Sari la conținut

Mesaje(vorbe)discutii!


GIV 32
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 6,2k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Daca intereseaza pe careva, mai am cateva bucati de "tempomat" pentru moto care se monteaza pe manerul de acceleratie, pun si o poza sa va dati seama despre ce vorbesc.

 

Pretul este de 30 lei

 

Vreau si eu unul

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Il mai gasiti si sub denumirea de "pilot automat" (cruise control) si e foarte confortabil deoarece nu mai trebuie sa strangi acceleratia cu mana ci doar iti sprijini palma pe "tempomat". La faze cand te apuca piticii si invarti gazul ca pe titirez il poti pune in jos si nu te mai deranjeaza. Pe mine ma mai ajuta si la consum deoarece detemini mult mai bine pozitia acceleratiei :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Il mai gasiti si sub denumirea de "pilot automat" (cruise control) si e foarte confortabil deoarece nu mai trebuie sa strangi acceleratia cu mana ci doar iti sprijini palma pe "tempomat". La faze cand te apuca piticii si invarti gazul ca pe titirez il poti pune in jos si nu te mai deranjeaza. Pe mine ma mai ajuta si la consum deoarece detemini mult mai bine pozitia acceleratiei :)

Cruse control e altceva...asa ceva mi-as dosi eu ffft mult pe mobra...singura chestie e ca la drum lung mana stanga ti-o mai intinzi...o iei de pe ghidon...dar dreapta nu poti pt ca pierzi din viteza...mie-mi tre ceva ce sa imi blocheze acceleratia intr-un anumit punct...:-s

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Astãzi voiam altceva...voiam ceva frumos, ceva duios, apoi am citit textul de mai jos si m-am trezit în aceeasi mocirlã de zi cu zi. Sã fiti iubiti !!!

Bradut Florescu, unul din "vechii" publicitatii romanesti, si-a incheiat contractul cu Realitatea Catavencu, unde coordona strategia de comunicare a grupului, si a plecat in Thailanda.

 

IATA CE ARTICOL A SCRIS, DUPA CE A PLECAT :

Rostul

 

Romaniei i-a disparut rostul. E o tara fara rost, în orice sens vreti voi. O tara cu oameni fara rost, cu orase fara rost, cu drumuri fara rost, cu bani, muzica, masini si toale fara rost, cu relatii si discutii fara rost, cu minciuni si înselatorii care nu duc nicaieri.

 

Exista trei mari surse de rost pe lumea asta mare: familia (batranii), pamantul si credinta.

 

Batranii. Romania îi batjocoreste cu sadism de 20 de ani. Îi tine în foame si în frig. Sunt umiliti, bruscati de functionari, uitati de copii, calcati de masini pe trecerea de pietoni. Sunt scosi la vot, ca vitele, momiti cu un kil de ulei sau de malai de care, dinadins, au fost privati prin pensii de rahat. Vite slabe, flamande si batute, asta au ajuns batranii nostri. Caini tinuti afara iarna, fara macar o mana de paie sub ciolane.

Dar, ce e cel mai grav, sunt nefolositi.. O fonoteca vie de experienta si întelepciune a unei generatii care a trait atatea grozavii e stearsa de pe banda, ca sa tragem manele peste. Fara batrani nu exista familie. Fara batrani nu exista viitor.

 

Pamantul. Care pamant? Cine mai e legat de pamant în tara aia? Cine-l mai are si cine mai poate rodi ceva din el? Majestatea Sa Regele Thailandei sustine un program care se intituleaza "Sufficiency Economy", prin care oamenii sunt încurajati sa creasca pe langa case tot ce le trebuie: un fruct, o leguma, o gaina, un purcel. Foarte inteligent. Daca se întampla vreo criza globala de alimente, thailandezii vor supravietui fara ajutoare de la tarile "prietene".

La noi chestia asta se numeste "agricultura de subzistenta" si lui tanti Europa nu-i place. Tanti Europa vrea ca taranii sa-si cumpere rosiile si soriciul de la hypermarketuri frantuzesti si germane, ca de-aia avem UE.

Cantatul cocosilor dimineata, latratul vesel al lui Grivei, grohaitul lui Ghita pana de Ignat, corcodusele furate de la vecini si iazul cu salcii si broaste sunt imagini pe care castratii de la Bruxelles nu le-au trait, nu le pot întelege si, prin urmare, le califica drept niste arhaisme barbare. Sa dispara!

 

Din betivii, lenesii si nebunii satului se trag astia care ne conduc acum. Neam de neamul lor n-a avut pamant, ca nu erau în stare sa-l munceasca. Nu stiu ce înseamna pamantul, cata liniste si cata putere îti da, ce povesti îti spune si cat sens aduce fiecarei dimineti si fiecarei seri. I-au urat întotdeauna pe cei care se trezeau la 5 dimineata si plecau la camp cu ciorba în sufertas. Pe toti gangavii si pe toti puturosii astia i-au facut comunistii primari, secretari de partid, sefi de puscarii sau de camine culturale. Pe toti astia, care au neamul îngropat la marginea cimitirului, de mila, de sila, crestineste.

 

Credinta. O mai poarta doar batranii si taranii, cati mai sunt, cat mai sunt. Un strai vechi, cusut cu fir de aur, un strai vechi, greu de îmbracat, greu de dat jos, care trebuie împaturit într-un fel anume si pus la loc în lada de zestre împreuna cu busuioc, smirna si flori de camp. Pus bine, ca poate îl va mai purta cineva. Cand or sa moara oamenii astia, o sa-l ia cu ei la cer pe Dumnezeu..

