Sari la conținut

Banditmania


hot_wheel
 Share

Postări Recomandate

Avand in vedere ca 40% din tot ce inseamna LOUIS (spre exemplu) e la reducere...e cam mult 1000 eur. Sunt casti la 70% reducere, la fel si geci si cizme/ciubote. Restul chiar si daca nu sunt la reducere nu costa asa mult...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 15,9k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Avand in vedere ca 40% din tot ce inseamna LOUIS (spre exemplu) e la reducere...e cam mult 1000 eur. Sunt casti la 70% reducere, la fel si geci si cizme/ciubote. Restul chiar si daca nu sunt la reducere nu costa asa mult...

e luat deja tot echipamentul: casca nolan N85- 980 lei, geaca ICON Accelerant Perforated White- 1300 lei, Ghete Alpinestars- 530, Manusi Vanucci: 230lei

Mai am nevoie de genunchere, dar astept salariul :-))

Editat de danny_vlad
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Exact ce ziceam sunt 2 variante: ori sunt eu prea pretentios, ori piata e varza. Se pare ca e prima varianta :-), nu am nici o carca de bani de dat pe motor, aproape 1000 s-au dus pe echipamet( si nu am luat to), mai dispun de maxim 2700 tras de par. Dar trebuie sa gasesc ceva ok nu se poate, mergem cu optimism si rabdare.

 

Ti-l vand pe al meu cu 2000 euro si-ti mai raman 700 euro sa tot bagi in el (sa-l vopsesti negru si ce mai vrei tu sa-i faci).

Sau crezi ca daca il iei de afara nu trebuie sa mai bagi bani in el?

Toti vrem sa avem motorul cat mai nou si sa arate tipla, sa aiba putini km si sa mearga perfect, dar toate astea necesita bani si timp pentru pasiunea ta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1. e de 1200 cm3, nu vreau sincer sa imi rup capul,

2. e din 2001. vreau cel putin 2002, sa ii pot face c asco si la anu

3. Valabil ce e la primul ; tot 1200 cm3

4. e prea scump, si e S vreau N

5.E la asta, ce sa zic m-am gandit mult la ea. singurul dezavanaj la ea e ca e albastra , eu dorindu-umi neagra. dar astept zilele astea un rasp cu unul negru din italia care iese la 2400 si daca nu... o incerc pe asta

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ehei, ce emotii... ce amintiri frumoase... primul motor, primul echipament...

Daca as mai trece odata prin asta si as avea cei 4500 de euro, as baga cat mai multi bani in motor...

dar la achizitie, nu dupa... bani bagati dupa sunt bani aruncati, nu-i recuperezi.

La echipament, cat sa trec primul sezon:

- o casca Uvex - e la 65 de euro... sa n-o iau chiar pe cea mai ieftina.

- manushi, ceva textil de pe la baietii cu SM sau enduro - 35 de euro

- o protectie cu plasa, e una de la Vanucci redusa la - 100 de euo

- genunchere - 20 euro

- o cagula de matase max. - 10 euro

- fara ghete ca-s buni bocancii

Total: 230 euro

 

Restul, la motor cu ei!

De Casco, ce sa zic, nici cand am avut motor nou nu mi-am permis. Nu stiu sa fie fro agentie sa faca Casco la motorete in conditii umane, sau macar asemanatoare cu cele de auto.

Editat de Vulturul Cu Dinti
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca va intereseaza sa faceti Casco, iata cateva cotatii. Nu sunt eu asigurator, eu doar caut sa imi fac si ma gandesc ca poate va intereseaza. Certasig nu asigura furtul, restul da.

 

ASIGURATOR

SUMA ASIGURATA

PRIMA DE ASIGURARE

 

CERTASIG

3.400 EUR

425 EUR – plata integrala

 

BCR

3.400 EUR

360EUR – plata integrala

378EUR – plata in 4 rate

 

GROUPAMA

3.500 EUR

483EUR – plata integrala

508EUR – plata in 4 rate

 

ASTRA

2.901 EUR

227 EUR – plata integrala

235 EUR – plata in 4 rate

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca afla aia ca abia ai luat carnetul .... mira-m-as sa iti faca casco la un pret "pamantesc".

MOtorul o sa fie pe numele tatalui mei care are permis de A din 79. si asigurarea tot pe el. Am un prieten care e broker si ma ajuta. imi ofera cota de 11% pe an , la omniasig fara nici un fel de franciza, decat la furt 20%

 

Daca va intereseaza sa faceti Casco, iata cateva cotatii. Nu sunt eu asigurator, eu doar caut sa imi fac si ma gandesc ca poate va intereseaza. Certasig nu asigura furtul, restul da.

