Sari la conținut

Din categoria moto vs taxi


Adizanebono
 Share

Postări Recomandate

Acum cateva ore in intersectia Strazii Baba Novac cu Soseaua Mihai Bravu venind dinspre Piata Muncii spre Campia Libertatii am tamponat vehicolul marca Dacia Logan cu numarul de inmatriculare B 42 FVO care functiona in regim de taxi:

 

La culoarea verde a semaforului am plecat spre rondul care imi permite sa fac stanga spre Campia Libertatii. In stanga mea o Dacia Supernova care a plecat mai repede ca mine a trecut prin fata taxiului care a accelerat ajutandu-ma sa nu-i ratez portiera din dreapta fata.

Avarii motociclist(eu): doar niste dureri in incheieturi din cauza presiunii(vina pentru faptul ca nu am nimik mai grav o poarta echipamentul).

Avarii motocicleta: furca stramba, carene stanga-dreapta sparte, carena fata sparta, priza de aer rupta, far julit in fata si rupt din prinderi, parbriz ( mandrie de curcubeu Ernmax) julit, bulon dreapta indoit din cadru, semnal dreapta spart si bonus juliturile aferente pe cadru, toba, scarite, manete, capete de ghidon.

Avarii taximetrist: i-a cazut scama din buric.

Avarii masina taxi: portiera dreapta fata indoita si pragul din dreptul usii indoit(nu se poate deschide usa si inchide geamul).

 

Vinovat... eu pentru ca desi eu am plecat la culoarea verde a semaforului nu am lasat sa se elibereze intersectia, iar taximetristul venind dinspre Campia Libertatii spre Str. Dristorului care trece pe rosu sau forteaza galbenul(ca altfel nu pot sa imi explic cum de el era pe linia de tramvai (dupa cum spun martorii) cand eu plecam de la semafor) scapa nevinovat.

Dupa cum este scris in procesul verbal fapta savarsita este prevazuta de articolul 101 punctul 7. Eu in articolul 101 nu am gasit 7 puncte si articolul 101 se refera la cu totul altceva din cate am vazut eu.

 

Ma poate lamuri cineva ca sa stiu ca nu platesc 360 RON amenda si reparatia motocicletei degeaba?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am gasit incadrarea faptei.

Art.101. - (1) Constituie contraventii si se sanctioneaza cu amenda prevazuta în clasa a III-a de sanctiuni urmatoarele fapte savârsite de persoane fizice:

7. nerespectarea obligatiei de a permite parasirea intersectiei conducatorului vehiculului ramas în interiorul acesteia.

Dar oare asa trebuia solutionat cazul?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

n-ai ce pierde, merita sa-ncerci sa faci contestatie, chiar daca ajungi sa deschizi un proces, ceea ce e mocca. eventual gaseste un martor care sa spuna ca taxiul nicidecum n-a fost surprins in intersectie de culoarea rosie a semaforului, ci a fortat galvenul sau a trecut pe rosu.

recomand www.amenda.ro

 

 

bafta, o sa aii nevo, ca odata intocmit pv, greu sa mai dau astia-napoi (adica ce vrei sa spui domne, ca io....militian cu scoala si baston, gresesc?)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Apropo de martori... martor a fost un scuterist care a venit cu mine la politie si a asteptat de la 13:30 pana pe la ora 18:30 cand s-a terminat tot circul. Foarte de gasca si atent la detalii. O bila alba pentru scuteristi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Stau prin zona si cunosc bine acea intersectie...din relatarile tale inseamna ca tu ai cam fortat plecarea. Cum naiba Supernova aia a avut timp si tu nu ai avut timp sa treci? Te iei la liniute in intersectii? Du-te frate pe alte artere si da-te nepopulate. Data viitoare sa-ti fie invatatura de minte sa te uiti in intersectie mai bine inainte sa pleci in forja ca mai sunt dobitoci care trec pana si pe rosu...si uite asa se mai duce cate unu. Sper sa fi invatat ceva...oricum vei trage la repararea motorului destul.

 

Buh-bye!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

E nasoala intersectia aia, era sa adun si eu un scuterica acu 3-4 zile de pe jos...cand a trecut pe rosu. Noroc ca-l vazusem cu coada ochiului ca vine si-am rupt franele la propriu.

