Sari la conținut

Recomandare armura cu plasa


Postări Recomandate

recomandati-mi va rog o armura cu plasa...buna. Sunt incepator, si ma indrept spre enduro...mai soft la inceput, si mai incolo...o sa vad eu :D

 

din cate am inteles pt enduro e de preferat armura cu plasa fata de platosa si brau...asa ca...va rog ajutati-ma cu niste modele.

 

multumesc

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 63
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Recomand prima armura,o am de aproape 1 an si sunt foarte multumit de ea,pretul este mai mult decat OK si sa nu uitam si seriozitatea vanzatorului.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Recomand prima armura,o am de aproape 1 an si sunt foarte multumit de ea,pretul este mai mult decat OK si sa nu uitam si seriozitatea vanzatorului.

la ce armura te referi? La cea UFO? sau la cea hardenduro?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cea hard se refera, de la motodrive.

 

Genunchere... multi au MadHead (vezi pe louis.de), insa protectia lor se termina deasupra genunchiului. Ceva mai scump... gasesti dar ai grija sa-si fara banii!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

recomandati-mi va rog o armura cu plasa...buna. Sunt incepator, si ma indrept spre enduro...mai soft la inceput, si mai incolo...o sa vad eu :D

 

din cate am inteles pt enduro e de preferat armura cu plasa fata de platosa si brau...asa ca...va rog ajutati-ma cu niste modele.

 

multumesc

armura are avantajul ca nu tine de cald asa rau la enduro dar iti trebuie in plus cotiere si poate chiar si brau cu plastic pe el asta daca nu ai un rucsac in spate exista o armura super misto de la fox race frame

http://dirtrider.automotive.com/100497/141...ctor/index.html

in plus are dupa parerea mea o protectie mai buna asupra pieptului si a coloanei mai putin in zona unde ar trebui un brau

o gasesti in auner la pretul de 149 euro o poti comanda din revista,gasesti pe forum firme care aduc din auner,eu ii stiu pe cei de la morobistrita.ro.

eu am incercat si armura si plasa dar in plasa am murit de cald si caldura influenteaza considerabil aptitudinile la enduro,te lesina vara,bei tone de apa si te sleieste de puteri,deci influenteaza considerabil

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vezi ca armurile UFO au scris UFO pe ele, pe piept in dreapta sus si pe spate, undeva sub zona cervicala. Iti spun asta pentru ca exista si niste clone chinezesti, mai ieftine dar facute dintr-un plastic ceva mai subtire si aparent mai putin flexibil.

Cusaturile plasei au tendinta sa cedeze in timp la subrat. Pe mine nu ma deranjeaza :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

recomandati-mi va rog o armura cu plasa...buna. Sunt incepator, si ma indrept spre enduro...mai soft la inceput, si mai incolo...o sa vad eu :P

 

din cate am inteles pt enduro e de preferat armura cu plasa fata de platosa si brau...asa ca...va rog ajutati-ma cu niste modele.

 

multumesc

si inca ceva mai bate si tu niste cruci,mai aprinde o lumanare la biserica mai ajuta si tu o batranica sa treaca strada,poate si post vinerea,ca protectie adevarata iti ofera numai Cel de Sus.eu mi-am rupt o coasta cu tot cu protectii m-am lovit exact unde se termina plasticul la spate si atunci am costatat ca protectie in zonele de la coaste de sub brate nu ofera niciun fel de armura sau plasa,asa ca...........POCAITI VA!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! CA VINE SFARSITUL LUMII,CREDINTA ESTE SALVAREA!!!!:D :P

Editat de cetateanulx
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vreau sa-mi cumpar si am dreptate?! :D eu armura dar ma gandesc ca nu e chiar simpul de imbracat si de desbracat.., vad ca au o gramada de chingi(trebe reglate mereu?!) si cred ca mori de cald si cu armura la cate protectii au.., eu cand pun numa genunchierele(hard-enduro) ma apuca scarpinatul de cald ce imi tin!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator _Raul_

La bluza cu protectii (cochilie/testoasa/etc) incearca sa tii cont de urmatoarele:

- Sa fie din plasa cu gaurele nu din material in genul ciorapilor de dama (din ce stiu in astea chiar se transpira serios; PS-eu am cu plasa)

- Sa aiba ori protectie clavicula ori fasii din material textil care sa lege protectiile spate/piept de cele pentru umeri.

