Sari la conținut

Cum inlaturati scartaitul franelor


ingridana
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 62
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Dati-le cu ulei :blink: :blink:

 

I-am zis unui amic faza asta,(in gluma ,desigur) si tipul chiar a pus botul :|

 

E penala faza.. :lol:

 

:unsure:

Scuze pentru OffTopic.

 

Si mie imi cam scartaie,dar doar la viteza mica..dupa ce incetinesc..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Glume glume dar uni o pot lua in serios. Cu orice ai da pe ele, la un moment dat tot o sa scartaie...si sprayul ala se exfoliaza odata. De obicei, franele scartaie cand sunt reci, sau cand sunt nefolosite mult timp, pe ele depunandu-se rugina. Dupa 2-3 km de mers prin oras ar trebui sa se incalzeasca si sa nu mai faca asa. Daca continua sa faca asta verifica-le sa nu fie pe duca. Daca nici asta nu e, mai exista posibilatatea ca lichiudul de frana sa fie in exces si un pistonas sa fie decalat, stand mereu pe disc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:unsure:

dati jos placutele si frecati putin cu smirghel si nu o sa mai scartaie :blink:

le-am frecat.

nu au mai scartait cateva zeci de kilometri apoi a luat-o de la capat.

 

Glume glume dar uni o pot lua in serios. Cu orice ai da pe ele, la un moment dat tot o sa scartaie...si sprayul ala se exfoliaza odata. De obicei, franele scartaie cand sunt reci, sau cand sunt nefolosite mult timp, pe ele depunandu-se rugina. Dupa 2-3 km de mers prin oras ar trebui sa se incalzeasca si sa nu mai faca asa. Daca continua sa faca asta verifica-le sa nu fie pe duca. Daca nici asta nu e, mai exista posibilatatea ca lichiudul de frana sa fie in exces si un pistonas sa fie decalat, stand mereu pe disc.

scartaie si dupa ce se incalzesc. nu sunt duse, au maxim 2000km. lichidul e ok si pistonasele nu au nimic.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

uite...eu am cumparat un set de placute la15 lei( firma de firma :blink: ) si m-au tinut 10 km :unsure: . Am pus 10 frane si s-au dus plus ca scartaiau cand puneam frana si nici oprea brusc.

 

Se poate sa nu fie de calitate placutele si de aia scartaie.

 

PS> ai curatat si discul?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu nu am ce sa le fac la alea de pe fata. sunt puse de 1 luna si tot scartaie..

 

ai schimbat numai placutele?

....daca discurile au o anumita uzura si placutele sant noi e normal sa scartie...

sau daca au insertie metalica ca alea de Dacie care aparuse acu cativa ani de fugea toti de ele pt ca nu erau bune de nimic ....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cui ii scartaie franele inseamna ca le pune cam des. Cine e racer adevarat nu prea le foloseste . Se bazeaza mai mult pe frana de motor :> . Si acu o sa imi sara in cap geniile care o sa zica " si la semafor cum franezi ? " . Acolo da , folosesti frana...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Thug-R :laugh: :rolleyes: te consideri racer? Noi te credem pe cuvant si eu stiu ca tu ai 6 viteze si poti face frana de motor si din a 6-a in a-ntaia, dar mai stiu si ca tu sti(ca doar ai avut scuter) ca scuteristii - caci pe forumul lor esti - nu pot face frana de motor cu un ambreiaj centrifugal decat in cazuri extreme de oprit in varful pantei, dat drumul la vale si apoi facut frana de motor. Poate in viitor o sa fac cum spui tu, sa fiu racer ;) o sa-mi scot franele definitiv de pe scuter. O sa fiu un true atunci :>

 

P.S: problem solved la chivu, exact una din problemele spuse de mine, descentrarea pistonasilor, mi s-a intampla si mie, unu sa apese mai mult pe disc ;)

Editat de Rolly
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...