Sari la conținut

curatat oglinda din far


bill
 Share

Postări Recomandate

la spalare am bagat niste apa si sau format niste pete usoare ,mici ,in far datorita presiunii puternice. aveti idee cu ce se curata fara sa ating?

ma gandesc sa bag niste otzet sau niste alcool, oare e nashpa?

ce stiti, aveti alte cunostinte in aceasta materie?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

Condoleante

Ca noua nu va mai arata.

Cu alcool izopropilic 99% tot iti va lasa urme(pete) de la uscarea care nu are loc simultan pe toata suprafata. Eu am reusit sa am rezultatea oarecum bune pe un far sufland cu aer comprimat dupa stropirea oglinzii in intregime cu alcool dintr-un recipient de spalat geamuri :cheers: Daca faceam o baltoaca de alcool pe oglinda cand se usca se vedeau clar marginile unde fusese alcoolul. Acum cred ca depinde si cat de maniac esti si ce pretentii ai de la lucrare.

Dar poate la BMW nu e ca la HONDA.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

plastic metalizat se numeste.

Ti-as sugera intai sa o scufunzi in apa(ca sa iei prafu' si sa n-o zgarii), apoi sa o pulverizezi cu alcool izo iar uscarea sa o faci cu aer comprimat. Nu-i place sa o stergi cu carpe, vata etc, adica mecanic, prin abraziune. Sper sa ai noroc!

 

Bafta!

 

plastic polimerizat parca i zice
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mai, dar voi sunteti chiar bolnavi !

ca dracu aveti cu 2-3 pete pe suprafata de reflexie? sunteti la proiectie video HD ?

 

 

off topic: vezi mai bine daca iti functioneaza TOATE becurile, daca ai uleiul la nivel, apa, amortizoare ok, lantul este corect intins, lichid de frana, starea placutelor.....etc

Editat de Lucianggg
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mai, dar voi sunteti chiar bolnavi !

ca dracu aveti cu 2-3 pete pe suprafata de reflexie? sunteti la proiectie video HD ?

 

 

off topic: vezi mai bine daca iti functioneaza TOATE becurile, daca ai uleiul la nivel, apa, amortizoare ok, lantul este corect intins, lichid de frana, starea placutelor.....etc

good posting... dar ce vrei unii oameni sufera de perfectionism... de parca ar conta.

 

eu am curatat ieri oglinda interna, avea un strat fin,fin de praf si l-am luat cu degetul uscat, apoi cu un tampon de bumbac uscat plimbat cu un betisor... (pe gaura becului)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

DA, acel procedeu galvanic care cuprinde 4 etape: electro-eroziune(matuire) apoi cuprare, nickelare, cromare, a unui mat. plastic(non-metalic) se numeste metalizare.

Polimerizarea, implica un polimer, care e' cu totul altceva si nu vreau sa intram in discutii de specialitate, vreau doar sa vorbim corect.

 

ma refeream la materialul pe care sa acoperit galvanic crom sau nikel. exista cateva tipuri de plastic care pot fi nikelate sau cromate
Editat de kawaz
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

×
×
  • Creează nouă...