Sari la conținut

Numere Galbene De La Primarie


ipman
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 199
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Cine vrea sa vanda o sa scrie aproape orice, numai ca sa vanda.

 

Inmatricularea nu este acelasi lucru cu INREGGISTRAREA.

Inmatricularea pt ceva mai mare ca 50 cc se face la birourile din str Udriste (pt Bucuresti) iar INTREGISTRAREA se face la primaria de pe raza domiciliului propietarului unui "moped" (nu stiu daca de sector sau generala).

 

Cert e ca INREGISTRAREA asta, daca e "optionala", e in cel mai bun caz doar momentan asa.

 

@rombaer. Ca sa poata face altcineva inregistarea (n-ar fi mare branza, daca au toate actele valabile/in regula) trebuie sa mergeti amandoi la un notar mai intai pentru a-i da persoanei respective o "imputernicire" legala sa semneze in locul tau (cereri si ce o mai fi de semnat).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare tuturor am si eu niste intrebari in legatura cu inscrierea unui Piaggio Ciao. Eu l-am cumparat acum un an am la el actele de vama talonul verde din Italia factura vama si un act de mana facut intre mine si cel de la care l-am cumparat. Pot inscrie mopedul cu aceste acte? Insa mai am o intrebare eu stau in Bucuresti iar mopedul l-am dus in provincie in Curtea de Arges pot sa il inscriu aici la primarie si sa circul cu el acolo sau trebuie neaparat sa il inscriu la primaria in a carui raza circul cu el?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Daca te duci la targ sa cumperi un cal sa-l CALARESTI, cu 100 de lei in buzunar si acolo t-i se da sa alegi intre un cal tanar la 500 lei,unul batran la 100 de lei si un magar tot la 100 de lei .Tu pe care care l-ai cumpara?

Eu magarul...daca e tanar.. :bounce:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

M-am dus la Primarie in Ploiesti si cei de acolo mi-au zis ca nu au asa ceva. Stie careva unde sa ma duc?unde la Primarie?

 

Stie careva unde sa ma duc la Primarie?Sunt din Ploiesti,m-am dus la Casa alba si cei de acolo mi-au zis ca nu au asa ceva.Unde mai exact la Primarie?

 

Stie careva unde sa ma duc la Primarie?Sunt din Ploiesti,m-am dus la Casa alba si cei de acolo mi-au zis ca nu au asa ceva.Unde mai exact la Primarie?

 

Stie careva unde sa ma duc la Primarie?Sunt din Ploiesti,m-am dus la Casa alba si cei de acolo mi-au zis ca nu au asa ceva.Unde mai exact la Primarie?

 

Stie careva unde sa ma duc la Primarie?Sunt din Ploiesti,m-am dus la Casa alba si cei de acolo mi-au zis ca nu au asa ceva.Unde mai exact la Primarie?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Astazi am sunat la RAR si cu stupoare am aflat ca ar trebui sa fac un drum la ei pt a verifica mopedul. Daca trebuie omolgat, se va omologa (nu stiu cat costa), daca nu, m-i se va emite un document care sa ateste faptul ca nu trebuie omolgat (costa 300 ron). Cu acest document ar trebui sa merg la primarie, unde se va produce inregistrarea. In Noul Cod Rutier vad ca nu se mai face distinctie intre moped si scuter, a disparut acel paragraf in care se facea referire la pedale. Si eu tocmai din aceasta cauza nu am cumparat un scuter, ci un moped :lol:

Editat de Rapiduletul
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...
  • 1 month later...

si cat costa?

 

depinde de oras (si primarie evident)...eu am facut inregistrarea la Mangalia....am luat numar si talon si ma costat in total 34 ron....iar ca acte mia trebuit-

 

-factura scuterului

-cartea de identitate a scuterului

-buletinul

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

dezkreator esti sigur ca doar 34 RON ? Mie mi se pare o taxa mica...si la ce model de scuter ai facut inregistrarea ? :scratch:

 

da sunt foarte sigur ca am dat 34 ron de vreme ce am fost personal sa rezolv pb asta...deci...ajung la primarie...spun k vreau sa inscriu moped...imi da o hartie stampilata si ma trimite la o firma agreata de primarie...de acolo ridic numarul pe loc si platesc 30 ron....ma intorc la primarie...imi face talon...ma trimite la alt ghiseu...acolo completez un formular pentru plata taxa anuala folosire vehicul...taxa anuala pentru moped 49 cc este de 4 lei....deci...asta a fost tot....34 lei...mopedul este de 49cc,Magnet City...apropo...la Constanta aceeasi operatiune costa 110 ron.... :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

da, avem detalii complete:

In primul rand va trebuie OMOLOGAREA (INDIVIDUALA SAU DE TIP)

In al doilea rand va trebuie ITPul facut (daca scuterul are mai mult de 2 ani)

In al treilea rand va trebuie FACTURA de achizitie (sau fact externa si DVI la cele luate in leasing)

restul in curand...doar am asudat mult sa strangem TOATE datele!

