Sari la conținut

Mesaje(vorbe)discutii!


GIV 32
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 6,2k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

late reply... eu unul prind pana la 10 km/h in plus daca ma pun burta si mai pot adauga vreo 5 km/h daca lipesc mana dreapta de carena si mana stanga o pun dupa corp sau o inghsui pe rezervor

Si care e minunea?

Avionul tau nu are nicio carena, e mai naked decat nakedurile, iei vantul in piept ca Mihai Viteazu

Ca sa nu mai vorbesc de puterea unui motor de 125 cm3 comparata cu cei 80-100 CP al unei vitezane de 600 cm3

Oricum, maestrul Kato a gresit de data asta, la viteze mai mari de 100 cam conteaza orice carena oricat de mica ar fi

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu contest aerodinamica. In subiectul de fata era vorba de blocatul acceleratiei la 100 km/h (exemplu) apoi statul culcat pe mobra si ridicat. Asta era discutia. Maka zicea ca pune frana mobrei cu cativa kilometri, cu pieptul in afara. Sa se vada apoi diferenta de viteza. Bei sacalilor...una se vorbeste alta se intelege. Nu ati fost atenti la ce a spus el. Eu ziceam ca e insesizabila diferenta. Restul e fizica, pe care nu o contest. Nu am generalizat subiectul ca voi. Una se scrie si la alta se ajunge. Lamuriti?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Hai ca vad ca avem multi ingineri si mecanici la un loc....ziceti-mi si mie....dece draq se numeste un prabriz dublu-buble parbriz sport!!!!! este mai inalt....si din cate spuneti voi reduce viteza...

 

Kato are dreptate...pe incercate....tin 100 in cap (pe bord digital sa nu fie discutii ca nu sesizam 1-2km/h)...si chiar daca ma aplec...sau ma ridic in doua labe tot 100km/h imi arata....pariu? Dau o bere daca nu am dreptate....dar urcati cu mine pe motor!!!!

 

Si in plus....Kato are dreptate ca motorul trebuie sa faca lucru mecanic mai mult ca sa invinga vantul care "pieptul nostru"....FFFFFT mare il blocheaza....cat despre motoarele de turing...gen motorul lui norbi...bmw 1200...are parbriz ce se poate ridica...el poate sa stea cum vrea muschiu lui ca vantul nu il bate:)) la el care lege se aplica?:))...

 

Hai...sariti-mi in cap:D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Hai ca vad ca avem multi ingineri si mecanici la un loc....ziceti-mi si mie....dece draq se numeste un prabriz dublu-buble parbriz sport!!!!! este mai inalt....si din cate spuneti voi reduce viteza...

 

Kato are dreptate...pe incercate....tin 100 in cap (pe bord digital sa nu fie discutii ca nu sesizam 1-2km/h)...si chiar daca ma aplec...sau ma ridic in doua labe tot 100km/h imi arata....pariu? Dau o bere daca nu am dreptate....dar urcati cu mine pe motor!!!!

 

Si in plus....Kato are dreptate ca motorul trebuie sa faca lucru mecanic mai mult ca sa invinga vantul care "pieptul nostru"....FFFFFT mare il blocheaza....cat despre motoarele de turing...gen motorul lui norbi...bmw 1200...are parbriz ce se poate ridica...el poate sa stea cum vrea muschiu lui ca vantul nu il bate:)) la el care lege se aplica?:))...

 

Hai...sariti-mi in cap:D

stai jos 4 :disappointed: citeste cu atentie postul meu si gandeste de 10 ori inainte sa scrii ceva.

Bonus

 

Oricum, maestrul Kato a gresit de data asta, la viteze mai mari de 100 cam conteaza orice carena oricat de mica ar fi

 

si o poza explicativa pentru oameni destepti

RSV4_Fact%20aerodinamica_1400x1050.jpg

 

si un video pentru oameni destepti, doar ca e o bicicleta ,daca caut bine gasesc si cu motor dar e acelasi procedeu, oare de ce nenea ala are casca aia pe cap si de ce sta in pozitia aia? DE SMECHER NU ?

http://www.youtube.com/watch?v=l-yySsbkuNU&feature=related

poftim si cu motocicleta

http://www.youtube.com/watch?v=G7eSiIOQ02g&feature=related

Editat de Makaveli
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mai lasati naibii tunelele aerodinamica, nu sa legat nimeni de aerodinamica. Acum ma iau si ma pun ca ala din poza lui Sorin, fir-ar mama ei de mobra si o sa scot maxim (am zis, maxim) din vaca aia de TA. garantez 200 cel putin, la orizontala. Dar pana una alta sa mai fac niste abdomene... :bier: :yousuck: cu aerodinamica voastra cu tot... :bier:

