Sari la conținut

Banditmania


hot_wheel
 Share

Postări Recomandate

Man, am scris si pe un thread de la "Service": eu mi-am pus Lucas pe spate si scirtiie in draci. Ma tot vrajea mecanicul ca "tre' sa se pasuiasca", apoi, dupa vreo 2000 de km in care tot nu s-au "pasuit" ma lua cu "pai si la motoare Honda noi-noute sa stii ca scirtiie". O fi scirtiind, da' inainte erau perfect silentioase.

 

Ok si atunci ce sa pun ?

"Saito" ?

org sau sint ?

Sau ma duc la reprezentanta SUZUKI si ma ucid aia de bani ? :lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 15,9k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Apropos am descoperit ca placutele de frana fata sunt cam uzate (ma rog pe stanga mai mult). Aveti idee cele comandate de la Louis "lucas" cod 10044155 vin set adica 4 buc sau comand de doua ori ?

Se vand pe disc, adica codul respectiv e pentru un disc, adica 2 placute si costa 30.95 de euro. Trebuie sa comanzi 2 ori 10044155 , deci 62 de euro :lol:

Editat de alin_barburas
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ok si atunci ce sa pun ?

"Saito" ?

org sau sint ?

Sau ma duc la reprezentanta SUZUKI si ma ucid aia de bani ? :lol:

Sint n-spre producatori, oricum pariez ca cele de la Suzuki is OEM. Vezi ca e un thread la "Service" unde se discuta fix despre calitatea diverselor marci de placi de frina. Uite-l: /index.php?...=322684&hl=

 

Am citit ca scirtiitul ar fi din cauza nu stiu caror reglementari care forteaza folosirea unei cantitati mai mari de metal in compozitia placilor de frina, dar nu stiu sigur. Intreaba si tu pe cineva care a mai schimbat la Bandit ce marci sint ok. Cred ca conteaza si materialul din care e facut discul, n-am idee.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

dap de pe ebay e luat de catre alex-bandit si eu de la el .

 

.. si el de la mine si defapt io de pe ebay. :lol: Luasem 2 atunci, unul pt el. Acu tre sa-mi iau inca unu pt Grasa.

 

Ieri i-a venit randul si Banditului meu si a intrat la demontat.

Acum este peste tot prin camera. :D

Apropos am descoperit ca placutele de frana fata sunt cam uzate (ma rog pe stanga mai mult). Aveti idee cele comandate de la Louis "lucas" cod 10044155 vin set adica 4 buc sau comand de doua ori ?

 

E cum zice Alinu. Se dau la se pt un etrier/disc. Deci trebe acelasi cod x 2 pt roata fata. Eu am avut Saito sinter pe GS 500 si erau de nici o culoare. Lucas sunt clar mai bune decat Saito insa nu s minunate. Si la Grasa (cred ca) am din astea si spatele scartaie si la mine. Pe 600 am avut Ferodo sinter da nu-s prea grave, desi f ieftine.

Intr-un test cu multe placute facut pe un B12 Pop.. a castigat Carbone Lorraine SBK5... sunt pererate si f recomandate si de Banditii din Germania. Se pare insa ca, costa 45 de euro setu. Pe locu doi au fost Alphatechnik AB12. Din pacate nu prea exista asa ceva pe plaiuri mioritice. Cel mai bun raport pret-calitate (adica performanta) cica or avut Ferodoaiele.

 

PS: acuma vad ca cica si EBC rulz tare pe Bandit.

Editat de Emppu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

auziti baieti:care este rostul unui bugspoiler?inafara de cel decorativ?ca ma gandesc daca sa-mi pun sau nu...

 

Creste probabilitatea de get laid vara la terasa prin adauagare de plastic colorat si apropierea de RRZXYZF#$@!%##$^. :lol:

Si cam atata. Chestie pur de estetic.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Creste probabilitatea de get laid vara la terasa prin adauagare de plastic colorat si apropierea de RRZXYZF#$@!%##$^. :lol:

Si cam atata. Chestie pur de estetic.

aaaa kokos atunci nu merita..oricum imi plac galeriile curate....daca vroiam plasticaraie luam o vitezana,niste slapi si ochelari de soare model musca:)))

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

aaaa kokos atunci nu merita..oricum imi plac galeriile curate....daca vroiam plasticaraie luam o vitezana,niste slapi si ochelari de soare model musca:)))

 

Nici eu nu eram fan bugspoiler... pana am pus totusi pe 600 unu. Acum cand il vad un Bandit fara mi se pare ca i lipseste ceva. Abea astept sa-l vopsesc acum pe asta nou sa l pun pe 12. Mie unul imi place bugpoilerul pe naked, cu conditia sa nu acopere deloc motorul si sa fie evident in culoarea motoretei.

Editat de Emppu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am o intrebare va rog..... cam intre ce valori variaza un bandit 1200 din 98 - 00 ?

multumesc anticipat.

=))

 

Pai, la o intrebare atit de precisa nu se poate raspunde decit la fel de precis: intre x si y, evident.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am o intrebare va rog..... cam intre ce valori variaza un bandit 1200 din 98 - 00 ?

multumesc anticipat.

 

Unu bun, adica nu cadavru forjat... intre 2500 si 3500 afara, in functie de stare, KM si accesorii.

