Sari la conținut

STATII CB Pe Moto


ipman
 Share

Postări Recomandate

propun:

 

o antena mai scurta, sa zicem mxim 1m (Sirio Turbo 800 de ex) = 150ron

un amplificator de 30-40w care cica ar dubla distanta de emisie = 120ron

 

antena..antena...

 

Eu zic ca ar trebui gasita o solutie ca ansamblul statie + antena sa fie suficient. Pt atasarea unei antene mai lungi se poate lua in considerare sa fie legata de mai jos.. de exemplu prinsa cu 2 suruburi de plasticul care tine si numarul, si prins inca odata de aripa spate.. sa fie sigur ca nu se balangane stanga - dreapta. Baza ar avea contact si cu placuta de la numar.. poate ajuta.

.. Asta in cazul in care motocicleta nu are topcase..

 

La alte modele ( naked ) poate s-ar putea prinde de telescopul fata.. desi ar putea fi obositor sa vezi o druga de fier in fata ta mereu...

 

Si o ultima varianta :cheers:) funny dar posibil cea mai eficienta... lipit antena (30 - 50 cm si prinsa cu scai ) pe casca motociclistului... nu e ecranat de nimeni.

 

Eventual ... un radioamator ar putea confirma/infirma daca se poate asta... sa se foloseasca 2 antene.. una in fata si una in spate... asa campul deschis acoperit ar fi mai mare chiar daca antelenele ar fi mai mici.. n-ar mai exista problema ecranarii.

 

Si o ultima intrebare ... daca s-ar folosi o antena de radio sau TV .. nu s-ar obtine rezult mai bune decat cu ciotu de pe portabila?

 

Daca se ajunge sa pui si amplificator.. deja mie mi se pare cam prea mult.

 

Si daca mai apare vreun radioamator.. sa ofere ajutor spunetii indata de nominalizarea unei antene "optime".

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 793
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

antenele au un calcul foarte laborios pentru a oferi castiguri cat mai mari. ideal este o antana de 10m adica exact cat lungimea de unda. pe masura ca antena e mai cica trebuie executata cat mai precis si folosite in ea materiale de calitate. nu este o simpla sarma, sau cel putin antenele care ofera castig bun au si alceva decat sarme.

 

ref la amplif nu e vb doar de consum din baterie ci din alternator. parerea mea ca dace se rezolva problema spatiului consumul nu va fi o problema

 

 

--- Mesaj completat în 20 Nov 2007 12:37 -------------
si ca tot am inceput sa caut antene si amplificatoare mai completez ce am zis mai inainte cu ceva:

 

cred ca acum cand o sa ne strangem mai multi cu astfel de jucarii sa stabilim ce vrem de la ele. alfel riscam sa ne departam de la motociclism spre radioamatorism.

 

eu propun sa mergem in directia in care sa conectam staiile cat mai ushor pe mobre cu antene de bun simt pentru a cominica intre noi ca participanti la o tura, deci pe o raza se 10-15 km. m-as apreca mai degraba la partea de handsfree, headset.uri si probleme de ergonomie.

 

cine are antena aia florida nush cum sa de-a un link poate o vedem si noi.

ref la montajul antenei pe topcase nu se poate... antena trebuie sa faca masa cu mobra prin prinderea ei... eu ma gandeam sa o montez lateral de cutie, undeva in stanga ca sa feresc pietonii.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salutare

 

maine pun comanda pentru una noua , de la iasi:)

 

transportul e cam 20 roni , mai vrea cineva una ?

 

pretul este 460 ron , final cu tva si acte

 

 

( fara trasport )

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cine are antena aia florida nush cum sa de-a un link poate o vedem si noi.

post-6723-1195577651_thumb.jpg

Asta e antena mea, President Florida. Spre deoseobire de cele mari care se calibreaza prin taiere, asta se calibreaza prin miscarea unei bobine (bulbul ala cu albastru) de-a lungul antenei.

Posibilitatea de montare pe moto ar fi pe o placa metalica, in spate, sau pe topcase. Acum... @vmm are drepatate, cred ca motociclistul va ecrana semnalul destul de mult... trebuie testat... dar nefiind timp... e mai greu. Cand am timp, am promis ca voi face un test, s-o pun pe o placa independenta de masina si sa masor cum functioneaza... Si voi vedea si daca o ecranez cu corpul.

 

In poza, pe Leganza din fata masinii mele e o antena Wilson. Si aia e destul de mica... 125cm parca... nu sunt sigur. Si una de-aia ar merge.

