Sari la conținut

Excursii- plimbari- iesiri


ride2live
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 436
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

si totusi nu merge nimeni sambata pe undeva ?

 

Eu sambata asta nu pot, dar astept doritori pentru sambata viitoare la rasnov la intrunire.

Mesaj completat

Deci merge cineva maine dimineata la Rasnov la intrunire? Eu as pleca pe la 9 din petrom pacurari.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

..lumea vine la iasi :)

Lumea merge weekendu asta la rasnov, apoi vine la iasi... pardon.

Mie imi pare rau ca nu pot merge... as veni si cu trenu da am inteles ca se strica vremea tare, si parca n-as mai repeta episodu "predeal" in cort in septembrie pe ploaie... mi-a ajuns.

 

Drum bun si distractie placuta celor care merg... rock on :wacko:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
Eu duminica ma duc pe ceahlau cu masina, pe un traseu numai bun de enduro.Daca vrea cineva sa mearga cu moto pana acolo si de acolo la cab. Dochia, poate sa lase echipamentul in masina eventual.

 

Salutare!

Se poate ajunge cu motorul sus la Dochia?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu,dar am inteles de la cei de acolo ca mai e cam jumatate de ora de mers pe jos pana la Dochia.

 

Eu stiu doua trasee pana la Dochia (dinspre bicaz). Unul mai scurt (dar mai pieptis) pe care am facut fo' 4 ore cu rucsacul in spinare, si unul mai lung (pe langa claile lui "nu' stiu cum") pe care daca imi aduc eu bine aminte am facut mai mult de 4 ore. Nu am auzit de nici unul pe care sa faci jumatate de ora.

Daca este, e ok, as fi amator.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu stiu doua trasee pana la Dochia (dinspre bicaz). Unul mai scurt (dar mai pieptis) pe care am facut fo' 4 ore cu rucsacul in spinare, si unul mai lung (pe langa claile lui "nu' stiu cum") pe care daca imi aduc eu bine aminte am facut mai mult de 4 ore. Nu am auzit de nici unul pe care sa faci jumatate de ora.

Daca este, e ok, as fi amator.

 

claile lui miron le zice si e traseul poiana maicilor si e cel mai lung din ceahlau...va recomand jgheabul cu hotar(cel mai pieptis de care zici) care e al 2a lungime si e cel mai greu dar daca ai conditie fizica in 1h30 il faci...

scuze pt bagarea in seama

Editat de kinguh
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Citat dintr-un post mai vechi al userului "capdeguma" : "@lucescuciprian: acum vazut ca ai mers prin Neagra:), pentru a ajunge in satul Bistra se face dreapta din Bicazul Ardelea(este o intersectie mare cu o statuie si o unitate BDR pe dreapta), apoi mergi cam 5 KM pana la o intersecitie unde inainte este spre Telec si iar tu faci dreapta spre Bistra. De acolo se parcurge tot satul si dupa 300-500m de unde se termina satul este o bifurcatie: stanga Durau (drum Bistra Mare, 32KM, acum 3ani era rupt de rau) si dreapta Schit/poiana Stanile/spre platou pe drumul Bistra Mica (este un pod micut si o troita). Drumul spre platou are cam 17KM cu Dacia am facut din strada Bicaz-Chei cam 50min, dar cu masini noi/joase e cam greu, trebuie multa rabdare."

 

Recomand motor enduro-touring si totul e ok.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Citat dintr-un post mai vechi al userului "capdeguma" : "@lucescuciprian: acum vazut ca ai mers prin Neagra:), pentru a ajunge in satul Bistra se face dreapta din Bicazul Ardelea(este o intersectie mare cu o statuie si o unitate BDR pe dreapta), apoi mergi cam 5 KM pana la o intersecitie unde inainte este spre Telec si iar tu faci dreapta spre Bistra. De acolo se parcurge tot satul si dupa 300-500m de unde se termina satul este o bifurcatie: stanga Durau (drum Bistra Mare, 32KM, acum 3ani era rupt de rau) si dreapta Schit/poiana Stanile/spre platou pe drumul Bistra Mica (este un pod micut si o troita). Drumul spre platou are cam 17KM cu Dacia am facut din strada Bicaz-Chei cam 50min, dar cu masini noi/joase e cam greu, trebuie multa rabdare."

 

Recomand motor enduro-touring si totul e ok.

Am fost pe traseul asta cu mobreta si a fost super. A mers de asemenea si un cb de 125 si nu a murit, ba chiar s-a descurcat foarte bine.

S-ar putea sa ne intalnim pe drum, eu cred ca merg la cetatea neamtului si de acolo spre Bicaz pe un drum ce pare a fi forestier.

Bafta,

MM

Editat de biohazardousguy
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Citat dintr-un post mai vechi al userului "capdeguma" : "@lucescuciprian: acum vazut ca ai mers prin Neagra:), pentru a ajunge in satul Bistra se face dreapta din Bicazul Ardelea(este o intersectie mare cu o statuie si o unitate BDR pe dreapta), apoi mergi cam 5 KM pana la o intersecitie unde inainte este spre Telec si iar tu faci dreapta spre Bistra. De acolo se parcurge tot satul si dupa 300-500m de unde se termina satul este o bifurcatie: stanga Durau (drum Bistra Mare, 32KM, acum 3ani era rupt de rau) si dreapta Schit/poiana Stanile/spre platou pe drumul Bistra Mica (este un pod micut si o troita). Drumul spre platou are cam 17KM cu Dacia am facut din strada Bicaz-Chei cam 50min, dar cu masini noi/joase e cam greu, trebuie multa rabdare."

 

Recomand motor enduro-touring si totul e ok.

 

Drumul de care vorbesti era inchis anul trecut prin Iulie-August. Si nu ajungi in nici un caz in juma de ora la Dochia :grinbandit:..de jos faci 4-5 ore daca esti obisnuit cu muntele iar de la capatul drumului 2 sau 3 ore. Daca vreti peisaje tari urcati sau coboriti pe la Duruitoarele. Urcusul pe acolo e undeva la 7 ore da se merita.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Drumul pana aproape de platoul Ceahlaului l-am facut azi cu masina, iar cel spre durau cred ca mai este deschis.l-am probat acum aprox 2 luni.

De altfel au fost azi pe acolo si 3 transalpuri din Iasi,poate ne zice cineva din ei mai multe.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am fost singur pana la urma la enduro. mi-a picat motorul pe picior. acum e umflat. m-am chinuit la ridicat etc etc. era bine daca mai eram cu cineva. in fine... am ajuns la o concluzie...

te-am vazut azi cu Gigi pe Copou, ai facut o intoarcere regulamentara in intersectie ca sa mergi dupa el :grinbandit:

Unde spui ca ai fost singur?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

te-am vazut azi cu Gigi pe Copou, ai facut o intoarcere regulamentara in intersectie ca sa mergi dupa el :grinbandit:

Unde spui ca ai fost singur?

 

 

la enduro... pe dealuri. am fost cu niste prieteni cu aro. si au filmat ei cum ma mai dadeam eu. cel mai mult mi-a placut cand treceam prin bahlui.

 

tenere nota 10 pentru ce stie sa faca.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...