Sari la conținut

Aprilia Caponord 1000 si 1200


Postări Recomandate

  • Răspunsuri 666
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Cumpar:-crash bar Aprilia caponord(nu neaparat original,sa arate ok este imp)

-releu de incarcare(si de la modele cu 7 fire care se potrivesc)Aprilia capo

-semnalizari fatza(an 2001-2004)aprilia capo

-rezervor /aprilia capo

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ce-i faci omule? :)

 

Verific bujiile, tot felul de racorduri de pe la motor, schimb filtrul de benzina, filtrul de aer, schimb kit-ul de lant, am verificat un pic contactele de pe partea electrica, ma uit un pic si la bucsele de la bascula...maruntisuri din astea. Problema e ca dupa asta o sa am 2 motorete.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Verific bujiile, tot felul de racorduri de pe la motor, schimb filtrul de benzina, filtrul de aer, schimb kit-ul de lant, am verificat un pic contactele de pe partea electrica, ma uit un pic si la bucsele de la bascula...maruntisuri din astea. Problema e ca dupa asta o sa am 2 motorete.

:) :baldy: :D :)

spor la treaba...mai e putin pana vin caldurile...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...
Salutare.cam cat costa revizia(placute fata spate,ulei+filtre) la o astfel de motoreta?Ms!

 

Hello! acum nu stiu sa-ti spun exact, ca nu gasesc hartiile (dau eu de ele) cu cat am cheltuit pe schimbul de ulei si alte cele dar un lucru stiu sa-ti spun sigur: piesele de schimb sunt a dracu' de scumpe. Un furtun de benzina cu o cupla rapida la un capat costa 105 lire sterline fara TVA. Tocmai ce s-a futu.t la mine si tre sa-l cumpar.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Hello! acum nu stiu sa-ti spun exact, ca nu gasesc hartiile (dau eu de ele) cu cat am cheltuit pe schimbul de ulei si alte cele dar un lucru stiu sa-ti spun sigur: piesele de schimb sunt a dracu' de scumpe. Un furtun de benzina cu o cupla rapida la un capat costa 105 lire sterline fara TVA. Tocmai ce s-a futu.t la mine si tre sa-l cumpar.

 

vezi ca se gasesc cuple din metal care sunt mult mai durabile decat cele originale. eu ma gandesc de mult sa le schimb dar ma cam doare transportul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai asta-i varianta ideala, numai ca nu stiu daca se pot schimba doar cuplele. Din ce am vazut eu sunt turnate cumva si trebuie inlocuit furtunul cu totul (la mine sa rupt o cupla exact de la imbinarea cu furtunul). Pe unde am cautat eu c.acatul asta de se tot strica vine cu tot cu acele cuple si nu se pot cumpara separat, dar daca stii pe undeva vreo sursa astept idei (trebuie sa se si poata monta pe furtunul existent).

Sa auzim de bine!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salut.

avand in vedere ca si pe site-ul aprilia baietii sunt evazivi asa o sa fiu si eu. Mai exact ar trebui sa ne strangem mai multi sa facem o comanda si pe urma ... vedem noi cum rezolvam problema. Oricum se pare ca in decursul timpului au schimbat un pic alimentarea cu benzina adica pana in 2003 am vazut ca era o singura cupla pe tur iar la moto din 2004 am si tur si retur. Informatia este verificata pe o singura motocicleta din 2002 deci e totusi posibil sa fi facut cineva o modificare. Eu sunt dispus sa ma bag la asa ceva ... pretul e de 65 USD per set plus cat o mai costa transportul ( cam 30 USD ) si taxele vamale.

 

Ma gandesc ca nu e greu sa schimbi cele doua furtune de tur si retur. La ora actuala gasesti toata gama de furtune cu toate diametrele, pentru injectie sau carburatie ( nu e cazul la noi :laugh: ) din cauciuc, silicon ... am vazut si cu manta metalica :wacko: .