 

Atentie... cred ca si in Romania puterea legala maxima de emisie e de 4W. Nu sunt sigur, dar cred ca amplificatoarelel sunt ilegale si la noi. Dar nu stiu sigur!

Radioamatorii trebuie sa stie mai multe!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu dupa o perioada de folosinta cu succes voi schimba cea mobila de acum cu una fixa pentru masina ca e foarte practica si un scanner pt joaca. Deja la munte este semnal la mobil peste tot si nu o mai car atat de des dupa mine. Ramane partea practica a canalului 22 in CB ce este al camionagiilor si poti afla din tim de blocaje, radare, drum aglomerat, etc :cheers: Plus ca te mai si distrezi de uiti de posturile de radio :D

 

Deci daca vrea cineva una buna si ieftina in CB-ul de 27 Mhz :lol: - /index.php?showtopic=154416

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@tro5--> Am vorbit la viteze de 120km/h in timp ce conduceam masina, nu motocicleta :cheers:

 

@John Paul--->

Citat:

"Eventual ... un radioamator ar putea confirma/infirma daca se poate asta... sa se foloseasca 2 antene.. una in fata si una in spate... asa campul deschis acoperit ar fi mai mare chiar daca antelenele ar fi mai mici.. n-ar mai exista problema ecranarii."

 

Se pot folosi doua antene insa calculul lor, al pozitiei lor precum si calculul lungimii cablurilor celor doua antene este destul de laborios. Se castiga eficienta in emisie, cu siguranta insa noi vrem ceva simplu care sa se poata face rapid, fara zeci de calcule... Si abia reusim sa gasim un loc ptr o antena si...acum trebuie sa cautam loc si ptr a doua? :lol:

 

@Barbarossa-->

Citat: " ideal este o antana de 10m adica exact cat lungimea de unda"

".... eu ma gandeam sa o montez lateral de cutie, undeva in stanga ca sa feresc pietonii"

Lungimea de unda corespunzatoare frecventei de 27mhz este de 11m si nu 10 m.

Daca montezi antena in lateral ai sanse destul de ridicate sa o rupi la prima cazatura... Eu ma gandeam sa o montez in spatele motoretei, in prelungirea eicam la 15-20cm in spate

 

 

@maniakz-->

Citat: "Atentie... cred ca si in Romania puterea legala maxima de emisie e de 4W. Nu sunt sigur, dar cred ca amplificatoarelel sunt ilegale si la noi. Dar nu stiu sigur!"

Asa este, puterea maxima admisa de lege pentru CB in 27MHz (11m) este de 4W. Cu toate astea autoritatile au ajuns sa inchida ochii la amplificatoare de 50W-150W.

Editat de vmm
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

care sare cu sfaturi pentru sunet in casca?

 

casca si microfon sau casca si laringofon?

 

va reamintesc ca bunul gospodar isi face vara car si iarna sanie? (sau invers)

 

:cheers:

 

Indraznesc sa recomand laringofon. Zgomotul produs de vijelia creata de la 60km/h---> va face apoape imposibila orice incercare de comunicare. Testele pe care le-am facut cu laringofoane au demonstrat faptul ca daca fixezi corect laringofonul la locul sau poti obtine o calitate destul de buna a vocii. Am vazut pe net laringofon dublu, cu doua pastile. Cred ca este mai eficient in a reda sunetul vocii intr-un timbru cat mai apropiat de realitate

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cineva prin berceni de un test pe "2"?

 

 

 

--- Mesaj completat în 21 Nov 2007 20:02 -------------

cineva prin berceni de un test pe "2"?

sucze, rectific

 

pe la baba novac ?

 

 

thx pt corectare :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pai problema e ca nu sunt raspunsuri ci doar intrebari.

cine poate acorda antena?

daca merita un amplif de 30W?

de unde laringofoane?

cum montam statia pe mobra?

pt allan care e config mufelor si a butonului PTT?

cine mai are si ce o sa facem cu ele?

mai sunt multe altele care o sa vina o data cu cateva raspunsuri...

 

poate totusi un electronist ne ajuta sa construim oartea audio.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Revin cu ceva informatii ! In banda superioara, 400-500 Mhz, absortia naturala este foarte mare, de aceea nu se pot stabili legturi la mare distanta cu puteri relativ mici ! In Banda de 27 Mhz exista mai multe "necazuri" si anume : pe timp de vara propagare si zgomote ale benzii ...full ! In plus statii cu gabarit relativ mare, antene deasemenea, greu de acordat pe un motor !

