Sari la conținut

Prima intalnire de amploare a posesorilor Honda Dominator - 2009!


Dominator72
 Share

Postări Recomandate

In legatura cu traseul, mentionez si eu situatia mea: eu as pleca vineri in jurul pranzului, pe traseul Bucuresti - Ramnicu Valcea - Sibiu, pentru ca nu am fost niciodata cu motorul, doar cu masina. Apoi la intoarcere Sibiu - Sighisoara - Brasov - Cheia - Bucuresti cu o eventuala innoptare pe la Brasov sau Cheia...ori direct acasa.

Transfagarasanul l-am facut, Transalpina nu imi permit pentru ca as avea nevoie de cauciucuri noi si nici finantele nu sunt excelente.

Total aproximativ, rotunjit 700 km... adica cam 140 lei benzina

Editat de ravenitza
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 491
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

In legatura cu traseul, mentionez si eu situatia mea: eu as pleca vineri in jurul pranzului, pe traseul Bucuresti - Ramnicu Valcea - Sibiu, pentru ca nu am fost niciodata cu motorul, doar cu masina. Apoi la intoarcere Sibiu - Sighisoara - Brasov - Cheia - Bucuresti cu o eventuala innoptare pe la Brasov sau Cheia...ori direct acasa.

Transfagarasanul l-am facut, Transalpina nu imi permit pentru ca as avea nevoie de cauciucuri noi si nici finantele nu sunt excelente.

Total aproximativ, rotunjit 700 km... adica cam 140 lei benzina

Traseul Bucuresti - Sibiu - Bucurest e cam de 600km. Plus ce ne mai invartim sambata si duminica prin zona, probabil inca 50-100km. 700-le tau pentru intors pe sighisoara/cheia e cam 'la limita'. Per total daca ai 150 pt benzina cred ca-ti va ajunge, ca se merge la drum intins lejer, nu cu 120 constant.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Suza mea vine ca sa fie si un enduro veritabil in gasca :) - alaturi de cel ce-l piloteaza si nu ma prindeti voi cu stkeru' - poa sa fie de aoleu batut cu briliante (cata modestie...(parca pe macadamul de la Ciolpani la DN1 un DR ti-a aratat cum se alearga pe un astfel de drum)).

 

BMW rules :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

BMW rules :)

Mai fluerati voi mult in biserica cu "bmw rules" ca va aduc special un urs de la Brasov.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Traseul Bucuresti - Sibiu - Bucurest e cam de 600km. Plus ce ne mai invartim sambata si duminica prin zona, probabil inca 50-100km. 700-le tau pentru intors pe sighisoara/cheia e cam 'la limita'. Per total daca ai 150 pt benzina cred ca-ti va ajunge, ca se merge la drum intins lejer, nu cu 120 constant.

Crede-ma ca atatia km sunt, facuti cu Planificator Rutier. http://www.ro.map24.com/

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bucuresti - Sibiu (A1 - V.Oltului): 280km

 

Sibiu - Brasov: 140 km pe Fagaras (deci nu ocolind prin Sighisoara)

Brasov - Bucuresti: 180 km pe DN1 (deci nu ocolind prin Cheia)

----

Sibiu - Bucuresti (fix DN1): 320km

 

Sibiu este o aproximare buna pentru zona in care mergem. Pe acolo cat ne plimbam cred ca facem vreo 50-60km, daca nu gasim mai multe chestii prin zona. In total ai avea 600 drumul + 50-60 pe acolo = sa zicem 650 fara ocol pe Sighisoara/Cheia. Cu tot cu ocolul respectiv ar veni vreo 750km, MINIM. As merge la 800 pentru siguranta.

 

 

Toate astea bazate pe experienta, nu pe route-plannere :) Toata generala se poate spune ca am 'crescut' in zona Sibiu-Brasov si mai stiu si eu o leaca una alta pe acolo :)

Editat de switch
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

"ruta" mea e mai lunga :)

sar'na tanti Dana. Cu ce trebi pe la noi? Shpionam?:)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mah oameni buni, da' voi ati discutat zdravan in absenta mea:))

 

Vin vineri in primul pluton, cazare la cort. Valdemar nu mai vine cu transplantul, poate vine ca pasager sau pe un CB500. In alta ordine de idei, eu la cort am 1 loc liber si 1 izopren in plus momentan. Cine suporta un sforait malefic (macar o sa sperie ursu'...) este binevenit.:)

 

Mie imi surade o intoarcere pe transalpina, dar cred ca cel mai bine e sa stabilim acolo la fata locului ce si cum cu intoarcerea si cu grupurile. Cum spune si zicala "mersu' in grup e ca sexul in grup, daca ai treaba, poti sa pleci".

