Sari la conținut

STATII CB Pe Moto


ipman
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 793
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Eh ... vezi. Dupa ce mi-ai atacat ideea, revii la ea. Stiam ca e buna :finger:

 

Imi cer scuze daca ai interpretat comentariile mele drept "atacuri". Am avut (si dintr'un punct de vedere inca am) alt punct de vedere, atat!

 

Insa ca de obicei, nu poti trai doar in "alb si negru", trebuie sa acceptam compromisuri, depinde doar de noi unde stabilim limita cand "enough is enough".

 

Haide bafta si Sarbatori Fericite, o sa ma gandesc la o varianta de antena-setup CB pt motocicleta, in sensul ca sa si'o poata construi oricine cu un minim de efort intelectual si material.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Asa baieti, dati-va-ti mainile (da sa fie de aceeasi lungime :banana: ) Luati-va in bratze, pupati-va si ...dar vai, asistam la inceputul unei colaborari de lunga durata..Dar vai.....

Hai Sarbatori Fericite si sa ne auzim in 27 :finger:)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Azi dimineata tocmai am achizitionat o antena 5/8 lambda si o statie Alan 95 plus.

Mi-a degerat mina pe antena cit am adus-o din pacate, nu am nici o tragere de inima sa o montez pe frigul asta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

OK GUYS, THE REAL THING...

 

experienta proprie cu Alan 42 si antena Florida de 45 cm, pe turism, Buc-Sovata si retur 700 km

 

la dus destul de liniste (oamenii taiau porcul probabil, era sambata dimineatza) primele discutii serioase pe Posada, apoi dupa brasov si pe la Rupea. echipamentul meu batea vreo 3-4 km in zona deluroasa. seara, aproape de sovata, ionosfera bat-o vina... rushi shi altzi strainezi pe mai toate canalele, in 22 nimeni :D

 

la intoarcere am shtiut tot ce mishca, dela Kend pana in Otopeni - radare, accidente, consumul mediu la gol, shefi bulangii shi-alte alea. pentru ca eram cu kinder shi nevasta in mashina mi-am pus nishte cashti pe urechi, ca sa nu-i bruiez prea tare (in urechea stanga aveam statia, cu dreapta ascultam ce-i prin mashina, radio, copchil, nevasta...). numa' ca mi-a intzepenit stanga cea beteaga tzinand doar cu ea de volan, ca dreapta era pe volum, squelch shi canale (mai dadeam un SCAN din cand in cand). pe scurt: naisss.... :lol:

 

concluzii:

1. face de 10 de ori cat un detector de radar atata vreme cat e trafic;

2. nu tre' sa ascultzi permanent: vezi un TIR cu antena pe contrasens, intrebi pe "colegul" ce te intereseaza, multzumeshti politicos shi-tzi vezi de drum inca 15-20 km fara gretzuri, cu sonorul mic sau off SAU pe canalul predefinit cu colegii de plimbare. 3-4 km e suficient pentru o plimbare in grup

3. buleftrica bruiaza semnificativ receptia (si banuiesc ca si transmisia), cand am stins motorul mi s-a deschis o noo lume in CB... :lol:

 

TEME de gandire:

1. cum PANA mea se leaga PTT de mufa microfon la alan 42? :lol: dati-mi o idee cat sa nu prajesc ceva... sa masor rezistentza, tensiune etc... suspectez mufa de MIC ca ar fi stereo, deci are 3 poli - o masa shi apoi PTT si MIC separat...

2. important sa ai cashti audio bune (mai performante si mai comode) ca altfel te dileshti sa le tzii in ureche, sub casca, sute de km

3. cum freci canalele pe moto, cu manushi & shit? :P CRED ca o varianta este o statie de-aia cu conector de 6 pini, care are shi channel Up/ Down pe mic, cu adaptarile de rigoare ptr kitul moto

4. auto squelch se exista? e pe bune, functioneaza? :D dezavantaje? alternativ, ptr moto de preferat scos butonul shi pus un prelungitor ca la trip-master, altfel e complicat sa te joci cu el (mai ales ca mufa de cashti la Alan 42 vine langa butonul de squelch). sau ma joc eu prea mult cu el?... :banana:

5. dual watch ar putea fi partial completarea la concluzia 2, dar tot mai ramane problema "fixarii" pe unul dintre canale, setarea functiei din mers bla-bla... la ora asta nici nu stiu cum se face exact :D

