Sari la conținut

Excursii- plimbari- iesiri


ride2live
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 436
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Drumul pana aproape de platoul Ceahlaului l-am facut azi cu masina, iar cel spre durau cred ca mai este deschis.l-am probat acum aprox 2 luni.

De altfel au fost azi pe acolo si 3 transalpuri din Iasi,poate ne zice cineva din ei mai multe.

 

 

Noi nu am avut treaba cu partea dreapta a traseului in discutie cea de la baza Ceahlaului ci am facut stanga prin Telec si apoi in Tulghes cu destinatia Pintic; drum frumos ce devine interesant la un moment dat de parca ar vrea TA-ul sa ramana pe burta(asta pe coborare). Am fi vrut noi sa o luam pe de-a dreptul din bicazul ardelean pana in Pintic, nu ca nu ar fi fost ...drum( asa ni s-a spus si intr-adevar am vazut inceputul drumului si nu e vesel deloc dar te face sa razi pt ca TA-ul tot cu burta mare ramane).

post-15090-1253654363_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca mai e careva tentat de traseul asta, va fi iasi-piatra-ardeluta-ghimes-m ciuc-gheorgheni- lacu rosu-piatra-iasi.Plecarea duminica 27.09 in jurul orei 9.

Bucata ardeluta-ghimes e ceva mai "accidentata",dar nimic care nu poate fi trecut cu enduro-touring.

Va urez drumuri bune !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

stie cineva pana pe ce data e deschis transfagarasan si transalpina, iar in cazul in care sunt inchise... cum sunt inchise ? nu se poate trece deloc? nici pe proprie raspundere ? se poate "ocoli" bariera ?

detalii poze ceva de la checkpoint ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

stie cineva pana pe ce data e deschis transfagarasan si transalpina, iar in cazul in care sunt inchise... cum sunt inchise ? nu se poate trece deloc? nici pe proprie raspundere ? se poate "ocoli" bariera ?

detalii poze ceva de la checkpoint ?

Transfagarasanul se inchide in fiecare an la 1 noiembrie pe toata perioada iernii.

 

transalpina...nu cred sa fie prb cu vre-un control :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

540 de km azi .... din care vreo 35 de offroad,chiar hard uneori.

M-a dus saracul transalp pe unde am vrut, fara sa protesteze.

Iasi-piatra neamt-ardeluta-ghimes-miercurea ciuc-gheorgheni-lacu rosu-piatra neamt-iasi.

Dar in sfarsit am reusit, am gasit trecerea in ardeal prin munti.Probabil aceeasi trecere pe care o foloseau ai nostri in caz de pericol.

Sunt rupt, asa ca o sa ma limitez la vreo 2 poze mai expresive.

 

Ghidul meu, un baiat cu o aprilia af1, de 125 cmc, fara toba finala, cu niste slickuri de cauciucuri si cu pasagera, mergea cot la cot cu mine prin noroaie

 

post-14195-1254079246_thumb.jpg

 

Victorios si afumat de motorul in 2 timpi

 

post-14195-1254079403_thumb.jpg

 

Transilvania

 

post-14195-1254079440_thumb.jpg

 

 

Moldova

 

post-14195-1254079499_thumb.jpg

 

 

Intre Miercurea-Ciuc si Gheorgheni

 

post-14195-1254079566_thumb.jpg

 

 

 

In afara de portiunea Gheorgheni-Lacu Rosu, care este bombardata cu gropi, restul drumurilor sunt impecabile, virajate, o placere de mers.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:laugh: IESIRE :laugh:

Ziua: Duminica

Data: 03.10.2009

Ora: 10.00 AM

Traseu: IASI - Stanca Costesti - IASI

KM: cam vreo 200 de km dus - intors

Plecare din fundatie dupa o cafeluta.. eu am sa fiu pe la noua (9) pe acolo... care mai vrea sa mearga e bine venit la aceasta plimbarica! Se anunta cer senin cu temperaturi de maxime de 20 grade!

 

 

 

PS>1 - nu ma intrebati cum e drumu ca habar nu am

PS>2 - fara fugareli ... mers lejer la plimbarica

PS>3 - va recomand sa va luati pachet ca nush ce e pe acolo de mancare

Mesaj completat

 

:laugh: IESIRE :)

Ziua: Duminica

Data: 04.10.2009

Ora: 10.00 AM

Traseu: IASI - Stanca Costesti - IASI

KM: cam vreo 200 de km dus - intors

Plecare din fundatie dupa o cafeluta.. eu am sa fiu pe la noua (9) pe acolo... care mai vrea sa mearga e bine venit la aceasta plimbarica! Se anunta cer senin cu temperaturi de maxime de 20 grade!

 

 

 

PS>1 - nu ma intrebati cum e drumu ca habar nu am

PS>2 - fara fugareli ... mers lejer la plimbarica

PS>3 - va recomand sa va luati pachet ca nush ce e pe acolo de mancare

Editat de Chucky_
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mica eroare...se numeste stana costesti...de obicei mancarea este buna si mai ales proaspata...opresc des baietii cu tirurile.soseaua este in limita decentei atentie la radar cand va apropiati de vaslui de la solesti si dupa vaslui pana la crasna...drum bun

post-8168-1254544466_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mica eroare...se numeste stana costesti...de obicei mancarea este buna si mai ales proaspata...opresc des baietii cu tirurile.soseaua este in limita decentei atentie la radar cand va apropiati de vaslui de la solesti si dupa vaslui pana la crasna...drum bun

eroare din partea ta.... o fi "stana costesti " ce ai zis tu dar chuky s-a referit la stanca costesti localitatea unde se afla barajul de acumulare "romano-moldovean"

 

interesant e la acest baraj vazut noaptea pe la vo 2-3 nu mai retin exact ora sa vedeti jumate de baraj luminat de romani si jumae de baraj luminat de moldoveni :laugh:

 

 

de mentionat pt cei care raman in iasi duminica este proba de trail 4x4 la masinile offroad, imediat ce aflu locatia dau pe net

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

trial ora 10 platoul de la dobrovat (inainte de a intra in sat pe dreapta) proba va avea loc in raul de langa padure

azi am vazut vre-o 2 PS-uri si e fain va rcomand ca maine sa nu pierdeti trialul

Editat de orestte
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu as recomanda sa nu plezniti topicul de plimbari cu offtopic despre 4x4.

am sa fac o iesire pana la platoul dobrovat cu chopperul unde am sa vizionez niste masini 4x4 care se dau peste cap dupa care o sa-mi continui plimbarea

 

Replying to Excursii- plimbari- iesiri
Editat de orestte
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Imi pare rau pentru cei care nu au venit a fost o zi exceptionala de plimbare.... datorita oamenilor care au venit totusi azi dim in fundatie (vreau sa le multumesc ca au avut rabadare cu mine si cu mersul meu) traseul a fost schimbat pe moment... ceva mai frumos .. IASI-Pascani-Neamt-Coada Lacului-Durau-Bicaz-Piatra-Roman-IASI (350 KM in total) traseu destul de frumos....acusi vin si pozele .. ma chinui acu sa le fac upload! Si imi cer scuze fat de baietii cu care am fst ca in Roman am plecat dar chiir nu vroiam sa ma prinda noaptea pe drum!

 

Mesaj Completat

Uite si pozele : http://smg.photobucket.com/albums/v177/Chu...?albumview=grid

Editat de Chucky_
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

A fost foarte frumos in excursie. Sper sa mai prindem vreo una din astea pana la sfarsitul anului. Si Chucky, nu e nici o problema ca ai plecat, noi am mai stat un pic de vorba cu noua noastra cunostiinta din Bacau.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...