Sari la conținut

LUCAS sau Saito?


perseu77
 Share

Postări Recomandate

EBC ...nu o sa regreti,eu sunt fan EBC le folosesc de ceva ani si nu m-au dezamagit niciodata,o sa simti diferenta de la primele frinari!

 

Cit despre placute, indiferent de ce mobra ai, daca vrei frine uita de saito,ferodo,lucas si altele...

 

Topul meu:NISSIN EBC,SBK, BREMBO TOKIKO,BRAKING(despre braking am avut mari dezamagiri pe un 1000 RR kitul complet roti,discuri "turnate" si placute.....s-a rezolvat pina la urma cu pacutele NISSIN)

merci pt raspuns, EBC am comandat la sfatl mai multor amici si cunoscatori... prefer sa dau mai scump, barem pt linistea mea psihica... ca franele sunt probabil lucrul cel mai important la o motocicleta, de ele depinde in mare parte viata motociclistului...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 61
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

As dori sa stiu ce sa aleg intre placute de frana Lucas sau Saito, deoarece doresc sa fac o comanda de la Louis. Lucas sunt cam 32 euro, Saito 16 e.

Ma intereseaza sa nu uzeze foarte mult discul de frana.

Deci, care dinre cele doua marci imi recomandati? Ma intereseaza niste placute mai poroase, spongioase.

 

Merci.

 

 

salut ,

 

situatie e clara : LUCAS

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

merci pt raspuns, EBC am comandat la sfatl mai multor amici si cunoscatori... prefer sa dau mai scump, barem pt linistea mea psihica... ca franele sunt probabil lucrul cel mai important la o motocicleta, de ele depinde in mare parte viata motociclistului...

Daca te uitai bine in linkurile date de mine vedeai ca sunt de la un magazin on-line.

Inmulteste preturile de acolo cu 0,15 si obtii pretul in lei.

 

Puteam sa ti le cumpar si sa ti le trimit fara nici un adaos din partea mea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca te uitai bine in linkurile date de mine vedeai ca sunt de la un magazin on-line.

Inmulteste preturile de acolo cu 0,15 si obtii pretul in lei.

 

Puteam sa ti le cumpar si sa ti le trimit fara nici un adaos din partea mea.

Is mai ieftine la tine in Brno ca si la noi?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Is mai ieftine la tine in Brno ca si la noi?

Nu stiu daca la Brno sau nu, dar am gasit EBC pe un magazin online unde setul de fata era in jur de 800kc, asta vine 120 de lei... vezi linkurile din postul meu anterior.

 

http://www.motobikers.cz/detail/desticky-y...diversion-xvz-/

 

http://www.motobikers.cz/detail/desticky-y...-850-trx-850-g/

Editat de Belbody
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cand o sa simt eu ca as putea frana mai tare dar nu ma ajuta frana, poate o sa caut si eu ceva mai bun. dar la cele 2 moto cu care am mers, am simtit ca moto poate frana mai tare decat permite aderenta rotilor, deci???

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Problema se pune la stres cum franeaza. E o diferenta intre a pune o frana de urgenta prin oras, cand abia se incalzesc si 50km de serpentine. Ca idee, am pus SBS sinterizate pe fata la BMW. La rece merg, dar nimic spectaculos. Insa la cald scad 5 metri (de la 40 la 35) din franarea de la 100km/h.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

voi frana de motor nu folositi? :cheers: Eu folosesc frana cand ma opresc si uneori daca intru prea tare in curbe, in rest nu stiu de cate ori o pisc la un drum, chiar si pe serpentine. mana din gaz face toata treaba...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

voi frana de motor nu folositi? :lol: Eu folosesc frana cand ma opresc si uneori daca intru prea tare in curbe, in rest nu stiu de cate ori o pisc la un drum, chiar si pe serpentine. mana din gaz face toata treaba...

 

Ok, ce ma sfatuiti sa comand pentru un Bandit de 600 din '96?

