Sari la conținut

Motociclistul pescar


-DINU
 Share

Postări Recomandate

Da' nu prea e pescuit sportiv ce faci tu acolo... nu te supara ca-ti spun, dar nu imi place. Placerea e sa stai pe balta, pregatirea, asteptarea, sondarea, inteparea pestelui... si la final eliberarea :) Daca e cazul...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 870
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

da, stiu ce zici tu. te inteleg. doar ca sunt in imposibilitatea de a indeplini toate cele enumerate de tine. in primavara am de gand sa-mi iau jucarii si sa hoinaresc in weekend-uri pe la iazurile din zona. poate si pe asta daca il gasesc pe priprietar. doar de fun si pierdere de timp.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Banuiesc ca "in tari straine" ca Danemarca (oameni mai educati civic) nu se braconeaza ca la noi... probabil vei avea parte de surprize placute pescuind pe acolo :)

Planuiesc si eu o ultima iesire pt anul asta, in weekendul 30-2 (30 e zi libera, asa ca-mi fac de cap :P )... o sa ajung iar prin Constanta si ori dau o fuga pana la Corbu sa vad daca mai misca crapul, desi e cam scumpa la 100 lei catch and release, ori ma duc iar pe ghiol (lacul de langa Mamaia) sa ma distrez la caras, rosioara si ciortanica... de data asta incerc si cu boiles, in mod sigur apa s-a mai racit, bradisul si ierburile s-au mai lasat pe fund... poate am noroc de-un crap :D Depinde si cum e vremea... sa nu ploua (sau sa ninga).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

se braconeaza si aici, dar nu ca la noi. ei in general se duc pe iazuri, dar ei nu prea se duc. stau mai mult acasa(sgarciti) iazul respectiv am vorbit cu cineva si nu vrea sa lase pescuit pe bani. nici nu are grija de el. asa ca am dat de el si am incercat sa vad ce o fi in el. si este.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

Frumoasa mreana, ma bucur ca mai exista peste (inca) in Arges si pe Sabar. Pe ambele rauri mergeam cu ani in urma. Sabarul era extrem de poluat... iar Argesul cum il stiu toti care au fost, zone cu taxe, braconaj, peste putin, mizerie, dragari... Argesul mi-a oferit partide superbe de pescuit in urma cu 15-17 ani :)

Am mai fost si eu pt ultima oara la pescuit, tot pe lacul (ghiolul) de langa Mamaia. Am incercat in ambele capete, si aproape de satul de vacanta, si in capatul dinspre Navodari. Rezultate... un guvid mic si amarat si o rosioara cat pachetul de tigari :)) Si asta la undita. La lanseta... pescuit la rama, vierme, pufi, boiles cu aroma de prune si cu aroma de caracatita... nimic.

Apa destul de limpede, nu extrem de rece, dar foarte scazuta si plina pe fund de ierburi, tot bradisul care a crescut asta-vara s-a lasat pe fundul apei.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 months later...

Pescarii de pe aici sunt adormiti? Ati mai fost pe undeva de curand? Ma mananca rau de o distractie mica si nu prea stiu unde sa ma duc. Criteri: sa nu fie taxa exagerata si sa prind ceva, macar carasel de distractie, c&r.

In ultima instanta, ma duc iar pe Vitan, e aproape, ieftina si mi-a rezervat surprize placute. Doar ca e adanca, mica si cu izvoare subterane, apa se incalzeste mai greu... si pestele nu prea misca acum. Poate doar stiuca sa miste ceva...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da, pai la o balta ma gandeam si eu... oricum la Dunare nu ma duceam, vremea e capricioasa si nu am chef sa intru prin noroaie, plus ca sigur e tulbure. Argesul era o varianta, dar, la fel, e tulbure dupa ploi si dezgheturi.

Si "la pomul laudat" nu vreau sa ma duc, m-am ars de prea multe ori ca sa ma duc pe balti laudate pe net sau de diversi "mincinosi" :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Tu te gandesti la Lacul Vacaresti. Nu am fost acolo, desi am tot zis sa ajung macar in plimbare cu o lanseta si 2-3 lingurite si twistere, pt stiuca :) Am inteles ca o cam braconeaza si pe asta "baietii"...

Nu, eu ma refer la un alt lac (daca se poate numi lac), e undeva prin spatele targului, intre targ si Glina. E o chestie mica, o fundatie de bloc unde au dat peste izvoare subterane si un baiat destept a luat-o si a populat-o cu peste.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Prut chiar. :)

 

Era o gluma, sper ca-ti dai seama :P Totusi fitofagul ala cum de l-ai prins?

 

Din cate am inteles vara e de mers la Vitan3 ca sa te distrezi cu somnul african

 

Este, dar doar vara. Patronul scoate somnul african din apa toamna si il baga inapoi doar dupa ce depaseste 17-18 grade apa (parca). Eu n-am fost decat primavara si toamna, dar nu sunt povesti pescaresti, este peste... sau cel putin era pana anul trecut, anul asta nu stiu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Omule, poate o punem de un bat pe lacul Vacaresti cand se face mai cald. Ce zici? Catch n release daca este. Nu am mai dat de mult timp cu o undita, old school. O fi o taxa ceva acolo? La rapitor nu am dat niciodata in adevaratul sens al cuvantului, cu lingurita/vobler/artificiale. Cand eram mai mic aveam permis de pescuit pe Arges (la pietre) la baraj, si prindeam ceva sabioare cu undita apoi dadeam la salau cu lanseta. Era o minunatie.

 

Facem :) Daca ar fi dupa mine, si maine mergeam. Si caldura e relativa... daca prindem o zi de weekend cum a fost sambata asta, e perfect.

