Sari la conținut

Banditmania


hot_wheel
 Share

Postări Recomandate

Ii misto :friends: Cind mi-o picat ochii pe prima poza nush de ce mi s-o parut ca-i un GSX1400 :-s

Daca n-ar fi prea multa bataie de cap si-ar fi gratis l-as vopsi si eu intr-o culoare mai vie, ca mi s-apleaca citeodata de negru.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 15,9k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Imi pare bine ca nu sunt "singura pasare de noapte" pe aici :friends:.

SPN ai dreptate, motorul a stat ceva timp la vanzare cam pe toate site-urile de profil pana sa ajunga la mine adica in decembrie.

Motorul e din 2003 si are pe bord aproape 20 k. Nu am apucat sa merg prea mult, odata vremea si a doua experienta mea care se apropie de 0 si care imi impune o atentie mai mare mai ales daca e ud, frig ... intr-un cuvant iarna.

Ca modificari eu nu stiu decat de semnale dar poate observati voi si altele :-L

Urmaresc de ceva timp forumul si in special topicul prezent.... de fapt a avut si o oarecare importanta in alegerea mobrei :bounce:

 

PS: exact modelul nu il stiu inca, incerc sa ma lamuresc cu toate modelele existente si sa il identific pe al meu ... in talon scrie WVAB GSF600 BAN.

Editat de edyus
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut.

Am verificat CDI-ul meu la alt motor si nu merge. Pe motor, cu CDI-ul vechi masuram 0,02V; am luat alt CDI si tot nu merge dar masor 6 - 8 V.

Pina la 12 V mai am un pic :friends:

Lord ai dreptate, e si cititorul defect. Am verificat firele si continuitate au toate.

Acum am nevoie de generatorul de semnal.

Credeti ca poate fi din alta cauza?

Multam Calin pt. site.

Numai bine,

Alex

 

PS

Bine ai venit Edyus.

Editat de sam78
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am lipit si SMD-uri cu pitch (distanta dintre pini) 0.5 mm la mina. Iti trebuie un letcon cu un virf suficient de subtire si putere nu prea mare, si ai rezolvat problema. Is destul de ieftine. Daca planuiesti sa incerci cu un pistol din ala de lipit romanesc, iti garantez ca topesti LED-ul cu totul :bounce:

Pui o tzira de fludor cit sa tina LED-ul pe virful lectonului, tii LED-ul cu o penseta, il lipesti intr-o parte pe placa cit sa stea, apoi il lipesti in cealalta parte cum trebuie, revii la primul pad si-l lipesti definitiv. Ai desfacut bordul pina la urma si-s leduri SMD?

ma nu l-am desfacut dar am gasit niste poze cu cum arata intr-un tutorial de pe un site bandit francez.led-urile de care zic eu sunt astea:

http://cgi.ebay.co.uk/ws/eBayISAPI.dll?Vie...em=380105271844 si tare imi e ca pt astea trebuie un pistol/letconu cu jet de aer cald nu clasic..

asvrea sa-mi schimb lumina aceea portocalie...arata invechit...

 

Salutare,

 

Sper sa mai primiti noi veniti intre randurile voastre :friends:

frumos motor,imi place culoarea.ce model e ?ca vad ca are si afisaj pt rezervor...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ma nu l-am desfacut dar am gasit niste poze cu cum arata intr-un tutorial de pe un site bandit francez.led-urile de care zic eu sunt astea:

http://cgi.ebay.co.uk/ws/eBayISAPI.dll?Vie...em=380105271844 si tare imi e ca pt astea trebuie un pistol/letconu cu jet de aer cald nu clasic..

Ei hai, pistol cu aer cald :friends: Parca-i nava Enterprise, nu motor...

Uite cum se lipeste cu letconul, manual, un SSOP-28:

Si ala are 28 de pini, cu distanta dintre ei 0,65 mm, nu 2 contacte amarite, ca LED-ul ala :bounce:

Iti ajunge ceva de genul asta, ar trebui sa gasesti la orice magazin de electronice. Nu stiu daca vine cu virf suficient de subtire, dar se gasesc si din alea de cumparat, sau iti faci tu unul dintr-o bucata de sirma de cupru pe care o ascuti.