O varianta buna este cea in 138,500- 138,750 Mhz, frecventa libera conform cu ANRCTI ! Cu 5W putere de emisie , in functie si de obstcolele naturale, se poate opera pe distante intre 10-25 Km, statiile in general sunt de dimensiuni mici, antenele de asemenea !

Pentru comunicatii in grup, se pot folosi cu succes PMR-urile in 400, dar atentie ca si aici depinde de ce cumperi ! asta una la mana ..si ca treaba sa fie buna ele mai trebuiesc un pic "cosmetizate" lucru pe care il poate face un electronist cu ceva experienta! Citeam mai sus pe undeva ca au numai 10 mW. ! Sunt si de 10 mW, dar majoritatea care se gsesc acum pe piata noastra sunt de 50mW !...si se mai pot "cosmetiza" in sus !

Alaturat aveti o poza cu o statie (a mea personala) care acopera 136-174 Mhz.

Toate cele bune !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

deocamdata as dori sa-mi acordez antena externa pe mobra mea. e cineva care poate sa ma ajute?

 

Am tot ce trebuie pentru acord ! SWR-metru profestional, watmetru...problema e ca sunt cam 60 Km intre noi !

 

 

 

Revin cu anumite informatii utile !

 

Majoritatea celor care doresc sa comunice prin intermediul aparaturii de emisie- recptie, cunosc in general doua spectre de frecventa free, alocate in RO. prin reglementari internationale! Acestea sunt :Banda de 27 Mhz cu spectru de la 26,957 pina la 27,283 MHz impartita in 40 canale, si banda de 446 - 446,1 MHz !

Pe linga aceste doua spectre de frecventa libere deja cunoscute, mai exista multe altele spectre libere la indemana cetateanului, care din motive "neexplicabile" pina in prezent, fostul IGCTI, actualul ANRCTI nu le face publice! Mai terbuie sa stiti ca frecventele alocate cetateanului la modul free, intra in categoria "bad frecvency" datorita unor factori naturali de influentare negativa a acestora! Cei mai frecventi factori sunt: zgomote terestre puternice, absortie mare in eter, interferente, bruiaj, etc...

Intr-un cuvant..nu are nimeni interes ca la modul free sa ofere ceva calitativ! Si de aici neajunsurile care sunt intampinate de dei care folosesc aceste frecvente !

Am mai facut o descriere a acestor doua benzi, dar mai reamintesc inca odata! In 27 Mhz- zgomote industriale si naturale mari, absortie medie in eter, propagari in timul zilei in special pe timp de vara-toamna, si multe alte elemente negative care ingreuneaza major o comunicatie locala! Echipament de dimensiuni relativ mari, antene, un aspect foarte important in emisie, de dimensiuni mari, (ajung de la 1.4 m pina la 7,3 m) , necesita puteri mari de emisie pentru a stabili o comunicatie bilaterala sigura! arie de acoperire rastransa in exploatarea portabila si mobila, dar si multe alte inconveniente!

In banda de 446 - 446,1 MHz- absortie extrem de puternica in eter,absortie puternica a obsacolelor naturale (cladiri, turnuri, forme de relief) la aceasta frecventa undele electromagnetice respecta in proportie de 85-90% legile undelor luninoase, fara reflexii si refractii! Echipament electronic relativ scump, antene directive cu multi elementi, pentru o legatura radio "decenta"! In mod portabil si mobil, in aceasta frecventa comunicatiile sunt mult limitate !

Mai raman insa destule spectre de frecventa libere, dintre care cel mai interesant pentru comunicatiile radio intre motociclisti, se estimeaza a fi spectrul de frecventa de la 138, 200 Mhz pina la 138,450 Mhz !

Frecventa care cei de la ANRCTI o tin "ascunsa"... sa spunem ! Fata de cele doua spectre de frecvente free despre care am amintit mai sus, aceast spectru are extrem de multe calitati naturale: legaturi stabile pe arii relativ mari (10-25Km) functie de obstcole naturale si forme de relief, cu puteri relativ mici de radiofrecventa ( intre 2,5-5 W), zgomote industriale si naturale minore etc.... echipament de dimensiuni mici, antene aferente intre 17-25 cm si aici ma reger strict la exploatarea in portabil !

Si pentru a argumenta cele spuse, va fac cunoscut ca in jurul acestui spectru, lucreaza majoritatea serviciilor nationale cum ar fi : Ambulanta, Pompieri, Salvamont, Politie, Aviatie, Taxi, si multe alte institutii si firme particulare!

Mai jos aveti documentatia legala ! Recomand celor interesati sa studieze in amanunt tabelul de la anexa acestui document !

