Sari la conținut

STATII CB Pe Moto


ipman
 Share

Postări Recomandate

Alan42 am si eu. Il folosesc pe masina. Am facut cateva teste si pe moto. Antena mica a portabilei se sufoca dupa 30-50m. Fara antena prinsa pe motor nu rezolvi nimic!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 793
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Vreau sa va comunic ca mai exista statii si in banda de 430 Mhz, de obicei cu 8 canle prevazute cu Vox reglabil in 10 trepte de sensibilitate, foarte bune pentru comunicatia pe o raza de 3-4 Km. in 27 Mhz. banda este destul de zgomotoasa mai ales vara cind este propagare...am lucrat in aceasta bnda mai mult de 14 ani. sunt radioamator. Avantaj in 430 Mhz: Volum mic al statiei (mai mic ca un pachet de tigari), liniste deplina in bnda, comunicare sigura fara perturbatii electromagnetice, se poate alimenta de la bteria motorului cu un mic dispozitiv de limitare tensiune / curent, hand's free cu posibilitatea VOX, adica la prezenta vocii, statia intra automat in emisie far sa fie necesara o comanda mecanica, modulatie de tip FM ( deviatie de frecventa) cea mai clara modulatie din telecomunictii si altele...Daca doriti si alte amanunte va stau cu placere la dispozitie... Sunt radioscamator :bigstar:) de peste 18 ani si electronist totodata.... Asfalt uscat si fra gropi va dorsc !!! Doru

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Vreau sa va comunic ca mai exista statii si in banda de 430 Mhz, de obicei cu 8 canle prevazute cu Vox reglabil in 10 trepte de sensibilitate, foarte bune pentru comunicatia pe o raza de 3-4 Km. in 27 Mhz. banda este destul de zgomotoasa mai ales vara cind este propagare...am lucrat in aceasta bnda mai mult de 14 ani. sunt radioamator. Avantaj in 430 Mhz: Volum mic al statiei (mai mic ca un pachet de tigari), liniste deplina in bnda, comunicare sigura fara perturbatii electromagnetice, se poate alimenta de la bteria motorului cu un mic dispozitiv de limitare tensiune / curent, hand's free cu posibilitatea VOX, adica la prezenta vocii, statia intra automat in emisie far sa fie necesara o comanda mecanica, modulatie de tip FM ( deviatie de frecventa) cea mai clara modulatie din telecomunictii si altele...Daca doriti si alte amanunte va stau cu placere la dispozitie... Sunt radioscamator :lol:) de peste 18 ani si electronist totodata.... Asfalt uscat si fra gropi va dorsc !!! Doru

 

Aaaa... A devenit si la noi banda 430Mhz free? Ca acum ceva ani aflasem ca nu e libera. Eu stiam ca in RO sunt la liber doar 446 si 27. Daca e si 430, e super fain!

 

Doua lucruri l-am observat la PMR (446Mhz), ceea ce ma face sa prefer 27Mhz. Poate poti sa-m explici tu care-i faza:

1. Distanta reala de 3-4km e in camp liber. In oras, printre blocuri (comunicare "prin" doua blocuri) am pierdut imediat semnalul.

2. La viteze mari (aprox. peste 80-100 kmph) iarasi incep sa pierd semnalul si se aude cu intreruperi... pana pierd tot (distanta dintre satatii nu se modifica subtantial si e foarte mica).

De fapt problema 2 am avut-o si in CB, dar la viteze mai mari, distante mai mari si nu cu pierderi totale ale semnalului.

Multumesc anticipat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu ma contrazic aici ca banda LPD, in realitate TX: 433.06000~434.78000 MHz RX: 433.06000~434.78000 MHz este libera.

Dar cine te poate prinde cind o portabila emite cu glorioasa putere de 10mW???

 

Apropos, vrea cineva CB-urile mele? Ca nu ma mai chinui cu ele sa incarc cite 10 acumulatori deodata.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mai sint o bucata de Dragon SY101 (fara plus) descompletat, nu are compartimentul de baterii sau adaptorul de masina si un Alan95 complet.

Ambele au nevoie de 9 baterii AA.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 months later...

up, up, up :hug:

 

--- Mesaj completat în 16 Nov 2007 18:40 -------------

nu am avut rabdare sa citesc toate paginile , pana la urma care e frecventa utilizata ?:)

 

Frecventa utilizata in trafic (de camionagii, ba scula ngii si unii autovehiculisti) este in apropiere de 27Mhz. Canalul 22 este pentru info trafic.

Cunosc 3 motoretisti care in iarna asta continua testele cu statiile pe moto.!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

maine imi vine si mie Alan-ul cu antena care o sa o pun pe mobra. Acum o sa caut laringofon, daca ma ajuta cineva...

 

--- Mesaj completat în 17 Nov 2007 11:19 -------------
faina statia.

cam liniste cu antena aia a ei.

dupa ce cuplez antena aia mare o sa se schimbe situatia

pana auna alta antena are 1,7m si cred ca pe mobra o sa cam biciui pietonii.

dupa cum am inteles de la Vamos o sa stam pe canalul 2

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da, canalul 2 este ..de la doua roti. Cyum e canalul 22 (ptr 4 roti) asa sa fie canalul 2 pentru 2 roti.

