Sari la conținut

Vreau Sa Mi Iau Un Cb500.niste Intrebari.


marius_florin
 Share

Postări Recomandate

salutare!as vrea sa mi cumpar si eu iarna asta un cb500.imi place si cum arata si am inteles de la voi ca merge si bine(pt.un incepator fara carnet ca mine)daca poate careva sa mi spuna cum e mai avatajos sa ti o cumperi.din tara(ma gindesc ca astea deja sunt cam frecate)sau din afara??si inca ceva:cam citi kilometri merge fara prea mari probleme(50.000km?60?)

merci pt.eventualele raspunsuri

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salutare!as vrea sa mi cumpar si eu iarna asta un cb500.imi place si cum arata si am inteles de la voi ca merge si bine(pt.un incepator fara carnet ca mine)daca poate careva sa mi spuna cum e mai avatajos sa ti o cumperi.din tara(ma gindesc ca astea deja sunt cam frecate)sau din afara??si inca ceva:cam citi kilometri merge fara prea mari probleme(50.000km?60?)

merci pt.eventualele raspunsuri

 

Este motocicleta ideala pt un incepator. Este usor de condus, putere destula pt un incepator. Se comporta foarte bine si cu pasager.

Sa o cumperi de afara sau de aici? Depinde. In Germania, una de prin 95-96, cu un numar acceptabil de km (20-30.000) e vreo 1500. Taxele vamale + TVA -ul = aprox 800. Rezulta vreo 2400 euro. Aici se mai adauga costurile de aducere in tara(acte, nr provizorii, transport). Ma gandesc ca incepator fiind nu ai de gand sa vii pe ea din Germania.Daca ai pe cineva in Germania care sa te ajute la achizitionarea si transportul ei poti incerca. Daca nu,la banii astia sau poate chiar mai ieftin gasesti si aici un CB 500 si ai scapat de toata bataia de cap.

Sincer, nu cred ca cele de aici sunt "mai frecate" , ci dimpotriva. Pentru multi dintre noi, achizitionarea unei motociclete presupune niste eforturi financiare destul de mari, asa ca majoritatea incercam sa le intretinem cat mai bine cheltuind sume importante pt asta.

Motoarele sunt foarte fiabile, la 50.000-60.000 km sunt ca noi.

Deci ............ go for it :peace:

Editat de akkimo
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

merci akkimo.vad ca lumea e cam impartita p aci.uni zic de cb,altii gs,altii er :peace: este vreo diferenta demna de luat in vedere?io n am mers decit vreo citiva km pe un motor de 200 de la tomina la scoala...pina am cazut si am luat o pauza pina la primavara.ai idee cind incep sa se miste iarasi astia cu scolile?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

merci akkimo.vad ca lumea e cam impartita p aci.uni zic de cb,altii gs,altii er :peace: este vreo diferenta demna de luat in vedere?io n am mers decit vreo citiva km pe un motor de 200 de la tomina la scoala...pina am cazut si am luat o pauza pina la primavara.ai idee cind incep sa se miste iarasi astia cu scolile?

 

Fiecare cu parerea lui. Mie mi-a placut mai mult CB-ul. Asta e. Pt fiecare dintre cele enumerate mai sus sunt multe argumente pro si contra. Fiecare cu gusturile lui.

Referitor la scoli.....in Arad se poate da examen si iarna. Politia a spus ca pana nu e zapada pe jos, se poate. Cel putin asa era anul trecut.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

aici in buc nu mai se da de prin noiembrie.e frig:)

tu ti l ai luat din afara sau din tara?cum e mai avantajos sa ti l iei cu bani jos(eventual credit)sau prin leasing?suntfirme care sa vanda in lesing moatoare de 2500-3000euro?

 

Eu mi l-am luat de aici, dar era adus de cateva zile din Germania. Eu sunt primul proprietar in Romania. Lucrurile au mers cam asa: scoala - credit - vazut motorul pe forum, vorbit cu proprietarul la telefon, l-a adus in Arad, banii jos ochii la usa. Nici macar nu l-am vazut inainte sa-l iau.Si nu imi pare rau !!!

 

Cauta la topicul de vanzari si o sa vezi ca sunt cateva firme care vand in leasing : Alfa Motors (buc), Motoleasing (bistrita) , Euroleasing Medias......

 

Bafta !

Editat de akkimo
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu mi l-am luat de aici, dar era adus de cateva zile din Germania. Eu sunt primul proprietar in Romania. Lucrurile au mers cam asa: scoala - credit - vazut motorul pe forum, vorbit cu proprietarul la telefon, l-a adus in Arad, banii jos ochii la usa. Nici macar nu l-am vazut inainte sa-l iau.Si nu imi pare rau !!!

 

Cauta la topicul de vanzari si o sa vezi ca sunt cateva firme care vand in leasing : Alfa Motors (buc), Motoleasing (bistrita) , Euroleasing Medias......

 

Bafta !

