Sari la conținut

Cu si despre accidente


tafu
 Share

Postări Recomandate

Eu eram in zona cand s-a produs accidentul si am auzit un acceleratia unui motor si dupa foarte putin timp o bufnitura puternica fara frana inainte. Am iesit afara din curte sa vad despre ce e vorba si m-am indreptat spre accidentat cu gandul de a-l ajuta dar mi-am dat seama foarte repede ca nu am cu ce.

 

Pot sa spun aproape sigur ca nu avea cum sa aiba 150 la ora asta dupa sunetul auzit dar si dupa gradul de accidentare al vehiculelor. Indiferent ca avea permis sau nu sau ca era pe speed...nimeni nu merita sa moara asa. Si sa nu uitam ca era pe drum cu prioritate. A murit pentru ca nu avea casca si pentru ca era in acceleratie...Imi pare sincer rau pentru el si pentru familia lui.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 1,4k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

nu imi vine sa cred...unii gandesc cu curu...cum adica INDIFERENT ca nu avea permis??? In primul rand permisul respectiv ii dadea dreptul de a fi participant la trafic, restul nu CONTEAZA!!!

 

Oameni care gandesc in felul acesta incurajeaza inconstientii...catastrofa se afla doar la o greseala distanta

 

Nimeni nu incurajaza inconstienta. Vina lui e ca nu avea carnet si nu avea casca dar asta nu insemna ca rebuia sa plateasca asa scump pentru o asemenea gresala. In locul lui la fel de bine putea sa fie unul cu permis si casca si la fel de bine sa moara din cauza unor hemoragii interne. Vesnica problema ramane: nu suntem respectati in trafic si nu suntem vazuti. Sfatul meu e sa va feriti cat mai mult de inconstientii care circula pe 4 roti!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ce sens au certurile si discurtiile contradictorii in acest moment? A fost in mare parte si vina lui dar nu considerati ca exista Cineva care are autoritate deplina ca sa-l judece?

 

Cei care vor sa isi i-a un ultim ramas bun de la Torok Attila (zis Kopany), pot sa o faca la ora 13 in localitatea Capusul Mare la casa nr 137, chiar dupa sectia de politie, duminica in data de 24.07.2011.

 

Persoanele din Cluj care vor sa vina, sunt asteptate in Manastur sub podul de la Calvaria in parcare la ora 11.

 

Dumnezeu sa-l ierte si sa-l odihneasca in pace !!!

 

R.I.P :rose:

 

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ce sens au certurile si discurtiile contradictorii in acest moment? A fost in mare parte si vina lui dar nu considerati ca exista Cineva care are autoritate deplina ca sa-l judece?

Cei care vor sa isi i-a un ultim ramas bun de la Torok Attila (zis Kopany), pot sa o faca la ora 13 in localitatea Capusul Mare la casa nr 137, chiar dupa sectia de politie, duminica in data de 24.07.2011.

Persoanele din Cluj care vor sa vina, sunt asteptate in Manastur sub podul de la Calvaria in parcare la ora 11.

Dumnezeu sa-l ierte si sa-l odihneasca in pace !!!

R.I.P :rose:

Am aflat ca mai multi motociclisti, prieteni de-ai lui Koppany se intalnesc maine la 12 in parcare la Polus. Voi fi si eu acolo.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vad ca fiecare cugeta evenimentul cum il duce capul , unii mai realisti altii mai "romantici" ; parerea mea e ca avea viteza excesiva . In circumstante similare , la 50 km/h, eu am evitat un accident in aceeasi zona , fara cazatura! (si speed urile pot sa mearga cu 50 !!! ), de faptul ca nu avea carnet nu mai comentez ca nu mai are sens , iar despre casca la fel . Pacat ca a parcurs asa o viata scurta , dar totodata bine ca nu a mai luat si pe altcineva cu el :disappointed:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

l-am cunoscut personal..era de treaba ..pacat .... totusi prea tanar... dar vorba aceea .... cit iti e scris sa duci atita duci indiferent de ce ai in mana sau sub pedala.... este totusi trist cind un suflet tanar se duce ... :rose: R.I.P :rose:

 

poate ca nu ar strica sa fim ....putin mai constineti ce avem sub noi ....

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu imi vine sa cred...unii gandesc cu curu...cum adica INDIFERENT ca nu avea permis??? In primul rand permisul respectiv ii dadea dreptul de a fi participant la trafic, restul nu CONTEAZA!!!

 

Oameni care gandesc in felul acesta incurajeaza inconstientii...catastrofa se afla doar la o greseala distanta

Bai desteptu vietii, cine gandeste cu curu eu sau tu? Nu am zis ca ii bine ca nu avea permis ci ca nu avea nici o importanta in cazu respectiv PT CA ERA PE PRIORITATE. Inteleg ca ar fi contat ca are sau nu permis daca circula pe un drum secundar si nu acorda cuiva prioritate sau nu se oprea la stop sau stiu eu ce.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bai desteptu vietii, cine gandeste cu curu eu sau tu? Nu am zis ca ii bine ca nu avea permis ci ca nu avea nici o importanta in cazu respectiv PT CA ERA PE PRIORITATE. Inteleg ca ar fi contat ca are sau nu permis daca circula pe un drum secundar si nu acorda cuiva prioritate sau nu se oprea la stop sau stiu eu ce.

