Sari la conținut

unsoare mousse-uri


Postări Recomandate

Salutare,

 

am vrut sa iau de la SM unsoare de mousse-uri dar cand am auzit de 210 RO/kg, m-am cam razgandit.

Parerea mea este vb de un produs ordinar care se vinde la suprapret si poate fi inlocuit.

Voi cu ce ati incercat? Am auzit de WD 40, altceva?

 

Mark

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare,

 

am vrut sa iau de la SM unsoare de mousse-uri dar cand am auzit de 210 RO/kg, m-am cam razgandit.

Parerea mea este vb de un produs ordinar care se vinde la suprapret si poate fi inlocuit.

Voi cu ce ati incercat? Am auzit de WD 40, altceva?

 

Mark

 

Unsoarea este o veselina pe baza de silicon. Vaselina asta nu face rau mousse-ului si nici cauciucului.

http://www.okazii.ro/catalog/20229528/-VAS...ONICA-SUA-.html

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De curand am primit si eu un mousse aproape nou si vreau sa-l instalez, dar aceeasi problema nu am acea vaselina. Cum nu am dat bani pe el, nu ma apuc acum sa dau atata pe un kg de unsoare (cica) speciala. Asa ca m-am apucat de cautat si ceea ce am gasit e ca merge bine cu orice fel de unsoare (vaselina) cu silicon (dupa cum zicea si colegul de mai sus). Vaselina siliconica are proprietatea de a proteja plasticul si cauciucul. Deci nu ramane decat sa o gasesc undeva intr-o cantitate mai mare, caci cu tuburi de 100g nu avem ce face. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Gelul (vaselina) are rol de a preveni supraincalzirea mousse-ului. Pentru cauciucul spate se folosesc 50g de gel iar pentru fata se folosesc 25 gr de gel. Citat din instructiunile de folosire de pe un tub cu gel Michelin.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Soso, nu dau 45 E fix pentru motivul pentru care nu dau nici 350 Euro pe mousse-uri si anume pentru ca nu face atat.

Stii expresia "prost nu este cel care cere ci cel care da".

Si ca o concluzie, ajutat de sugestiile voastre, am gasit fix ce trebuie la un sfert din pretul scris mai sus.

 

Multumesc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si ca o concluzie, ajutat de sugestiile voastre, am gasit fix ce trebuie la un sfert din pretul scris mai sus.

 

Multumesc.

 

Pai spune-ne si noua ce ai gasit, la ce pret si de unde?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

dupa ce am taiat un mouse ca sa incapa in cauciucul de 120 pt ca el era de 140 am dat cu wd40 din an in pasti am mers cu el doi ani si intr-un final a crapat dupa vreo 10 iesiri la motocros, deci... pana cand sau cat mai vreti sa tina???

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Azi am schimbat cauciucul de pe mousse si am pus margarina. Asa a vrut mecanicul. Daca se iau cainii dupa mine o sa-mi placa, doar sunt veterinar. Nu gaseam in Constanta vaselina speciala care sa nu aiba origine petroliera.....iar cremele de maini sunt cam prea hidratante - au prea multa apa.

Editat de univet
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Azi am schimbat cauciucul de pe mousse si am pus margarina. Asa a vrut mecanicul. Daca se iau cainii dupa mine o sa-mi placa, doar sunt veterinar. Nu gaseam in Constanta vaselina speciala care sa nu aiba origine petroliera.....iar cremele de maini sunt cam prea hidratante - au prea multa apa.

 

Foarte tareee. Pentru o situatie provizorie este ok.

Diferenta este ca margarina se inmoaie destul de repede fata de vaselina siliconica.

P.S.: te pregatesti de Buzau? :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Foarte tareee. Pentru o situatie provizorie este ok.

Diferenta este ca margarina se inmoaie destul de repede fata de vaselina siliconica.

P.S.: te pregatesti de Buzau? :D

un prieten inginer chimist zicea la o tura ca margarina are aceiasi compozitie cu ambalajul in care este vanduta,asa ca fata de vaselina nu cred ca ar fi mare diferenta.. :D :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Foarte tareee. Pentru o situatie provizorie este ok.

Diferenta este ca margarina se inmoaie destul de repede fata de vaselina siliconica.

P.S.: te pregatesti de Buzau? :D

Da o sa venim la Buzau......vo doi trei constanteni.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...