu unu fac pe prostu...domnu sunt student suntem multi fratietrc sunt habarnist.....imtelegi? :banana: ...asta tre sami trag animalu ala de crf cu ceva nu???...te salut ...la cluj vii?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu nu stiu cum faci tu depasiri cu matizu tractand o remorca cu 3 motoare, chiar si 3 crossuri a cate 90 de kile plus o remorca de 150 de kile fac ca. 420 de kile, adica mai mult de jumatate din masa proprie a matizului. Sotia mea a avut matiz si la 100 km/h nu prea mai avea acceleratie nici cu 2 pasageri, daramite cu remorca.

Eu zic sa ai grija, franele matizului nu-s facute pentru o sarcina mai mare decat masa ei maxima autorizata, sa nu se "ingrozeasca" lumea pentru altceva decat bravuri!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 year later...

 

DAR... Am auzit de la cineva (nu am vazut cu ochii mei) ca ar exista un dispozitiv care se pune pe carligul tau de remorcare si urci roata fata a motocicletei pe acest dispozitiv si o blochezi acolo. Roata spate a motocicletei ramane pe asfalt si de fapt motocicleta merge pe ea (bineinteles scoasa din viteza). Ieftin si bun! Acest dispozitiv nu are osie si roti proprii, deci nu este o remorca. De fapt ai o masina care tracteaza o motocicleta, ambele inmatriculate, prin urmare totul este legal OK. Ramane de investigat cum arata acest dispozitiv si daca sa poate procura de undeva. Daca afla cineva ceva, ma intereseaza si pe mine.

 

 

dap...buna ideea, daca nu tii la gume si vrei sa te dai cu slick-uri prin noroi:D

am vazut remorcutze la bricostore pe la 18 milioane, parca...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 months later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...