BUCURESTI!.Jungle all za way.

Editat de danny_nt
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Stau prin zona si cunosc bine acea intersectie...din relatarile tale inseamna ca tu ai cam fortat plecarea. Cum naiba Supernova aia a avut timp si tu nu ai avut timp sa treci? Te iei la liniute in intersectii? Du-te frate pe alte artere si da-te nepopulate. Data viitoare sa-ti fie invatatura de minte sa te uiti in intersectie mai bine inainte sa pleci in forja ca mai sunt dobitoci care trec pana si pe rosu...si uite asa se mai duce cate unu. Sper sa fi invatat ceva...oricum vei trage la repararea motorului destul.

 

Buh-bye!

 

De tras pentru reparatii sunt de acord cu tine... o sa cam trag, insa prin detaliul cu SuperNova am vrut sa scot in evidenta faptul ca taxiul m-a surprins dupa ceva timp dupa ce se facuse verde si asa cum a declarat si taximetristul era singurul din intersectie, lucru care intareste ideea ca a cam tras de par semaforul. Cat despre liniute:

1. Nu ma pasioneaza.

2. Sa fim seriosi... nu stiu daca exista un motociclist pasionat de SS care sa fie in dilema daca depaseste sau nu o SuperNova la demaraj sau viteza astfel incat sa fie nevoie sa faca proba...

Editat de Adizanebono
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Legat de aceea intersectie : Acolo cei care vin spre str paralela cu dristor au verde dar si cei care fac rondul dinspre muncii spre baba novac au tot verde (e testata faza) ,cred ca nu au corelat bine semafoarele , din punctul meu de vedere aia ce'a mai nasoala intersectie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Legat de aceea intersectie : Acolo cei care vin spre str paralela cu dristor au verde dar si cei care fac rondul dinspre muncii spre baba novac au tot verde (e testata faza) ,cred ca nu au corelat bine semafoarele , din punctul meu de vedere aia ce'a mai nasoala intersectie.

Cred ca in cazul asta ar trebui sa le trimiti un email la aia de la BPR-Bucuresti. Eu nu le-am trimis emailuri, dar i-am sunat de multe pe telefon fie ca un semafor e stricat fie ca un capac de canal e cazut, si mi-au raspuns cu mare amabilitate, si cand le-am spus ca semaforul e stricat dar nu sunt probleme in trafic odata dupa 15 minute tot era un moto-politist care dirija circulatia, iar cand le-am spus ca cineva o sa-si rupa roata daca incearca sa mearga la Kaufland pe Ramuri Tei macar dupa doua zile (ca mai repede n-am trecut eu pe acolo asa ca nu stiu realmente timpul de reactie) era acolo o ditamai baliza cu elemente reflectorizante si dupa inca cateva zile s-a reparat si canalul ala. In situatii din astea nu trebuie sa plecam de la premiza ca politistii sunt rau intentionati, eu am constatat ca astia mici (sau alea mici, ca la telefon raspund mai mult femei) isi fac treaba si macar dau telefon la cine trebuie (ca sincer eu habar n-am cine intretine drumul nu stiu care si nici nu ma intereseaza)....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Intersesctia aia e foarte naspa! Si eu avea s o fur acolo.

Mergeam pe Mihai Bravu, dinspre Muncii spre Vacaresti, si m am trezit cu ditamai tramvaiul venind din stanga (Baba Novac), eu avand verde crud. :unsure:

Semafoarele nu sunt bine sincronizate, verdele spre Vacaresti se pune cam repede .

 

Mare grija data viitoare !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cred ca in cazul asta ar trebui sa le trimiti un email la aia de la BPR-Bucuresti. Eu nu le-am trimis emailuri, dar i-am sunat de multe pe telefon fie ca un semafor e stricat fie ca un capac de canal e cazut, si mi-au raspuns cu mare amabilitate, si cand le-am spus ca semaforul e stricat dar nu sunt probleme in trafic odata dupa 15 minute tot era un moto-politist care dirija circulatia, iar cand le-am spus ca cineva o sa-si rupa roata daca incearca sa mearga la Kaufland pe Ramuri Tei macar dupa doua zile (ca mai repede n-am trecut eu pe acolo asa ca nu stiu realmente timpul de reactie) era acolo o ditamai baliza cu elemente reflectorizante si dupa inca cateva zile s-a reparat si canalul ala. In situatii din astea nu trebuie sa plecam de la premiza ca politistii sunt rau intentionati, eu am constatat ca astia mici (sau alea mici, ca la telefon raspund mai mult femei) isi fac treaba si macar dau telefon la cine trebuie (ca sincer eu habar n-am cine intretine drumul nu stiu care si nici nu ma intereseaza)....

