Sari la conținut

Honda AfricaTwin - XRV650/750


Postări Recomandate

Multumesc.

Si-a pus cineva pompa vacumatica? Ce probleme a intampinat? Vacuumul se ia de la unul din surubelele de la intrarea in chiulasa, cu un stutz adaptat?

E vorba despre RD04.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 12,4k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Da, de acolo se ia vacumuul. Ştuţul are diametrul de 5mm, iar unii l-au confecţionat din ţeavă de frână auto ( se găseşte şi la Dacie ).

Probleme nu s-au raportat, numai ghinionul pe care l-a avut sebicozaurus după ce şi-a montat pompa : /index.php?/topic/36157-honda-xrv750-africa-twin/page-122&do=findComment&comment=2332371

Apropo, aruncă un ochi aici : /index.php?/topic/36157-honda-xrv750-africa-twin/page-122&do=findComment&comment=2332371 :tempted:

 

Succesuri !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

TDM-ul, fratele de-al doilea al ST-ului, are pompa la fel. Vacuumul si-l 'ia' din stutul unui singur cilindru, deci nu cred ca e mare chestie sa fie adaptat. Si auzeam printre TDM-isi ca si-au adaptat unii (chiar si pe la greci) pompe vacumatice de scuterici, asa ca daca nu va deranjeaza ideea se poate incerca. Dar eu sunt curios de ce :) Probabil din cheful de surubarit care il avem si ne pacalim ca e upgrade, cum si eu ma gandeam sa ii fac modificarea inversa, adica sa adaug pompa...electrica :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La mine ar fi un downgrade, din cauza numeroaselor cazuri de pompe electrice uzate la Africane. Ideal ar fi fara pompa deloc. Mobra mea are 87000km si nu stiu in ce grad de uzura se afla pompa. Deasemenea, voi cauta un loc mai racoros pt releul de incarcare.



 

Pai raman consecvent: nu o sa pun pompa de Super Tenere. Caut de TDM, XJ, Tenere, dar nu de Super Tenere.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

I-ati o pareche de contacte/platini si ramai cu pompa electrica. pt. inistea ta ia de o desfa si uitate la platini. Si daca vreis a fii asa , maic atolic decat papa, ia o pompa vacuumatica , cumpara stuturile, furtunele de rigoare si monteaz-o pe motoreta ca backup. Daca paltinile is OK nu ai de ce sa-ti faci griji.

Cat despre releu...e prins de cadru...loc mai racoros cu dispersie de caldura nush daca gasesti. Variante buna e cu cooler de PC montat si/sau gaurit carena pt ventilare. De asemenea un voltmetru legat pe baterie cu afisaj in bord sunt recomandate, releul nu decedeaza subit, da semne.

Cea mai buna varianta legata de releu este unul nou, redimensionat/regandit pentru consumul afrikanei. scoate 100de coco din buzunar dar ti se garanteaza ca nus e incinge si nu crapa cat de curand.

Si acuma, ca ma roade invidia....egoist mai esti

Nu pui si tu o poza cu frumusetea de RD04. rusinica. Si a ta o sa ajunga la anul in Nadragel , ca a lui Dracones acu 2 ani. Evident impreuna cu a lui Andry, ca anu asta n-am apucat sa ajung

Editat de raoulserban
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Care-i diferenţa dintre cele de ST şi restul? ( pe scurt )

 

Releul de încărcare, dacă ar avea contact perfect între firele de trifazic ( înlăturată mufa ) nu cred că ar mai avea nevoie de o altă răcire, zău.

Raoul .. ce tot zici acolo ? Să ajungă mobrele la Nădrag anul trecut pentru că n-ai ajuns tu anul ăsta ? Eu am fost la Nădrag :P

Şi cam aşa e, mai bine un voltmetru faţă de un ventilator .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La Nadrag am auzit ca iti trebuie crash bar-uri serioase.

O poza de toamna si una de iarna:

 

Care-i diferenţa dintre cele de ST şi restul? ( pe scurt )

 

Pe scurt: restul nu sunt rivalele Africii



Şi cam aşa e, mai bine un voltmetru faţă de un ventilator .

 

Si daca vad pe voltmetru ca nu mai incarca bine ce fac? Iau alt releu? Mai bine previn cu ventilator, gauri in carene, reamplasare... Bascula pare un radiator de nadejde :D

 

 

 

.

post-7680-0-69748100-1380887870_thumb.jpg

post-7680-0-05276000-1380887885_thumb.jpg

Editat de andrei belcic
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mai, eu am motiv serios pt. faptul ca mi-am bagat nasul in mobre, nu am vrut sa ajung sa plang , din nou , de nervi langa fier in mijlocul lui nicaieri...

da tu cred ca ai suferit mai mult decat mine.

Cat despre restul ghidusiilor...e alta poveste...da serios:

-Am avut ocazia sa-ti vad mobra, si efectiv ma crucesc. Te rog elucideaza-mi misterul...pentru ce ai facut bucatele o "Supravietuitoare". Eu de abia acum realizez cat sunt acestea de valoroase, si imi rod unghiile de ciuda ca scad sansele sa pun mana pe una ca a ta

Editat de raoulserban
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pentru ca de fiecare data cand am demontat si am reasamblat cate un utilaj mi-au ramas piese pe afara. Consider ca aceste piese sunt in plus. Cum pot sa depistez aceste piese la Africana daca nu fac operatiunile respective?