 

Avem, în schimb, o varianta moderna de credinta, cu fermoar si arici, prin care ti se vad si tatele si portofelul burdusit. Se poarta la nunti, botezuri si înmormantari, la alegeri, la inundatii, la sfintiri de sedii si aghesmuiri de masini luxoase, la pomenirea eroilor Revolutiei.. Se accesorizeaza cu cruci facute în graba si cu un "Tatal nostru" spus pe jumatate, ca trebuie sa raspunzi la mobil. Scuze, domnu parinte, e urgent.

 

Fugim de ceva ca sa ajungem nicaieri. Ne vindem pamantul sa faca astia depozite si vile de neam prost pe el. Ne sunam bunicii doar de ziua lor, daca au mai prins-o. Bisericile se înmultesc, credinciosii se împutineaza, sfintii de pe pereti se gandesc serios sa aplice pentru viza de Canada .

 

Fetele noastre se prostitueaza pana gasesc un italian batran si cu bani, cu care se marita. Baietii nostri fura bancomate, joaca la pokere si beau de sting pentru ca stiu de la televizor ca fetele noastre vor bani, altfel se prostitueaza.

Parintii nostri pleaca sa culeaga capsuni si sa-i spele la poponeata pe vestici. Iar noi facem infarct si cancer pentru multinationalele lor, conduse de securistii nostri..

 

Suna-ti familia, pune o samanta într-un ghiveci si aprinde o lumanare pentru vii si pentru morti.

 

Sa traiesti.

 

Bradut Florescu

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Din betivii, lenesii si nebunii satului se trag astia care ne conduc acum.

 

Ceea ce trebuia demonstrat

Credeam ca doar eu am impresia ca traiesc intr-o tara de cacao, cu oameni de cacao si cu drumuri de cacao

Atentie: nu am zis ca toti romanii sunt oameni de cacao

Ideea e ca astia (oamenii de cacao) ne conduc, iar noi, oameni simpli si de buna credinta, asteptam sa se implineasca previziunile regretatului Brucan

Din pacate, cei 20 ani prezisi de el s-au dus, Brucan s-a dus, ramanem sa suportam incompetenta ratatilor care ne conduc

Astept sa traiesc bine in tara in care muncesc pe branci de doua ori mai mult decat prietenii mei (romani) din Canada, Spania, Italia, Germania, Danemarca, Suedia sau Statele Unite, care ma linistesc cu o vorba specific romaneasca: "până-i p...la..."

Bradut Florescu tocmai ne-a explicat de ce

 

L.E. se pare ca proprietarii forumului nu agreaza cuvantul folosit de mine si l-au inlocuit automat cu "cacao". Ignorati litera "o" ca sa ramana ideea clara

Editat de Korben Dallas
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cruse control e altceva...asa ceva mi-as dosi eu ffft mult pe mobra...singura chestie e ca la drum lung mana stanga ti-o mai intinzi...o iei de pe ghidon...dar dreapta nu poti pt ca pierzi din viteza...mie-mi tre ceva ce sa imi blocheze acceleratia intr-un anumit punct...:-s

cu asta poti sa tii doar palma pe acceleratie, si face o diferenta destul de maricica deoarece nu mai trebuie sa tii toata mana pe acceleratie si daca ai chef, poti tine gazul cu un singur deget... daca vrei sa-ti blochezi acceleratia intr-un anumit punct recomand sa folosesti cu incredere Picatura :laugh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sa nu imi spuneti ca o scos papa motoru :moto: poate reusim sa il vedem si noi

Degeaba l-am asteptat ca nu am vazut minunea. Am luat eu maneta aia in final ca sa nu mearga Paul cu ea acasa...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sa o folosesti sanatos....da tot am plecat acasa cu 2 bucati...deci care mai vrea sa spuna.

 

cat costa gadget`ul ca am 4 flamanzi acasa ?:)

Editat de ar88rol
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Saaaluti....la joi moto de acum 2 sapt am vb de drumul Julita-Gurahont...am avut un drum de Varfurile azi si m-am intors pe Julita...DRUMUL NU ESTE FACUT...sunt vreo 15km care sunt praf...pe vechiul asfalt s-a pus piatra sparta(20 cm)...eu pe Daytona...gagik-mea pe langa...mai mult cu picioarele pe jos decat pe motor...dar am trecut...iar intr-adevar unde drumul e facut....E DE VIS!!! Cine are transalp, sau ceva enduro....sa nu rateze acel drum...inca nu e circulat....e perfect:)

Asflat uscat

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Saaaluti....la joi moto de acum 2 sapt am vb de drumul Julita-Gurahont...am avut un drum de Varfurile azi si m-am intors pe Julita...DRUMUL NU ESTE FACUT...sunt vreo 15km care sunt praf...pe vechiul asfalt s-a pus piatra sparta(20 cm)...eu pe Daytona...gagik-mea pe langa...mai mult cu picioarele pe jos decat pe motor...dar am trecut...iar intr-adevar unde drumul e facut....E DE VIS!!! Cine are transalp, sau ceva enduro....sa nu rateze acel drum...inca nu e circulat....e perfect:)

Asflat uscat

Bre Otti, invata sa-ti postezi iesirile la topicul de iesiri, excursii. Fii ordonat te rugam!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bre Otti, invata sa-ti postezi iesirile la topicul de iesiri, excursii. Fii ordonat te rugam!

Paff....nu stiu cand unde sa pun...eu cred ca aici e locul pt discutii:-s....vorbeam de drumul prost...imi cer scuze:(

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...