Editat de amolea
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am atasat un print-screen cu zona problema. La mine cupla s-a rupt exact din locul indicat de sageata. La celalalt capat al furtunului se afla o piesa metalica ce vine impreuna cu acesta. Cred ca sunt foarte slabe sansele sa se poata schimba separat. Dupa cum se vede, pretul pentru pozitia 1 este de 105.34 lire fara TVA. :(

Daca aveti idei cum pot sa repar sau surse mai ieftine astept cu placere informatiile. Multumesc :D

New_Microsoft_Word_Document.doc

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da..s-a rupt mufa de plastic. Partea ce contine cupla rapida a ramas pe reperul numarul 7, iar o parte foarte subtire a ramas pe furtun. Poza nu am dar pot sa-i fac una dupa-amiaza. Bye!

Mesaj completat

Nu are colier...cred ca e turnat cumva.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator stress_L&P
Am atasat un print-screen cu zona problema. La mine cupla s-a rupt exact din locul indicat de sageata. La celalalt capat al furtunului se afla o piesa metalica ce vine impreuna cu acesta. Cred ca sunt foarte slabe sansele sa se poata schimba separat. Dupa cum se vede, pretul pentru pozitia 1 este de 105.34 lire fara TVA. :(

Daca aveti idei cum pot sa repar sau surse mai ieftine astept cu placere informatiile. Multumesc :D

 

sfatul meu e sa nu mai cauti piese la aprilia ca sunt nesimtit de scumpe. ca la orice italianca dealtfel. ce ti-a ramas in furtun se poate scoate fara probleme.

 

Da..s-a rupt mufa de plastic. Partea ce contine cupla rapida a ramas pe reperul numarul 7, iar o parte foarte subtire a ramas pe furtun. Poza nu am dar pot sa-i fac una dupa-amiaza. Bye!

Mesaj completat

Nu are colier...cred ca e turnat cumva.

 

omul a spus colier rapid, nu cuplaj. adica rahatul ala de tabla care tine loc de colier dar este de unica folosinta.

 

daca vreti neaparat cuplaje rapide si ieftine cautati la service-urile auto sau la magazinele de piese. eu mi-am luat asa ceva de la un magazin cu piese auto bmw. si mai ieftin si rapid, doar furtun, renuntati la prostiile alea de cuplaje :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Tocmai ce m-am intors de la garaj unde am fost cu un coleg motociclist muuult mai destept decat mine. Am ajuns la concluzia ca o sa modific reperul nr 7 (care oricum este din metal, inlocuit tot de mine) si o sa-l fac cu o reductie in asa fel incat sa intre pe furtunul deja existent. O sa-i trag un colier zdravan si sa traiasca inventivitatea romanului.

 

P.S. Sa o futa' dracu de saracie... daca aveam un cont baban ma durea in pix.

Mesaj completat

Functioneazaaaaaaaa :D si nu mi-au ramas suruburi in plus asa cum preconizam :(

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ok, dupa toate "peripetiile" urmeaza nota de plata:

 

-filtru de aer schimbat 50 lei

-lant schimbat (fara pinion si foaie) 500 lei

-remediat problema la cupla unui furtun de benzina (inlocuita cu alta de metal) 30 lei

-schimbat rulmenti fata (trebuia doar unul dar sunt eu mai tipicar) 60 lei

-filtru de benzina nou original (nu l-am schimbat) dar urmeaza 162 lei

 

Total 802 lei ( aici nu am mai adaugat si micile cheltuieli gen spray de curatat,spray cu vaselina s.a.m.d)

 

Acum, apa, paie si bataie ca la magar :(

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Salut,

 

Am o pereche de anvelope nefolosite cu etichete pe ele 150/17 110/19 Metzeler KAROO (T) . 550LEI. 0766580229. nu se pot incarca pozele.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut,

 

Am o pereche de anvelope nefolosite cu etichete pe ele 150/17 110/19 Metzeler KAROO (T) . 550LEI. 0766580229. nu se pot incarca pozele.

 

 

vinzi doar spatele? cu cat?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...

Salutare!

 

Gata..de vineri sunt si eu posesor de Caponord...

Primul drum,o adevarata placere... Oradea-Ploiesti 530 km, facuti in doua zile, Oradea -Sighisoara, si Sighisoara-Ploiesti.

Am si eu o prima intrebare....voi ce ulei folositi in motoarele voastre?

 

Toate bune!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Kristian K changed the title to Aprilia Caponord 1000 si 1200

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...