 

 

Acel permis ii confera dreptul pentru a fi pe drumul cu prioritate nu smecheria... Nu ai permis stai nu iti faci de lucru, ignoranta copilului a bagat in belele inca o persoana care cu siguranta nu s-a trezit dimineata cu gandul sa accidenteze mortal un motociclist, iar despre faza ca vezi doamne e plin de soferi inconstienti ca nu ne vad, nu ne dau prioritate mai schimbati-o, cascati ochii sa ii observati voi mai intai si nu se ajunge la luminile albastre cu sirena...

Editat de ros46
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bineinteles ca fara permis nu trebuia sa se urce pe motocicleta, dar daca tot s-a urcat mai trebuia sa isi ia si casca, echipament de protectie si probabil sa mearga mai incet....Acuma care dintre ele i-ar fi salvat viata? Posesia plasticului sau restu?

Oricum e o parere...nu o sa o mai expun ca sa nu "incurajez inconstientii"

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bineinteles ca fara permis nu trebuia sa se urce pe motocicleta, dar daca tot s-a urcat mai trebuia sa isi ia si casca, echipament de protectie si probabil sa mearga mai incet....Acuma care dintre ele i-ar fi salvat viata? Posesia plasticului sau restu?

Oricum e o parere...nu o sa o mai expun ca sa nu "incurajez inconstientii"

 

Nici una, mama natura isi face treaba tot timpul...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

copiii

 

tu nu intelegi nimica,pt. ca porti bentita si ai varsta,pe care o ai , evita zahar si grasimi , pt. ca in interiorul unui grup nu ai supravetui , din cauza asta calatoresti singur , cauti ajutor pe forum pt.a impinge masina si o freci in gol ,

 

poate crezi ca sunt un las , dar eu costruesc case si vand zambete, familii... si copiiii, care vor tot , ia florile alea maine si vezi durerea

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Kamikazee, am trecut prin intersectie cu putin timp dupa accident - era politia rutiera pe acolo si facea poze. Am oprit langa fotograf sa intreb de proprietarul motorului (o Yamaha gri-argintiu). Nenea politist a zis ca e in regula, nimic serios. Sa speram ca asa e.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu am cazut, nimic seios , dupa asigurari , pe o pata de apa, am incasat banii sunt fericit, dar tot ma doare dupa 14 zile, sub camere video, ale primariei, cu dreptarea in mana, osul nu prea lucreaza cu banii si carnea e vanata, asfaltul pt. mine e smirghel iar pt asigurari e bitum s i ulei pufos. eu o sa pun banii peste ceilalti dar nu ma ajuta, pt ca bani am , durerea si sentimentul de nevinovatie ma doare

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:goodposting:

eu am cazut, nimic seios , dupa asigurari , pe o pata de apa, am incasat banii sunt fericit, dar tot ma doare dupa 14 zile, sub camere video, ale primariei, cu dreptarea in mana, osul nu prea lucreaza cu banii si carnea e vanata, asfaltul pt. mine e smirghel iar pt asigurari e bitum s i ulei pufos. eu o sa pun banii peste ceilalti dar nu ma ajuta, pt ca bani am , durerea si sentimentul de nevinovatie ma doare

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

"nenea" chiar nu vad rostul postului cu "mata mata mata mata mata". suntem destul de "loviti" de accidentele de motociclisti sau chiar soferi, soldate cu morti care se intetesc pe fiecare saptamana, din cate observ,prieteni pierduti pentru totdeauna, frati sau surori, persoane dragi... nu ne mai trebuie un post sa ne aminteasca ce, si de ce se intampla ce se intampla in jurul nostru. "nenea" tot respectul pentru realizarile pe care le ai dar daca judeci in continuare dupa aparente, intr-o zi iti va parea rau ca ai judecat o persoana, care s-a dovedit in timp exact opusul la ceea ce ai crezut tu ca este.

deci "nenea", construieste case in continuare, nu te tine nimeni si lasa-ne pe noi astia cu bentita si cu varsta care o avem, ca nu sti unii din noi prin ce am trecut si prin ce trecem, te roaga copilu sa incerci sa privesti oamenii din jurul tau cu alti ochi, ca nu sti ce pierzi. si totusi nu inteleg legatura dintre lasitate si construirea unui camin. o faci pe gratis cumva? eu nu cred. iei bani frumosi pe chestia asta, deci mai mult decat ca esti probabil un arhitect bun si un constructor de valoare nu vad de ce ti-ai asuma alte merite.

