Sari la conținut

Hot - Spot! - Evenimente, clipe , intimplari


Galen
 Share

Postări Recomandate

Toata stima! O cariera exemplara si un om care recunoaste deschis ca locul motocicletelor de viteza este pe circuit. Dupa 30 de ani rulati pe toate drumurile inclusiv in oras tind sa am si eu o parere similara, desi mai nuantata.

 

Respectiv motociclismul este foarte periculos chiar daca esti de felul tau echilibrat si nu te bintuie demonii vitezei. Cei care gindesc astfel pot folosi motocicleta in oras, dar daca vor sa-si vada crescind copii si nepotii trebuie sa-si ia precautii speciale. In primul rind sa se autoevalueze obiectiv si responsabil si sa decida in consecinta cit si pe ce vreme folosesc motorul mai ales in oras. Daca ajung la concluzia ca viata nu are sens decit privita din balansul celor doua roti, atunci sint datori in primul rind familiei sa-si ia toate masurile ca sa lupte impotriva statisticii neiertatoare.

 

Respectiv sa nu iasa in oras fara o casca adevarata, cizme manusi si costum cu protectii, sa se concentreze la fel de egal si spre maximum la fiecare drum si pentru ca nici asta nu mai ajunge in traficul turbat de azi, sa poarte costume viu colorate si reflectorizante. Vesta verde cu dungi reflectorizante are efectul maxim deoarece stirneste in toti soferii reflexul "vine politia".

 

In 30 de ani pe motor am avut 3 accidente nasoale urbane si alte citeva aproape evitate :) Ma numar printre fericitii care au scapat pina acum intacti dar nu ma incred. O seama dintre prietenii mei nu mai sint sau mai rau :( Nu vreau sa fiu pesimist acum aproape de debutul unui nou sezon, dar va atrag atentia ca de vre-o 5 ani nu mai e deloc de "de joaca" si ca masurile obisnuiute de precautie nu mai sint suficiente. :cheers:

Editat de Galen
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 326
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

@Galen: Pentru familiile celor care se dau cu motorul in stil "hard core" s-au inventat asigurarile de viata si asigurarile de invaliditate! In rest e doar "selectie naturala".

Daca ai sansa (cum am avut eu acum 5 ani) ca dupa o tranta adevarata sa ramai intact, atunci cu certitudine iti bagi mintile in cap si vezi cu alti ochi motociclismul.

Subscriu si eu, in final selectia naturala decide. Noroc poti sa ai o data, dar nu tine la infinit. Vorbeam insa despre riscurile inacceptabile pe care motociclistul obisnuit (neextrem)le are de surmontat in traficul actual din oras.Cind masurile legate de echipament sau dictate de experienta nu mai ajung. Concret invizibilitatea noastra in raport cu o anumita categorie de soferi. Ma refer la cei neatenti sau care prin structura lor nu le pasa de cei din jur. Aici este problema pe care doresc sa o dezvolt, dar pentru asta exista alt topic creeat anul trecut, asa ca ma opresc aici.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

se cauta motociclisti care se dau pe dealuri enduro sau mai soft pt a ajuta pe traseu si coloana de biciclisti care vor participa la concurs sau mai pe scurt suport tehnic..fotighinul il dau ei

maine se va face o intrunire cu cei care vor sa participe

sambata se va face traseul cu organizatorii pt recunoastere

si eu am fost abordat duminica pe coclauri de un domn din organizare..sa vad daca.mi rezolv mobra pana vineri ma bag

0740082002 nr de contact

toate cele bune!!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

se cauta motociclisti care se dau pe dealuri

enduro sau mai soft pt a ajuta pe traseu si

coloana de biciclisti care vor participa la concurs

sau mai pe scurt suport tehnic..fotighinul il dau

ei

maine se va face o intrunire cu cei care vor sa

participe

sambata se va face traseul cu organizatorii pt

recunoastere

si eu am fost abordat duminica pe coclauri de

un domn din organizare..sa vad daca.mi rezolv

mobra pana vineri ma bag

0740082002 nr de contact

toate cele bune!!!

si lasati.l drek ca topic nu.l mai mutati ca nu.i eveniment..intai beleste ochii!!!!