Editat de CalinD
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut.

Am verificat CDI-ul meu la alt motor si nu merge. Pe motor, cu CDI-ul vechi masuram 0,02V; am luat alt CDI si tot nu merge dar masor 6 - 8 V.

Pina la 12 V mai am un pic :friends:

Lord ai dreptate, e si cititorul defect. Am verificat firele si continuitate au toate.

Acum am nevoie de generatorul de semnal.

Credeti ca poate fi din alta cauza?

Multam Calin pt. site.

Numai bine,

Alex

 

PS

Bine ai venit Edyus.

 

Poate iti foloseste asta, vezi care-i treaba cu el-> click

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ei hai, pistol cu aer cald :bounce: Parca-i nava Enterprise, nu motor...

Uite cum se lipeste cu letconul, manual, un SSOP-28:

Si ala are 28 de pini, cu distanta dintre ei 0,65 mm, nu 2 contacte amarite, ca LED-ul ala :P

Iti ajunge ceva de genul asta, ar trebui sa gasesti la orice magazin de electronice. Nu stiu daca are inclus virf suficient de subtire, dar se gasesc si din alea de cumparat, sau iti faci tu unul dintr-o bucata de sirma de cupru pe care o ascuti.

de lipit am mai facut si eu cateva lipituri la viata mea :-L singura dilema e daca este destul loc pt lipitura cu letconul( care il am oricum ;) )

uite link-ul de la site-ul frantuzesc unde se vede doar un led dar am inteles ca sunt vreo 3 pt fiecare ceas http://www.banditworld.fr/index.php?affich...uto&tuto=22

daca te uiti la poza cu led-ul o sa vezi ca nu prea ai acces la o parte a led-ului decat daca demontezi tot ..si nu vreau sa mai apara un anunt de genul m-am ********************* am nevoie de ceasuri :friends:

iar metoda frantuzeasca mi se pare o solutie facuta de un mare "gospodar" (adica ca p***a)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

de lipit am mai facut si eu cateva lipituri la viata mea :bounce: singura dilema e daca este destul loc pt lipitura cu letconul( care il am oricum :-L )

uite link-ul de la site-ul frantuzesc unde se vede doar un led dar am inteles ca sunt vreo 3 pt fiecare ceas http://www.banditworld.fr/index.php?affich...uto&tuto=22

daca te uiti la poza cu led-ul o sa vezi ca nu prea ai acces la o parte a led-ului decat daca demontezi tot ..si nu vreau sa mai apara un anunt de genul m-am ********************* am nevoie de ceasuri :friends:

iar metoda frantuzeasca mi se pare o solutie facuta de un mare "gospodar" (adica ca p***a)

Mda, e plasat cam aiurea.

Pai poti sa incerci si tu o metoda ciobaneasca de-a scoate LED-ul: il prinzi cu penseta si pui cu incredere letconul pe el (eventual un lectcon de putere mai mare). Il tii pina s-a incalzit suficient incit sa-l tragi cu penseta. Nu-l trage prea tare si mai curind aluneca-l, ca sa nu exfoliezi padurile. Iar la lipit te descurci cu o improvizatie de genul ansa in forma de L, ca sa ai acces la pad-ul din spate. Eu zic ca-i doar chestiune de atentie si rabdare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Imi pare bine ca nu sunt "singura pasare de noapte" pe aici :friends:.

SPN ai dreptate, motorul a stat ceva timp la vanzare cam pe toate site-urile de profil pana sa ajunga la mine adica in decembrie.

Motorul e din 2003 si are pe bord aproape 20 k. Nu am apucat sa merg prea mult, odata vremea si a doua experienta mea care se apropie de 0 si care imi impune o atentie mai mare mai ales daca e ud, frig ... intr-un cuvant iarna.

Ca modificari eu nu stiu decat de semnale dar poate observati voi si altele :-L

Urmaresc de ceva timp forumul si in special topicul prezent.... de fapt a avut si o oarecare importanta in alegerea mobrei :bounce:

 

PS: exact modelul nu il stiu inca, incerc sa ma lamuresc cu toate modelele existente si sa il identific pe al meu ... in talon scrie WVAB GSF600 BAN.

