Sari la conținut

un pic de ajutor


pava98
 Share

Postări Recomandate

Salut prieteni vreau si eu sa achizitionez un naked si nu prea stiu de care? In principiu unul fiabil, bun pentru naveta 130 km / zi. Am avut virago iar acum am transalp si nu-mi place daca se poate putin ajutor cu o parere doua. Multumesc. apropo buget 3400 E si vreau S.H. :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

As recomanda un Ducati Monster. Ai cupu, ai ciclistica, ai frane si si in plus ai o pozitie confortabila pe el.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

130km/zi? Faci naveta Mangalia - Constanta? :D

 

Mai degraba ti-as recomanda o mobra carenata sau semi-carenata, macar pentru protectia la vant/ploaie. Si nu ma pot gandi decat la un K75RT, un tourer extrem de fiabil, foarte confortabil, economic si ieftin si usor de intretinut. Daca mergi peste 90 nu te ploua, are unul dintre cele mai fiabile si mai echilibrate motoare, cardan, revizii la 12.000km, cutie separata de motor, manere incalzite, ABS, unele au si radio... Imi pare cea mai inteligenta alegere, chiar daca nu-i tocmai ceea ce-ti doresti.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

la 130km naveta, cred ca te-ar avantaja un touring carenat (K75, K 100, Honda Deauville )

Esti mult mai protejat de vant si ploaie comparativ cu un naked, plus ca este si mult mai confortabil.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Fazer 600 (nu conteaza ca-i FZS 600 Fazer sau FZ6 Fazer, FZS-ul e un pic mai vechi, are valente mai bune de touring decat generatia urmatoare, FZ6 - daca stau bine si ma uit la bugetul tau, poti opta pentru un FSZ 1000 Fazer, si cand o sa mai ai vreo 300 de euro in plus iti iei niste carene intregi aftermarket si te-ai scos), Bandit 600 sau 1200 carenate, Hornet 600 carenat sau de ce nu, ceva mai sportiv (CBR F4, Yamaha Thundercat, Kawa ZX-6R sau daca nu ti-e frica de miare Thunderace sau ZX-9R).

 

Nu-ti recomand Monster pentru simplu fapt ca n-am auzit pe nimeni sa faca naveta cu asa ceva, la ce legende exista, nu prea as risca. In plus de asta, n-ai protectie la vant (presupun ca mergi mult in afara localitatilor, deci viteze de 130+). SV la fel, daca e N e naspa cu protectia, desi la fiabilitate sta foarte bine, iar daca e S (cu semicarena) stai un pic cam in maini. In plus, V2 ul ala mie mi s-a parut ca vibreaza un pic mai mult decat un 4L, ceea ce ar putea fi deranjant pe distante lungi.

 

Daca as avea banii si optiunile tale, pentru mine nu ar exista decat doua optiuni: Yamaha FZS 1000 Fazer sau Honda VFR 800.

Editat de Metal Heart
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Fazer 600 (nu conteaza ca-i FZS 600 Fazer sau FZ6 Fazer, FZS-ul e un pic mai vechi, are valente mai bune de touring decat generatia urmatoare, FZ6 - daca stau bine si ma uit la bugetul tau, poti opta pentru un FSZ 1000 Fazer, si cand o sa mai ai vreo 300 de euro in plus iti iei niste carene intregi aftermarket si te-ai scos), Bandit 600 sau 1200 carenate, Hornet 600 carenat sau de ce nu, ceva mai sportiv (CBR F4, Yamaha Thundercat, Kawa ZX-6R sau daca nu ti-e frica de miare Thunderace sau ZX-9R).

 

Nu-ti recomand Monster pentru simplu fapt ca n-am auzit pe nimeni sa faca naveta cu asa ceva, la ce legende exista, nu prea as risca. In plus de asta, n-ai protectie la vant (presupun ca mergi mult in afara localitatilor, deci viteze de 130+). SV la fel, daca e N e naspa cu protectia, desi la fiabilitate sta foarte bine, iar daca e S (cu semicarena) stai un pic cam in maini. In plus, V2 ul ala mie mi s-a parut ca vibreaza un pic mai mult decat un 4L, ceea ce ar putea fi deranjant pe distante lungi.

