Sari la conținut

Pneuri Mitas


ZenBenzen
 Share

Postări Recomandate

Salut!

foloseste careva pneuri Mitas?

Cat de bune sunt?

Trebuie sa imi schimbi cauciucurile de la motor si ma hotarasem la niste Metzeler, cam scumpe (pentru mine) plus ca nu stiu daca se gasesc la noi pe piata.

Azi am gasit pe un site romanesc: www.depozituldeanvelope.ro cauciucuri Mitas cu care as iesi la jumate pretul. Se merita?

 

Numai bine!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Probabil ca vrei unele mixte, strada/offroad ? Eu am E-07 fata-spate si mi se par ok pe asflat (ceva mai putin aderente decat unele de strada, dar nu suparator). Pe drum de pamant/pietre sunt super. In nisip fin mai adanc (plaja), nu m-am mai impotmolit cum am reusit cu alea de strada (bine, nici n-am facut mari fapte de vitejie si era sa ma pun oricum in cap, dar acolo mai trebuie sa invat eu, nu gumele). Pe iarba uda cam aluneca, iar noroi n-am incercat. Le am de vreo 2500km, arata ca noi...

 

Dupa cat de putin am pierdut pe asfalt cu astea, cred ca as fi putut merge direct cu E-09, care sunt ceva mai cramponate.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu am Mitas E-07 fata/spate. sunt multumit de ele, dar o sa-mi iau E-09

note:

sosea 9/10

sosea uda 8/10

piatra cubica 9/10

piatra cubica uda 8/10

nisip 8/10

noroi 7/10

pietris, grohotis, stanca 10/10

pamant 9/10

pamant umed 8/10

iarba 8.5/10

iarba uda 7/10

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut!

foloseste careva pneuri Mitas?

Cat de bune sunt?

Trebuie sa imi schimbi cauciucurile de la motor si ma hotarasem la niste Metzeler, cam scumpe (pentru mine) plus ca nu stiu daca se gasesc la noi pe piata.

Azi am gasit pe un site romanesc: www.depozituldeanvelope.ro cauciucuri Mitas cu care as iesi la jumate pretul. Se merita?

 

Numai bine!

 

Io pe fata am Mitas si pe spate Metzeller

Daca nu vrei sa rupi motorul sunt bune si Mitas

Dar normal Metz sunt mai bune in conditii de ploaie...se cam lipesc de sosea

Desi mi s-a parut ca se tocesc cam repede Metzurile :laugh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

este imposibil ca un pneu "sa se lipeasca de sosea" si in acelasi timp sa reziste f. mult la uzura ... este vorba, din cate stiu, de continutul de latex.

 

Mitasurile sunt Ok. Eu am avut E 07, E 09, C 14, C11.

Totusi, daca te dai si pe asfalt si off road, E07 (pt mai mult asfalt) sau E 09 (pentru mai mult off road) sunt un bun compromis. Daca te dai numai off road, poti gasi Michelin sau Dunlop la 60 - 70 E si e mult mai buna afacerea -> sunt mai performante si se uzeaza mai greu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Poi nu prea vreau sa omor motorul... oricum.. din km pe care i-am facut pana acum 90% au fost pe sosea asa ca Mitas E08 ,Metzeler Tourance, Michelin Anakee mi se par cele mai potrivite...

 

am gasit pe http://www.motorradreifendirekt.de cu nu stiu ce reducere pereche de Tourance la 135 de Euro... foarte bun pret si perecehe de Mitas la 85 de euro. Semnificativa diferenta de pret.

 

 

Poate careva sa comande si sa aduca de pe site-ul de mai sus?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

la chemtraders in perioada asta se pot negocia usor preturile la cauciucuri. EU am cumparat acum o saptamana cauciucului pt fata profil E0-7 cu 15% reducere.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Io am E-08:

 

Recomandabil ptr. soft enduro, enduro street-turing... am incercat si niste coclauri, drumuri forestiere dar nu poti Off-ul adevarat cu E-08

 

Pe umezeala si nisip pe asfalt te distrezi cu derapajele... :cheers: .. atata cat te tine ingerasul :)

 

Vreau sa incerc sezonul asta E-08 spate cu E-09 fata ;asta daca nu gasesc pana la urma Michelin Anakee :cheers:

Recomandarea me ar fi sa te uiti si pe la Michelin ptr. Off-uri.

 

Daca-ti iei de la inceput amandoua gumitele si te roade hemoroidu' de off , mere sa-ti pui E-09!

 

:( :cheers:

 

A propos : Te rog foarte mult sa ma anunti si pe mine prin PM unde gasesti Michelin Anakee !!! :laugh:

sau prin e-mail . :moto:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mitas este notat cu T(e08) adica viteza max-190 iar multe modele asemanatoare de la firmele cu prestigiu (ex Dunlop Trailmax) sunt notate cu S adica 160km h care e problema,sunt prea ieftine sau nu suna bine la ureche MITAS?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

Vreau sa incerc sezonul asta E-08 spate cu E-09 fata ;asta daca nu gasesc pana la urma Michelin Anakee :laugh:

 

pune E 09 si pe fata si pe spate. Nu faci nici o jemekerie daca pui doar pe fata.

In ciuda asteptarilor, vei vedea ca sta f bine si pe asfalt si daca nu tragi ca nebunu te tine si 6000 - 7000 km.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pune E 09 si pe fata si pe spate. Nu faci nici o jemekerie daca pui doar pe fata.

In ciuda asteptarilor, vei vedea ca sta f bine si pe asfalt si daca nu tragi ca nebunu te tine si 6000 - 7000 km.

...Exact :moto: ...cel mai bun compromis intre asfalt si coclau.

uite si niste poze cu E-09 ca sa te conving :laugh:

post-143-1138693979_thumb.jpg

post-143-1138694035_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am mitas E-09 pe spate si dunlop d752f pe fata ...

Mitas-ul se comporta mult peste asteptari pe asfalt. In offroad merge ok, si pe zapada s-a comportat binisor.

In schimb, in noroi abundent nu mi s-a parut prea eficient, se incarca repede cu mizerie si aluneca ...

Totusi per total e un compromis bun intre offroad si strada ...

Editat de Marcos
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...