Sari la conținut

Jawa Custom


biker_1977
 Share

Postări Recomandate

Am o jawa pe care vreau s-o chopperesc. De fapt...am inceput proiectul. Dar intrebarea mea, este urmatoarea: Vreau sa-i pun un motor de honda Xl de 350 cc. Cum pot s-o inmatriculez legal?Motocicleta e inamtriculata, dar, cum fac sa-i trec motorul in acte? Stie cineva procedura? Multumesc

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salut topicul acesta trebuia sal pui aici /index.php?showforum=80

iti este mai mult de folos daca il pui acolo,daca vrei il pot transfera acolo in acel forum,lumea de acolo te poate ajuta mai mult

 

salut,am sal trasfer numai cu acordul tau

 

ceau

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

daca faci modificari la cadru nu mai poti sa o inmatriculezi.

doar cu schimbarea de motor ar merge, pt ca limitarile sunt: maxim motor in 4 timpi cu acelasi nr de pistoane cu ala in 2T dar capacitate de 1,8 ori mai mare sau nr dublu de pistoane si aceeasi capacitate iar puterea sa fie cu cel mult 8kw mai mare. Informatia nu e din surse sigure, dar stiu ca pe limitele astea se merge, iar motorul de xl se incadreaza corect fata de ala de jawa

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator moto_comuniste

Am o jawa pe care vreau s-o chopperesc. De fapt...am inceput proiectul. Dar intrebarea mea, este urmatoarea: Vreau sa-i pun un motor de honda Xl de 350 cc. Cum pot s-o inmatriculez legal?Motocicleta e inamtriculata, dar, cum fac sa-i trec motorul in acte? Stie cineva procedura? Multumesc

 

Primul pas e sa te duci la RAR si sa le spui inginerilor de acolo ce vrei sa faci. Or sa te lamureasca ei daca legal modificarile sunt posibile.

Despre modificari la cadru: Am acum un IZH al carui cadru e taiat pentru marirea unghiului furcii fata lucru trecut ca omologat in cartea tehnica, cu toate ca-s niste suduri de toata prastia (e drept- sunt sub rezervor si nu se vad). Nu stiu cum a procedat fostul proprietar (IZH-ul nu e inca trecut pe numele meu), dar din moment ce legal lucrurile-s OK inseamna ca se poate.

Inainte sa "tai" fa totusi o "excursie" la RAR

Editat de moto_comuniste
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

O fi aia faina, dar de ce n-are numar ???

Va spun eu: pentru c-a umblat la cadru si ii trebuie omologare individuala care e o caruta de bani, cam cat motocicleta.

Lasati- va tata de modificari. Va spune fratele vostru care are un IJ modificat in curte si n-are ce sa faca cu el ca e umblat la cadru, frane si directie.

De banii pe care ii bagati sa le modificati va luati ceva original cu care va dati linistGhinionul meu ca m-am prins de chestia asta dupa ce am facut aceeasi greseala.

Si daca totusi vreti sa umblati la ele faceti-le frumoase cum vreti voi, da' nu din cadru.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ideea e ca, am doua cadruri cu aceeasi serie, batute de RAR, asa ca, ma gandit s-o duc pe aia originala, sa fac schimbarea de motor, de aia intrebam daca se poate. Cam asa arata proiectul meu.... bine, tre vopsita, si aranjata, inclusiv "astupate" flacarile alea de pe rezervor.

post-7708-1137434639.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:ok: :welcome: mai omule nu ai putut sa pui si tu ceva peste toata motocicleta sa o acoperi,sincer pacat de ea sta asa cu zapada pe ea,rugineste se oxideaza, pusca semeringurile de ea :moto: :)

 

salut si sper sal duci la bun sfirsit proictul tau

 

roby

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:ok: :welcome: mai omule nu ai putut sa pui si tu ceva peste toata motocicleta sa o acoperi,sincer pacat de ea sta asa cu zapada pe ea,rugineste se oxideaza, pusca semeringurile de ea :moto: :)

 

salut si sper sal duci la bun sfirsit proictul tau

 

roby

Acum e in garaj, la finisat, atunci o montasem numai ca sa-mi fac o vedere de ansamblu, si o nins peste noapte....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

O fi aia faina, dar de ce n-are numar ???

Va spun eu: pentru c-a umblat la cadru si ii trebuie omologare individuala care e o caruta de bani, cam cat motocicleta.

Lasati- va tata de modificari. Va spune fratele vostru care are un IJ modificat in curte si n-are ce sa faca cu el ca e umblat la cadru, frane si directie.

De banii pe care ii bagati sa le modificati va luati ceva original cu care va dati linistGhinionul meu ca m-am prins de chestia asta dupa ce am facut aceeasi greseala.

Si daca totusi vreti sa umblati la ele faceti-le frumoase cum vreti voi, da' nu din cadru.

 

Dac a e inamtriculată cu nr. noi, nici in..nu te doare. Îți faci itp la un service Âşi meegi cu motoreta pânî ți se urăÂşte..sau până intrăm în U.E.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator moto_comuniste

Primul pas e sa te duci la RAR si sa le spui inginerilor de acolo ce vrei sa faci. Or sa te lamureasca ei daca legal modificarile sunt posibile.

Despre modificari la cadru: Am acum un IZH al carui cadru e taiat pentru marirea unghiului furcii fata lucru trecut ca omologat in cartea tehnica, cu toate ca-s niste suduri de toata prastia (e drept- sunt sub rezervor si nu se vad). Nu stiu cum a procedat fostul proprietar (IZH-ul nu e inca trecut pe numele meu), dar din moment ce legal lucrurile-s OK inseamna ca se poate.

Inainte sa "tai" fa totusi o "excursie" la RAR

 

O micuta completare la cele spuse ieri: dupa ce am ajuns acasa m-am uitat in cartea tehnica si am vazut ca omologarea individuala pentru modificarea cadrului e facuta in 1995 - poate atunci erau alte reguli...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

eu am avut un dnepr radiat si modifcat destul de simtitor- roata spate 200/14 si cand am fost cu el la rar ghiciti ce au zis?CE E MA BABAU ASTA?drept ptr care am mers frumusel acasa,am montat totul pe un cadru original caruia "i-am facut rost "de serii si uite asa l-am inmatriculat,dar a fost ceva de munca iar dupa aceea am repetat operatiunea in sens invers SFATUL MEU:inmatriculeaz-o si dupa aceea o poti face si avion ,dc stii ca nu mai ai treaba cu RAR--ul ca acuma ii fac si poze cand o inmatriculeza :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...