 

 

Chiar asa este! Cei care primesc apelurile trebuie sa le transmita mai departe celor competenti sa le solutioneze, adica politistilor din teren, admin.strazilor, rebu, etc ( exceptand cele aberante, care dealtfel sunt foarte multe ... ).

Daca nu ati fost bagati in seama, inseamna ca trebuie sa mai insistati telefonic. :unsure: (sunt zile, ore in care sunt foarte solicitati si nu pot fi foarte prompti)

Daca nici asa nu se rezolva, puteti sa va adresati in scris, urmand sa primiti raspuns (tot in scris), in termen de 30 de zile.

 

 

http://bpr.b.politiaromana.ro/

 

Comunicati cu noi!

Pentru operativitate in rezolvarea problemelor intalnite in traficul bucurestean ne puteti sesiza permanent, telefonic, la numarul 021.9544 sau la adresa de email: bpr@b.politiaromana.ro. Astfel ne puteti semnala:

 

* Treceri de pietoni care nu sunt marcate corespunzator

* Artere de circulatie ale caror instalatii de semaforizare nu functioneaza

* Strazi pe care considerati ca se impune instituirea unui sens unic

* Pasaje rutiere sau pietonale neiluminate

* Intersectii care considerati ca necesita o noua sisematizare

* Institutii publice - scoli, gradinite, spitale, etc. - care nu beneficiaza de un sistem de semnalizare rutiera de avertizare corespunzator

* Gropi în carosabil, semafoare defecte

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Imi pare rau ca nu am facut si poze dar ma gandeam ca o sa fiu pieton pana cand o sa reusesc sa repar ce e de reparat si ...parca i-as fi dat si o casca in gura...asa de fun sau ca sa ma linistesc putin...

Calea Mosilor 292...taxi semnal st adica vrea sa intre pe Ardeleanu. Il vad...incetinesc...se baga si-mi zic ca se duce si las frana...numai ca el s-a oprit si ...si inevitabil, cu tot cu frane la maxim am intrat in el...mi-am busit roata care trebe schimbata si indoit putin jambele. Loganul cu roata spate rupta...

Multam pt grija motociclistului care s-a oprit sa vada daca-s ok...eram prea suparat sa vad ce motor are sau...nr.

Editat de blackdtr
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Imi pare rau ca nu am facut si poze dar ma gandeam ca o sa fiu pieton pana cand o sa reusesc sa repar ce e de reparat si ...parca i-as fi dat si o casca in gura...asa de fun sau ca sa ma linistesc putin...

Calea Mosilor 292...taxi semnal st adica vrea sa intre pe Ardeleanu. Il vad...incetinesc...se baga si-mi zic ca se duce si las frana...numai ca el s-a oprit si ...si inevitabil, cu tot cu frane la maxim am intrat in el...mi-am busit roata care trebe schimbata si indoit putin jambele. Loganul cu roata spate rupta...

Multam pt grija motociclistului care s-a oprit sa vada daca-s ok...eram prea suparat sa vad ce motor are sau...nr.

 

Desi stiu ca suna a cliseu, m-am simtit bine atunci cand prietenii mi-au spus sa ma bucur ca nu a fost mai grav si ca sunt sanatos. Incercand sa te ajut inducandu-ti acelas sentiment iti spun la fel: Bine ca nu s-a intamplat mai rau si important este ca esti sanatos.

 

Avarii taximetrist: i-a cazut scama din buric. :blink: :blink: :lol:

Multa sanatate si asfalt uscat.

Multumesc de urari. La fel si tie. Si nu rade... ca la ce burta avea taximetristul, dopul lui de buric putea sa infunde teava de esapament.

:unsure:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...