Sari la conținut

Off-topic


gn77b
 Share

Postări Recomandate

Da

 

la prima vedere. Acuma depinde daca camera filmeaza hd ready sau full hd si daca filmeaza direct in mpeg4. daca ai zeci de ore pe cei 120 gb n-ar trebui sa fie o problema, dar daca iti incap cateva ore recomand mai degraba un disk arrary :blink: .. sau comprimi filmele. Dar totusi cand vine vorba de continut media, mai mare de 2 gb de fisier cu durata de minim o ora, parca m-as uita la 1 TB :laugh:.

Editat de Un_vizitator
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 3,1k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Da

 

la prima vedere. Acuma depinde daca camera filmeaza hd ready sau full hd si daca filmeaza direct in mpeg4. daca ai zeci de ore pe cei 120 gb n-ar trebui sa fie o problema, dar daca iti incap cateva ore recomand mai degraba un disk arrary :blink: .. sau comprimi filmele. Dar totusi cand vine vorba de continut media, mai mare de 2 gb de fisier cu durata de minim o ora, parca m-as uita la 1 TB :laugh:.

 

E full hd, incap intr-adevar cateva ore, dar formatul ... habar n-am. E vorba de secvente mai degraba, de max. 5 minute, nu de filme.

Totusi, cand trag pe DVD recorder (hd), via HDMI (si camera are mufa mini HDMI), de ce schimba de pe hd pe sd? E normal ? Poate e vreo setare gresita ?

Oricum, daca inca nu m-a luat nimeni la'mprejur inca (!), pentru subiectul asta deschis pe topic, e numai o chestiune de timp, asa ca nu vreau sa profit si te mai deranjez - cu voia ta - poate ne'om intalni prin fundatie sa-ti expun problema mai pe larg.

Multumesc mult si, ... poate ma revansez cumva, in vreuna din starile de agregare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

formatul e mpeg2, ca norma de codare de fapt, iar extensiile sunt *.mpg, *.mpeg, *.avi sau *.mkv ... astea is cele mai populare. dvd recorderu' il schimba in sd pentru ca nu stie de hd, doar daca ai blu-ray dar in cazul asta n-ar trebui sa ai pierdere de calitate.

 

Sugestia mea ... le salvezi pe hdd, le comprimi si le inscriptionezi pe dvd.

 

In fundatie nu prea am ajuns pe 2 roti deloc, pe motiv de scuterist care nu obisnuieste sa se bage in seama si mai nou si lipsit de timp liber. dar, la nevoie ma pot deplasa :blink: ... numai ca trebuie sa stiu de dinainte

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

formatul e mpeg2, ca norma de codare de fapt, iar extensiile sunt *.mpg, *.mpeg, *.avi sau *.mkv ... astea is cele mai populare. dvd recorderu' il schimba in sd pentru ca nu stie de hd, doar daca ai blu-ray dar in cazul asta n-ar trebui sa ai pierdere de calitate.

 

Sugestia mea ... le salvezi pe hdd, le comprimi si le inscriptionezi pe dvd.

 

In fundatie nu prea am ajuns pe 2 roti deloc, pe motiv de scuterist care nu obisnuieste sa se bage in seama si mai nou si lipsit de timp liber. dar, la nevoie ma pot deplasa :blink: ... numai ca trebuie sa stiu de dinainte

 

Ok, multumesc din nou, dar care-i legatura cu scuterul ? Nu cred ca fractiunea "nevolatila" a motociclistilor respinge scuteristii; poate doar ceva mishto-uri de care oricum nu scapa nimeni - am mai scris - e o caracteristica a forumului, presupun. Mai degraba as crede ca ne uneste spiritul liber, decat motocicleta ca atare. ( Sa vezi ce ma iau la mishto acuma greii ! si-s recidivist datornic cu tone si tone de berule )

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salut.vin cu o rugaminte la voi,cu toate ca e cam neobisnuita,cred,pt acest topic: am nevoie de o suma de bani(stiu ca e criza,aveti cheltuieli dar eu sper...),mai exact 300-400(pt max 2-3 sapt)(de preferat 400 :blink:) ron.daca este cineva care ma poate ajuta,azi,maine sau sapt viitoare as ramane recunoscator si in plus la suma imprumutata voi adauga inca 100 ron la returnare.stiu ca nu ma cunoasteti,poate va ganditi ce fel de persoana sunt,daca puteti avea incredere,etc..daca cineva ar fi de acord sa ma ajute ne putem intalni prin iasi la o bere sa discutam.

 

Drept GARANTIE pot oferi o casca Shark S 500 air Esprit,marimea L nou-nouta(acum 3 sapt am cumparat-o) si daca nu sunte-ti de acord cu doar atat pot sa mai adaug si o geaca probiker(albastra) marimea L noua si ea(purtata o singura data) am cumparat-o in aprilie de la smaeb.tel:0745138728(da-ti un mesaj si va sun eu) sau trimite-ti un PM sau pe messenger(id il gasiti la profil).multumesc anticipat pentru intelegere.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

tu mergi numai cu 90-100? erai pe DN 2, iasi bacau am mers in spatele tau. n-ai treaba.

 

Calin e adeptul zicalei 'Grabeste-te incet'. Iar in momentul ala nici macar nu se grabea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Calin e adeptul zicalei 'Grabeste-te incet'. Iar in momentul ala nici macar nu se grabea.

