Sari la conținut

Voshod Sau Simson


Schumy
 Share

Postări Recomandate

Io nu stiu de ce te bagi in seama daca vorbesti aiurea? Ce treaba are tzutzule topicul asta cu Niprul?:moto:

:laugh:

Si vrei sa spui ca simsonul ii motor mare si care nu-si face treaba?

DACA TU AI M-72 TOTI DE PE FORUM TREBUIE SA AIBA NIPRU SI M-72

DINTRE IJ SI SIMSON IO NU CRED CA SIMSONU-I CEL MAI REPARAT MOTOR(IN SPECIAL CUTIILE DE VIT. LA IJ-URI)

 

 

 

Duamne de unde ati mai venit si cu astia?

post-4291-1138621830.gif

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 74
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Daca esti incepator in ale motoarelor si vrei mai mult plimbare decat bibileala nu pot decat sa iti recomand Voshod.... de ce :

 

+Nu ai baterie - alta problema a motoarelor comuniste eliminata (incarcare,baterie nasoala,probleme cu scanteie slaba,sau bateria terminata)

 

 

Meseriasule! Nici Simsonul nu are baterie :laugh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Va multumesc foarte mult pt parerile voastre.M-am mai tot gandit si fiind satul de cei cativa ani de reparatii la Mobre m-am hotarat asuprea Voshodului.Cred ca unul bun in raport aspect(calitate)/pret ar fi cel al lui Ticolino.Problema e ca deocamdata nu imi permit sa fac si actele care cred ca ma duc la minim 1 mil. si asa ca am sa caut un Voshod putin mai ieftin sau la acelasi pret si sa rog proprietarul sa ma lase sa mai circul cu el pe numele sau.Oricum eu in luna mai fac 18 ani si vroiam sa il iau acum pt pret si pt ca mi-ar mai ramne timp sa il mai aranjez.Daca mai stiti alt Voshod ziceti-mi si mie.Ce parere ati mai avea si despre un MZ 250 (anii 60)?La partea de mecanica cu toata modestia pot declara ca ma pricep destul de bine..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bai la MZ ES e surprinzator ca mai gasesti si motoare noi. Asa de bune au fost incat unii mosi nu au crezut necesar sa dea jos motorul original.

Si oricum ambielajul se repara usor, setul se face ieftin si bine, singura problema la MZ ES este ambreiajul, ca e mai dificil de montat, si poate crea probleme daca nu e reglat.

Daca vrei ES sau un TS schumy, ia-l doar daca e motorul in stare buna, cat mai buna. Daca nu gasesti nu lua nimic, mai asteapta. Pentru 1 milion -2 poti avea in timp atatea belele, chiar daca se repara usor, tot cer timp si bani ...

Din cate am vazut Voshodul lui ticolino e ingrijit.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bai la MZ ES e surprinzator ca mai gasesti si motoare noi. Asa de bune au fost incat unii mosi nu au crezut necesar sa dea jos motorul original.

Si oricum ambielajul se repara usor, setul se face ieftin si bine, singura problema la MZ ES este ambreiajul, ca e mai dificil de montat, si poate crea probleme daca nu e reglat.

Daca vrei ES sau un TS schumy, ia-l doar daca e motorul in stare buna, cat mai buna. Daca nu gasesti nu lua nimic, mai asteapta. Pentru 1 milion -2 poti avea in timp atatea belele, chiar daca se repara usor, tot cer timp si bani ...

Din cate am vazut Voshodul lui ticolino e ingrijit.

AI DREPRATE IL LEG. CU AMBREAJUU... NASPA RAU

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Din cate am vazut Voshodul lui ticolino e ingrijit.