Editat de kato_arad
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mai lasati naibii tunelele aerodinamica, nu sa legat nimeni de aerodinamica. Acum ma iau si ma pun ca ala din poza lui Sorin, fir-ar mama ei de mobra si o sa scot maxim (am zis, maxim) din vaca aia de TA. garantez 200 cel putin, la orizontala. Dar pana una alta sa mai fac niste abdomene... :bier: :yousuck: cu aerodinamica voastra cu tot... :bier:

:agree:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

fir-ar mama ei de mobra si o sa scot maxim (am zis, maxim) din vaca aia de TA. garantez 200 cel putin, la orizontala.

Top speed (XL650V) 180 km/h (110 mph),nustiu daca scoti tu 200 la orizontala

Editat de Makaveli
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Transalpul nu este testat cu rider la orizontala:))

Asa ca e posibil sa scoata chiar 220-240 la orizontala numai ca trebuie sa incerce mai intai si e preferabil sa fie naked si el ca sa nu traga pufoaica vant:P

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Asa ca e posibil sa scoata chiar 220-240 la orizontala

 

Matematic nu e posibil

Transalpul nu urca mai mult de 8000 rpm in treapta a V-a nici cu NO2

Asta inseamna, daca nu ma inseala memoria, cam 180 km/h

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Matematic nu e posibil

Transalpul nu urca mai mult de 8000 rpm in treapta a V-a nici cu NO2

Asta inseamna, daca nu ma inseala memoria, cam 180 km/h

 

Dar nu e posibil matematic nici daca sunt ironic?:))

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

doneaza cineva un sac de dormit pt o saptamana ??

Mai tata, mai. Da ce mobrist esti tu ca echipament de ploaie n-ai, cort n-ai, sac de dornit n-ai. Vrei sa primesti un sac de dormit si sa-l inapoiezi cu besinile de rigoare la propietar? Sa nu exageram...Un cort de 3 persoane am eu, daca vrei imprumut. Restul nu dau. Intrebare: mergi cu mobra in tur? Daca da, unde-ti pui bagajele ca a ta ultima data era ,,Gat golas de Transilvania" in spate.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mai tata, mai. Da ce mobrist esti tu ca echipament de ploaie n-ai, cort n-ai, sac de dornit n-ai. Vrei sa primesti un sac de dormit si sa-l inapoiezi cu besinile de rigoare la propietar? Sa nu exageram...Un cort de 3 persoane am eu, daca vrei imprumut. Restul nu dau. Intrebare: mergi cu mobra in tur? Daca da, unde-ti pui bagajele ca a ta ultima data era ,,Gat golas de Transilvania" in spate.

macar el are motor :spsmile: tu ai :bike-037:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mai tata, mai. Da ce mobrist esti tu ca echipament de ploaie n-ai, cort n-ai, sac de dornit n-ai. Vrei sa primesti un sac de dormit si sa-l inapoiezi cu besinile de rigoare la propietar? Sa nu exageram...Un cort de 3 persoane am eu, daca vrei imprumut. Restul nu dau. Intrebare: mergi cu mobra in tur? Daca da, unde-ti pui bagajele ca a ta ultima data era ,,Gat golas de Transilvania" in spate.

 

am facut rost de toate cele necesare,multumesc, vine si Titanicul(p 4 roti) cu noi deci nu ne facem probleme pt bagaje

fac o iesire asa mai lunga..e postata pe topicul cu iesiri..

 

macar el are motor :spsmile: tu ai :bike-037:

 

nu fi rau :P

fiecare cu gustul lui :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca intereseaza pe careva, mai am cateva bucati de "tempomat" pentru moto care se monteaza pe manerul de acceleratie, pun si o poza sa va dati seama despre ce vorbesc.

post-47049-0-25554000-1312207830_thumb.jpg

post-47049-0-58412800-1312207835_thumb.jpg

Pretul este de 30 lei

post-47049-0-73931400-1312208392_thumb.jpg

post-47049-0-71703100-1312208397_thumb.jpg

Editat de herlopaul
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca intereseaza pe careva, mai am cateva bucati de "tempomat" pentru moto care se monteaza pe manerul de acceleratie, pun si o poza sa va dati seama despre ce vorbesc.

post-47049-0-25554000-1312207830_thumb.jpg

post-47049-0-58412800-1312207835_thumb.jpg

Pretul este de 30 lei

Hm...tre sa ti cu degetul de ala? sau cum functioneaza?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...