Si fata si spate.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

voi frana de motor nu folositi? :lol: Eu folosesc frana cand ma opresc si uneori daca intru prea tare in curbe, in rest nu stiu de cate ori o pisc la un drum, chiar si pe serpentine. mana din gaz face toata treaba...

Cum sa nu folosim. Si in MotoGP se foloseste. Noi de ce nu am folosi-o? E o manevra foarte buna in multe situatii, mai ales ca suna si fain pe motocicleta ca trebuie sa treci prin toate treptele. :)

Ai serpentine pe langa Brno? Oare cum arata niste serpentine cu asfalt perfect :D ? Ca si eu am serpentine aici, da cam lasa de doirt calitatea asfaltului.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cum sa nu folosim. Si in MotoGP se foloseste. Noi de ce nu am folosi-o? E o manevra foarte buna in multe situatii, mai ales ca suna si fain pe motocicleta ca trebuie sa treci prin toate treptele. :D

Ai serpentine pe langa Brno? Oare cum arata niste serpentine cu asfalt perfect :lol: ? Ca si eu am serpentine aici, da cam lasa de doirt calitatea asfaltului.

 

Vai saracul de mine, nici nu am...

 

Nu stiu cum mergi tu, dar eu nu folosesc frana prea des, exact asa cum spuneam. Si merg tare de obicei.

Si chiar nu inteleg la ce foloseste o frana "teapana" atunci cand o folosesti doar pentru a ajusta condusul fluent, nu pentru opriri de urgenta.

Editat de Belbody
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

se discuta puternic care placuta e cea-mai-cea. nimeni nu discuta insa despre gumele folosite.

un sistem de franare performant (reising, ca tot e la moda), fara niste gume performante e zero, blocheaza roata si PA.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vai saracul de mine, nici nu am...

 

Nu stiu cum mergi tu, dar eu nu folosesc frana prea des, exact asa cum spuneam. Si merg tare de obicei.

Si chiar nu inteleg la ce foloseste o frana "teapana" atunci cand o folosesti doar pentru a ajusta condusul fluent, nu pentru opriri de urgenta.

Fain ca ai serpentine si ma gandesc ca e si asfalt bun....alta viata! Sa vezi cum arata la noi asfaltul acuma ca s-a dus zapada.

Eu folosesc ambele frane pt ca simt motocicleta mai stabila daca pun si frana spate si nu merg prea tare de obicei. Parerea mea e ca o placuta de frana buna tine mai mult, mai ales cele sinter si in caz de urgenta franeaza mai bine, insa asta uneori te poate ajuta, iar alteori rasturna.

 

 

se discuta puternic care placuta e cea-mai-cea. nimeni nu discuta insa despre gumele folosite.

un sistem de franare performant (reising, ca tot e la moda), fara niste gume performante e zero, blocheaza roata si PA.

Daca e topic de placute de frana ce sa-i faci. Este si pt gume, si inca mai multe. :lol: Intr-adevar, asa e. Fara gume degeaba ai frane bune.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu stiu daca la Brno sau nu, dar am gasit EBC pe un magazin online unde setul de fata era in jur de 800kc, asta vine 120 de lei... vezi linkurile din postul meu anterior.

 

http://www.motobikers.cz/detail/desticky-y...diversion-xvz-/

 

http://www.motobikers.cz/detail/desticky-y...-850-trx-850-g/

 

 

M-ati convins. Mi-am luat EBC made in SUA "cap- coada". sinte :lol:

Cost 420 ron (doua setruri fata si un set spate).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mi-am comandat printr-u cunoscut placute EBC , tip FA 179 HH , double H Superbikes,Streetsport,Race formula, made in USA asa cum mi-a recomandat Belbody. Cred ca am facut o alegere buna, ca eram cat pe aci sa iau placute Saito. Le voi schimba saptamana viitoare .Sunt curios cum se comporta.Cele initiale, nu le stiu marca, incepusera sa scartaie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Uite-asa se creeaza mituri si oamenii ajung sa plateasca litere in loc de calitate:

 

"m i c h e l i n" "m e r c e d e s" "n i k e" "d o l c e e c a b a n a"

 

Da chiar nu poti sa dormi noaptea daca nu e una cea mai buna decat toate???

