Sari la conținut

4-5 APRILIE - VARNA - Bai termale :)


adrianbercea
 Share

Postări Recomandate

Weekendul 4-5 APRILIE se va pleca catre statiunea bulgara Sf Constantin si Elena, punctul principal de atractie fiind apele termale cu temperaturi de cca 36 - 38 grade C. Langa piscina cu apa calda este un bazin mai mare , cu temperatura apei ceva mai scazuta unde se poate innota la greu. Deasemenea, in imediata apropiere a bazinelor, adica pe plaja, sunt prezente mici golfulete pline cu apa termala.

 

Anul trecut am fost acolo in luna octombrie si noiembrie, mult mai frig dar distractia a fost pe masura, toata lumea s-a simtit super.

Asadar, pentru cei care vor sa re/vada statiunea in acest sfarsit de saptamana:

 

Sambata, 4 MARTIE ora 10:00 intalnirea in Petromul din apropierea vamii Giurgiu. Plecarea la ora 10:30

 

Drumul va dura cca 4, 5 ore, functie de viteza, opriri, conditii meteo si va fi : Bucuresti - Giurgiu - Ruse - Razgrad - Varna - Sf Constantin si Elena, aprox. 270 km ( dus ). Vitezele si posibilele grupulete vor varia functie de motoarele si participantii prezenti la locul de intalnire.

 

Camera dubla la hotel EUROPA - aprox. 30 euro pt. 2 persoane, benzina la fel 30 euro, mancare...fiecare cat duce. Cazarea este ok si hotelul este pe plaja, chiar langa baile termale. Se poate plati cu euro sau leva. Functioneaza bine carduri doar la bancomate.

 

La baile termale se poate intra cu 2 leva. Se poate consuma orice si oricat din afara :D

 

VREMEA: cel putin acum pe net, se preconizeaza la destinatie 15 grade si soare fara nori ! :rock:

 

Participanti: Adrian, Cristina, Bogdan si Nicoleta ( deocamdata) :crack:

 

AICI link cu poze de la ultima mea plimbare la baile termale : /index.php?showtopic=277947 :D

Editat de adrianbercea
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

desi afara e urat azi, de maine se incalzeste...pana la 21 grade... cu soare :D

 

pe drumul de intoarcere, se poate opta ( vedem la fata locului) pentru re/vizitarea castelului si gradinilor Mariei. traseul este cu o deviere de aproximativ 60 km si chiar foarte frumos....pe coasta

 

...seara bem pe marginea piscinei si poate mancam ceva la corabie :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sa stii ca vin si eu, dar parca nu as vrea sa plec la 9 dimineata din Bucuresti. Week-endul trecut am mancat un frig crunt pe autostrada, pana la Pitesti, pentru ca am plecat asa, de dimineata. Mai pe la 11 - 12 se incalzeste. Trimite-mi te rog pe pm numarul de telefon, sa te pot gasi acolo, desi, daca mergeti la hotelul partidului, atunci ne gasim usor acolo.

 

Daca nu ajung de dimineata cu voi, sa aveti grija la drumul spre Giurgiu, s-au montat recent doua radare fixe, in localitatile Daia (dupa curbele alea frumoase de dupa linia dreapta) si respectiv Remus (urmatorul sat, dupa Daia si inainte de Giurgiu). De asemenea, mai stau cersetorii cu radarul mobil prin Calugareni, ochii mari dupa o solenza alba.

 

Sa ne vedem cu bere :D .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sa stii ca vin si eu, dar parca nu as vrea sa plec la 9 dimineata din Bucuresti. Week-endul trecut am mancat un frig crunt pe autostrada, pana la Pitesti, pentru ca am plecat asa, de dimineata. Mai pe la 11 - 12 se incalzeste. Trimite-mi te rog pe pm numarul de telefon, sa te pot gasi acolo, desi, daca mergeti la hotelul partidului, atunci ne gasim usor acolo.

 

Daca nu ajung de dimineata cu voi, sa aveti grija la drumul spre Giurgiu, s-au montat recent doua radare fixe, in localitatile Daia (dupa curbele alea frumoase de dupa linia dreapta) si respectiv Remus (urmatorul sat, dupa Daia si inainte de Giurgiu). De asemenea, mai stau cersetorii cu radarul mobil prin Calugareni, ochii mari dupa o solenza alba.

 

Sa ne vedem cu bere :D .

 

 

si noi am pleca ceva mai tarziu, insa am apucat sa vb ca ne intalnim la 10.00 la Petromul de la vama Giurgiu. apoi, ma gandeam sa ne mai si oprim pe drum si sa o luam ca viteza medie "normala"

 

cred ca ajungem la destinatie pe la 15-16.00

 

ai PM cu numarul meu de tel :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pana acum sigur, sigur EU apoi Cristina, Mosulik + company, posibil Bogdan, Nicoleta, Caty si Rock.

 

restul...la Petrom la Vama Giurgiu la 10.00 ( plus, minus ) :blink:

 

daca se mai baga cineva, sa anunte aici ca sa stim cat si pe cine asteptam :unsure:

Editat de adrianbercea
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pana acum sigur, sigur EU apoi Cristina, Mosulik + company, posibil Bogdan, Nicoleta, Caty si Rock.

