Sari la conținut

Enduro.offroad/sosea pana in 1500iepuroi


l_francisc
 Share

Postări Recomandate

Buna.!!!

 

Imi place muntele si natura si vreau sa ma bag pe un enduro.As vrea sa pot sa merg cat de cat si cu el la munte pe drumuri mai proaste si f.proaste dar sa merg si sute de km cu viteza fara sa ma doara spatele la fiecare 100, sa aiba ceva in jur la 600cmc........a da si un aspect important :bigstar: :finger: :D nu trebuie sa depaseasca 1500 euro....hai cu rezerve inca 200 euro.

Ca termen de comparatie am Transalpul de 600 a lui fratemio.As vrea sa fie mult mai offroad si nu conteaza chiar asa de mult viteza si tinuta la drum, pt ca nu merg peste 110-120 km/h. Ma gandea la un Dominator , dar nu stiu.Am un vecin care le aduce din Italia are unu la 1300 euro cu 34.000, ce ziceti?.

Deci vreau un enduro mai bun pt offroad/drumuri f.proaste si bunice pe asfalt , asa incat sa fac 500 km fara probleme si fara sa adorm pe motor.

 

 

 

 

ASTEPT RASPUNSURI !!! si dau bere pt sfaturi :) . :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Buna.!!!

 

Imi place muntele si natura si vreau sa ma bag pe un enduro.As vrea sa pot sa merg cat de cat si cu el la munte pe drumuri mai proaste si f.proaste dar sa merg si sute de km cu viteza fara sa ma doara spatele la fiecare 100, sa aiba ceva in jur la 600cmc........a da si un aspect important :bigstar: :finger: :D nu trebuie sa depaseasca 1500 euro....hai cu rezerve inca 200 euro.

Ca termen de comparatie am Transalpul de 600 a lui fratemio.As vrea sa fie mult mai offroad si nu conteaza chiar asa de mult viteza si tinuta la drum, pt ca nu merg peste 110-120 km/h. Ma gandea la un Dominator , dar nu stiu.Am un vecin care le aduce din Italia are unu la 1300 euro cu 34.000, ce ziceti?.

Deci vreau un enduro mai bun pt offroad/drumuri f.proaste si bunice pe asfalt , asa incat sa fac 500 km fara probleme si fara sa adorm pe motor.

 

 

 

 

ASTEPT RASPUNSURI !!! si dau bere pt sfaturi :) . :)

 

 

 

 

......Posibil candidat si un XT .Nu neaparat un Dominator, care ar fi diferentele dintre cele 2? stiu ca XT 'u are mai mult valente offroad dar nu prea merge bine pe sosea si obosesti dupa 100-200km. , ce parere aveti|

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pe orice monocilindru dual sport (enduro) obosesti la drum lung si mai faci un popas. vibratii, vantul luat in piept si casca, saua nu tocmai comfortabila (mai poti baga un strat de burete de cativa mm ce o sa il imbunatateasca mult -parerea mea, testat pe Dominator). mai opresti, mai bagi o poza, o benzina, o apa minerala... te bucuri de drum, nu faci ture in timp record cu TIRul Romania-Germania.

 

parerea mea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pe orice monocilindru dual sport (enduro) obosesti la drum lung si mai faci un popas. vibratii, vantul luat in piept si casca, saua nu tocmai comfortabila (mai poti baga un strat de burete de cativa mm ce o sa il imbunatateasca mult -parerea mea, testat pe Dominator). mai opresti, mai bagi o poza, o benzina, o apa minerala... te bucuri de drum, nu faci ture in timp record cu TIRul Romania-Germania.

 

parerea mea.

 

 

 

Mersi. si eu cred ca optez pt un Dominator are de toate pentru toti , nu exceleaza dar se preteaza la multe , mai ales ca am aflat ca ii un motociclu' bun pt incepatori :) . mersi pt sfat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mersi. si eu cred ca optez pt un Dominator are de toate pentru toti , nu exceleaza dar se preteaza la multe , mai ales ca am aflat ca ii un motociclu' bun pt incepatori :) . mersi pt sfat.

