Sari la conținut

BMW F650/ST FUNDURO 1993-2000


Postări Recomandate

Consumul de 6,5% este extraurban, deci nu are importanta daca e ora de varf sau nu...adevarul e ca mi-am si bagat mana in gaz si am avut cauciucurile putin dezumflate...dar nici chiar asa....6.5% e mult rau. :angry:

Si 4.8 mi se pare mult pentru extraurban.. Anul trecut, pe A2, mi-a luat offizieru' 4.1 in regim 110-120 fara pasager, dar incarcat (topcase plus un rucsac pe locul pasagerului).. Asta cu tot cu o tura in forja de cateva zeci de secunde (era primul drum mai zdravan, si voiam sa vad la cat se duce - dupa ceas a dus 175, probabil adevarul e mai jos umpic)..

 

In oras imi lua 6-6.5 maxim.. In ultima vreme cam usuca si la mandea, abia de fac 200-220 km fara rezerva.. deci ceva nu e cum trebe nici la mine, da' vine timpul si pentru asta.. :angryfire:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 4,7k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

despre reglat lantu,

pe bascula scrie ca jocul lantului trebuie sa fie intre 2-3 cm

in carte pe langa informatia asta, adauga si expresia " la gol"

ideea e ca eu am 2, 3 cmc cu mine calare pe ea, cu toate astea intre 3000-3500rpm intra lantu intr-o zbenguiala de zile mari.

zornaie si se zbate, intrebarea mea e , sa-l mai strang ?

 

bafta !

 

 

ps: bogdan!, saptamana asta am bagat numa poze de noapte, gata imi ajungeee nu mai vreaauuu :angryfire:

multumesc de oferta oricum.

:angry:

Despre lant...astazi am facut o pana...deci am dat jos roata si am refacut si reglajul lantului... Da are cam 2-3 cm la gol. Ideea e ca se mareste golul cand e greutate pe ea intrucat pinionul mic de la cutie e undeva mai sus decat boltul care face articulatia basculei spate cu cadrul(daca nu ma-nsel). Asa a rezultat din "experimentele" de azi si din ce am privit. Deci tu ai lantul foarte intins la gol.

Un alt aspect care apare este faptul ca un lant folosit (sa nu zic uzat) se intinde inegal...iar pe o portiune va avea un anumit tip de intindere, pe altele se va comporta altfel...Na, poftim, cica regleaza-l...:baldy:)

Eu sunt incantat de mestereala si de invatat despre motor...mai am putin si devin expert in toate maruntisurile acestui F650 din 93-99. Dar banii pe care i-am sacrificat au dovedit ca achizitia mea a fost buna(un motor foarte bun) dar si cu complicatii(multe piese marunte au picat pe carca mea...si le-am rezolvat pe toate pe rand): ba garnitura la evacuare...ba suporti de coburi, ba schimb ulei si toate cele...ca se pare ca cine a facut schimbul inainte nu s-a sinchisit sa se documenteze la cantitati. Mai am in lista urmatoarele treburi: trebuie sa-i iau parbriz(model '96, atentie)-cine ma poate indruma spre o varianta ieftina: eu am gasit noi cu 90 euro in medie; daca vreun baietan de prin Bucuresti are modelul asta si ma poate ajuta servindu-l pe un domn sa-si faca matrita dupa parbrizul asta ...as putea iesi mai ieftin cu bucata asta de plexic, desi as ramane dator cu ceva beri la prima intrunire; am nevoie de un levier la comanda ambreiaj(actual am unul de RT si nu e tocmai cursa buna), imi trebuie plasticele ornamentale(unul de la prinderea coarnelor-la pipa si unul rotund la gaura unde vine boltul basculei spate)peste suruburi, imi trebuie cablu turometru si va rog sa-mi spuneti daca faptul ca a incetat sa-mi mai indice turatia poate avea si alte cauze(ceva sarit la cutie sau la bord), mai trebuie o garnitura evacuare(primul cot) si as vrea sa-i pun protectii la manere(mentionez ca le are pe cele metalice din capatul coarnelor pentru cazaturi, dar nu si cele care sa protejeze levierele la frana/ambreiaj si mana de vant) si un crash bar(pe spate am deja suportii de coburi care protejeaza). Am sa ajung astfel sa pregatesc de vanzare primul meu motor in perfecta stare de functionare si estetic...gata pentru touring. Va rog sa ma ajutati sa procur cate ceva din piesele mentionate si sa ma sfatuiti daca aveti idei/experienta in rezolvarea micilor probleme care fac diferenta si va multumesc anticipat!