 

ASIGURATOR

SUMA ASIGURATA

PRIMA DE ASIGURARE

 

CERTASIG

3.400 EUR

425 EUR – plata integrala

 

BCR

3.400 EUR

360EUR – plata integrala

378EUR – plata in 4 rate

 

GROUPAMA

3.500 EUR

483EUR – plata integrala

508EUR – plata in 4 rate

 

ASTRA

2.901 EUR

227 EUR – plata integrala

235 EUR – plata in 4 rate

singurul cu care as lucra din lista asta e BCR,

Astra e varza cu carne, GROUPAMA are cote masi. CERTASIG nu prea are service-uri cu decont direct si nu prea ai unde sa o repari in caz de ceva. Crede-ma, eu sunt am in administratie 60 de masini si ma confrunt cu asiguratorii foarte des

Editat de danny_vlad
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

danny_vlad - te cred. Certasig a platit foarte repede cand mi s-a furat toba, dar acum nu mai asigura furtul, deci nu are sens. Astra e ieftina pentru ca ar fi reinnoirea politei. Ma astept sa fie varza, stiu ca au tarife mici ca sa castige cote de piata, dar nu platesc asa usor. Depinde si de fransiza in caz de dauna, la unii orice sub 250 EUR platesti din buzunar, pe mine doar furtul ma intereseaza.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

danny_vlad - te cred. Certasig a platit foarte repede cand mi s-a furat toba, dar acum nu mai asigura furtul, deci nu are sens. Astra e ieftina pentru ca ar fi reinnoirea politei. Ma astept sa fie varza, stiu ca au tarife mici ca sa castige cote de piata, dar nu platesc asa usor. Depinde si de fransiza in caz de dauna, la unii orice sub 250 EUR platesti din buzunar, pe mine doar furtul ma intereseaza.

pe mine furtul si dauna totala, cred ca in caz de doamne feri ceva, la o suma asigurata de 2500 euro cred ca orice lovitura/ busitura= dauna totala daca reparatie costa mai mult de 1800 euro, suma ce se poate atinge foarte usor daca iti faci devizul de reparatie la reprezentanta :-)) ( un ghidon, o revopsire, o fruca fata, cred ca e de ajuns)

 

Astra nu plateste DELOC- am 2 masini in parc daune totale de aproape 2 ani si sunt in litigiu cu ei ca nu vor sa dea bani

Editat de danny_vlad
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Danny, tu nu vindeai echipamentul ala ?

Te-ai razgandit?

 

Later:

Ne strangem si noi la arc ?

 

Eu nu stiu daca ajung... daca scap in timp util de la munca, tre sa trec sa-mi iau fata de la serviciu si poate trecem sa fumam o tigara... dar totul e in functie de ora la care termin eu treaba p-aci :(

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Danny, tu nu vindeai echipamentul ala ?

Te-ai razgandit?

 

Later:

Ne strangem si noi la arc ?

NU m-am razgantit eu, am reusit eu sa ii fac pe ceilalti sa se razgandeasca, am avut mari dispute cu logodnica si parintii cu privire la acest aspect, dar am reusit sa ii dau pe brazda.

 

Primiti si pe astia mai amarati care sunt pietoni deocamdata? Pe la ce ora va strangeti?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am dat jos deja parbrizul albastru, nu ai vazut-o miercurea trecuta la arc?

 

nu as vrea sa ii schimb culoarea basculei ca-i de munca la ea :))

 

Later:

Ne strangem si noi la arc ?

 

da, dar nu vin numai banditi ci motociclete de toate genurile.

daca vii ne auzim, am un bandit rosu, pun si o poza cu el, de IL, o sa il gasesti usor ca-i cea mai mica de pe acolo.. si nu te uita dupa parbrijul albastru ca l-am dat jos.

dupa orele 18:00 ne strangem. Dar vino cand poti suntem acolo pana pe la 20:00 si ceva.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@danny vlad

Sa nu crezi ca toata lumea e pe tine cu gura, insa considera si constructive unele din replicile noastre cu privire la alegerea motocicletei tale. Spre exemplu, scriai ca iei in considerare motorul asta http://bikeshop.ro/motociclete/anunturi-vanzare-motociclete-second-hand-suzuki-bandit%20n600-din-2002-377903.html.

Nu stiu ce e cu el, nu il cunosc, ma rog. Insa tot tu scriai ca vrei motor din 2002 sa ii faci casco. Asta e din 2002 insa in caz de dauna totala (sa nu te sperie termenul, la un motor de 10 ani la cel mai mic accident e dauna totala ECONOMICA, chiar daca e lovit usor)te gandesti cat ar estima asigurarile ca valoreaza avand in vedere ca are deja 58 000 de km? La calcularea valorii de catalog conteaza anul si km printre altele. Ori astea fiind scrise, iti mai vine sa dai multe sute de euro pe an pe casco cand tu te plimbi maxim 8-9 luni pe an si in caz de poc, motorul care tu il iei cu 2500-3000 cu tot cu transcris si alte celea, primesti pe el vreo 1500-1600 de euro.