Daca se mentine chestia asta cu canalul 2 pot sa spun ca sunt taticul canalului 2 :))

 

--- Mesaj completat în 17 Nov 2007 17:01 -------------
edit : Fie, Vamos sa fie mamica lui 2 :hug:

 

--- Mesaj completat în 17 Nov 2007 17:04 -------------

maine imi vine si mie Alan-ul cu antena care o sa o pun pe mobra. Acum o sa caut laringofon, daca ma ajuta cineva...

 

<small>--- Mesaj completat în 17 Nov 2007 11:19 -------------</small><br/>faina statia.

cam liniste cu antena aia a ei.

dupa ce cuplez antena aia mare o sa se schimbe situatia

pana auna alta antena are 1,7m si cred ca pe mobra o sa cam biciui pietonii.

dupa cum am inteles de la Vamos o sa stam pe canalul 2

 

Daca vrei antena pe moto pune o antena cu prindere prin surub. Monteaz-o in centrul unui plan metalic patrat cu latura de 10cm. Toata smecheria prinde-o cu o brida in spatele motorului la o distanta astfel aleasa incat sa nu te impiedice sa pui cutia ptr bagaje...si gata :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alan 42 Multi precum si antene gasesti aici:

 

Nume Covatica

Prenume Ionut-Florin

Email office@magazin-online.ro

Mobil 0745556941

 

Da un telefon, spune ca ai auzit de el de la Adrian si roaga-l sa-ti faca si o reducere :cheers:

 

O primesti cu acte, garantie, etc prin curierat rapid.

 

 

--- Mesaj completat în 18 Nov 2007 14:58 -------------

alo, centrala

 

bre, eu dau mesaje pe PM sa nu fac chat pe aci si nu mi raspiunde nimeni ?

 

vmm ule:) roger?

 

multumesc

 

Ai primit info pe mess.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

hai sa incercam sa face o antena de 1m aci cea de 1,7m e uriasa pt mobra

Eu cred ca v-am mai recomandat pe aici pe undeva sa va uitati dupa President Florida (45cm). Eu am una pe masina si sunt foarte multumit de ea!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Trebuie sa fie o solutie de compromis intre necesitatea de a avea o antena lunga pentru a nu fi ecranata de corpul motociclistului si balansul antenei ce ar putea sa scoata ceva ochi. Eu as vedea antena ideala facuta dintr-un spic ceva mai rigid, fara sa renuntam la lungime. Avand in vedere faptul ca este mai bine sa fie mai lunga... eu cred ca 1600mm nu ar trebui sa reprezinte o problema :cheers:

 

 

--- Mesaj completat în 18 Nov 2007 20:01 -------------

Eu cred ca v-am mai recomandat pe aici pe undeva sa va uitati dupa President Florida (45cm). Eu am una pe masina si sunt foarte multumit de ea!

 

Am incercat cu antena portabilei si nu am reusit mare lucru... merita incercat si cu 45cm... dar totusi o ecranezi cu corpul... Chiar merita incercat.

 

--- Mesaj completat în 18 Nov 2007 20:09 -------------

maine imi vine si mie Alan-ul cu antena care o sa o pun pe mobra. Acum o sa caut laringofon, daca ma ajuta cineva...

 

<small>--- Mesaj completat în 17 Nov 2007 11:19 -------------</small><br/>faina statia.

cam liniste cu antena aia a ei.

dupa ce cuplez antena aia mare o sa se schimbe situatia

pana auna alta antena are 1,7m si cred ca pe mobra o sa cam biciui pietonii.

dupa cum am inteles de la Vamos o sa stam pe canalul 2

 

 

Azi te-am auzit pana la Opera... De-acolo te-am pierdut. In schimb din Crangasi am receptionat si am si emis la calitate destul de buna pana in Piata Resita, Militari, Piata Victoriei si ...Aeroportul Otopeni!

Antena de 1600mm cu baza magnetica am "lipit-o" in antena parabolica de la Dolce :lol:

Am folosit parabolica drept plan de masa :D) Antena statiei era in pozitie...orizontala insa am reusit sa fac citeva legaturi cel putin interesante!

Hai sa treaca iarna asta se le scoatem la teste pe moto :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alan 42 Multi precum si antene gasesti aici:

 

Nume Covatica

Prenume Ionut-Florin

Email office@magazin-online.ro

Mobil 0745556941

 

Da un telefon, spune ca ai auzit de el de la Adrian si roaga-l sa-ti faca si o reducere :cheers:

 

O primesti cu acte, garantie, etc prin curierat rapid.