 

Depaseste nitel oferta ta dar merita banii.

http://www.bikeshop.ro/handler.php?tip=am&...w&ID=185105

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salve...

nu vand nimic (deci nu am interese in recomandari)

 

tocmai mi-am luat dominator 650 si sunt la a doua dragoste ...

nu il am de mult dar m-am acomodat imediat cu el, rupe si pe sosea (desi vibratiile sunt de neignorat iar saua nu e chiar de turing) si pe dealuri (desi e cam greut daca il scapi dar carenele si alte accesorii se pot demonta )

 

recomand (si imi voi lua) inca un set de roti cu cauciucuri cat mai "enduro", un far+masca gen acerbis, aripa...etc in curand voi pune cateva poze cu rezultatul...

 

bafta la achizitie

 

PS: am un prieten care a fost cu un dominator de 500 pana in spania (2 pers + multe bagaje) 140- 160km/h pe autostrada mers intins (au condus pe rand !!!)...asa ca...se poate...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Depaseste nitel oferta ta dar merita banii.

http://www.bikeshop.ro/handler.php?tip=am&...w&ID=185105

 

Iti urez succes, de al meu se bucura noul proprietar deja.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
  • 1 month later...
  • 2 weeks later...
Sau Dr 650 ce am eu la 1200 iepurasi in stare impecabila. vezi in semnatura . Da PM

Nu i-am vazut motorul, dar m-am dat cu unul similar. Foarte tari jucariile! Ceva mai grele si mai masive decat ce am eu, dar asta inseamna doar confort la drum lung :laugh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 year later...

Ca sa nu mai deschid un topic nou, imi permit sa postez si eu aici, intrucat datele sunt asemanatoare.

 

Imi doresc un enduro-touring. Va fi folosit in principal la mers la drum intins, de obicei nu mult, cate 200-300 km pe zi, dus intors. 80-90% strada, restul soft-enduro (in cel mai bun caz). Eu+pasager, fara bagaje, in cel mai bun caz cate un ghiozdanel. Luna viitoare voi dispune de ~1500 eu. In banii astia ce am cautat si dupa ce am citit pe net, pe forum aici, am ajuns la urmatoarele 3 modele: Yamaha XTZ750 SuperTenere, Honda Transalp si Honda Africa Twin. 1.85 si 95kg, nu cred ca am probleme cu inaltimea pe asa ceva. Acum, care dintre aceste modele e mai bun pt ce vreau eu? Personal mi-a picat cu tronc SuperTenere, imi place mult cum arata si din ce am tot citit despre el, nu prea are moarte (la fel si de transalp am auzit). Am eliminat din lista dominatorul, kle, bmw-ul f(desi la banii astia cred ca gaseam unul cam obosit), dar daca e cineva care poate ajuta cu o informatie, va rog.

 

Mai am o 'sportiva' mica de prin '92, kawa zxr400, e calumea si in oras dar si afara, de unul singur, dar parca nu prea ma reprezinta si in 2 chiar nu prea merge, mai ales la drum intins.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multam! Am deja cont, urmaresc si tenere si transalp. Duelul a cam ramas intre supertenere si africa twin, desi am mai vazut si un transalp si un kle in stare ff buna. Of...decizii, decizii :laugh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Recomand Yamaha XTZ 750, costuri mult mai mici de achizitie si intratinere fata de africana.

 

 

De acord, la 1500E nu prea gasesti Africa Twin in mintile ei si are si un consum maricel (la ST nu stiu cum e).

Mai poti lua in considerare si varianta Yamaha TDM, daca zici ca o vei folosi putin pe macadam. Bafta!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

kawa e o tzara cam puturoasa.

 

la africana platesti mai mult brandu, si oricum nu te atingi de ceva cat de cat ok sub 1500, doar sa ai maxim bulan.

 

super tenere ar cam ramane varianta ideala, dar sa iti gandesti bugetu in asa fel incat 200-300 euro sa ii ai deoparte pentru schimbat diverse maruntisuri.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...