Editat de Emppu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare ,

 

Trebuie sa schimb ambreiajul si asta am gasit la Louis :

http://www.louis.de/_4051a6530091e91f0512c...tnr_gr=10043800

 

http://www.louis.de/_4051a6530091e91f0512c...tnr_gr=10043850

 

http://www.louis.de/_4051a6530091e91f0512c...tnr_gr=10043946

 

Ce stiti ? sunt OK ? Recomandati altceva ? Mai imi trebuie altceva ? Sa schimb si cablul de ambreiaj ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am facut ceva sapaturi pe la Suzuki Romania si am gasit :

 

8 ferodouri - 96E

7 discuri metal - 67E

4 arcuri - 7E

garnitura - 7E

placa presiune - 25E

 

un total de 202 Euro TVA inclus

 

Pe Louis.de sunt Lucas

 

8 ferodouri - 95E

7 discuri metal - 46E

4 arcuri - 12E

garnitura - 5E

 

un total de 158 Euro

 

deci intre 177Euro originale (fara placa de presiune) si 158 Euro Lucas ce sa aleg ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nice dar 300 de euro e un pic cam mult

cu 200 poti sa iei de la baracuda... :D

 

Un pic cam mult... adica tupeu jegos. :lol: Bine.. exista si masti de SF care arata ca toporu'n gardu de beton la 4-5 sute de euro da asta nu inseamna ca tre sa o ia toti razna.

 

Am facut ceva sapaturi pe la Suzuki Romania si am gasit :

 

8 ferodouri - 96E

7 discuri metal - 67E

4 arcuri - 7E

garnitura - 7E

placa presiune - 25E

 

un total de 202 Euro TVA inclus

 

Pe Louis.de sunt Lucas

 

8 ferodouri - 95E

7 discuri metal - 46E

4 arcuri - 12E

garnitura - 5E

 

un total de 158 Euro

 

deci intre 177Euro originale (fara placa de presiune) si 158 Euro Lucas ce sa aleg ?

 

Am pus io fix tot ce ai pus in linkurile de mai sus la 6le meu. Nu mai patineaza insa se dozeaza violent ambreiaju (bine, la mine e si mucificat cosul, poveste veche). Daca tot schimbi placile si lamelele scuteste-te de arcurile intarite pt ca o sa-ti rupa mana stanga. Daca is ok placile si lamelele nu o sa patineze 6le din cauza arcurilor, la 55 nm cati are. Pe mine ma omoara 6le la mana stanga daca tre sa stau in trafic intre masini iar gagica mea are forta sa stranga ambreiaju numai cu 2 maini, ca sa-ti faci o idee despre arcurile intarite. :) Ii este imposibil sa se dea cu motoreta asa, fapt pt care arcurile tari o sa zbore si o sa revina alea stock care erau inainte.

Editat de Emppu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am pus io fix tot ce ai pus in linkurile de mai sus la 6le meu. Nu mai patineaza insa se dozeaza violent ambreiaju (bine, la mine e si mucificat cosul, poveste veche). Daca tot schimbi placile si lamelele scuteste-te de arcurile intarite pt ca o sa-ti rupa mana stanga. Daca is ok placile si lamelele nu o sa patineze 6le din cauza arcurilor, la 55 nm cati are. Pe mine ma omoara 6le la mana stanga daca tre sa stau in trafic intre masini iar gagica mea are forta sa stranga ambreiaju numai cu 2 maini, ca sa-ti faci o idee despre arcurile intarite. :lol: Ii este imposibil sa se dea cu motoreta asa, fapt pt care arcurile tari o sa zbore si o sa revina alea stock care erau inainte.

 

Deci zici sa iau de la Lucas si sa iau doar placile si lamelele ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mi-am luat EBC made in USA "cap - coada" sinte la costul de 420 ron (doua seturi fata si un set spate) :lol:

 

F bine. Bun pretu. Sa ne spui cum se comporta dupa ce le pui sus ca am pus si eu ochii pe ele dupa ce le-o compus astia de la PS imnuri si ode. :D

 

Deci zici sa iau de la Lucas si sa iau doar placile si lamelele ?

 

Exact. Starea arcurilor se poate masura. Sunt, daca nu ma insel, valorile normale in Haynes. Ia-ti si arcuri doar daca astea stock sunt obosite.

Editat de Emppu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mi-am luat EBC made in USA "cap - coada" sinte la costul de 420 ron (doua seturi fata si un set spate) :lol:

Sa ne zici daca scirtiie mai frumos :D Glumesc. Daca nu scirtiie, cind o sa-mi vina si mie rindul sa schimb si placutele fata (in curind) iau si eu EBC.

 

Asa... ziceam ca nu mai surubaresc la animala, da' din motive de mincarime in zona dorsala + prea mult timp liber am zis ca hai sa-mi reglez sau macar masor jocurile la supape. Is cam la limita (cea inferioara, evident), dar totusi se vede ca motorul a fost intretinut in Germania, sigur i s-a facut service ca la carte. Am umblat doar la evacuari, unde lera de 0.2 intra cam greu (0,18 e limita la evacuare). Si pt. cine-i curios cu arata distributia la Bandit... niste poze xxx.

post-24366-1236625486_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...