<small>--- Mesaj completat în 18 Nov 2007 14:58 -------------</small><br/>

 

Ai primit info pe mess.

salut, am facut asta dar pretul a fost ..foarte putin redus

eu zic asa, cine mai vrea alanuri 42 sa ne adunam si sa dam comanda o singura data ( pretul de transport e mai mic.., discouturi mai mari speram )

 

i'm in cu o bucata

alticineva?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salut, am facut asta dar pretul a fost ..foarte putin redus

 

Salut. Eu am luat alan 42 la 409 ron si antena la 100 ron. Pe site pretul statiei era de 490 ron si al antenei 140 ron. Acelasi pret l-a obtinut si Barbarosa.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut. Eu am luat alan 42 la 409 ron si antena la 100 ron. Pe site pretul statiei era de 490 ron si al antenei 140 ron. Acelasi pret l-a obtinut si Barbarosa.

am vorbit dar fie nu i place vocea mea.fie.nu stiu

 

oricum nu mia are si aduce peste 3 saptamani, o luna

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare baieti, am citit tot topicul... de la primul post.

Super ideea.. dar din cate am vazut eu e a 3a iarna de la primul post si nu s-au facut progrese extraordinare .. ce inteleg eu prin asta ? .. nu am citit pe aici ca a folosit cineva cu succes o solutie de comunicare radio ( CB, PMR, alta banda ) pe moto.

Mai mult decat atat .. in sezon n-a postat aproape nimeni pe aici..

 

Pana acum am inteles ca problema cu PMR-ul e la vitezele de peste 80 .. deci practic inutilizabil pe moto din pct meu de vedere, iar la CB e ca fara antena e mort ( bate 50 m ??? ).

 

Intrebari pt cei care poseda deja statii in CB :

 

1) la CB ati reusit sa comunicati ( chiar si cu 2 masini si antene ) la viteze 100 - 150 km/h cu succes ?

2) vmm dintr-un post al tau am inteles ca portabilul tau cu antena din dotare a batut doar la 30-50m .. am inteles bine ??? ( mi se pare o distanta infima ) .. la ce viteza / conditii ?

3) bandi ai incercat sa pui antena pe moto pe topcase? rezultate ?

 

fara nici o suparare .. o antena mai mare de 1 m mie mi se pare un pericol. Am citit de o antena de 45 mm... asta ar fi ok, s-ar putea acoperi eventual cu un scai fundul si prinde de topcase sau rezervor ( metal ).

 

Eu zic ca ar fi bine de nominalizat niste teste... care sa se faca cu aparatele astea.. sa gasim raspunsul la intrebarea daca ceea ce ne dorim e realizabil sau nu .. pt ca din ce am citit eu pana acum... nu mi-am putut da seama. Ce dorim ? comunicare intre bikes la min 1km ( localitate ) si 5 km afara... preferabil cat mai mult... si sa nu cari o prajina pe motor..

 

bafta si sa auzim de bine si experimente reusite!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

Intrebari pt cei care poseda deja statii in CB :

 

1) la CB ati reusit sa comunicati ( chiar si cu 2 masini si antene ) la viteze 100 - 150 km/h cu succes ?

2) vmm dintr-un post al tau am inteles ca portabilul tau cu antena din dotare a batut doar la 30-50m .. am inteles bine ??? ( mi se pare o distanta infima ) .. la ce viteza / conditii ?

3) bandi ai incercat sa pui antena pe moto pe topcase? rezultate ?

 

fara nici o suparare .. o antena mai mare de 1 m mie mi se pare un pericol. Am citit de o antena de 45 mm... asta ar fi ok, s-ar putea acoperi eventual cu un scai fundul si prinde de topcase sau rezervor ( metal ).

 

 

 

Acei 50 metri de fapt erau cam 100-150m. Trebuie remarcat faptul ca in testele pe care le-am facut cu cele doua portabile, una era purtata in buzunarul interior al motociclistului iar cealalta era la punct fix. Problema cu portabila ..la purtator este ca purtatorul sufoca antena daca aceasta este aproape de corp. O ecraneaza. Nu am facut inca niciun experiment cu statia montata eventual intr-u buzunar lateral al cover tank-ului, astfel incat antena sa iasa afara. Am facut destule experimente cu portabila insa nu cu partener moto. Cand antenele aveau vizibilitate una fata de cealalta (nu au obstacole intre ele)...am facut legaturi de peste 30km (Ma refer la antena mica a portabilei si antena pusa pe camion)

Este foarte posibil ca o antena de 45cm montata pe cutia din spate sa faca fata cu succes solicitarilor noastre. Nu am o asemenea antena...inca.

Astept acum sa se mai incalzeasca si sa fac teste direct pe moto cu Vamos.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si...da, am comunicat la viteze de 120 km/h fara probleme in cb.

 

 

--- Mesaj completat în 19 Nov 2007 21:28 -------------

propun:

 

o antena mai scurta, sa zicem mxim 1m (Sirio Turbo 800 de ex) = 150ron

un amplificator de 30-40w care cica ar dubla distanta de emisie = 120ron

 

Un amplificator reprezinta un ceva destul de voluminos pentru moto. In acelasi timp reprezinta si un ...sugator de amperaj din baterie. Dupa cum stim...bateriile de moto sunt destul de micute...

Ar fi o solutie dar,...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si...da, am comunicat la viteze de 120 km/h fara probleme in cb.

<small>--- Mesaj completat în 19 Nov 2007 21:28 -------------</small><br/>

 

 

Cum ai vb la statie??? ce sistem de handfree ai folosit???

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...