 

- placutele sunt consumabile da-le dracu, e ca si cum ai face un top al hartiei igienice, care curata cel mai bine, ... cand de fapt scopul e unul....

-care sunt cele mai bune paharele de plastic

- care sunt cele mai bune coli de hartie

- pixuri

 

- cea mai buna vata...

- cel mai bun si natural zahar...

 

etc.

 

PLACUTE NASA frate!!!!

 

PLACUTELE CHUCK NORRIS sunt cele mai cele. Alea anuleaza si inertia, te opresti instant, ca-n zid.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Belbody, jur ca eu mi-as pune pe motor si placute marca Ying Chung, dac-as sti ca nu scirtiie ca Lucas-urile pe care le am acum. Asa ca ne mai uitam si la marca citeodata.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bine spus, dar nu si corect. Daca suna bine nu inseamna ca e si adevarul.

Placutele de frana nu sunt ceva simplu. Multa lume le fabrica, dar nu toti le pot face bine. Unele tin mai mult, altele mai putin, unele consuma discul mai repede, altele nu, unele franeaza mai puternic, altele nu, unele permit o modulare mai buna franarii, altele musca din prima (desi asta e mai mult pt viteze mari sau circuit). Pt unii mai pretentiosi conteaza, iar pentru altii nu. Desi de cele mai multe ori nu ar merita osteneala, daca tot e iarna si exista forum, de ce sa nu discutam si despre placute de frana si diferentele dintre ele...

Parerea mea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pentru mine nu conteaza. Bine, daca scartaie in draci le-as schimba, recunosc..

Insa nu cred ca se poate face un clasament... exista intr-adevar placute bune si placute rele... dar mai multi producatori fac placute bune: brembo, ferodo, nissin, ebc... etc... restul sunt gunoaie si nu merita mentionate. Cu toate ca procedura de fabricare este aceeasi, se folosesc cam aceleasi materiale.

 

Eu daca mi-as deschide maine linie de fabricat placute as cauta sa ma apropii cat se poate de standardele celor de sus, as cumpara patente, etc... cine e tampit sa faca lucruri de calitate indoielnica? Astfel de producatori sunt autoeliminati de pe piata, nu toata lumea e tampita, mai ales motociclistii...

 

P.S. - nu mai e iarna de vreo 2 saptamani. Asa ca lasati prostiile si iesiti si vestiti venirea primaverii!! Macar in weekend.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pentru mine nu conteaza. Bine, daca scartaie in draci le-as schimba, recunosc..

Insa nu cred ca se poate face un clasament... exista intr-adevar placute bune si placute rele... dar mai multi producatori fac placute bune: brembo, ferodo, nissin, ebc... etc... restul sunt gunoaie si nu merita mentionate. Cu toate ca procedura de fabricare este aceeasi, se folosesc cam aceleasi materiale.

 

Eu daca mi-as deschide maine linie de fabricat placute as cauta sa ma apropii cat se poate de standardele celor de sus, as cumpara patente, etc... cine e tampit sa faca lucruri de calitate indoielnica? Astfel de producatori sunt autoeliminati de pe piata, nu toata lumea e tampita, mai ales motociclistii...

 

P.S. - nu mai e iarna de vreo 2 saptamani. Asa ca lasati prostiile si iesiti si vestiti venirea primaverii!! Macar in weekend.

stai linistit ca sunt o gramada de motociclisti care habar nu au k au si placute de frana...... dar sa mai stie si de cine stie ce firma. :friends: apropos , am schimbat pe la mijlocu` sezonului trecut placutele la un suzuki savage , si acu am vazut k mai am 1,5 mm de carne....placute ferodo...cred k nu ma tin si sezonul asta... stiu pe cineva care incaca placute, or fi mai bune..? :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...