Sari la conținut

Hoinar Prin Europa ....


nazdravanul
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 91
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Deci voi sunteti siguri de traseul ala? Poate mergem imreuna pina in Italia si de acolo noi o luam la stinga spre spania si voi inapoi spre est.

Ar fi o idee

 

pai suntem cam siguri...si asta era si ideea nu?? sa mergem impreuna.Din pacate vara asta nu putem face mai mult de atat...dar, nu se stie niciodata;). In principiu ramane asa.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

O tura de 3-4 zile si cu cortul...

 

eu zic, asa o saptamana buna pana la 10 zile. Preturi bune, tara frumoasa nu cred ca va fi asa de scump.

 

Revenim cu traseul propus.Cine doreste,este bine venit.Stiu ca este devreme,dar nu conteaza.Noi mergem asta ca sa stiti.

 

 

Traseul vostru este OK, mai putin zona fosta Iugoslavie!

Nu as lua-o pe acolo, nu dintr-un motiv aparte, doar asa. Poate daca schimbati si voi un pic traseul imi schimb si eu planul, ca o baie la Adria nu strica numa sa ajunga bugetul

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Traseul vostru este OK, mai putin zona fosta Iugoslavie!

Nu as lua-o pe acolo, nu dintr-un motiv aparte, doar asa. Poate daca schimbati si voi un pic traseul imi schimb si eu planul, ca o baie la Adria nu strica numa sa ajunga bugetul

 

 

da..nu este batuta in cuie traversarea fostei Iugoslavii....de la Duborvnick putem sa o luam inapoi pe coasta si sa ocolim Iugoslavia.

 

daca esti amator, ne auzim la un telefon sau la o bere, pt mai multe detalii.

Editat de adip
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mai exista o alternativa.Sintem deschisi la propuneri.

 

 

Paul, sterge naiba traseul asta de aici...te-ai imbatat azi noapte???????

Ramane ce am discutat pana acum ( traseul initial din poza de mai jos).Avem si munte si coasta....

post-1628-1139835981_thumb.jpg

Editat de adip
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pe mine m-ar interesa un tur pana in Alpi, sa prind o etapa din turul Frantei, sa ursc niste serpentrine, sa fac niste poze si sa vin acasa intr-o saptamana. Deocamdata e un proiect, nu m-am gandit serios daca o sa-l fac. Depinde de starea motocicletei si de ... mine.

sal' parca mai fi citat pe mine....acelas lucru il intentionez si eu sa fac.sa merg prin munti pina in franta sa prind citeva etape de catarare ale turului frantei.cind esti hotarit suna-ma si pe mine.poate iese ceva.sincer as prefera sa mergem mai multi3-4 motoare ar fii ideal.tel meu este 0722322093 cristi.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pt Scrissti

 

Eu voi merge in iunie in Sud Tirol prin trecatorile din Alpii Austrieci spre Italia ( detalii la Tur Europa INVENTA 2006).

Vin pe la 2 . 03. 06 la Cluj sa iau o remorca moto si sa o aduc la Buc. Poate ne vedem.

 

Constantin

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sal' parca mai fi citat pe mine....acelas lucru il intentionez si eu sa fac.sa merg prin munti pina in franta sa prind citeva etape de catarare ale turului frantei.cind esti hotarit suna-ma si pe mine.poate iese ceva.sincer as prefera sa mergem mai multi3-4 motoare ar fii ideal.tel meu este 0722322093 cristi.

Eu inca nu sunt sigur ca ma duc. Oricum am notat numarul tau. Ramane sa vad cum stau cu banii si cum merge motorul. Apropo, tu ce motor ai? Eu Honda CB400N viteza de croaziera 110km/h dar acum incerc sa-i fac un tuning si daca iese sper sa-i cresc viteza la 130-140.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pt Scrissti

Eu voi merge in iunie in Sud Tirol prin trecatorile din Alpii Austrieci spre Italia ( detalii la Tur Europa INVENTA 2006).

Vin pe la 2 . 03. 06 la Cluj sa iau o remorca moto si sa o aduc la Buc. Poate ne vedem.

 

Constantin

 

super,

nr meu de tel este 0745821575, ar fi fain sa ne intalnim, daca se poate

astept un semn

 

Cristian

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

M-am gandit la urmatorul traseu:

Buc-Viena-venetia-genova-coasta mediteranei din S Frantei (monte carlo, etc) si apoi spania cu barcelona-toata coasta de Est - gibraltar - si apoi Portugalia pe coasta atlanticului - coasta de nord a spaniei (practic toata peninsula Iberica) - si inapoi in Franta si inapoi spre Italia - austria etc.

Ca tempo: mers rapid pina in Spania (numai autostrazi cu exceptia zonei cu Monaco si Monte Carlo) si Spania si Portugalia vazute in ritm lejer. Sunt cam 7000 km de la granita Austriei cu Ungaria, si inca 2000 km pana la Buc (dus-intors), deci in total 9000 km.

Ca timp cred ca ar dura cam 17-18 zile. Cazarea de principiu in campinguri, dar am inteles ca in Spania se gasesc inafara statiunilor hoteluri cu 20-30 eur/pers noapte.

Am ales acest traseu pentru ca de obicei vremea in zonele respective vara este fantastica, iar Spania este (dupa mine) una din cele mai frumoase tari din lume. IN portugalia nu am mai fost, dar am azuit ca e foarte interesanta.

