Sari la conținut

CUM MONTEZ UN INDICATOR DE TREAPTA DE VITEZA UNIVERSAL?


emylyo
 Share

Postări Recomandate

A fost montat pe o busa si dat jos d eun amator care a taiat mufa pur si simplu si am in acest moment ceasul cu un cablu cu 4 fire de culoare verde,maro,galben si maro.Somebody help me! http://images.google.ro/imgres?imgurl=http...sa%3DN%26um%3D1

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Fa-ma si pe mine sa inteleg, aceste indicatoare nu au si ele un senzor undeva in cutie ca altfel nu inteleg cum ti-ar putea citi in ce treapta esti. Tu ai numai indicatorul...din ce spui tu...alea unde se conecteaza? pe bord sau au ceva special de se instaleaza la schimbator?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu au nici un senzor special

are un fir care se leaga la +

unul se leaga la -

unul se leaga la firul de semnal vitezometru

unul se leaga la firul de semnal turometru

nu stiu exact care ce culoare unde vin dar dupa ce l-ai montat trebuie initializat in fiecare treapta sa le invete, procedura care iar nu stiu cum se face<cauta un manual de instalare pt el sau mai cauta pt te ajuta cineva care are deja montat pe moto

P>S> merci pt furtune<sunt super<mi-am luat si etrieri de busa>>

 

Am citit si se pare ca ar mai trebui sa mai aiba un senzor.Nu stiu insa sigur.Nu in cutie insa.

daca vrei monteazal tu pe moto<prindel unde vrei>si iti fac io legaturile cand vii prin buc

am nevoie de aparatul de masura sa identific firele dar 80% cred ca cele 2 maro sunt semnalele dupa senzori, verde - iar galben + dar mai bine masor prima oara

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Se simte diferenta la frane cu furtunele si etrierii de busa?Am returnat indicatorul de treapta de viteza si mi-am comandat unul nou cu tot cu instructiuni.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Indicatorul respectiv deduce treapta de viteza in functie de raportul dintre valoarea citita de la senzorul de viteza si valoarea citita de la senzorul de turatie, eventual un semnal in plus de la senzorul de neutru. Un software inteligent scris in microcontroler ar trebui sa-l poata face sa invete singur treptele de viteza, fara necesitatea unei proceduri speciale de initializare, ci prin detectarea diferentiala a rapoartelor constante, asta daca nu are vreo procedura separata de etalonare (buton) sau daca nu vine pre-setat pe fiecare model de motocicleta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Indicatorul respectiv deduce treapta de viteza in functie de raportul dintre valoarea citita de la senzorul de viteza si valoarea citita de la senzorul de turatie, eventual un semnal in plus de la senzorul de neutru. Un software inteligent scris in microcontroler ar trebui sa-l poata face sa invete singur treptele de viteza, fara necesitatea unei proceduri speciale de initializare, ci prin detectarea diferentiala a rapoartelor constante, asta daca nu are vreo procedura separata de etalonare (buton) sau daca nu vine pre-setat pe fiecare model de motocicleta.

rapoartele sunt diferite de la motor la motor<dispozitivul este universal>

principiul este simplu dar nu la fel de eficient ca cele standard<din fabrica>

inveti fiecare treapta<ex. tr 4 la 3500 rpm are 50 km/h; tr 5 la 3500rpm are 70km/h>

dispozitivul nr cate inpulsuri citeste de la fiecare senzor face un calcul simplu si iti spune in ce treapta esti

problema la acestea universale este ca atunci cand tragi ambreiajul iti indica 0 :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 14 years later...
Acum 3 ore, Aurel Iancu a spus:

Salut! În cazul în care s-a decalibrat (treapta 1 imi indica treapta a 3-a ) ce pot face?  Yamaha fz6 s2 2007 . Multumesc! 

 

Îl recalibrezi (pe senzor). Ca atunci când a fost montat. Cauta senzorul dupa model, un clip pe YouTube si aia e. Nu stim ce fek de indicator ai si cum e montat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...