 

Daca as avea banii si optiunile tale, pentru mine nu ar exista decat doua optiuni: Yamaha FZS 1000 Fazer sau Honda VFR 800.

 

 

Da, da . Pai Monsterul se tine doar in garaj, si orice drum mai lung de 400 m (magazinul de la colt) e o adevarata aventura si un risc nemaipomenit. Jesus Christ.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da, da . Pai Monsterul se tine doar in garaj, si orice drum mai lung de 400 m (magazinul de la colt) e o adevarata aventura si un risc nemaipomenit. Jesus Christ.

 

Bine ca recunosti si tu! :P Man, sunt fan Ducati pana-n maduva oaselor, dar din pacate bugetul alocat motocicletei nu imi permite sa intretin ca la carte un Monster, asa ca am preferat o japoneza care tolereaza ceva neglijente. Si omul a zis ca vrea un motor pentru a face naveta, deci nu stiu ce naveta faci cu un motor de 54 CP si un cuplu de 50 Nm si cu protectie 0 la vant. :D In oras e o motocicleta excelenta, dar in afara nu prea o mai indragesti, ca orice naked dealtfel. Sau daca esti un motociclist din ala de merge numai cu 50/90/130 atunci chiar nu mai are rost sa continuam polemica si solutia e una singura: MAXISCUTER (protectie buna la vant, spatii de depozitare, pozitie confortabila, viteze maxime de pana la 150 km/h, poate si mai mult, functie de model).

 

Fiecare are cate o pasiune pentru un anumit gen de motociclete si e normal sa evidentieze avantajele agregatului detinut.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Yamaha TDM este o motocicleta care iti merge la suflet, cuplu pe toata plaja de turatii, protectie buna la vangt, mult mai buna la ca o naked, desi greu e un motor foarte fun, si pe curbe si in oras. plus ca ai si avantaje de touring cu el daca il echipezi cu coburi si carene

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Yamaha TDM este o motocicleta care iti merge la suflet, cuplu pe toata plaja de turatii, protectie buna la vangt, mult mai buna la ca o naked, desi greu e un motor foarte fun, si pe curbe si in oras. plus ca ai si avantaje de touring cu el daca il echipezi cu coburi si carene

 

Omul are Transalp si nu-i place... e ce crezi ca ar renunta la Transalp pentur un TDM (asta are valente mai sportive decat Transalpul, dar cam tot prin filmul ala e :cheers: )

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Omul are Transalp si nu-i place... e ce crezi ca ar renunta la Transalp pentur un TDM (asta are valente mai sportive decat Transalpul, dar cam tot prin filmul ala e ;) )

 

 

nu e deloc acelasi film. :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mulțumesc, pentru sfaturi, dar totuși nu prea am selectat decât FZ6 și încă ceva, am vazut ceva de la yamaha bt1100. Cu viteza nu ma dau în vânt, maxim 140, dar vreau sa am ceva resurse sub mine pentru orice eventualitate. :cheers: ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mulțumesc, pentru sfaturi, dar totuși nu prea am selectat decât FZ6 și încă ceva, am vazut ceva de la yamaha bt1100. Cu viteza nu ma dau în vânt, maxim 140, dar vreau sa am ceva resurse sub mine pentru orice eventualitate. :D :blink:

 

Atunci un FZ6 Fazer sa-i fie numele! :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...
ce parere aveti de BT de la yamaha

 

 

S-a discutat aici mult si multe despre Yamaha Bulldog. Decizia-ti apartine. FZ6-le e mai sport iar Bulldog-ul e mai cruiser.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

FZ6 Fazer pentru semicarena si protectia la vant, Hornet pentru ca pare un pic mai inchegata, dar pierzi la protectia la vant sau GSR, undeva intre cele doua mentionate anterior. Daca-ti place ceva mai sportiv, incearca Kawasaki Z750 :rolleyes: .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 months later...