 

ce plm se tot muta topicu asta aici ca nu.i eveniment

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

there ^ MultiQuote Reply

mishu_dark

Posted Yesterday, 08:07 PM

se cauta motociclisti care se dau pe dealuri

enduro sau mai soft pt a ajuta pe traseu si

coloana de biciclisti care vor participa la concurs

sau mai pe scurt suport tehnic..fotighinul il dau

ei

maine se va face o intrunire cu cei care vor sa

participe

sambata se va face traseul cu organizatorii pt

recunoastere

si eu am fost abordat duminica pe coclauri de

un domn din organizare..sa vad daca.mi rezolv

mobra pana vineri ma bag

0740082002 nr de contact

toate cele bune!!!!

HOPING FOR TE BEST

se cauta motociclisti care se dau pe dealuri

enduro sau mai soft pt a ajuta pe traseu si

coloana de biciclisti care vor participa la concurs

sau mai pe scurt suport tehnic..fotighinul il dau

ei

maine se va face o intrunire cu cei care vor sa

participe

sambata se va face traseul cu organizatorii pt

recunoastere

si eu am fost abordat duminica pe coclauri de

un domn din organizare..sa vad daca.mi rezolv

mobra pana vineri ma bag

0740082002 nr de contact

toate cele bune!!!

si lasati.l drek ca topic nu.l mai mutati ca nu.i

eveniment..intai beleste ochii!!!!

ce plm se tot muta topicu asta aici ca nu.i

eveniment

Editat de mishu_dark
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut.

Am fost si eu la un concurs din acesta (Marosbike Marathon) anul trecut.

A trebuit sa verificam traseul si sa deschidem portile atunci cand se trecea pe terenurile oamenilor.

Dupa 80 km am fost ruptzi in gura...Nu-ti vine sa crezi pe unde se dau unii cu bicicletele.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Scoala de soferi Auto Rally organizeaza in data de 5 Mai 2012 ora 10.00 concurs moto. Acesta se va desfasura in poligonul moto din parcarea Polus Center Cluj.

Premii oferite de Biasini reprezentant Suzuki si Motoland reprezentant Yamaha.

 

Parteneri: Auto Rally, Biasini si Motoland.

Editat de dromamobilu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Baieti, cred ca este vorba despre, deja traditionalul, concurs de indemanare organizat in poligonul moto de la Polus, care are 2 editii anuale, una in primavara si una in toamna :cheers: :friends:

 

Felicitari organizatorilor!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

http://www.clujlife.com/2011/05/09/zbor-deasupra-unui-cuib-de-cuci-2/

 

Pentru cei care nu se aduna azi la Hit :D

 

Concurs moto 05.05.2012, ora 10.00 in Poligonul moto de la Polus Center.

 

http://www.citynews.ro/cluj/din-oras-10/spectacol-aviatic-la-cluj-225065/

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

probabil ca lipsa detaliilor au facut ca unii sa nu participe,desi au mai fost editii,totusi in ce consta concursul,ar trebui mentionat

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La fel ca si mitingul aviatic care a fost la aeroport sambata, nimeni nu zice nimic, sau se face publicitate cu 3 pliante, anul trecut am fost in Italia, la Sestola, s-a organizat ceva parada de moto, pai vreau sa va spun ca din Venetia si pana in San Marino cred ca am Vazut 200 de panouri care informau in acest sens, in baruri cred ca 70 % aveau afise. La noi o tras unu un part (basina) pe forum ca este concurs la Polus.

MA BUCUR CA NU S-AU STRANS DESTUI.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

totusi in ce consta concursul,ar trebui mentionat

 

cre`ca la impins aripi de pui pe mat in jos in crasmele din mall. totusi ma mira ca nu ati (mai) avut concurenti nici la proba asta. :wacko:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...