Sari la conținut

STATII CB Pe Moto


ipman
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 793
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

  • 1 month later...

Cu o stație PMR cu 8 canale pe 446 MHz poți asculta pe vreun canal Infotrafic sau altceva? Sau sunt gândite doar pt comunicarea cu un alt walkie talkie?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am așa ceva acasă:

http://president-electronics.ro/statii-radio-cb/statie-cb-president-jfk-ii-asc.html

 

Din păcate nu o mai folosesc, dacă cineva este interesat de ea, PM me!

Facem un preț rezonabil.

 

Merci

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

M-am gandit la o solutie pentru cuplarea statiei la intercom: Folosirea unei unitati aditionale.

Folosesc un intercom chinezesc, fiecare unitate are posibilitatea imperecherii cu alte doua unitati.

Pana acum nu am folosit decat doua unitati, pentru mine si pasager.

As putea folosi o a treia unitate care sa fie legata la statie, adica iesirea audio a statiei legata la intrarea de microfon a unitatii si iesirea de casti a unitatii legata la intrarea de microfon a statiei.

Mai ramane de rezolvat problema adaptarii intre statie si unitatea intercom, dar nu cred ca e mare problema.

Astfel, am intercomul legat tot timpul la telefon, ascult muzica, primesc apeluri, aud indicatiile GPS (Waze sau Here Maps). Am un buton prin care pot comunica cu pasagerul, mai am un buton prin care pot "comunica" cu statia.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 years later...

Apai...io am statie CB si detector Beltronics pe masina, ca o mai ating uneori cu dreptu'...si combinatia de statie si detector nu m-a dezamagit! Daca una dintre ele mi-ar lipsi, cred ca as pica in abatere, la cum umbla radarele de toate tipurile in zonele tranzitate de mine! Singura data cand renunt la serviciile lor (statie si detector) sunt cand plec pe la vecinii greci, ca doar plec in vacanta si mai fara graba. Pe motor...am ramas doar cu vreo cateva comuniste pentru care, chiar daca uneori sar calu' cu viteza, sunt iertat! Io batran, ele la fel...se mileste organu' si ma iarta! Waze...numa' in afara!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Faina antena aia. Momentan folosesc doar pe masina si am un Sirio de 1m, decent in receptie/emisie pt ce am eu nevoie. Am incercat sa pastrez dimensiunile cat mai reduse :)

Pe moto mi-ar placea, dar cam incomod cu comunicarea in casca, la viteza mai mare etc.

Statie am un Albercht 6110. O jucarie mistocuta, dar ma cam bate gandul la un President Will doar pt simplul fapt ca are sq-ul pe rotita si e mult mai comod de umblat cu el.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

O să te umfle râsul, pe mașină am o pârnaie de aia de 40 cm, înclinată, fix lângă antena radio, nu m-a mai apelat nimeni de când am dat jos Sirio Titanium 1400 DV (ți-am zis că sunt fan Sirio). Dar cu Titanium nu aveam niciun stres, emisie și recepție fără probleme, însă nici stația nu-i chibezarie- Stabo xm3400, de aia veche, adusă de la nemți.

Un 6110 are cumnatul, e mulțumit de ea, dar pe mine nu mă încântă difuzorul slab. Merg cu muzică în mașină, dacă trec de un sfert din volum, ciuciu mai aud stația. Detalii.

Mă bătea gândul să iau și eu un 6110 și să îi pun un difuzor extern, cuplat la cască. Mufă magnetică, ușor de decuplat în caz că mă dau jos fără să fiu atent. Mi-ar fi de ajuns să aud, nu musai să și vorbesc. Eventual un cuplaj magnetic și pentru microfon, să îl pot decupla rapid când nu sunt lângă mobra. Să zicem că e realizabil la un touring de gen K1200LT, dar pe Vstrom trebuie depozitat în carene, iar pe acolo intră apă. Nu bun. Nici în topcase nu-i o idee bună: scoate mufele, pune mufele. Telefonul stă non-stop pe bord, Waze activ, mă gândeam să adaug și un detector, am un jeg Bytrex, ceva e mai bun decât nimic, în eventualitatea că mai merge după vreo 10 ani.

De ce recomand antena aia?! Că o perioadă m-am ocupat cu așa ceva, montam stații și antene, printre cele mai cretine antene erau Performer P5000 și altele similare, butucănoase, foarte grele și overkill pentru cei 4w debitați de o stație cu putere legală. 

În concluzie, 6110 câștigă la capitolul dimensiuni, dar sunt și alte modele cu panou detașabil. Nu-s fezabile pentru moto. Nu zic că nu se poate, doar că... Mă rog, gusturi. Antena e mega-mishteaux pentru că nu are nevoie de plan de masă. Adică nu te obosești cu reglaj/calibrare. O antenă normală are nevoie de plan de masă, altfel reflectata are valori mari. Adică poate buli finalii stației. La moto nu ai de unde plan de masă, că nu există cupolă, ca la mașină. Deci nici recepția nu va fi grozavă cu o antenă normală. 