 

merci .io am maine examen si in loc sa mai ingras si io porcu,imi caut motor:)in legatura cu creditul,poti sa mi spui care i treaba ,la ce banca si cam care s ratele.te usuca in fiecare luna hm?pe ce perioada ti ai facut?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

merci .io am maine examen si in loc sa mai ingras si io porcu,imi caut motor:)in legatura cu creditul,poti sa mi spui care i treaba ,la ce banca si cam care s ratele.te usuca in fiecare luna hm?pe ce perioada ti ai facut?

 

ce examen mane, pt A ? :peace:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cea mai buna motocicleta e cea care o ai! Si daca mai este si ingrijita, intretinuta la achizitionare si pe parcurs poti sa te si lauzi :ok: !

 

Ca model de moto pentru incepator este foarte buna CB 500. Intr-un final ca iti iei pana la urma un GS 500 sau un ER5, sau CB 500, (fiind cam pe la aceesi clasa toate 3) important este sa ai ceva noroc la cumparare sa nu ai probleme cu ea mai incolo.

 

Iti recomand sa te duci cu un amic care se pricepe sa o vedeti impreuna la cumparare. Uita-te un pic aici:http://www.pro-bike.ro/m_informatii.html

 

Acum cu creditu' ce sa-ti spun du-te si tu la banca si spune-le ca ai nevoie de un credit pentru nevoi personale, vorbesti cu ei si vezi tu.

Eu personal am fost la BCR si cu un salariu de 10 mil. mi-au zis ca pot lua 3000 euro pe 5 ani cu rata de 3.5 mil. Am inteles ca la Raiffaisen au o politica mai buna pt. tineri. Trebuie sa trec si pe acolo ca daca iei la bani marunti calculul observi ca dai inapoi in 5 ani la banca cc. 170%, adica 100% aia de care te-ai imprumutat + 70% dobanda pe 5 ani. Cam mult... Cand te duci spune-le dupa ce-ti prezinta oferta sa-ti faca un calcul pe perioada cu priciuna dupa cum ti-am aratat... adica cat iei si cat le dai cand tragi linie. Du-te la mai multe banci ca sa-ti faci o idee.

 

Multa bafta !!! :peace:

Editat de Leon80
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si eu am studiat mult ofertele bancilor si pana la urma am optat pt ABN Amro. Am luat 90.000.000 ( aprox 2500 euro) pe 5 ani, si platesc o rata de 2.100.000/luna . Acceptabil. Si din puncte de vedere al serviciilor sunt ok, daca uiti sa iti platesti rata o luna te suna si te anunta foarte politicos ca ai depasit scadenta si daca le spui ca platesti in cateva zile nu e nici o problema. Si achitarea ratei merge foarte usor. Mergi la banca, completezi o hartie de depunere numerar si gata. Fara scadentare, stat la cozi si alte minuni.

 

Bafta !!!

Editat de akkimo
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Salutare!Din fericire si eu sunt posesor de cb 500.E super motorul.Eu l-am adus din Italia.Merge de rupe.Am avut ocazia sa-l compar cu un gs si-ti spun ca nu se compara cu cb-ul.Honda e Honda!Crede-ma ca pt mine a fost un chin sa-l aduc de afara.Drumul pana acolo,telefoane peste telefoane,acte de completat,transportul ei pana in tara,apoi inmatriculatul,RAR-ul,pana mi-a dat nr de inmatriculare,peste tot plateam,traduceri ale actelor etc...Cine stie poate sa-ti spuna daca e adevarat sau nu ce ti-am scris.Avantajul e ca o cumperi de afara unde nu sunt gropi,tinuta in garaj si inca o chestie importanta:numarul de chilometri(stii tu ce spun!).Afara ai mai multe sanse sa gasesti oameni cinstiti.In concluzie eu zic sa optezi pentru cb cu ochii inchisi.O sa fii supermultumit de ea!Salutare si bafta pt A! :ok:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si eu daca as avea de ales din clasa asta, as alege tot CB500. Mi se pare cel mai reusit model si cel mai fiabil. In plus, din observatiile personale, majoritatea motoarelor Honda sunt gandite sa fie "prietenoase cu utilizatorul" fata de altele la aceeasi clasa. Poti gasi si in tara una buna, te uiti si tu intai la om cand o iei . MAi ai ca varianta sa faci comanda de una la cei care aduc frecvent, ii gaseti si aici pe forum.

 

:ok:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

vreau sa ma dau si eu cu parerea.miam luat o honda cb de 400 in 2004,o am de un si jumatate merge foarte bine,are 40000 km si am luat-o de la ofirma de leasing din romania care aduc motoare din germani.baietii de la medias se pricep si aduc si motoare bune.va recomand tuturor firma asta.si eu sunt incepator doar de anul trecut am carnetul si a mea are aproape 40 de caluti.mai mult nici nu trebuie.daca vreti mai multe informatii cautatima pe mail la felician18@yahoo.com

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...