Sari la conținut

Numere Galbene De La Primarie


ipman
 Share

Postări Recomandate

salut

 

Am cumparat un moped in bucuresti, domiciliul meu stabil nu este in bucuresti, pot sa inregistrez mopedul la primaria bucuresti sau trebuie la primaria din orasul unde am domiciliul stabil?

 

Va multumesc

 

p.s:va intreb, pt ca am sunat la primaria bucuresti si mi-a raspuns cineva care mi-a zis ca numai la primaria unde am dom. stabil..si din cate stiu eu si am auzit pe la altii trebuie inregistrat in orasul unde te plimbi cu el.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 199
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

salut

 

Am cumparat un moped in bucuresti, domiciliul meu stabil nu este in bucuresti, pot sa inregistrez mopedul la primaria bucuresti sau trebuie la primaria din orasul unde am domiciliul stabil?

 

Va multumesc

 

p.s:va intreb, pt ca am sunat la primaria bucuresti si mi-a raspuns cineva care mi-a zis ca numai la primaria unde am dom. stabil..si din cate stiu eu si am auzit pe la altii trebuie inregistrat in orasul unde te plimbi cu el.

 

trebuie la primaria din orasul unde ai domiciliul...stai linistit poti umbla si prin alte localitati...de ex eu am numar luat de la primaria Mangalia si stau in COnstanta ,unde si umblu cu el...ca sa iau nr din Mangalia (m-a costat de 3 ori mai putin decat daca luam din CT) mi-am facut viza de flotant in localitate...atentie,vehicolul trebuie declarat la primarie in termen de maxim 30 de zile de la data cumpararii,altfel iei amenda (asa spune legea)....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

Salutare vreau sami cumpar un minichopper replica la black widow de la OCC,e de 110 cc.Cand il cumpar zice ca imi va da o factura si chitanta de cumparare in rest nik,nimic ceva talon in care sa scrie cati kw are sau cp,pot sa il intregistrez la primarie asta e intrebarea mea?

 

NU la primarie numai ce este sub 50 cm cubi

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 months later...

mai bine mergi fara acte..:crack:)si le arati doar actele de provenienta si buletinul..e 800 de mi amenda decat sa stai sa alergi...si plus de asta tre sa fi si sigur k treci itp-ul

Asta tine doar daca ai norocul sa nu fii implicat intr-un accident... Altfel chiar daca nu esti tu de vina, daca "oponentului" ii vine ideea sa spuna ca i se pare ca nu e moped si cere expertiza la RAR esti mancat pentru ca ti se face dosar penal pentru conducerea unui autovehicul neinmatriculat. Eu zic mai bine sa-ti iei carnet, ca nu costa asa mult...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutari,am cumparat un scuter din bacau,este inmatriculat,am certitificat de inmatriculare,contract de vanzare cumparare,si certificato di idoneita tecnica(seriile sunt bune),oglinzi am,semnale sparte nu am. Problema este ca am 70 cc,carburator mare...etc...scuterul atinge peste 100km/h.

Acum are numere de Bacau,cum fac sa il inmatriculez pe bucuresti,se poate cu kitul de 70,cum fac cu el ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

Salut .Am gasit un motor pe net din 2007 (motoru e de 125cmc) dar nu are acte pe el .a zis ca s-au evaporat :wink: .in schimb a zis ca are acte de 50cc pt el . intrebarea mea este daca pot sa o inscriu pe primarie fara nici un act la ea sau eventual sa o inscriu pe baza actelor de 50cc.

ps: tot el a zis ca motoru a fost "adus" din italia(nu s expert in motoare dar nici nu m-am nascut ieri)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ce tre' sa fac sa inregistrez o mobra 50s la primaria din sat? Mobra e inca inscrisa cu nr vechi si tot ce am e talonul si contractul de vanzare-cumparare.Capacitatea este de 50cmc dar viteza maxima=60! Impediment?!