Gata, am scris destul. Dacă vă pot oferi alte sfaturi/păreri/indicații (mult spus), sunt "pe frecvență"!

Salutări din 22!

 

LE: acum am observat că s-a mai discutat despre antena în cauză. Dacă nu-i ok comentariul meu, se poate șterge.

Editat de Lucian_M
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Misto antena, bine ca ai postat ca n-o vazusem! O am in vedere daca schimb troaca (masina), fiindca simt ca devine imperios necesar! Pe motor nu am inca nevoie, am o statie Midland Alan, cum au militienii, cu un ciot de antena si-mi incape in buzunar, ori in tankbag. Am la ea casca si microfon cu fir, e parfum pe motor!👍

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pentru masina ai cateva variante:

1. antena buna si rezistenta, la pret decent: Sirio Titanium ML145 PL (doar cu filet si talpa corespunzatoare sau montura fixa). Spic de rezerva se gaseste usor, e ieftin.

2. ceva finut, cu performante bune si foarte bune: gama Titanium, adica 1200, 1400 si 1900 DV, pretabile atat la montura magnetica DV (cu fluture), cat mai ales la montura fixa (ele vin cu asa ceva, cablu de 4 m, o fufa e cca 5 lei, se monteaza usor). Am instalat in special 1400 si 1900, cea lunga rupe stilul la raza de acoperire.

3. zdravan, puternic, rezistent si scump: seria Megawatt, P5000 si altele ca ele, dar de cere montura fixa, deoarece cele magnetice va pot crea surprize, in special varianta cu 3 magneti, mai slabe decat talpile Sirio de 16 cm. Au povestit baietii pe topicul dedicat de pe softpedia (unde am fost activ ani multi) ca au patit sa atinga crengi si a zburat antena cu tot cu montura, unii au ramas si fara luneta. Am patit si eu cu o montura Performer 145 DV, dar creanga era cam jos si eu am intrat cam rapid. :D

 

Personal, prefer montura fixa DV, din motive evidente:

- vine la pachet cu antenele Sirio DV

- nu se rupe cablul de langa montura, ca in cazul talpilor magnetice

- nu sunt afectate de apa si inghet

- nu beleste vopseaua

- nu trebuie pad magnetic

- nu sare de pe masina, inndiferent de viteza

- planul de masa este excelent

- nu se fura asa usor

- antena se rabateaza si detaseaza destul de usor, nu freci cablul non-stop

 

Si inca ceva, pentru cine apreciaza designul, antenele din seria Super Carbonium sunt iarasi ok

Editat de Lucian_M
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De Sirio Performer P-600 PL, 125cm stii ceva ? Ma mananca sa o iau in locul celei de 1m (Sirio AS 100PL), dar nu stiu daca chiar merita miscarea.

Datorita prinderii cu fluture, care intradevar poate fi utila uneori, cred ca se mai inalta cel putin 5cm extra fara a adauga practic lungime utila antenei. Si, cum ziceam, incerc sa mentin inaltimea cat mai low dar sa si am rezultate decente :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alan52 e buna de ceva? Parca mi-as lua si eu una dar nu stiu sigur daca am sau nu nevoie. N-am folosit niciodata, am mers pe principiul ca daca tirul merge tare, merg si eu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu am testat, dar din ce spun cunoscutii este o statie buna. Dar nu folosita cu antena aia micuta cu care vine de multe ori :) Iti trebuie antena dedicata.

Legat de utilitate, pt mine cel putin este 50% pt a mai elimina din plictiseala la drum lung :) In rest, mai ales combinata cu un waze te poate scapa de multe, aflii din timp conditiile de drum, ambuteiaje, locatia mcv-urilor etc, poti eventual chiar cere ajutoru lcuiva daca ai vreodata nevoie etc

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca nu esti perfectionist, cu mici exceptii, cred ca merge cu rezultate decente aproape oriunde pe plafon. Daca vrei cu prindere fixa atunci cam esti de obicei limitat la haion/portbagaj.

La mine nu prea fost de ales. Am 2/3 din plafon panoramic si doar in partea din spate o bucata de plafon metalic. Iar cablul am cum sa il scot doar pe langa hayon, singurul loc unde am putin spatiu. Antena e pusa cam la vreo 5cm in fata celei de la gps, in partea din spate a masinii (combi). Am swr 1.1-1.2 acolo. Nici nu m-am chinuit sa obtin mai bine de atat. Iar cablul (4m) imi ajunge la fix pana la statie, pe care o tin intre consola centrala si scaun sofer. In pozitia aia si ajung la ea perfect cu mana stand pe cotiera.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...