 

restul...la Petrom la Vama Giurgiu la 10.00 ( plus, minus ) :blink:

 

daca se mai baga cineva, sa anunte aici ca sa stim cat si pe cine asteptam :unsure:

 

am retinut. nu sunt inca sigur daca vin, ma atrage ideea dar e cam din scurt - doar azi am vazut post-ul. daca vin o sa fiu la locatie la ora anuntata maine. pentru orice eventualitate poti sa-mi dai un pm cu un numar de tel la care sa va gasesc ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Binox? Misha?

Mai stam pe ganduri? Ca de 2 luni ma tot pacaliti ca ma duceti la termale :blink:

 

People, daca e sa venim, cel mai probabil ne vedem la destinatie. Nu de alta, dar eu am prostul obicei sa merg lalaind cu 70-80. Sper sa nu mi-o fur nici de data asta de la VeFeRisti. :unsure:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sa inteleg ca la petromul de langa vama nu cel de la intrarea in giurgiu :unsure:

 

la h. europa parca era 30 euro 2 persoane/camera si 20 euro/1 persoana insa in ambele variante camera are 2 paturi separate .... vrea careva sa impartim o camera? (daca nu ma insel, daca stateai la un etaj mai sus era mai ieftin)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

75% sanse sa vin si eu. Inca oscilez intre a ramane acolo o noapte sau a ma intoarce in aceeasi zi.

 

Daca vin si raman, cam cati bani trebuie sa am la mine si sub ce forma? Lei, Leva, Euro, VISA?

 

la hotel poti plati si cu euro insa la piscina o sa iti ceara leva sau daca mai ai nevoie sa cumperi ceva pe drum tot leva or sa vrea, din experienta iti spun ca e mai bine sa ai leva la tine decat CC (am un visa doar in caz de urgenta :unsure:)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pana acum a fost superb. Drumul bun, fara aglomeratii. Am ajuns, am mancat si am sarit in bazinul termal la 38 grd. Mai aveam putin si ne descompuneam cum bine a zis baiatul cu Intruderul. O locatie linistita unde chiar ai ocazia sa te relaxezi total. Compania pe masura, ce mai! doua zile pe cinste. Maine, iarasi la drum, cu o mica halta la Balcik.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nashpa raui de tot. Pentru cei ce nu au putut mergee: Sa stiti ca nu ati pierddut nimik !!!!

 

Drumul foaarte liber si asfaltul prea neted. Afara batea un soare orbitor. La destinatie hotelul nu avea decat camere libere si renovate, basca si mai ieftine ca la noi....

 

 

Apoi apa in piscina foarte calda si cu prea mult abur. NU se vedeau bine deloc valurile marii dar se auzeau ingrozitor de tare......si la intoarcere.....drumul mult mai lung ca la dus ! La castel ningea !

 

Mai bine ca n-ati putut merge..... :unsure: dar data viitooareeeee....... :blink:

 

 

Fara gluma acum: MIERCURI, 8 aprilie, se merge dis de dimineata, la SKI ! daca va intereseaza...scrieti aici !

 

Poze in curand :D

 

Nashpa raui de tot. Pentru cei ce nu au putut mergee: Sa stiti ca nu ati pierddut nimik !!!!

 

Drumul foaarte liber si asfaltul prea neted. Afara batea un soare orbitor. La destinatie hotelul nu avea decat camere libere si renovate, basca si mai ieftine ca la noi....

 

 

Apoi apa in piscina foarte calda si cu prea mult abur. NU se vedeau bine deloc valurile marii dar se auzeau ingrozitor de tare......si la intoarcere.....drumul mult mai lung ca la dus ! La castel ningea !

 

Mai bine ca n-ati putut merge..... :blink: dar data viitooareeeee....... :lol:

 

 

Fara gluma acum: MIERCURI, 8 aprilie, se merge dis de dimineata, la SKI ! daca va intereseaza...scrieti aici !

 

Poze in curand :P

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Scuza-ma Adi, insa la ora aceea tarzie chiar nu-mi aminteam prenumele tau. Numai bine si multumesc de companie, m-am simtit extraordinar. Pe curand.

Hai cu pozele domnu' Adi cu aparatul destept de fotografiat.

Editat de phantom21042003
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mda. stiam eu ca va fi naspa.

de-asta m-am si intors din giurgiu si v-am lasat sa plecati voi sa va pacaliti.

 

data viitoare promit sa nu va mai las sa suferiti singuri - ma asociez din vreme la orice alta initiativa similara.

 

hai si cu pozele sa ma oftic definitiv pe saptamana asta

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pana acum a fost superb. Drumul bun, fara aglomeratii. Am ajuns, am mancat si am sarit in bazinul termal la 38 grd. Mai aveam putin si ne descompuneam cum bine a zis baiatul cu Intruderul. O locatie linistita unde chiar ai ocazia sa te relaxezi total. Compania pe masura, ce mai! doua zile pe cinste. Maine, iarasi la drum, cu o mica halta la Balcik.

 

 

unde v-ati cazat ? scoruri ?:rolleyes:

si felicitari pt tura

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

unde v-ati cazat ? scoruri ?smile.gif

si felicitari pt tura

 

Evident la hotel Europa, 40 lev single, 60 lev double. Micul dejun nu mai este festin ca data trecuta, adica bufet suedez, acum iti aduce portia ta cu de-ale gurii (subtire de tot). In rest cum stiti, deci bine.

Editat de phantom21042003
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...