Sa ne auzim sanatosi!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

uita-ti parbrize de toate marimile si culorile pt babele noastre

http://17460.hotdigital.eu/Windschutz-Verk...3b4331fa_x1.htm

 

ramane de vazut cine si cum aduce de la oamenii astia...

 

 

berea se indreapta catre domnu Thomas !

:angry:

post-20871-1237529865_thumb.jpg

Editat de memyselfandI
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Puig poti comanda/cumpara de la motorteam.ro

Daca nu au pe stoc si intarzie mai mult decat vrei sa astepti (sau e vb de bani) - poti lua direct de la BS Motorparts (am amici care au luat mai multe la gramada de la ei si in 36 ore aveau coletul la usa cu DHL-ul - vezi http://17460.hotdigital.eu/Shipping-Costs_...3b4331fa_x4.htm )

Editat de Thomas
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Puig poti comanda/cumpara de la motorteam.ro

Daca nu au pe stoc si intarzie mai mult decat vrei sa astepti (sau e vb de bani) - poti lua direct de la BS Motorparts (am amici care au luat mai multe la gramada de la ei si in 36 ore aveau coletul la usa cu DHL-ul - vezi http://17460.hotdigital.eu/Shipping-Costs_...3b4331fa_x4.htm )

si uite asa te-ai mai scos de'o bere, rece de data asta ! :angry:

 

 

multam !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

uita-ti parbrize de toate marimile si culorile pt babele noastre

http://17460.hotdigital.eu/Windschutz-Verk...3b4331fa_x1.htm

 

ramane de vazut cine si cum aduce de la oamenii astia...

 

 

berea se indreapta catre domnu Thomas !

:angry:

Da' pretu'...pretu' cit e?Dupa umila mea parere,cu transport la client cu tot,cred ca sare de 100 euroi!

Totusi,m-ar interesa un pret aproximativ real,ca sa-mi testez inima! :angryfire:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Referitor la turometru

~~~~~~~~~~~~~~

 

Mi s-a rupt Âşi mie acest cablu. Am luat altul nou de la Contempo Brasov (reprezentanta BMW din Bv) cu 60 ron.

Daca vrei să fii sigur că e rupt.... verifică să fii sigur că e prins sus la ceasu din bord Âşi jos la cutia de viteză (lângă levieru de la ambreiaj).

Daca sunt toate montate corect, desfă cablu din partea de jos (că e mai simplu) Âşi o să vezi că dacă tragi de miez o să iasă doar jumate.

Dacă nu iese .... nu este rupt (puțin probabil).

 

Succes.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Referitor la turometru

Off-topic: La multi ani, bre!! :angry:

 

+- 500ron,

Auci!! de banii astia SIGUR gasesti un nene care sa-ti faca unul EXACT cum vrei.. si sa-ti mai ramana de vreo trei bucati.. Bogdan Harea parca si-a facut unul.. (ps: era vorba de parbriz, nu? :angryfire: )

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Off-topic: La multi ani, bre!! :angry:

 

 

Auci!! de banii astia SIGUR gasesti un nene care sa-ti faca unul EXACT cum vrei.. si sa-ti mai ramana de vreo trei bucati.. Bogdan Harea parca si-a facut unul.. (ps: era vorba de parbriz, nu? :kali: )

 

JJ, arata-mi unul singur care stie/poate sa faca un parbriz si sunt primul client !

asta desigur daca reuseste intr-un pret de maxim 300ron, ca sa merite

bogdan.harea din cate stiu, face numa daca ne strangem mai multi,

 

 

bafta !

 

 

ps: la multi multi ani si la multi km dom'le sebibalaurozaur ! :angryfire: :baldy:

Editat de memyselfandI
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mulțam fain la toată lumea!

 

ÂŞi acu.... dedicație de la mine pentru toată lumea!!!! Dedic următoarele raze de soare pe asfaltu uscat la toți băutorilor de bere care "se dă pe două roate cramponate"

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

"LA MULTI ANI!"...Sobolibozaurus,asfalt asa cum iti doresti,multi km pe doua roti fara strop de incidente neplacute si bere cit cuprinde pentru seceta posesorilor de capre care poarta sigla alb/albastra,carora trebuie sa le faci cinste! :angry:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mulțam încă odată.....

 

Mare noroc avem toți.... că nu se găseÂşte poliție pe forestiere Âşi.... mai ales că motoretele ăstea nu consumă bere ci doar benzină că altfel tare ciudată ar fii fost viața noastră.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

e vorba de modelele pre 97 parca atunci sunt probleme pentru ca se gasesc foarte greu... pentru cele post '97 eu am gasit destul de usor si chiar foarte misto un parbriz de touring si nu cred ca am sarit de 300 de lei

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Referitor la turometru