 

tot respectul pentru matale dar nu inteleg de ce incerci sa ma ataci cu lucruri personale. daca tu esti un om realizat si razi de cei din clasa de mai jos (sau ai doar impresia ca e clasa de mai jos), si te uiti la noi ca la felul paispe, spune multe despre caracterul dumitale.

imi cer iertare daca am gresit ceva in ce am scris, dar nu suport sa fiu bagat in oala cu altii. banuiesc ca ai vazut ca am 22 de ani si m-ai comparat direct cu tipul din accidentul de pe albinii, cum ca toti suntem la fel asa-i?

toate cele bune si succes in afacere

 

ON TOPIC:

ecotech, din cate am inteles motociclistul s-a ridicat in picioare si schiopata urat de tot dar putea umbla. soferul s-a dat jos din masina si i-a cerut scuze si pareri de rau si cica i-a oferit asigurarea...

Editat de kamikazee
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Kamikazee, dupa ce ii sa intamplat lui Atti, orice accident de la care poti pleca schiopatand e un lucru bun.

 

A venit de pe Pata si careva i-a taiat calea? Cand l-am vazut, motorul era tras langa rondou, pe partea dreapta cum vii din oras. Nu parea tare lovit...

Editat de ecotech
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pt . ca eu am un pajero sport, unii sunt prostiiii,cu bulbar. iar masina sotieei mele(cel mai prost sofer din lume ,face motociclistii sa tremure, si nu pt ca are bari laterale pt ca sanii iei iau ochii motociclistului de la drum,stii ce tu? lucrezi pt. cei ca mine!, iar sa tii nu esti mai inportant ca fmilia mea????, eu am baut prea multe beri astazi, dar hai ca trimit, flori ca am in curte, varsta !!!! face ca noi sa fim aproape =

 

am terminat liceul 8 , am platit faculta,iar tu nu esti incet,esti prost,anii nu te fac mai destept, dar inveti

 

RObotzi - Creative Monkeyz , de aici vine mata, no ofence

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acel permis ii confera dreptul pentru a fi pe drumul cu prioritate nu smecheria... Nu ai permis stai nu iti faci de lucru, ignoranta copilului a bagat in belele inca o persoana care cu siguranta nu s-a trezit dimineata cu gandul sa accidenteze mortal un motociclist, iar despre faza ca vezi doamne e plin de soferi inconstienti ca nu ne vad, nu ne dau prioritate mai schimbati-o, cascati ochii sa ii observati voi mai intai si nu se ajunge la luminile albastre cu sirena...

 

Hai mai las-o balta cu povestea asta ca a bagat in belea pe cineva! Acel cineva de ce nu respecta regulile de circulatie? 4 roti iti dau mai multe dreputi cumva? Chiar daca esti de 2 ori mai precaut avand in vedere ca ai doar doua roti si nu te apara alte fiare nu poti sa eviti anumite accidente. Eu am trait-o pe pielea mea in 2008. Un bou a iesit cu viteza de pe o alee dintre blocuri pe Plopilor Vechi dupa o curba fara vizibilitate si s-a implantat in mine. Eu nu am avut viteza am fost in treapta intai de viteza nu am avut mai mult de 20 km la ora. Nu aveam cum sa vad ca un magar iese dintre boscheti. Nu aveam cum sa evit m-am trezit ca ma loveste din lateral. La viteza care a avut-o nici nu ar fi putut sa ia curba deci s-a proptit in mine. Crezi ca i s-a intamplat ceva? Dosarul a migrat de la un politai la altul nu am ajuns pana azi nici la proces. Motorul mi-a fost distrus iar eu a trebuit sa invat sa umblu. Tu in locul meu ce faceai? Erai ceva supererou si evitai? Regulile sunt facute sa fie respectate de toti nu unii ca au masina sa fie mai cu mot!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nea' mircea,am vazut din prima ca te-au luat berile pe dinainte, ca incepi cu aberatii, prost nu sunt eu, sunt cei ce-si platesc faculta ca nu-i duce capul s-o termine prin calitatile mintii si nu a banilor. in fine, am sa profit de oportunitatea care mi-ai oferit-o sa-ti arat ca cel mai destept cedeaza si iti voi ignora toate posturile non-sens pe care le faci (ma doare-n cot de averea ta si eu nu lucrez pt cei ca tine, pt ca mi-e foarte greu sa ma abtin sa corectez unele caractere ce dau prin santuri de la prea multe beri, nu fac referire la tine, vb in general)

deci ne-am inteles... persona non grata pt mine de-acum inainte. pacat, tu demonstrezi si ne exemplifici caracterul unui motociclist marginalizat cu timpul, lectie pentru altii. gata cu offtopicul ca nu e frumos.

concluzie: te ignor

 

si acum sa revenim on topic:

 

ecotech, pe mine ma supara si ma pune pe ganduri de multe ori, de fiecare data cand aud de un accident, cu atti m-am suparat si mai tare pt ca din cate am inteles mi-a fost coleg in liceu, deci 100% ne cunosteam personal.

cat despre cel de astazi, imi pare rau ca s-a intamplat ce s-a intamplat, dar imi pare bine ca a iesit ok din asta si nu cu leziuni pe viata sau chiar moartea... poti muri si la viteza mica... ne-a aratat atti...

o mica precizare... motociclistul din cate am inteles statea in zona aceea

Editat de kamikazee
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...