 

@edyus: bun venit tie si motoretei tale exotice. :P S-o stapanesti sanatos si te felicit pt rabdare. Imi inchipui ca te manca in tot felu de locuri sa te dai insa e mai sanatos asa, mai ales ca esti incepator, crede-ma.

 

Primavara, unde ('tii matii) esti? ;)

Editat de Emppu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Avind in vedere ca azi mi-a ajuns si ghidonul, as vrea sa-i intreb pe cei care si-au schimbat ghidonul si/sau minerele ce metode au folosit pentru scoaterea minerului sting. Am citit ca e lipit de teava, si cum n-am minere noi trebuie sa-l reutilizez pe cel vechi. As vrea niste metode "proven", adica testate, ca de povesti e plin netul, multam. :friends:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Avind in vedere ca azi mi-a ajuns si ghidonul, as vrea sa-i intreb pe cei care si-au schimbat ghidonul si/sau minerele ce metode au folosit pentru scoaterea minerului sting.

 

Pure force, buddy. Si daca nu te tine brandu, ii iei glanda cu cutitu. Ar trebui sa fie de ajutor faptul ca nu incerci sa-l scoti la grade negative adica pe cancer. Ai putea sa il incalzesti cu un FĂśn inainte. :friends:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Asadar va prezint si ultima tura de jucarii: ghidon LSL ca al lui Emppu, oglinzi smechere cu semnale LED, semnale spate diferite de cele de la tractor, capete ghidon. Si covorul pe care deja il stiti. Mai vreti ceva? :bounce: De-acuma de montat le montez luni, ca e tirziu, plus ca avem party de motociclisti in Iesi diseara. :friends:

post-24366-1235744499_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Asadar va prezint si ultima tura de jucarii: ghidon LSL ca al lui Emppu, oglinzi smechere cu semnale LED, semnale spate diferite de cele de la tractor, capete ghidon. Si covorul pe care deja il stiti. Mai vreti ceva? :-L De-acuma de montat le montez luni, ca e tirziu, plus ca avem party de motociclisti in Iesi diseara. :friends:

o sa fi tot stealth la cat negru ai pe motor :bounce:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dada, ca sa nu mai zic ca am si outfit negru full cap-picioare :friends:

In ideea asta ma gindeam sa mai fac o treaba, adica... daca carcasa de la turometru tot e oleaca raschetata, sa le vopsesc pe amindoua (vitezometru si turometru) in negru mat. Ar merge?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Asadar va prezint si ultima tura de jucarii: ghidon LSL ca al lui Emppu, oglinzi smechere cu semnale LED, semnale spate diferite de cele de la tractor, capete ghidon. Si covorul pe care deja il stiti. Mai vreti ceva? :bounce: De-acuma de montat le montez luni, ca e tirziu, plus ca avem party de motociclisti in Iesi diseara. :friends:

superbe oglinzile, am pus si eu ochi pe ele

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Astazi am beneficiat de putin soare si o temperatura de aprox 10 grade si am montat si eu cateceva din "jucariile" comandate pe parcursul iernii :rolleyes:

post-28174-1235838730_thumb.jpg

Ce parere aveti de ceasurile suplimentare?

post-28174-1235838791_thumb.jpg

Apropos...mi-au venit si furtunele racing si daca tot trebuie sa inlocuiesc si lichidul de frana ce recomandati?

DOT4.0 sau DOT5.1 ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Astazi am beneficiat de putin soare si o temperatura de aprox 10 grade si am montat si eu cateceva din "jucariile" comandate pe parcursul iernii :rolleyes:

post-28174-1235838730_thumb.jpg

Ce parere aveti de ceasurile suplimentare?

post-28174-1235838791_thumb.jpg

Apropos...mi-au venit si furtunele racing si daca tot trebuie sa inlocuiesc si lichidul de frana ce recomandati?

DOT4.0 sau DOT5.1 ?

dot 5.1 e mai bun dar la bandit nu cred ca sa va simti diferenta dintre dot 4 si dot 5.1,doar la bani probabil

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...