In afara de stiuca, nu stiu exact ce se prinde pe Vacaresti... dar tinand cont ca stiuca aia mananca ceva, clar e si albitura si carasel.

In teorie e rezervatie naturala, nu ai voie sa pescuiesti. In practica, se braconeaza, probabil cu plasele. Tot c&r practic si eu, doar ocazional mai iau cate ceva acasa, sa fac o prajeala... dar doar daca e mai mare (un peste) sau mic, mic, pusi pe scobitoare la prajit, intregi :D

Pe Arges am fost si eu de multe ori, in copilarie... si la baraj, la pietre, dar mai mult pe Arges, in sus, pe la Teghes. Acolo am avut surprize frumoase... somn, salau, crap, caras... si mic, si mare... ce vremuri. Acum nu e de pescuit pe rauri, dar pe o balticica ar merge, mi-e dor...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dam colegu', sigur :)

Am mai cautat pe net informatii despre Vacaresti... si din pacate nu am gasit lucruri bune. Se pare ca se braconeaza la greu (ghici de catre cine? tigani care si-au facut case acolo!) si peste nu prea mai e. In situatia asta nu stiu daca merita... mai curand vedem cum se prezinta Argesul si mergem pana acolo.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am eu masina... sa vedem cum ne inghesuim :) Inca 2 oameni mai pot lua eu.

Nici la Arges n-am mai fost de mult... nu mai stiu prea bine nici locurile, dar ne orientam noi. Ultima data cand am fost acolo a fost acum 7-8-9 ani... era umflat raul, am pescuit pe un brat unde apa nu depasea 60-70 cm adancime... prins carasel, biban, albitura... si cineva langa noi a prins un somn de 4-5 kg, ceea ce m-a uimit in apa aia mica :) Si o amintire neplacuta: la 2-3 ore dupa, intre cel cu somnul si noi a venit o masina, s-au deschis toate usile, manelele au inceput sa urle, coca' a scos din portbagaj snopul de lansete si... le-a intins evantai, peste noi :))

Dar cum Argesul e mare, gasim noi un loc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ce ati zice de o tabara de pescuit la Dunare, primul weekend dupa data de 22 Mai? Corturi, foc de tabara, pescuit pana la lesin, gratar, zone aproape neumblate, accesibile cu masina.

 

Ma ofer ghid in zona Zimnicea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Suna interesant... dar in zona aia stiu ca nu prea sunt canale. Si pe Dunare e cam greu... curent puternic, cioturi, agataturi... cativa ani buni, acum ani de zile, mergeam foarte des la Nasturelu, pescuiam si in Dunare, si intr-o balta paralela cu Dunarea, salbatica. Balta aia era deosebita, nu era pescuita deloc, salbatica... cu nuferi, stuf, bradis, nu se putea da decat la undita sau din barca, in ochiuri.

Pe Dunare am prins doar ceva mreana frumusica (1-2 kg), caras (dar cam putin) si foarte rar cate un ciortan de 1-2 kg. In rest... biban, albitura, somotei mic si "(cuvant urat) ciobanului", guvizi de apa dulce :))

Intr-adevar, eram si mic, nu foarte priceput la pescuit (nu ca acum asi fi mare pescar)...

Vad pe google maps un brat, in dreptul orasului... cu o insula (Insula Plopi). Tu, fiind localnic, stii mai bine... merge de pescuit stationar? E ok de stat un weekend acolo, cu gratarel si pescuit? Sau ai alta locatie?

Da-ne mai multe detalii, te rog.

Criteriul cel mai important... banii. In functie de ei o sa ne putem pronunta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Insula aia se numeste "In Cinghinea" si acum probabil este acoperita de apa. Canalul paralel cu Dunarea este de asemenea apa curgatoare de latime variabila, in functie de debitul Dunarii. Se poate sta cu cortul dar exista un singur inconvenient: combinatul de celuloza sau ceva chimic de la bulgari care te doboara cu mirosul si poluarea. Deci nu recomand campare/pescuit in amonte de Zimnicea.

 

La vale de Zimnicea sunt nenumarate locuri de pescuit. Nu se poate pescui la stationar. Eu pescuiesc doar la somn/mreana. Adica stilul barbar. Bete de fibra de sticla, broasca, lipitoare, ficat, rame groase. Inca astept monstrul. Pescuiam asta vara in fiecare seara, dupa servici, pana la 11 noaptea.

Imi pare rau ca n-am o barca....

 

P.S. Despre ce costuri vorbesti? Benzina pana la Zimnicea, mancare instant si o bere sunt singurele costuri.

Editat de choppermaniac
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bun, atunci in aval :)

Stationar insemnand lansetele intinse, cu plumb de 80-100 grame (am dat si cu 160-200 grame, dar nu prea duc betele mele) si asteptare sa sune clopotelul :D De asta intrebam de curent, sa nu fie f puternic... daca suntem si mai multi, e mai dificil sa lansam si sa recuperam, in asa fel incat sa nu ne incurcam intre noi.

Pai da... costurile astea: benzina, mancare, bautura... si un permis de pescuit (20-30 lei parca) + permis de frontiera (gratuit). Am avut de vreo 2 ori incidente cu politia de frontiera, cand stateam noaptea la pescuit pe Dunare...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Se cauta una bucata balta, cu cazare la casuta, cam la maxim 100km departare de bucuresti, unde se poate pescui si la fixa (pluta) si la lanseta,cu ceva verdeata, si unde sa mai si prinzi cite ceva...as cam vrea sa merg de paste la o iarba verde si un peste mare si mult.

Dati voi sugestii, si eu le exclud pe cele la care am fost pt ca vreau ceva nou (de exemplu la laguna verde am fost de citeva ori, si o exclud din start, dar daca nu gasesc altceva, ma mai gindesc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...