Sari la conținut

Episode Ii: Nsu Strikes Back


kerosen
 Share

Postări Recomandate

anu' asta sunt pus pe fapte mari !

pe asta l-am salvat de la nashu' meu care voia sa-l vanda la un fritz. l-am convins ca mai bine il restaurez eu shi ne dam cu el din cand in cand, decat sa-l dea pe nishte bani pe care oricum ii imprashtia in doua zile!

asha ca m-am ales cu frumusetze de NSU model 1953 !

o sa-l las exact in forma asta, doar ca va primi o sha de un loc, telescoape spate,shi cam atata!

motorul e de 250 cmc, in 4 timpi, cu carter uscat (baia de ulei e separata de motor), furca fatza e ca la scuterele piaggio, cu suspensie triunghi shi arcurile in bratze.

motorul e in stare de functzionare, trebuie sa-i refac partea doar electrica.

mai exista in romania vreun motor din asta in functionare ?

sunt curios sa-l intreb pe proprietar cum se comporta la drum? e mai bun decat un simson? ca mai frumos e sigur ...

post-1567-1139076689_thumb.jpg

post-1567-1139076766_thumb.jpg

post-1567-1139076829_thumb.jpg

post-1567-1139076902_thumb.jpg

post-1567-1139076982_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

fiecare cu parerile lui,dar mie imi place mult mai mult cu arata simsonul awo in stare originala decit acesta

 

da sunt in timisoara daca nu ma insel vreo doua,chiar restaurate...

 

salut

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

KEROSEN mama, tu si Adrian Nastase....unde l-ai aflat si pe nasu' asta?....

este un NSU MAX adica o scula de referinta dintre jucariile celor de la NSU.Este un motor fugacios, si din cite stiu eu la cei 250 cm2 are vreo 20 de cai.

lucrezi cumva la REMAT?sau pe aproape...

Ar fi pacat sa-l dai.O multime de scule de astea(adica aproape tot ce s-a putut grebla din tara asta saraca)s-au vindut dincolo de catre fraieri ,pe bani de nimic, fraierii si-u cumparat jafoneze care cele mai multe din ele sunt dezmembrate.Sculele care s-au dat dincolo sunt restaurate si au niste preturi ....

Stiu si eu vre-o doi 'pasionati' de afaceri de astea prin zona, niste ciurli-burli care au ras tot ce se putea si tot coate goale-mate fripte sunt, cu ciorsuri de motoare neinmatriculate sau neimatriculabile.....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ia uite aici un nsu in curs de restaurare in timisoara

este al unui prieten de al meu si il face pt el

nsu3-fv.jpg

proiect3-4.jpg

proiect3-5.jpg

un BMW tot in timisoara restaurat

bmwr25-3-3.jpg

MZ tot in timisoara restaurat

mz1.jpg

si un DANUVIA tot in timisoara

danuvia2.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ia uite aici un nsu in curs de restaurare in timisoara

este al unui prieten de al meu si il face pt el

 

Din pacate cadrul e ciopartit. Pare a fi un OSL de 250. Pozele sunt de pe site-ul lui Cornel si Bogdan.

 

Eu am avut un NSU ZB 201 LUX de 200cmc din 1955. Mergea super, iar ca si confort la drum e mai bun decat Simsonul. Suspensia cu telescop central + cea de la sa isi fac pe deplin datoria chiar daca uneori saua oscileaza cam mult dupa o denivelare. In schimb suspensia fata mi s-a parut un pic prea rigida. Aveam si o poza pe undeva... Gata am gasit-o.

 

post-30-1139085622_thumb.jpg

 

Si am mai avut un NSU ZDB125 din 1936 pe care l-am facut in camera fetitei :laugh:

 

post-30-1139085791_thumb.jpg

Editat de cstelia
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Din pacate cadrul e ciopartit. Pare a fi un OSL de 250. Pozele sunt de pe site-ul lui Cornel si Bogdan.

 

Ce vrei sa zici cu cadreul e cioparit?din cite stiu eu, ce am vb cu proprietarul florin potopia nu e cioparit nimic la el .....

Da intradevar pozele sunt luate de pe http://www.motorcycle-clasic.ro am uitat sa pun linkul ,da uite ca lam pus acum.........