 

Nu mi-e dor de RAR!!! :wink:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Poate in sat poti sa o inregistrezi, in oras slabe sanse(eu nu am reusit)

Am si yo o intrebare....Am o Honda Pal scuter de 49 cmc fabricatie 88 park am pe el doar factura de italia si scrisoare de transport(a fost adus cu o firmade transport international) si mi-au dat si aceasta scrisoare. Talon cu date tehnice nu am, inspectia sigur o trece...ce pot face sa il inregistrez? Ca , cu actele de acum nu am reusit? sa il duc in vreun sat, ca acolo se inregistreaza mai usor?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Inregistrarea se face la primaria orasului/satului in care ai domiciliul!

Regulament privind inregistrarea si circulatia pe drumurile publice(Slobozia) http://www.sloboziail.ro/eveniment/actenor...xaproiect2.html

Asfalt uscat!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

da numai ca poti face asta cu inregistrarea in sat daca ai vreo ruda ce sta la sat si o inregistrezi pe numele ei....un coleg de-al meu are scuteru inregistrat in satu lu bunicuso si pe numele lu bunicuso....dar o facut act notarial din ala prin care se incredinteaza scuteru si politia nu are nimica cu el chiar daca e inregistrat pe un sat care nici macar nu este in judetu asta

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Înregistrarea vehiculelor (mopedelor) se face pe baza următoarelor documente:

 

* actul de proprietate a vehiculului, în original Âşi copie (factura, contract de vânzare-cumpărare). În cazul vehiculelor cu tracțiune animală, în lipsa actului de proprietate deținătorul va da o declarație pe propria răspundere din care să rezulte că vehiculul cu tracțiune animală ce face obiectul înregistrării face parte din patrimoniul propriu Âşi precizarea modalității de dobândire a acestuia;

* dovada efectuării inspecției tehnice potrivit legii, excepție făcând vehiculele cu tracțiune animală. Inspecția tehnică periodică se va efectua la stații autorizate Âşi dotate corespunzător. În cazul mopedelor se va obține carte de identitate cu folie de securizare eliberată de Regia Autonomă "Registrul Auto Român”;

* cerere de înregistrare a vehiculului;

* actul de identitate al solicitantului, în original Âşi copie, în cazul persoanelor fizice sau certificatul de înmatriculare de la Registrul Comerțului în cazul persoanelor juridice, în original Âşi copie;

* act justificativ din care să rezulte sarcina maximă autorizată, serie motor, serie Âşasiu, culoare, precum si numărul de inventar al vehiculului;

* dovada de plată a contravalorii certificatului de înregistrare, precum Âşi a plăcuțelor cu numerele de înregistrare, 55 lei/vehicul;

* certificat de atestare fiscală a plății impozitelor Âşi taxelor prevăzute de lege către bugetul local;

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Intrebare intrebatoare ! Am un scuter cu urmatoarele caracteristici :

-vit maxima constructiva 50km/h

-capacitate 49 cmc

-categoria Scuter

-putere 3 kw

Acest scuter a fost si este inamtriculat pe vechiul sistem cu vama...etc

si este inamtriculat dar nu cu numere de primarie ci cu numere normale (TM-90-XXX).Se poate inamatricule cu numere galbene la primarie ????si asta numa daca este un avantaj.Mentionez ca am ITP-ul expirat si nici asigurare nu are.Il folosesc intr-un loc situat la 60 de km de unde am eu domiciliul (la sat il folosesc).La care primarie trebuie sa merg unde am domiciliul sau unde il folosesc??

 

Mersi fain si asfalt uscat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Salut am si eu o intrebare? Cu numerele galbene de la primarie dar comunale, si cu aia poti umbla in judetu respectiv sau numai in comuna?

Aaaa. si inca o intrebare scuterele se pot duce cu doar factura si cu act de vanzare cumparae la RAR???

Mssss :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

Cum se procedeaza cand cumperi un scuter deja inmatriculat?