Atasat este un pdf cu imaginea traseului.

Astept opinii.

 

Ce parere aveti? E prea lung?

Editat de stefangc
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

M-am gandit la urmatorul traseu:

Buc-Viena-venetia-genova-coasta mediteranei din S Frantei (monte carlo, etc) si apoi spania cu barcelona-toata coasta de Est - gibraltar - si apoi Portugalia pe coasta atlanticului - coasta de nord a spaniei (practic toata peninsula Iberica) - si inapoi in Franta si inapoi spre Italia - austria etc.

Ca tempo: mers rapid pina in Spania (numai autostrazi cu exceptia zonei cu Monaco si Monte Carlo) si Spania vazuta in ritm lejer. Sunt cam 7000 km de la granita Austriei cu Ungaria, si inca 2000 km pana la Buc (dus-intors), deci in total 9000 km.

Ca timp cred ca ar dura cam 17-18 zile. Cazarea de principiu in campinguri, dar am inteles ca in Spania se gasesc inafara statiunilor hoteluri cu 20-30 eur/pers noapte.

Astept opinii.

 

Ce parere aveti? E prea lung?

 

 

Stefan,

noi ramanem pe traseul nostru.Suntem presati de timp si bani ca sa facem mai mult.Asa ca te vom insoti pana in munti in austria, si de acolo noi o luam in jos pe coasta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Stefan,

noi ramanem pe traseul nostru.Suntem presati de timp si bani ca sa facem mai mult.Asa ca te vom insoti pana in munti in austria, si de acolo noi o luam in jos pe coasta.

 

 

OK.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am facut anul trecut traseul propus de Stefanq, fara Portugalia.

L-am facut singur; cred ca tot asa il vei face.

Intradevar a avut peste 9000 km. Costa bani, timp si cere rezistenta fizica.

Spania in sud este torida. Seara dupa 800 - 1000 km trebue sa cauti cazare; de oboseala nu te mai uiti la bani. Costa si taxele de autostrada. Alimentezi de citeva ori pe zi. La astfel de traseu te ploua de cca 20 de ori. Opresti sa -ti pui costumul de ploaie si sa-l scoti. Opresti sa te dezmortesti. Esti in expeditie.

Dar daca il faci, te saturi de rulat, pentru citeva luni. Si iti ajunge ca performanta pentru toata viata.

 

Anul acesta ma limitez la 2 excursii moto externe de 4 - 5000 km, Bucuresti - Belgia si Bucuresti - Trecatori in Alpii Austrieci, spre Bolzano.

 

La traseu foarte lung, peste 2 participanti reduc viteza medie. Am incercat cu diferiti nemti o parte din traseu in grup. Nu-mi realizam planul de parcurs.

 

Daca vrei sa te stimulezi, tasteaza Bernd Tesch care prezinta ocolitorii lumii sau unui continent pe moto.

 

Succes.

 

Constantin

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

M-as baga si eu la ce traseu vreti voi.

Numai hotarati-va odata.

 

 

pai eu cu freeman suntem foarte hotarati....traseul nostru il ai mai sus...daca vrei sa ne insotesti da-ne un semn

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca vrei sa te stimulezi, tasteaza Bernd Tesch care prezinta ocolitorii lumii sau unui continent pe moto.

 

Succes.

 

Constantin

 

Am ajuns si eu pe situl asta de citeva ori (http://www.berndtesch.de/English/EIndex.html) da niciodata n-am reusit sa stau mai mult de 5 min!

Site mai incurcat si mai greu de citit n-am vazut de cind umblu pe net!

Un amestec de engleza cu germana, litere mici cu litere mari ,caractere de toate dimensiunile si culorile,informatii,reclama...brrr...

 

De altfel continutul ,din cite am putut sa-mi dau seama, e interesant!

 

Si ca sa fiu on topic:

Tot pentru "stimulare" gasiti informatii interesante si ceva mai usor de citit si pe http://www.horizonsunlimited.com

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

....he,he!!na ca v-am gasit si aici!!!....ascultati-l pe constantin ca sigur stie ce vorbeste,eu am vrut anul trecut sa fac turul larg al europei adica pe marginea ei si cu reveniri prin tot centrul ei,un total,aproximativ:30000km dar din motive financiare am renuntat. toata treaba ar fi durat cam 2 luni jumate!!!

...anul asta voi merge la intrunirea BMW din germania si eventual de acolo trec alpii in italia prin elvetia si mai vad eu pe unde o intind!!!

...oricum eu va doresc la toti EASY WAY!!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

....he,he!!na ca v-am gasit si aici!!!....ascultati-l pe constantin ca sigur stie ce vorbeste,eu am vrut anul trecut sa fac turul larg al europei adica pe marginea ei si cu reveniri prin tot centrul ei,un total,aproximativ:30000km dar din motive financiare am renuntat. toata treaba ar fi durat cam 2 luni jumate!!!

...anul asta voi merge la intrunirea BMW din germania si eventual de acolo trec alpii in italia prin elvetia si mai vad eu pe unde o intind!!!

...oricum eu va doresc la toti EASY WAY!!!!

 

 

Pe unde ai vrea sa mai mergi dupa Garmish si cam cite zile?

Ca si eu as mai merge pe ici pe colo.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...