Acum serios, dupa 87000km si 21 de ani consider ca o mica "restaurare" e necesara. Nu de dragul modelului respectiv ci dpdv al functionalitatii. Sa stiu la anul ce si cat e uzat, daca apare vreo buba sa stiu unde sa o caut. Si, cu ocazia asta, incercam sa ne cunoastem mai bine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

I-ati o pareche de contacte/platini si ramai cu pompa electrica. pt. inistea ta ia de o desfa si uitate la platini. Si daca vreis a fii asa , maic atolic decat papa, ia o pompa vacuumatica , cumpara stuturile, furtunele de rigoare si monteaz-o pe motoreta ca backup. Daca paltinile is OK nu ai de ce sa-ti faci griji.

Cat despre releu...e prins de cadru...loc mai racoros cu dispersie de caldura nush daca gasesti. Variante buna e cu cooler de PC montat si/sau gaurit carena pt ventilare. De asemenea un voltmetru legat pe baterie cu afisaj in bord sunt recomandate, releul nu decedeaza subit, da semne.

Cea mai buna varianta legata de releu este unul nou, redimensionat/regandit pentru consumul afrikanei. scoate 100de coco din buzunar dar ti se garanteaza ca nus e incinge si nu crapa cat de curand.

Si acuma, ca ma roade invidia....egoist mai esti

Nu pui si tu o poza cu frumusetea de RD04. rusinica. Si a ta o sa ajunga la anul in Nadragel , ca a lui Dracones acu 2 ani. Evident impreuna cu a lui Andry, ca anu asta n-am apucat sa ajung

Nu prea stiu ce legatura are Dracones in toata treaba asta mai putin culoare trotinetei

In ceea ce priveste bunavointa bastinasilor din Nadrag , deja asta e din alt film(incepand cu cazarea , si dorinta micului industrias local de a mai ramane inca o noapte , cu o pana total accidentala de a 2a zi in talonul cauciucului spate dar cum ziceam asta e din alt film.) si pana la ajutorul dat de comunitatea motorbiciclistica de a doua zi unde cei necazati la cort erau ostracizati asa ca lamureste sufletul pacatosului ce lagatura am io in toata treaba asta ?

 

Multumesc.

Si-a pus cineva pompa vacumatica? Ce probleme a intampinat? Vacuumul se ia de la unul din surubelele de la intrarea in chiulasa, cu un stutz adaptat?

E vorba despre RD04.

 

Om bun , pune o dioda mur 860 si ai scapat daca vrei sa lasi pompa originala , sau pune un facet daca vrei sa ai una electrica de nadejde , in rest toate sant bricolaje care tin sau nu de parerea altor forumisti .

Pentru releu de incarcare cositoreste toate firele (3 )galbene si pune un radiator de la un calc(cel de procesor cu putina pasta )si astfel maresti suprafata de contact pentru disiparea de caldura .

Spor in toate

Editat de dracones
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@dracones, faceam haz de necazul tau. Ii amenint pe toti ca o sa pateasca ca tine . Nu o lua personal, si acum imi pare rau...dar cum trecu timpul o categorisesc la amuzament.

@andrei, fierul tau, te distrezi numai tu...dar daca mu crapi si motorul in doua sa verifici rulmentii, supapele si alte cele degeaba l-ai scos din cadru :). Spor la lucru

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@dracones, faceam haz de necazul tau. Ii amenint pe toti ca o sa pateasca ca tine . Nu o lua personal, si acum imi pare rau...dar cum trecu timpul o categorisesc la amuzament.

@andrei, fierul tau, te distrezi numai tu...dar daca mu crapi si motorul in doua sa verifici rulmentii, supapele si alte cele degeaba l-ai scos din cadru :). Spor la lucru

 

Pentru ca esti copil fain nu ma supar , desi in momentele acelea nu era deloc hazliu , in fine nici o paguba-n urzici , am auzit eu bine ai transplant acum?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Om bun , pune o dioda mur 860 si ai scapat daca vrei sa lasi pompa originala , sau pune un facet daca vrei sa ai una electrica de nadejde , in rest toate sant bricolaje care tin sau nu de parerea altor forumisti .

Pentru releu de incarcare cositoreste toate firele (3 )galbene si pune un radiator de la un calc(cel de procesor cu putina pasta )si astfel maresti suprafata de contact pentru disiparea de caldura .

Spor in toate

 

:10:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai si eu sunt priponit de la 7 la 15:30 :diggin:

 

AAAA,daca tot am intrat,stie careva pe unde gasesc bucsile alea prin care trec suruburile care tin bara ghidonului?

Editat de crazydanutz
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai si eu sunt priponit de la 7 la 15:30 :diggin:

 

AAAA,daca tot am intrat,stie careva pe unde gasesc bucsile alea prin care trec suruburile care tin bara ghidonului?

 

Domnul Profesor te poate ajuta . Incearca un PM .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...