Trebuie sa fie radiat mai intai de catre proprietar? Cine s-a confruntat cu aceasta problema?

 

--- Mesaj completat în 02 Apr 2008 13:22 -------------
Va spun tot eu (Thanks for nothing):

- fostul proprietar merge la primaria unde a fost inregistrat scuterul unde face o cerere de radiere a acestuia. Se aduce deasemenea si certificatul de inmatriculare pe care se scrie in sectiunea speciala acestui lucru, numele noului proprietar. In aproximativ 3 zile se rezolva.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cat ma costa sa inmatriculez la politie un scuter de 125cmc, cu tot cu itp, asigurare si ce mai trebuie?

nu stiu cat iti iese pe un scuter de 125 dar iti dau ceva informativ .... la o motocicleta de 125 iese aprox 4 milioane ... bafta :(

 

--- Mesaj completat în 02 Apr 2008 15:14 -------------

Salut am si eu o intrebare? Cu numerele galbene de la primarie dar comunale, si cu aia poti umbla in judetu respectiv sau numai in comuna?

Aaaa. si inca o intrebare scuterele se pot duce cu doar factura si cu act de vanzare cumparae la RAR???

Mssss :ok:

poti umbla unde vrei ... sunt inmatriculate doar ..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

Salut tuturor.Am vazut ca ati scris mai multe chestii privind numere galbene, dar vreau sa`mi explice si mie cineva concret.

Mi-am luat un scuter de 49,5 cmc.Am vazut pe forum la alte persoane ca are limitator 45 km/h.Mie ala de la magazin mi`a zis ca prinde 75 km/h.In fine am vazut ca daca vrei sa il inscrii la primarie trebuie sa aiba limitator de 45 (scz daca nu m`am exprimat bine dar sunt incepato :crack: )

 

Si nu inteleg unde sa ma duc.Ori la primarie ori la RAR ori la politie m`am zapacit mai rau :lol: .Si inca ceva numerele in cat timp mi le da?...Va rog ajutati`ma.Astept mesaje.Multumesc

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

un ATV de 500 cmc se poate inmatricula la primarie? sau numai cele sub 50 cmc? daca da pe unde se poate umbla dupa aceea cu el? chiar pe oriunde ca e inmatriculat doar sau sunt ceva resttrictii gen: Nu pe autostrada, drumuri europene etc

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

un ATV de 500 cmc se poate inmatricula la primarie? sau numai cele sub 50 cmc? daca da pe unde se poate umbla dupa aceea cu el? chiar pe oriunde ca e inmatriculat doar sau sunt ceva resttrictii gen: Nu pe autostrada, drumuri europene etc

am impresia ca daca e mai mare de 500 la politie dar nu stiu sigur....si poti sa umblii peste tot cu el...da am impresia ca daca vrei sa iesi pe audostrada,drumuri europene etc tre` sa platesti o taxa...da nici am asta nush sigur :unsure:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Va rog lamuriti-ma ca sunt intr-o mare dilema.

Vreau sa iau un scuter(Aerox 49cc) din alt judet nu din care locuiesc si eu.

Scuterul este inmatricuat la primarie cu numar galben, nu de acum cu putin mai demult.

Proprietarul are doar talonul italian cu care a fost adus scuterul.

Acum pot sa fac inscrierea la primarie daca fac doar o traducere legalizata in limba romana a talonului plus actul de vanzare-cumparare?

Sau mai trebuie sa platesc si 320 la rar,etc....?

 

Multumesc!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am si eu o intrebare...se poate inmatricula in orasul meu un scuter pe care il cumpar din alt oras unde este inregistrat pe primaria din orashul respectiv?

adik ma refer ca tipu e al doilea propietar si nu are decat talonu ca l-a inscris si contractul cu primu;l propietar si daca il iau eu pot cu aceste acte+ contractul intre mine si el sa il inregistrez in orasul meu?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...