Toate cele bune !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@phyton, multumesc de lamuriri :finger: In decembrie ma programez la tine la "aranjat" statia cea noua :baldy:

Cu multa pacere ! Cum ti-am spus deja...asa cum vine ea de pe taramuri indepartate, emisia este "gatuita" in limita 144-146Mhz, frecventa "radioscamatorilor" :baldy:

Alaturat si modificarea "pe viu" ! :( Salutari !

Editat de phyton
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Interesant phyton, dar de unde se poate procura un handheld care lucreaza in 144-146Mhz si pe la ce preturi, de asemenea poti sa ii pui casti si mic/laringofon. Merge ok si la viteze de genul 120-130 km/h ?

 

--- Mesaj completat în 26 Nov 2007 13:54 -------------
si inca o chestie.... si in alte tari e free banda asta sau doar la noi ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Interesant phyton, dar de unde se poate procura un handheld care lucreaza in 144-146Mhz si pe la ce preturi, de asemenea poti sa ii pui casti si mic/laringofon. Merge ok si la viteze de genul 120-130 km/h ?

 

<small>--- Mesaj completat în 26 Nov 2007 13:54 -------------</small><br/>si inca o chestie.... si in alte tari e free banda asta sau doar la noi ?

Pai...orice handy (portabila) functioneaza in spectrul 136-174 Mhz ! La modelul de mai sus sunt niste facilitati fantastice! Mufe hand's free sau PTT extern, sistem VOX,scanare VFO plus scanare canale memorate si monitorizare permanenta a unui canal independent de functiile executate la un moment dat ! Merge si la 300 Km/h atata timp cit viteza de "deplasare" a undelor electromagnetice este de 300000 Km/sec. :finger: Trebuie stiut ca o casca integrala buna este cea mai indicata in aceste cazuri !

-Da aceste frecvente sunt reglementate international! ...si tarisoara noastra a fost obligata sa le includa ! :baldy:

De unde se pot procura ? Sunt destule magazine virtuale, E-Buy...de pe aici: www.radioamator.ro ca urmare a unui anunt postat la rubrica cumparari....samd. In plus extrapolez putin...si iti spun ca avand functia sacanare si monitorizare iar anumite servicii sunt cuprinse in acest spectru de frecventa,....poti fi un cetatean "foarte informat" in multe "domenii" de interes major in trafic ! :baldy:

Pentru o mai buna documentare ai alaturat pdf-ul cu manualul acestei statii !

Toate cele bune !

Editat de phyton
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dupa discutiile cu phyton, eu unul am ales sa cumpar din SUA acest model - http://universal-radio.com/catalog/ht/2222.html.

Si cu ajutorul unei co-forumiste (saru-mana :finger: ) pot sa-l aduc destul de rpd si ok ca bani.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

dragilor, iertati ma ca ma "rebag"

dar

nu ramasese ca folosim CB uri datorita faptului ca avem si canalul de "info" trafic ?

si ca vom fi pe"2 " ( 22 ul e al tiristilor )?

 

acum vad ca apar tot felul de "varianta" , foarte bune insa nu mai exista standardizare

 

ce pana mea, mi am luat alan degeaba?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

dragilor, iertati ma ca ma "rebag"

dar

nu ramasese ca folosim CB uri datorita faptului ca avem si canalul de "info" trafic ?

si ca vom fi pe"2 " ( 22 ul e al tiristilor )?

 

acum vad ca apar tot felul de "varianta" , foarte bune insa nu mai exista standardizare

 

ce pana mea, mi am luat alan degeaba?

Este problema ta ce cumperi ! Ce informatii sa-ti dea TIR-istii ? Unde este control ARR sau cantar? Ca din cite ascult pe Ch. 22 cu asta(vezi foto)...o cam "fura" si ei cu radarul! Ce canal "info" trafic folosesti tu ? Ca eu de cind fac trafic radio intern si international ( de vreo 15 ani) nu am auzit de canlul asta! Poate stii tu mai multe ! Detaliaza te rog !

Editat de phyton
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Este problema ta ce cumperi ! Ce informatii sa-ti dea TIR-istii ? Unde este control ARR sau cantar? Ca din cite ascult pe Ch. 22 cu asta(vezi foto)...o cam "fura" si ei cu radarul! Ce canal "info" trafic folosesti tu ? Ca eu de cind fac trafic radio intern si international ( de vreo 15 ani) nu am auzit de canlul asta! Poate stii tu mai multe ! Detaliaza te rog !

gata sefu' m ai bagat in cofa :)

tac si ascult,

 

over

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...