- Nu o lua f. larga in ideea ca cine stie cate textile o sa bagi pe sub ea, fiindca risti sa alunece pe tine in timpul vreunui accident (bine, ar trebui sa o iei cu 2 numere mai mari ca sa ai norocul asta)

- Daca gasesti unele cu decupaj in plasa de la subrat, bine. Daca nu, nu e tragedie. (Pentru o mai buna aerisire)

- Cele de marca se vand in jur de 170-200 euro. Eu am un chinezism de 300 Ron. Si-a facut ok treaba la cate trante a luat. Dupa un sezon si jumatate, protectia de la antebratul stang are o crapatura pe 2/3 din suprafata iar protectia de umar dreapta si braul au inceput sa se descoasa.

- Vei transpira in protectie iar daca faci on-off serios sa iti iei intotdeauna maieu, tricou, poate chiar si bluza (in fct. de temperatura de afara) pentru drumul de intoarcere pe sosea.

- De spalat - o lasi la muiat in apa cu detergent, o freci usor cu un burete mare si pufos (+sapun/detergent daca este nevoie) si o limpezesti bine.

- Preferabil ar fi sa porti un rucsacel in spate sau geaca deasupra pentru a nu te trezi cu ea ca urca usor in sus. Nu urca ea f. mult, dar pe mine ma deranjeaza cand o face.

- Sper sa nu vb. prostii, dar exista modele ale caror protectii (cea spate in speta) sunt construite pe un sistem fagure. Absorb impactul si dupa aceea poti sa uiti de ele. Dainese cred ca au ceva modele in genul asta. Bine ar fi sa nu investesti bani in asa ceva daca ai nevoie de o protectie pe termen lung. Este un topic pe tema protectiilor spate unde lumea a ajuns la discutii foarte inteligente si la obiect - normele pe care le respecta, modul de absorbtie a impactului. Un topic f. bun.

- Cum spunea cineva mai sus: sunt zone pe care nici o protectie nu le acopera. Dumnezeu cu mila si cum ti-o fi norocul. La mine a fost rinichiul stang cel care m-a lasat fara aer cateva secunde si fara vlaga minute bune.

 

La genunchere:

- Te duci in magazin, la pui pe picior si faci genoflexiuni cu ele. Daca treaba merge usor, le cumperi, daca nu, cauti altele.

- Personal, nu as cumpara niciodata asa ceva:

post-3763-1243721884_thumb.jpg

Se muleaza f. fain in interiorul cizmei, dar la capitolul flexibilitate sub unghiuri de 90 de grade sunt inexistente.

- NU cumpara genunchere care arata asa cand stai drept

post-3763-1243722154_thumb.jpg

si care lasa spatii de genul asta cand flexezi piciorul

post-3763-1243722174_thumb.jpgpost-3763-1243722178_thumb.jpg

- Flexeaza-la cu mainile. Trebuie sa culiseze lejer, fara blocaje serioase.

- Din cand in cand mai verifica-le suruburile. Ai putea sa le si ungi cu o cantitate infima de ulei/vaselina, cat sa nu se toace plasticul in zona suruburilor.

- Foarte importante la genunchere mai sunt cele 4 urechiuse de plastic din poza de mai jos.

post-3763-1243724120_thumb.jpg

La genuncherele proaste (niste anomalii de RushM ale unui amic) iti vor apasa pe picior si durerea constanta de la ele (in timpul mersului + 1 zi dupa aceea) te va face sa ii blestemi pe proiectanti. Trebuie sa nu le simti deloc chiar cand strangi g. mai tare pe picior. Nu le vei simti daca buretele de protectie este suficient de gros sau daca au fost turnate responsabil.

 

 

Una peste alta, despre subiectul asta s-a vorbit si rasvorbit.

Si sunt cateva topicuri in care o sa gasesti de N ori mai multe raspunsuri decat o sa primesti vreodata in acesta:

 

 

Imbracaminte enduro de la A la Z

Despre protectii de coloana - ce folositi, ce recomandati

Genunchere si plasa cu protectii

Editat de Popescu_ MihailRaul
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ce ziceti de asta?...cica ar fi mai ok decat scorpion...

http://www.riderz.co.uk/product_info.php?products_id=34

 

si genunchierele...

http://www.riderz.co.uk/product_info.php?c...products_id=585

eu am ufos scorpio am testato destul de mult...face toti banii dar este putin incomoda cea de la acerbis e mult mai frumos finisata si e mai comodai te protejeaza la fel de bine .genunchierele sincer nu mi prea place modelul de prindere e cam ciudat si cred ca se strica destul de repede...am vazut ceva model de la thor care erau cele mai comode, in rest astrerisc dar sunt scumpe

numa bine bafta la noroaie :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ce ziceti de asta?...cica ar fi mai ok decat scorpion...

http://www.riderz.co.uk/product_info.php?products_id=34

 

si genunchierele...

http://www.riderz.co.uk/product_info.php?c...products_id=585

 

 

sunt ff curios daca a testat cineva armura asta Acerbis pe propria piele...mi se pare mult mai ok asa la prima vedere decat UFO...mai ales ca e din plasa, nu din material din ala de "ciorap de dama" in care behai de cald :D

 

aici este un review...a unui tip, Tim Hall...care zice ca a cazut cu armura asta de la Acerbis la Dakar...acuma nu stiu ce sa zic...dar...mi se pare ff ok daca ei o folosesc acolo... http://mx1west.com/index.asp?PageAction=VI...&ProdID=118

Editat de Daaaaan
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator _Raul_

Acerbis Koerta e f. ok.