6. antena pe moto: intr-o prima faza o sa pun presidentul pe top-case, sunt deschis sa testez variante de asezare si de antene, mai ashtept shi aici sugestii de antene performante la lungimi rezonabile, sau moduri de imbunatatire a performantelor in contextul dat (moto; nu vorbiti de amplificatoare ca nu e loc, am kuru' mare)

7. cum se poate suprima/ atenua bruiajul dat de motor shi restul consumatorilor? (ventilator shi alte minuni, ce-i drept mai putine pe motocicleta)

 

that's all folks, daca-mi mai amintesc ceva completez acilea. zilele urmatoare, DACA AFLU CUM SE PUNE BUTONUL DE PTT, fac si o proba pe moto. orice proba ;)

 

Ia uitati-va peste ce am dat!!

http://www.jmcorp.com/SeeProducts.asp?PF=29

 

ala din dreapta tank-bagului nu e un ALAN 42? :finger: nu e, cica e midland 75... nu vad diferentza. insa uite idee de montaj

post-1967-1167264299_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator dragosrc

hm..am mai postat , dar mai postez ..

 

o sa imi iau si eu un alan in 27...de distractie nu strica

 

eu pe motor am avut un dr135 ..in 144 ...si ceva canale bagate in memorii pe la 162,... :banana:

 

acum am trecut la motorola gp300 cu 16 memorii programabile .....si ceva pe la 162,... :D

asta ca sa nu ma mai chinui sa ascult soferii de tir ....ascult "live" ce ma intereseaza :finger:

 

 

si si mai nou , am comandat un alan CT 180 ...de la 138 la 174 Mghz si pt care stiu sa imi fac

hands free din kit de siemens (am mai avut un Alan CT 180 dar a tras un preten de mine sa il vand,tot

motoretist)

 

 

LE daca vreti sa va faceti hands free-uri in general minusul de la difuzor/casca nu este acelasi cu minusul de la microfon

si microfonul (cu electret ) se pune in general in serie pe mufa mica ca diametru si in serie cu un micro-intrerupator

si atunci cand se inchide circuitul cu mic. intra statia singura in emisie...la unele modele ...la alte portabile e altfel..

 

aaa si mufa de mic, aia mica ...este mono...

post-14432-1167265808_thumb.jpg

post-14432-1167265833_thumb.jpg

post-14432-1167265882_thumb.jpg

post-14432-1167265931_thumb.jpg

Editat de dragosrc
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

...

asta ca sa nu ma mai chinui sa ascult soferii de tir ....ascult "live" ce ma intereseaza :banana:

si si mai nou , am comandat un alan CT 180 ...de la 138 la 174 Mghz si pt care stiu sa imi fac

hands free din kit de siemens (am mai avut un Alan CT 180 dar a tras un preten de mine sa il vand,tot

motoretist)

LE daca vreti sa va faceti hands free-uri in general minusul de la difuzor/casca nu este acelasi cu minusul de la microfon

si microfonul (cu electret ) se pune in general in serie pe mufa mica ca diametru si in serie cu un micro-intrerupator

si atunci cand se inchide circuitul cu mic. intra statia singura in emisie...la unele modele ...la alte portabile e altfel..

 

aaa si mufa de mic, aia mica ...este mono...

 

merci de ponturi, s-o lom pe rand...

 

ascultzi live pe 166,... asta inseamna frecventza gaboretzilor? poi nu shtiu la ce tzi-e util daca ei stau bine-merci cu fatza spre tine in mashina de radar shi nu vorbesc cu nimeni :finger: pe vremuri, cand te dadeau prin statzie de la unii la altzii ca sa te opreasca aveai shanse intr-adevar sa-i auzi dand pe altul da' altfel... plus ca pierzi comunicarea cu grupul (sau iti mai iei o statie si pentru asta?)

 

electret - ce-i aia?

 

la mine nu mi-e teama de-ncurcat minusurile la mic si dif ca sunt mufe separate, da' e bine de shtiut. pana la urma cred ca solutia cea mai eficienta este sa desfac statzia sa ma kiombesc in ea. aia este

 

oricum, mishto montata statzia, ma gandesc ca daca-mi iau o mobila pot s-o pun la vacarena in loc de tripmaster, numa' sa pot s-o dau jos ushor cand statzionez pe undeva

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Auto squelch nu prea are cum sa existe, statia nu poate sa discearna singura care este zgomot si care e semnal util.

Nu ai nevoie sa schimbi canalul, pastrezi un canal pentru comunicatia cu celelalte moto si o pui pe dual-watch si ai si 22-ul unde gasesti camionagii.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Auto squelch nu prea are cum sa existe, statia nu poate sa discearna singura care este zgomot si care e semnal util.