Salutare !

 

Ma bag si eu in seama, caci am nevoie de un sfat:

 

Sunt pe punctul de a-mi lua motor (primul meu motor) si variantele mele sunt:

 

1- Kawa Z750

2- Hornet

 

Ambele modelele noi, dupa 2007, aduse de afara, la un buget de aprox 4500E

 

Ca si utilizare, pe drumurile virajate din jurul Brasovului

 

Ce parere aveti ?

 

Ce mi-ati recomanda?

 

Merci anticipat

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare !

 

Ma bag si eu in seama, caci am nevoie de un sfat:

 

Sunt pe punctul de a-mi lua motor (primul meu motor) si variantele mele sunt:

 

1- Kawa Z750

2- Hornet

 

Ambele modelele noi, dupa 2007, aduse de afara, la un buget de aprox 4500E

 

Ca si utilizare, pe drumurile virajate din jurul Brasovului

 

Ce parere aveti ?

 

Ce mi-ati recomanda?

 

Merci anticipat

 

GSR, se pune? :ph34r:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

GSR...nu ma atrage in mod deosebit stilul, adica nu e destul de agresiv. In plus are seat-height-ul cel mai mic: 785mm, in comparatie cu 815 la Z 750. Eu am 1,85...

 

In plus pe Z parca m-am simtit cel mai bine dintre toate 3, parca era croit pentru mine.

Mai am si o chestie de afinitate cu marca, am avut ceva vreme BruteForce si am ramas cu o mare pasiune pentru marca.

 

Ca si cifre seci:

Z 750 da puterea la 10,000 (Hornetul la 12,000), iar cuplul e mai mare la Z750 (78nm vs 64 la Hornet) si il da mai jos: 8500rpm vs 10500rpm la Hornet.

Daca e acelasi lucru ca la masini sat atv, atunci ar fi mai placut de pilotat Z.

 

Ceva pareri ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca te intereseaza o vechitura onesta, incearca VX800. Eu am unul de 73000 de km din '91. Il calaresc de vreo 20000 numai pe consumabile. Motoreta (nu asta, alta) a fost folosita 3 ani pe naveta Buc-Pl de catre userul OttoMan (sau cam asa). Gasesti cam toate info pe care le vrei pe pagina modelului. Poti si sa il contactezi PM. E foarte de treaba.

Motoreta bate inspre cruiser, prin urmare e cam greoaie, cuploasa, cardanizata si puturoasa dupa 7000 de ture (are motorul de intruder). Racirea e pe apa si consumul este rezonabil (intre 5 la 130-140 si 6,5 in oras). Pune-i manere incalzite si poti sa bagi cu el si iarna. Poti sa-i pui si un parbriz dar, parerea mea, scade senzatiile.

Alta parte frumoasa e ca intretinerea e banala, poti s-o faci 80% in spatele blocului, 15% iei piesele in casa, 5% te duci la un preten cu garaj. Consumabilele sunt ieftine si usor de gasit.

Cifre:

0-100 aprox 4 sec

60CP/6500rpm, cupli aproape 80/4500rpm si 70/3500.

Nu da pe-o roata, nu face stoppie, nu impresioneaza fecioare, dar e comoda si de incredere.

Editat de dezamagitoru
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare !

 

Ma bag si eu in seama, caci am nevoie de un sfat:

 

Sunt pe punctul de a-mi lua motor (primul meu motor) si variantele mele sunt:

 

1- Kawa Z750

2- Hornet

 

 

Hornet. Bate la poponeatza ciclistica lui Z750. Poti face mai multe cu Hornetul. Evident ca sunt partinitor dar am mers pe ambele...este incomparabil mai fun Hornetul. Spor la cautari.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...