 

din cate nu ati vazut voshodul lui ticolino s-a dat de 2 zile :moto:

schumy, repet sfatul meu, incearca sa faci drive-teste pe ambele motociclete inainte sa te decizi.

oricum, la 200E n-o sa gasesti sigur simson. decat unul scos de mult din circulatie.

nici voshod nu prea cred ca o sa gasesti, doar minsk-ul lui mishu canishu :laugh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator stress_L&P

gasesti simson la 200 de euro, treaba e sa-l cauti :laugh: nu va mai uitati aici pe la vanzari ca sunt niste preturi la motoare de ramai masca!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

din pacate preturile direct la mos acasa sunt uneori chiar mai mari decat aici pe forum. :laugh:

 

stiu 2 cazuri de mosi care cer 20-25 de mil pe simsoanele lor vechi. unul de aici de pe forum iar altul de la un mobrist cu care ma mai intalnesc la servici.

 

trebuie sa ai bafta si timp sa mergi prin sate ca sa gasesti ceva bun si ieftin.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai nu stiu ce sa fac...m-as bucura sa imi gasiti si mie o motocicleta mai ieftinuta....mobre se gas usor pe aici prin zona...dar altceva nimic....

Iti spun eu, ca daca mergi prin sate, sigur gasesti comuniste la mosi...!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Voshodul, clar. e mic, dar "crizat" :laugh: . Are 100 de kile, fata de 150 cat are simsonul. Are repriza mai buna, fiind pistonul /ambielajul mai usoare decat la simson. De asemenea, cei 175cmc de doi timpi se compara teoretic cu dublul capacitatii unui motor in 4 timpi - 350 adica (iar simsonul are 250). Ce sa mai... ratiunile "pragmatice" inclina balanta in favoarea voshodului, problema principala e ca e urat rau :moto: .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Simsonul castiga doar la "sentiment". pentru unii e suficient.

 

Eu unul nu regret nici o clipa ca mi-am luat voshod acum un an. Simsonul nu-mi place. nici cum arata, nici cum merge. Dar niprul... cu totul altceva :laugh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu sunt din Caracal,asta este undeva prin jud Olt la 50 km de Craiova.Tare recunoscator v-as fi sa imi gasiti o moto .La un dragrace intre Voshod si Simspn cine ar castiga?

BAI SCHUMY MA MIR CA NU ZICI CINE AR CASTIGA INTRE SIMPSON SI R6 :laugh: :moto:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Simsonul (fara P) are cuplu mai mare, dar tot e mai lenes.

Repet: ia-l doar daca esti dispus sa-l faci sa mearga struna, adica sa bagi suflet si bani in el.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dupa atatea cifre va rog sa imi ziceti si mie care-s top speedurile pt ambele(la Simson cu grup de fuga).La Simson ma fascineaza motorul in 4t.Am vazut undeva pe forumul asta o diagrama cu motorul simsonului desfacut in toate bucatile.Va rog sa o mai postati o data ca eu nu mai stiu unde o pot gasi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Zicea cineva mai devreme , si bine :

SIMSONUL E UN MOTOR PENTRU PASIONATI :cheers:

Luati-l de exemplu pe Moshulick: A avut Simson, l-a dat. A urmat o Gilera, dupa aia o Honda de 600. Apoi si-a tras iar Simsonul . ACELASI !!! :( :banana: Pai ca sa faci treaba asta ori esti cu capul, ori esti maniac. Adica...pasionat :laugh:

 

Si pentru cei care tot ii dau inainte cu top speedul si "drag racing" la comuniste :

 

:cheers: :moto: :cheers: :cheers: :banana: :cheers: :)

 

Top speed nu exista, exista numai viteza de croaziera la care nu crapa, mana si ochiul unui mecanic talentat , cat de departe ajungi cu motorul si poti sa te si intorci pe roti, "feelingul" diferit de la una la alta fie si acelasi model...e A TA si e unica.

 

 

Ce pot sa spun e ca "feelingul " pe cele 2 modele e cu totul diferit, si personal prefer Simsonul... Sper sa vina vremea in care sa-mi permit un garaj mare, si pe langa motorul cu care merg zilnic sa pot avea si motoare de "moft" , asa de corazon :banana: , printre care nelipsit ar fi si un Simson. :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...