Nu ai nevoie sa schimbi canalul, pastrezi un canal pentru comunicatia cu celelalte moto si o pui pe dual-watch si ai si 22-ul unde gasesti camionagii.

 

exersat sa traitzi, problema e ca DW la mine se dezactiveaza cand vorbesc cu careva shi sa-l reactivez e durere...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Auto squelch nu prea are cum sa existe, statia nu poate sa discearna singura care este zgomot si care e semnal util.

Exista pe multe statii. Si functioneaza foarte bine! Reduce foarte mult bruiajul si semnalele slabe (depinde nivelul de separare pe care il reglezi).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu vreau sa deschid un topic separat,asa ca o sa incerc sa ma lamuresc aici.Despre minicamere video de instalat pe casca sau moto ce stiti?M ar interesa sa am citeva filmulete cu iesirile motorizate.

 

mai bine deschideai un topic separat, nu doare :crack: sau mai bine dadeai search pe google dupa helmet cameras, asta e unul din raspunsuri: http://www.helmetcamera.com/

 

iti mai trebe (parca) o camera cu inregistrare, adica sa aiba mufa de intrare semnal ca sa preiei imaginea de pe camerele alea

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@ipman: my bad! Am gresit! Ai dreptate. La manual reglezi pragul, auto-squelchul regleaza el automat ce trece si ce nu trece. Nu stiu la ce-mi era capul! :crack:

A mea nu are auto-squelch, si imi cam pare rau... Am vazut ce inseamana auto-squelch pe un RoadCom... si merita sa ai asa ceva!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

Am facut un mic test cu statiile pe moto

Din pacate, daca nu montezi o antena pe moto, cu portabila nu faci mare lucru. Acum...depinde unde o tii. Daca o pui la brau, adio emisie/receptie. Cred ca daca o puneam intr-un rucsac si scoteam antena afara aveam ceva mai mare eficienta.

Solutia cea mai convenabila ar fi montarea pe moto a unei antene FARA talpa magnetica.

Laringofoanele isi fac treaba eficient asa ca s-a rezolvat problema zgomotului din casca.

Astept sa soseasca momentul propice :grinbandit: sa imi cumpar o antenita de 700mm sa o montez in coada moto.

Sa vedem acum...care se mai baga?

Sunt antenute de 34-40cm ce se pot monta foarte bine pe moto...

Hai, care te mai dai cu CB-ul?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ce arati tu mai sus este o motocicleta cu atas. Statiile sint in banda militara si nu poti fi folosite legal in acea banda.

Ambele chestii sint in afara scopului cu care a fost deschis topicul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...

Fratilor, un apel disperat!

 

Am o nevasta care insista sa ma insoteasca in toate calatoriile mele! [asta nu e neaparat rau pt ca altfel as merge singur...], doar ca ea merge cu masina! Iar eu sunt super multumit asa!

 

Problema: Eu merg ceva mai tare ca ea si uneori ne mai despartim in drum... pe deasupra ea tine neaparat sa-si poata impartasi impresiile de drum cu mine!

 

Am nevoie de un set radio care sa mearga si pe moto si pe auto si care sa bata 10-15 km reali! Bugetul meu este de 250-300e! Orice link catre un producator extern este binevenit, dar nu imi va oferi decat informatie! Nu am cum cumpara din exterior, si asta pt. ca nu stiu cum! Ce e pe Louis nu ma satisface si nu am "intrare" la alti furnizori externi!

 

Vine primavara si daca n-o rezolv repede o sa trec din nou prin acelasi infern: unde te duci, ce faci, da de unde stiu eu, etc. deci HELPPP!!!!!

Editat de ravenshield
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La distanta asta clar ai nevoie de CB. Daca nu esti interesat sa vorbesti in timp ce alergi pe moto, solutia ar fi pe auto iti pui o statie CB auto normala iar pentru moto iti iei una Alan d-aia portabila. Te opresti, fumezi o tigara si vorbesti. Daca citesti tot topicul o sa vezi si ce iti trebuie daca vrei sa vorbesti in timp ce conduci pe moto.

 

Pentru statii si instalare (doar in Valcea) te pot pune in legatura ca cineva. Daca vrei, dai PM.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 months later...

:)

Sunt fericitul posesor al unor Alan 42 Multi.

Cine mai are ?

Eu deocamdata imi cam prind urechile asa ca n-ar strica niste sfaturi de la utilizatori...

 

:cheers:

 

Felicitari pt. achizitie ! Sa vii pe la mine,sa-ti dau laringofoanele,sa te joci cu ele,k la mine tot stau degeaba...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...