 

salut :laugh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ce vrei sa zici cu cadreul e cioparit?din cite stiu eu, ce am vb cu proprietarul florin potopia nu e cioparit nimic la el .....

 

Am psus "ciopartit" nu "cioparit" :laugh: Cadrul trebuie sa fie rigid la modelul asta. Probabil cineva in trecut a incercat sa adapteze o suspensie semi-rigida gen AWO.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

anu' asta sunt pus pe fapte mari !

pe asta l-am salvat de la nashu' meu care voia sa-l vanda la un fritz. l-am convins ca mai bine il restaurez eu shi ne dam cu el din cand in cand, decat sa-l dea pe nishte bani pe care oricum ii imprashtia in doua zile!

asha ca m-am ales cu frumusetze de NSU model 1953 !

o sa-l las exact in forma asta, doar ca va primi o sha de un loc, telescoape spate,shi cam atata!

motorul e de 250 cmc, in 4 timpi, cu carter uscat (baia de ulei e separata de motor), furca fatza e ca la scuterele piaggio, cu suspensie triunghi shi arcurile in bratze.

motorul e in stare de functzionare, trebuie sa-i refac partea doar electrica.

mai exista in romania vreun motor din asta in functionare ?

sunt curios sa-l intreb pe proprietar cum se comporta la drum? e mai bun decat un simson? ca mai frumos e sigur ...

Ba Kerosen...nu vrei sa-ti dau si eu simsonul si mz-uril sa le restaurezi?/ :laugh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

maistre Kerosen...asta numai in alba se poate intampla! ce-a mai facut Vartei cu motorul de Harley. Tot asa a ramas cum i l-am lasat eu?

faci o treaba buna cu astea. o sa-ti fie iertate pacatele

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator moto_comuniste

Am vazut si eu motorul si-i o BIJUTERIE. Arata mai bine decat AWO (chiar daca motorul nu-i prea aratos dand impresia unui 2 T), detaliile sunt lucrate mai atent si lasa impresia de "staif" nemtesc. Oricum a ajuns pe maini bune si Kerosen n-o sa-l vanda

Editat de moto_comuniste
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Super tare, NSU Max

Era unul in BUcuresti acu 2 ani care instruia in poligon pe NSU MAX.

PRobleme cu electrica da motorul arata bine.

 

S-or fi gasind ma M-uri in Alba?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

 

S-or fi gasind ma M-uri in Alba?

 

Era unul acum ceva ani de zile in Alba Iulia la un autoservice. Avea si atas si era revopsit in culori de camuflaj. Cam 75% original dar era functional. Nu ne-am inteles la pret... Actele erau pe ceva primarie dintr-o comuna alaturata.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Super tare, NSU Max

Era unul in BUcuresti acu 2 ani care instruia in poligon pe NSU MAX.

PRobleme cu electrica da motorul arata bine.

 

S-or fi gasind ma M-uri in Alba?

Stiu io un M65 cred si cred ca ii de vanzare si are si ataj

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

foarte foarte frumos...

intr-adevar mai frumos ca awo

Fiecare cu gusturile lui :finger:

NSU pe primul loc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

anu' asta sunt pus pe fapte mari !

pe asta l-am salvat de la nashu' meu care voia sa-l vanda la un fritz. l-am convins ca mai bine il restaurez eu shi ne dam cu el din cand in cand, decat sa-l dea pe nishte bani pe care oricum ii imprashtia in doua zile!

asha ca m-am ales cu frumusetze de NSU model 1953 !

o sa-l las exact in forma asta, doar ca va primi o sha de un loc, telescoape spate,shi cam atata!

motorul e de 250 cmc, in 4 timpi, cu carter uscat (baia de ulei e separata de motor), furca fatza e ca la scuterele piaggio, cu suspensie triunghi shi arcurile in bratze.

motorul e in stare de functzionare, trebuie sa-i refac partea doar electrica.

mai exista in romania vreun motor din asta in functionare ?

sunt curios sa-l intreb pe proprietar cum se comporta la drum? e mai bun decat un simson? ca mai frumos e sigur ...

am gasit ceva nsu de 250 cu supapele afara cu ungerea de la un robinet sa vad poate o sa pun mana pe el:)si ne vedem la vara bafta la restaurare

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...