Sari la conținut

problema tipica


elm
 Share

Postări Recomandate

Apropos, care dintre voi a incercat o aprindere electronica tranzistorizata (si are o schema)? ;)

Cea mai buna idee ar fi una de-a gata de la gotronic dar nu stiu cum ma tin curelele (ca la jupi trebe doua), asa ca pina una-alta, as incerca sa fac eu una (pastrind vechiul ruptor mecanic), dar fara sa ma apuc de proiectare (ca aia dureaza) :burnout:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Apropos, care dintre voi a incercat o aprindere electronica tranzistorizata (si are o schema)? ;)

Cea mai buna idee ar fi una de-a gata de la gotronic dar nu stiu cum ma tin curelele (ca la jupi trebe doua), asa ca pina una-alta, as incerca sa fac eu una (pastrind vechiul ruptor mecanic), dar fara sa ma apuc de proiectare (ca aia dureaza) :burnout:

Nu te chinui ca nu merita pune Gotronic ca este doar aproximativ 300000 lei vechi bucata poti pastra platinile si sunt f. bune te costa mai mult piesele si nici nu poti faca asa de bine.

Succe

Nu

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

OK. deci saiba cu pricina arata cam asa (culoare rosie ) si nu va rideti de desen m-am scremut cit am putut ;) sageata verde este reglajul cvare mai taie sau mai pune amestec in stinga sau dreapta a galeriei negre ....care dupa calitatea ruseasca nu este perfect calibrata si finisata .

-daca nu o ai se poate confectiona foarte usor ditir-o bucata de tabla fina !

-reglarea aprinderii cu doua platini perfect simetric practic este imposibila !!!!!

 

numai bine si spor la treaba ! :burnout: post-33671-1234472266_thumb.jpg

 

 

uauuuu!!eu nici nu ma gandeam ca poate exista asa ceva..........chiar are un rol asa de important???

 

 

si....esti chiar asa convins ca nu poate fii perfect simetric avansul????

 

 

eu cred ca daca depui oleaca efort(2-3 ore...) va mere foarte bine!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator stress_L&P

avansul nu va fi niciodata la fel, indiferent ca ai platina sau aprindere electronica! platina are eroare foarte mare, electronica mult mai mica dar tot are!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

avansul nu va fi niciodata la fel, indiferent ca ai platina sau aprindere electronica! platina are eroare foarte mare, electronica mult mai mica dar tot are!

 

 

 

 

zicea cineva ca din bataile motorului,suruburile se slabesc si automat de deregleaza aprinderea......

din moment ce fiecare surubel are saiba grover(scriu bine?) nu are voie sa se desurubeze!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

zicea cineva ca din bataile motorului,suruburile se slabesc si automat de deregleaza aprinderea......

din moment ce fiecare surubel are saiba grover(scriu bine?) nu are voie sa se desurubeze!!!

 

Gresit! Chiar si cu saiba grower se mai slabesc suruburi. Este evident ca rolul acestor saibe este acela de a impiedica slabirea. Nu trebuie sa presupui ca nu se slabesc, ci din contra, iar atunci sa fii pregatit sa stringi la loc. Sa stii ce sa stringi, cit sa stringi si cum sa stringi! Plus ca, de foarte multe ori, materialul saibei e de slaba calitate si acestea sint casante si se sparg!

Toate bune! :burnout:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Gresit! Chiar si cu saiba grower se mai slabesc suruburi. Este evident ca rolul acestor saibe este acela de a impiedica slabirea. Nu trebuie sa presupui ca nu se slabesc, ci din contra, iar atunci sa fii pregatit sa stringi la loc. Sa stii ce sa stringi, cit sa stringi si cum sa stringi! Plus ca, de foarte multe ori, materialul saibei e de slaba calitate si acestea sint casante si se sparg!

Toate bune! :burnout:

 

 

da......saiba grower pentru anti-slabire....saiba plata pentru distantare

 

pai da....si asa mere,o data pe saptamana strangi toate suruburile,si stii ca numai ai probleme

 

@cicloburu,eu nu folosesc niciodata seibi noi,absolut nici odata!am avut o experienta neplacuta cand am luat vreo 10 suruburi de 13....si 13 s-au facut!am o galeata de surubri,seibi,piulite.....de toate felurile!

 

 

 

Numai bine! ;)

Editat de Mihai_J4
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pai...elm are probleme cu cel drept(ala e fumigena),transmisia motor-cutie se face pe partea stanga a motorului(cilindrul stang) si ala se pare ca nu scoate fum....deci simeringul (dublu o-ring) este bun!

 

cel drept,are un simering dublu o-ring mic(spre cutie,spre volanta nu are ce sa traga,decat aer fals pe la simeringurile de acolo,acolo uleiul nu are voie sa intre...daca intra inseamna ca nu este etansata cutia)

 

-vezi ca in spatiul volantului tre sa bagi 100g ulei ! ;)

-uite ca am mai gasit si ceva negru pe alb :agree: nu stiu daca toate capacitatile sint valabile ca asta este o carte de Jupi 3....oricum le aveti in ruseste la topicul IJ unde am pus toata cartea de Jupi 4...banuiesc ca la pagina 17-18 sint capacitatile de alimentare ca eu ruseste... :burnout:

post-33671-1234707812_thumb.jpgpost-33671-1234707871_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 months later...
OK. deci saiba cu pricina arata cam asa (culoare rosie ) si nu va rideti de desen m-am scremut cit am putut :huh: sageata verde este reglajul cvare mai taie sau mai pune amestec in stinga sau dreapta a galeriei negre ....care dupa calitatea ruseasca nu este perfect calibrata si finisata .

-daca nu o ai se poate confectiona foarte usor ditir-o bucata de tabla fina !

-reglarea aprinderii cu doua platini perfect simetric practic este imposibila !!!!!

 

numai bine si spor la treaba ! :unsure: post-33671-1234472266_thumb.jpg

 

- cam tirziu dar iacata ca am dat peste ea prin grajd,.....de retinut ca este valabila DOAR la bicilindrice ! :cheers:

post-33671-1242844278_thumb.jpgpost-33671-1242844324_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...