Eu unul as lasa naibii partea cu casco, sincer. Poate in caz de motor nou, altfel, in niciun caz.

Eu te sfatuiesc sa iti cumperi un motor frumos, care sa nu aiba probleme mecanice, sa fii cumpatat la ghidon, si de banii pe casco sa ii cumperi un cadou frumos logodnicei tale pentru faptul ca te-a lasat sa iti satisfaci moftul asta ( poate un echipament pentru dansa,de ce nu?). Neavand casco poate te determina sa nu deschizi gazul cand nu e cazul.

Sau daca vrei casco, sa il incehei la mine, sunt agent la broker :D

Bafta in alegere

Editat de alin_barburas
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@danny vlad

 

tu o ti pe a ta sa ii faci casco, e trb ta faci ce vrei

dar gandeste te la tine mai intai si pe urma la fierul ala , mai rational e sa iti faci o asigurare de viata sau de sanatate

daca esti neatent si dai cu el pe jos din vina ta nu e problema ca poti sa il bagi ca te a dat unu pe jos si iti da rca ul(intelegeti voi)..

 

sansele cele mai mari e sa dea cineva peste tine si atunci nu prea iesi tu bine , paguba pt fier il iei dupa rca si casco l ai platit degeaba. dar sunt si sanse sa cazi singur , sa iti rupi ceva, sa te opereze si cand iti vine nota de plata din spital sa constati ca e mai mult decat ai dat tu pe motor + recuperarea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ori astea fiind scrise, iti mai vine sa dai multe sute de euro pe an pe casco cand tu te plimbi maxim 8-9 luni pe an si in caz de poc, motorul care tu il iei cu 2500-3000 cu tot cu transcris si alte celea, primesti pe el vreo 1500-1600 de euro.

Este vorba despre furt in principal. Practic cu cateva sute de euro te asiguri ca nu ramai cu buza umflata. Da, este scump, evident, pentru ca la moto este 10% din valoare spre deosebire de masina unde este 5%, dar daca nu stai la casa sau o tii in garaj non-stop, la noi se fura ca in codru. Eu vad acest casco precum o taxa de somn linistit, o necesitate asa cum este benzina sau uleiul. Sunt de acord ca odata ce valoarea de piata scade sub 2000 EUR poate nu mai este necesar sa ii faci, dar atunci probabil ca nici nu-ti mai face nimeni asigurarea, fiind prea veche moto. Repet, primul an cand am facut CASCO mi s-a furat toba (din garaj pazit!), era 300-400 EUR una noua la fel iar cea originala era 500 EUR, asigurarea a platit in scurt timp mai mult decat am dat eu pe CASCO, am inlocuit toba destul de repede. Sigur ca puteam cauta prin dezmembrari, ebay, etc. dar chiar as vrea piese cat mai noi pe moto, nu cred ca este o dorinta exagerata.

 

La accidente nu ma gandesc cand e vorba de CASCO pentru ca:

a. Este vina aluia cu masina si te chinui sa ti-o faci pe RCA-ul lui, care probabil este cel mai ieftin posibil si nu va plati si pana la urma ti-o faci singur decat sa pierzi 1-2 sezoane.

sau

b. Este vina ta si atunci ... este vina ta :)

 

Sa speram ca nu vom avea parte de niciunele.

Editat de RvsS
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

si mie-mi pare o aberatie sa faci Casco la motor de 2000-3000 euro. parerea mea e ca probabilitatea de furt nu e atit de mare incit sa merite. in 3 ani deja iti iei motor nou de banii aia :)

 

intrebare: la cit intra limitarea la Kult? din cite-mi amintesc e la 13000 rpm dar tre' sa stiu exact. am citit mai de-a fir a par manualul Trailtechului si poate fi conectat direct la semnalul care intra in turometrul stock. problema e ca la Kult in turometru intra ceva de genul 1 puls la 10 ture de motor, si cum momentan n-am cum sa masor valoarea asta exact tre' sa o iau pe bijbiite si singura referinta e turatia de limitare a aprinderii. adica ii dau blana si vad daca se opreste la 13000 :D

Editat de CalinD
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Caline, mi-ai promis niste poze..