 

 

Pucule pana la coada ai plecat sau nu???ca eu din motive de sanatat si ... servici am fost nevoit s-o aman pe maine... pana la urma am cu cine bea o bere sau ma duc singurel??

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pucule pana la coada ai plecat sau nu???ca eu din motive de sanatat si ... servici am fost nevoit s-o aman pe maine... pana la urma am cu cine bea o bere sau ma duc singurel??

 

N-am plecat ua. Plec maine la 6, da' sunt cam amărât, cica ploua cu bulbuci in weekend. Daca vrei sa mergi cu noi trebuie sa: mergi incet si doi, sa suni la 0743212803, sa-mi zici daca sa te astept ori ba.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

tu mergi numai cu 90-100? erai pe DN 2, iasi bacau am mers in spatele tau. n-ai treaba.

Mertan, m-ai lovit rau de tot, nush cum dracu' mai agat eu de-acuma in fundatie. Daca pui si niste poze cu cauciucul meu de pe spate mi-ai compromis definitiv si irevocabil viata amoroasa.

Mertan, hai sa fiu eu primul care ti-o zice direct: esti cam... nating :lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Deoarece dupa drumul Predeal-Iasi lantul s-a udat atit de tare incit a ruginit pe alocuri, in seara asta m-am apucat sa-l curat ca la carte cu motorina. Insistind mai mult ca deobicei, din cauza ca lantul era absolut uscat si jegos, am observat la una din zale ceva ce semana cu o mizerie. Dau cu unghia sa o zbor de acolo, si nu mica-mi fu mirarea sa constat ca acea mizerie e de fapt o FISURA. Dracu' stie de cind e acolo, si mare noroc am avut ca am vazut-o acum si ca am ajuns totusi intreg dupa drumul asta. Cu ceva ghinion cred ca ruperea lantului in mers poate fi fatala.

 

De notat urmatoarele:

- marca este Tsubaki si are sub 8000 km

- nu merg tare cu motorul (accelerari puternice, frine de motor excesive, wheelie si alte din astea)

- lantul a fost intretinut decent, nici nu l-am pupat in c.ur, dar l-am curatat si uns totusi cind a fost cazul cu spray-uri Motul si mai recent cu motorina/ulei de transmisie

- a fost intins o singura data si l-am lasat mai larg decit era cazul, nu mai intins (un lant prea intins ar putea explica ruperea zalei)

 

Chiar daca as fi neglijat lantul asta nu ar explica ruperea zalei. Stiu motoare care merg numai pe-o roata si ale caror lanturi nu cred ca au fost unse vreodata si nu au probleme. Nici un otel de calitate nu se rupe pt. ca sare apa pe el.

 

Ca solutie temporara o sa tai zaua cu flex-ul si o sa nituiesc o za de inchidere, dar pe termen lung DID scrie pe mine. Si ca sa dorm si mai linistit, o sa comand asta de pe net: http://www.chainoiler.co.uk/ (18 lire cu tot cu transport). Solutie care ma va scapa si de chinul ungerii si curatarii lantului.

 

Nu stiu daca patania se datoreaza unui exemplar cu defect de fabricatie (se intimpla si la case mai mari) sau daca Tusbaki sint inruditi cu Futaki, dar n-as mai putea sa merg linistit pe motor folosind aceasta marca.

 

Am facut o poza cu telefonul, dar nu stiu de ce nu-mi merge bluetooth-ul si nu pot s-o copii pe PC. O sa fac miine una cu aparatul foto.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

bmw 650 negru, doru..din ce am vb cu el are pic rupt

 

 

Najpa... dar parca nu era BMW..., oricum , cand am trecut eu era efectiv in bot, adica pe verticala sprijinita de aripa la taxi, si era ajunsa doat ,,Salvarea'', si fireste hienele cu camera de filmat, cand eram pe pasarela treceau 2 echipaje de politie... Amicul din cate am vazut era oarecum ok. cu un ,,guleras" fireste, si sedea in fund pe bordura..., nu am prea inteles dinamica accidentului.. in sensul ca taxiul era cu botul inspre ,,Peugeot" dar nicidecum in dreptul unei intrari, iar moto la verticala sprijinita pe una din aripile fata... , si repet... sa ma bata D-zeu daca alea erau faruri de bmw... in sfarsit... poate nu am vazut eu bine.. :laugh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

 

eu de cand am luat motorul. apox un an, facut cu lantul 25.000, intr-un an. si nu l-am pus eu nou. asa era de cand am luat motorul. marca: REGINA. aaa sau stai asa. trebuia sa zic ca mi s-a stricat la 2500, CA SUNT MANELIST SI NU STIU SA MERG CU MOTORUL.

Editat de hondafan
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu de cand am luat motorul. apox un an, facut cu lantul 25.000, intr-un an. si nu l-am pus eu nou. asa era de cand am luat motorul. marca: REGINA. aaa sau stai asa. trebuia sa zic ca mi s-a stricat la 2500, CA SUNT MANELIST SI NU STIU SA MERG CU MOTORUL.

Nu stiu de ce s-a rupt lantul, cel mai probabil e defect de fabricatie. Miine daca am timp montez DID.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...