Stiu 2 persoane care au asa ceva. Protectiile sensibil mai mari (mai putin spatele care nu e asa lung la baza), burete sensibil mai gros sub plastic.

Se merita 700 Ron/diferenta 400 Ron pentru caracteristicile de mai sus :D ? Tu decizi asta.

Editat de Popescu_ MihailRaul
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acerbis Koerta e f. ok.

Stiu 2 persoane care au asa ceva. Protectiile sensibil mai mari (mai putin spatele care nu e asa lung la baza), burete sensibil mai gros sub plastic.

Se merita 700 Ron/diferenta 400 Ron pentru caracteristicile de mai sus :D ? Tu decizi asta.

 

diferenta e de 100 ron intre ele...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu am koerta, cred ca este net superioara modelului scorpion. nu este nici pe departe asa de incomoda si grea pe cat pare, insa mi-as dori si o armura evs balistic pentru momentele de efort intens.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator _Raul_
diferenta e de 100 ron intre ele...

Vina mea. Ma refeream la diferenta fata de ce am eu - "no name" la 300 Ron.

 

eu am koerta, cred ca este net superioara modelului scorpion. nu este nici pe departe asa de incomoda si grea pe cat pare, insa mi-as dori si o armura evs balistic pentru momentele de efort intens.

Gama Ballistic Jerseys de la EVS arata intr-un mare fel.

Prin 2007 ii cautam fratelui meu protectii si luasem decizia de a-i cumpara asa ceva.

M-a luat putin valul afland ca ei sunt cei care il echipeaza pe Travis Pastrana.

Pana la urma frate-meu a vandut motocicleta si nu am mai cumparat nimic, dar, prin 2008 reuseam sa vad si sa probez una. Nu sunt vulpea cu strugurii (primavara :D ) dar mie nu mi s-au parut deloc robuste si capabile de a absorbi socuri serioase. Daca gresesc (ceea ce nu ar fi exclus, fiindca vb. de o proba in magazin) imi cer scuze.

De pe net stiu ca sunt top la capitolul aerisire, dar pana acum nu cunosc decat persoane cu motociclete de strada care au asa ceva si care nu au apucat sa cada cu ele.

Are cineva si poate impartasi pareri?

Editat de Popescu_ MihailRaul
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vina mea. Ma refeream la diferenta fata de ce am eu - "no name" la 300 Ron.

 

 

Gama Ballistic Jerseys de la EVS arata intr-un mare fel.

Prin 2007 ii cautam fratelui meu protectii si luasem decizia de a-i cumpara asa ceva.

M-a luat putin valul afland ca ei sunt cei care il echipeaza pe Travis Pastrana.

Pana la urma frate-meu a vandut motocicleta si nu am mai cumparat nimic, dar, prin 2008 reuseam sa vad si sa probez una. Nu sunt vulpea cu strugurii (primavara :cheers: ) dar mie nu mi s-au parut deloc robuste si capabile de a absorbi socuri serioase. Daca gresesc (ceea ce nu ar fi exclus, fiindca vb. de o proba in magazin) imi cer scuze.

De pe net stiu ca sunt top la capitolul aerisire, dar pana acum nu cunosc decat persoane cu motociclete de strada care au asa ceva si care nu au apucat sa cada cu ele.

Are cineva si poate impartasi pareri?

EVS Ballistic Jerseys DA parerea mea este ca este un palton,il poti imbraca iarna si daca ai si o caciula de blana,ruseasca cred ca poti face fata prin

febroarie

ps.nu trebuie uitate manusile......groase de blana si neaparat cu un singur deget,ca-s mai calduroase.

chiar evs o fabrica manusi din cojoc cu un singur deget?

Editat de cetateanulx
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator _Raul_
EVS Ballistic Jerseys DA parerea mea este ca este un palton,il poti imbraca iarna si daca ai si o caciula de blana,ruseasca cred ca poti face fata prin

febroarie

ps.nu trebuie uitate manusile......groase de blana si neaparat cu un singur deget,ca-s mai calduroase.

chiar evs o fabrica manusi din cojoc cu un singur deget?

 

;) :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...