 

ps. ati fost la arc ? Eu astept sa-mi vina kitul de lant, ca imi este cam tarsa sa merg cu el, acum dupa ce am aflat de problema..poate se rupe sau cine stie ce..mai ales acum, ca am strans lantul..Mi-a zis ca vine miercuri sau vineri..deci, mai astept nitel..

 

pana una alta, Forta Steaua si astept berea..trebuie sa intre pe usa din clipa in clipa :friends:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@danny vlad

Sa nu crezi ca toata lumea e pe tine cu gura, insa considera si constructive unele din replicile noastre cu privire la alegerea motocicletei tale. Spre exemplu, scriai ca iei in considerare motorul asta http://bikeshop.ro/motociclete/anunturi-vanzare-motociclete-second-hand-suzuki-bandit%20n600-din-2002-377903.html.

Nu stiu ce e cu el, nu il cunosc, ma rog. Insa tot tu scriai ca vrei motor din 2002 sa ii faci casco. Asta e din 2002 insa in caz de dauna totala (sa nu te sperie termenul, la un motor de 10 ani la cel mai mic accident e dauna totala ECONOMICA, chiar daca e lovit usor)te gandesti cat ar estima asigurarile ca valoreaza avand in vedere ca are deja 58 000 de km? La calcularea valorii de catalog conteaza anul si km printre altele. Ori astea fiind scrise, iti mai vine sa dai multe sute de euro pe an pe casco cand tu te plimbi maxim 8-9 luni pe an si in caz de poc, motorul care tu il iei cu 2500-3000 cu tot cu transcris si alte celea, primesti pe el vreo 1500-1600 de euro.

Eu unul as lasa naibii partea cu casco, sincer. Poate in caz de motor nou, altfel, in niciun caz.

Eu te sfatuiesc sa iti cumperi un motor frumos, care sa nu aiba probleme mecanice, sa fii cumpatat la ghidon, si de banii pe casco sa ii cumperi un cadou frumos logodnicei tale pentru faptul ca te-a lasat sa iti satisfaci moftul asta ( poate un echipament pentru dansa,de ce nu?). Neavand casco poate te determina sa nu deschizi gazul cand nu e cazul.

Sau daca vrei casco, sa il incehei la mine, sunt agent la broker :D

Bafta in alegere

Cum zicea si RVsS, furtu; e problema, daca doamne fereste ma trezesc cu el saltat, stim doar ca la noi se intampla chestii deastea la ordinea zilei, ce fac, stai si ma chinui inca 2 ani sa strang bani sa imi iau alt motor. stiu ca e probabilitatea mica sa fie furat, dar exista, si pun tot raul inainte.

 

La mine in Drumul taberei in 3 ani de cand stau aici mi-au spart de 2 ori geamul la masina, prima oara au luat din bord tot: gps, detector, carte de service, servetele umede.. si nu am obiceiul sa las chestii la vedere in masina peste noapte. a doua oara nu au mai luat nimic, ca m-am invatat minte si nu mai las minic in torpedou, doar paguba de geam 300 lei bucata fara manopera, franciza la masina de 100 euro, a trebuit sa le fac din buzunar. NU vreau sa patesc asa si cu motorul. Daca doamne feri nici nu apuc sa ma bucur de el si face Bufff ca ninja :-((

 

Ca si MOTO sper sa am noroc: am gasit ceva in ITalia un Bandit negru din 2004 cu 22000 km, carte service, se duce maine sa discute cu vanzatorul pers de contact de acolo, sa vedem daca e ok.

Editat de danny_vlad
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pe de alta parte un prieten din Iasi s-a mutat acum vreun an la Bucale, la 2 saptamini dupa ce a ajuns i-au spart geamul la portiera si au luat tot dinauntru, in Iasi e mai rar :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pe de alta parte un prieten din Iasi s-a mutat acum vreun an la Bucale, la 2 saptamini dupa ce a ajuns i-au spart geamul la portiera si au luat tot dinauntru, in Iasi e mai rar :)

auzi ca tot veni vorba am un bmw-ist din iasi care aparent nu stie ca nu se blocheaza poarta de acces la casa...in iasi sunt altfel semnele de parcarea interzisa? :laugh:

prima avertizare a fost stergatoare ridicate...urmatoarea e 4 cauciucuri fara aer :smoke:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

auzi ca tot veni vorba am un bmw-ist din iasi care aparent nu stie ca nu se blocheaza poarta de acces la casa...in iasi sunt altfel semnele de parcarea interzisa? :laugh:

prima avertizare a fost stergatoare ridicate...urmatoarea e 4 cauciucuri fara aer :smoke:

si daca are 4 cauciucuri sparte, cum mai pleaca el sa elibereze intrarea? nu mai bine ii chemi pe aia de la ridicari daca nu intelege mesajul?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...