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

I M P O R T A N T

Proces-verbal de organizare a intalnirii Dominatorilor

 

[

Avand in vedere ca pentru sambata - 4 iulie - avem in vedere un traseu de soft-enduro pe Valea Sadului, Gatul Berbecului, Paltinis si retur prin Rasinari, Sibiu, Talmaciu, avem rugamintea ca cei care intentioneaza sa vina sambata sa ajunga la locul de intalnire/campare pana cel tarziu la ora 11:30 - 12:00.

 

Altfel, pentru cei care vor pleca din Bucuresti vineri, 3 iulie, si doresc/agreaza sa mearga in grup, au fost stabilite doua ore de plecare, respectiv puncte de intalnire:

1. Ora 15:00, cel tarziu 15:15 cu punct de intalnire Arcul de Triumf.

2. Ora 18:00, cel tarziu 18:15 cu punct de intalnire la benzinaria de Carrefour-ul de la iesirea pe A1 (Bucuresti - Pitesti)

 

Traseul recomandat pe ruta Bucuresti-Sibiu este urmatorul:

- Bucuresti;

- Pitesti (pe A1);

- Rm. Valcea;

- Valea Oltului;

- Talmaciu/Sibiu.

 

Nr. total de kilometri pentru Bucuresti - Sibiu - Bucuresti (+ plimbarile locale): aproximativ 700-800km.

 

Cei care vor pleca in primul "pluton" vor avea "sarcina" si, in egala masura, posibilitatea de a face cumparaturile necesare (mancare, bautura, carbuni etc) din Sibiu, inainte de campare. De altfel, aceasta este si motivul pentru care este de preferat sa mergem cat mai multi mai devreme (ca sa avem timp de cumparaturi). Apropos, cumparaturile vor fi facute din Sibiu (nu are sens sa ne caram cu toate cele dupa noi fiecare de pe unde venim, nu-i asa? :) ).

-Pentru ca sa nu lungim foarte mult acest topic cu detalii de genul "eu vin singur/cu pasager, vineri, in trupa a doua si vreau mici + pastrama + bere ursus + placinta dobrogeana + etc), va rog sa imi transmiteti pe PM detaliile solicitate cat mai curand (in urmatoarele 3-5 zile). Este de dorit sa includeti in mesaj si alte elemente de contact cum ar fi: nr de telefon mobil, adresa de e-mail, YM.

 

Eu voi centraliza toate aceste informatii si cu cel mult o saptamana inaintea plecarii voi "da publicitatii" o lista (aproape) finala (evident, fara detalii de contact).

 

Cu alte cuvinte: s-a deschis sezonul de inscriere a participantilor!

masina de asistenta o sa plece cu primul pluton, adica in jur de ora 15,30 vineri. asa ca cei care au bagaje(cort, saci de dormit, izoprene) snt rugati sa le aduca cu o zii inainte. (luati legatura cu dominatoor72). ma refer la bagajele mai grele intrucit trebuie a ramana loc in portbagaj si pt cumparaturile pe care le vom face cu de..... papa si bem-bem :)

Editat de dsorinmihail
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

masina de asistenta o sa plece cu primul pluton, adica in jur de ora 15,30 vineri. asa ca cei care au bagaje(cort, saci de dormit, izoprene) snt rugati sa le aduca cu o zii inainte. (luati legatura cu dominatoor72). ma refer la bagajele mai grele intrucit trebuie a ramana loc in portbagaj si pt cumparaturile pe care le vom face cu de..... papa si bem-bem :)

Errata: Ora de plecare a primului pluton va fi de cel tarziu 15:00. Masina de asistenta tehnica poate pleca si mai tarziu, deoarece ne va prinde din urma :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Gurpul al doilea se va intruni vineri seara pe la orele 18:00 in parcarea de la carrefour/metro militari.

 

Eu voi fi persoana de contact pentru acest grup care va merge 100-110-120 constant, acolo unde drumul si traficul permit asta. Avem 300km, deci vom ajunge cel mai devreme la 10 noaptea. De iluminat si drumul ma ocup eu. Posibil chiar sa am loc de un pic de bagaje, venind singur pe mobra. Dati un semn care sunteti interesati de caravana asta - din cate stiu pana acum suntem doar eu si cu Stomrider/Mystik.

Editat de switch
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Errata: Ora de plecare a primului pluton va fi de cel tarziu 15:00. Masina de asistenta tehnica poate pleca si mai tarziu, deoarece ne va prinde din urma :)

 

 

care veniti in primul pluton?

sa stiu si eu cu cine beau berea aia buna de la inceput

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

care veniti in primul pluton?

sa stiu si eu cu cine beau berea aia buna de la inceput

Vom veni destul de multi. Sunt foarte putini cei care vor veni in al doilea pluton, si tot asa putini cei care vor veni sambata.