 

Se pot pune oare numere galbene la mobra ? :) Are tot 50 cmc

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Se pot pune oare numere galbene la mobra ? :) Are tot 50 cmc

 

tocmai de aia nu se poate la Mobra...este trecuta ca fiind de 50...or...pentru inregistrare la primarie trebuie ca in cartea de identitate de la rar sa fie incadrat la categoria l1e moped , capacitatea sa fie SUB 50cmc si viteza maxima 45 km\h (care se obtine de fabricant prin mai multe variante de limitare)...Mobra nici nu avea viteza limitata la 45....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am un Sym cu motor de 49,4 si limitator la 60km/h ... Nu pot sa fac ceva sa-l limitez la 45 km/h ... ?? :scratch:

 

pai ma repet...depinde cum este trecut in cartea de identitate...daca este trecut de 49.4 cmc si viteza sub 45 km\h atunci poate fi inregistrat ca moped...daca nu ai carte de identitate tre sa o faci (omologare individuala la RAR,si te duci acolo cu limitator pus,posibil sa trebuiasca si ITP daca este mai vechi scuterul)...dar...in unele primarii am inteles ca astia nu prea stiu legislatia...si unii ar fi inregistrat si scutere de 125 cmc :) ....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Se pot pune oare numere galbene la mobra ? :what: Are tot 50 cmc

ia ia tu mobra aia si da o tura la primarie, ca am uitat ca legislatia s-a modificat in functie de afacerile stabilor care aduc in tara, mai nou, si masini la aceasta capacitate :-L sa imi dai pm daca te duci, ce ai facut, ca, daca merge, pun 3 mobre pe strazi :scratch:

 

moped – vehiculul, cu două, trei sau patru roți, a cărui viteză maximă prin construcție nu depăÂşeÂşte 45 km/h Âşi care este echipat cu un motor cu ardere internă, cu aprindere prin scânteie, cu o capacitate cilindrică ce nu depăÂşeÂşte 50 cm3 sau cu un alt motor cu ardere internă ori, după caz, electric, a cărui putere nominală este de cel mult 4 kw

 

trebuie tinut cont si de putere, nu numai de cm3...si ia uiteee...nu mai e nevoie de acel "caracteristicile generale ale bicicletei, cu pedale" :)

 

eu o sa incerc doar cu niste facturi sa le inregistrez pe ale mele, ca acte nu mai au(deh, au 40-50 de ani :P )

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:P :scratch: Gata acu` am inteles...Ms mult :) :-L

 

--- Mesaj completat în 06 Sep 2007 21:03 -------------
Deci eu la Symu` meu am :

-Agrippina Versicherung in care zice k ia 50 km/h si nu e moped ci Roller(cred ca e lb.Germana)

-Certificare of origin for a vehicle

-Si Contract De Vanzare - Cumparare Pentru Un Vehicul Folosit in Care e semnatura Cumparatorului si a Vanzatorului

-Dati Tecnici e Codici(o hartie verde)

-Certificato Di Idoneita Tecnica Per Ciclomotore

Este de ajuns pt a-l inregistra la primarie ? Si faza ca nu e moped si Roller si e limitat la 50 care e ?

 

 

--- Mesaj completat în 07 Sep 2007 16:12 -------------
Nu m-ajuta nimeni ?? :what:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nush...ter sa incerci la primarie...s-ar putea sa iti ceara o traducere legalizata la notar....daca zice ca viteza este 50 km\h srar putea sa fie o pb...dar multe primarii nu prea cunosc legislatia...de aia cel mai bine este sa incerci...nu te impusca nimeni cu Bazooka....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

pentru cei cu 50 cmc maxim se fac urmatorii pasi

mergeti la rar ,faceti programare la nr 9672 sa aveti la voi buletin contarct vanzre cumpare pe scutr cartea tehnica originala kiar si pe jumatate cum am avut eu.. sa aibe seriile sa nu aveti stopuri semanale sparete

sa aveti minim o oglinda si 250 ron la voi apoi intart pe pmb.ro si aveti detalii pt inregistrare cu nr galbene

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...