~~~~~~~~~~~~~~

 

Mi s-a rupt Âşi mie acest cablu. Am luat altul nou de la Contempo Brasov (reprezentanta BMW din Bv) cu 60 ron.

Daca vrei să fii sigur că e rupt.... verifică să fii sigur că e prins sus la ceasu din bord Âşi jos la cutia de viteză (lângă levieru de la ambreiaj).

Daca sunt toate montate corect, desfă cablu din partea de jos (că e mai simplu) Âşi o să vezi că dacă tragi de miez o să iasă doar jumate.

Dacă nu iese .... nu este rupt (puțin probabil).

 

Succes.

Salut!

Mai intai, LA MULTI ANI SEBICOZAURUS!

Apoi multumesc tie si celor care mi-au trimis linkuri...descris cum au rezolvat ei situatia. Daca zici ca un cablu e 60 ron...m-as baga si eu...luni aflu daca pot lua de undeva mai ieftin de pe niste Furi busite...mai multe piese la un loc. Daca nu...am sa caut cat costa in IAsi la BMW/alti furnizori mai rentabili...si daca nu...as putea sa apelez sa-mi ia cineva din Brasov si sa-mi trimita in Iasi. Multumesc. Pana una-alta stau cu un cablu nou(140 ron aprox. pentru ambreiaj...in sidecase...astept si levierul nou sa-l pun original si apoi pun si cablu...).

Despre parbriz...tot astea Puig...care par si dragute...si bune lavant(sa zica cineva daca le stie din experienta) la un pret de aprox. 400ron le-am gasit parca in Cluj...tot la ele am tras si eu concluzia finala daca trebuie sa iau unul nou.

Uf...o tona de chichite am rezolvat cu motorul asta si am invatat sa intretin pasiunea asta cu sacrificii financiare si cu timp dedicat...si...after all, nu e rau deloc! Plus ca acum stiu multe despre motorul asta si despre enduroaice in general. Asa ca va urez si voua experiente placute, cu talc! :angry:

Da, tot cu un domn Bogdan am vorbit la telefon(nu ne cunoastem) sa imi faca parbriz...si se baga pentru aprox 100 ron bucata(sau poate vrea mai mult...dar oricum e ok), insa trebuie sa gasim un baiat cu F650 mai vechi de '96(inclusiv) sa i-l dea un scurt timp sa faca mulaj dupa model. Iar daca ne cuplam mai multi...cred ca ne rezolvam vreo 3 cu banii de-un parbriz...iar cel care ne serveste cu modelul...e clar ca primeste cu prima ocazie onorurile sale!:-d

Baieti, pana una alta, va multumesc...ca de obicei...enduristi de gasca! :angryfire: Sa traim! Si sa calatorim!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...