 

Daca vrei, iti zic eu pe PM cine si cum vine, ca sa nu aglomeram topicul cu inscrieri (am primit deja informatiile astea pe PM) :) De fapt, mai simplu, spre momentul plecarii, voi pune eu aici centralizatorul cu trupele care/cum vor veni.

 

Ai rabdare, N-X-R! :) Zic eu, care nici eu nu prea mai am :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vom veni destul de multi. Sunt foarte putini cei care vor veni in al doilea pluton, si tot asa putini cei care vor veni sambata.

 

Daca vrei, iti zic eu pe PM cine si cum vine, ca sa nu aglomeram topicul cu inscrieri (am primit deja informatiile astea pe PM) :) De fapt, mai simplu, spre momentul plecarii, voi pune eu aici centralizatorul cu trupele care/cum vor veni.

 

Ai rabdare, N-X-R! :) Zic eu, care nici eu nu prea mai am :)

 

 

cu rabdarea treci marea, cu honda( NX) treci muntele

 

 

:)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Gurpul al doilea se va intruni vineri seara pe la orele 18:00 in parcarea de la carrefour/metro militari.

 

Eu voi fi persoana de contact pentru acest grup care va merge 100-110-120 constant, acolo unde drumul si traficul permit asta. Avem 300km, deci vom ajunge cel mai devreme la 10 noaptea. De iluminat si drumul ma ocup eu. Posibil chiar sa am loc de un pic de bagaje, venind singur pe mobra. Dati un semn care sunteti interesati de caravana asta - din cate stiu pana acum suntem doar eu si cu Stomrider/Mystik.

bre, mi-ai scris gresit nick'ul :) :)

Pana la urma unde ramane, Metro sau Carrefour ca e ceva distanta intre ele?!?!

Noi am prefera la Carrefour pt ca e mai aproape de job'ul lui Traian (pe centura) si nu are sens sa intram iar in oras.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bucuresteni, ne vedem maine pe la Arc (19:00-19:30)? Mai punem putin tara la cale, mai discutam de bagaje repartizate in masinile de asistenta...

 

Invitatia e lansata, eu voi fi acolo daca nu ploua :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

halal motociclist

 

glumesc :)

nu se mai fac ca pe vremuri :)

 

 

 

Vad ca v-ati organizat bine si fara mine asa ca nu o sa vin nici de data asta.

Stabiliti totusi cum facem cu tabara. Se muta sau nu. Ca eu daca nu dau de voi pina ma plictisesc, scot cortu si ma asez pe marginea drumului; sau ma duc la Sibiu la pensiune si seara in Cotton. nu stiu ce fac cu ursul, da' gasesc eu.

Editat de ser79ban
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu se mai fac ca pe vremuri :)

 

 

 

Vad ca v-ati organizat bine si fara mine asa ca nu o sa vin nici de data asta.

Stabiliti totusi cum facem cu tabara. Se muta sau nu. Ca eu daca nu dau de voi pina ma plictisesc, scot cortu si ma asez pe marginea drumului; sau ma duc la Sibiu la pensiune si seara in Cotton. nu stiu ce fac cu ursul, da' gasesc eu.

 

o sa fie bine. atat va zic. o sa aveti parte de zile de neuitat, am vb. cu ursii, pe Rav. o prinde prima, poze facem, de beut , bem, de mancat mancam, de glumit, cateodata :)

acum e treaba serioasa , am zis , am zis. facem treaba asta si concluziile la final. eu ma bag la inaintare si suport consecintele. dar am cateva atuuri :) asa ca nu-mi e frica de nimic

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

halal motociclist

 

glumesc :)

Gluma-i gluma, da' tu nu stii un aspect. Daca ploua si eu vin, in afara de mine nu vine nimeni :)

 

P.S. Apropos de ploaie: dupa torentiala de ieri inca nu mi s-a uscat echipamentul. :) In schimb motoreta a mers fara probleme. Cu alte cuvinte... trebuie sa-mi cumpar ochelari de cross (ca pe cei pe care-i aveam i-am pierdut pe traseu) si echipament de ploaie (asta ca sa nu ma ud total la urmatorul drum in ploaie) :)

Editat de Dominator72
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Gluma-i gluma, da' tu nu stii un aspect. Daca ploua si eu vin, in afara de mine nu vine nimeni :)

 

P.S. Apropos de ploaie: dupa torentiala de ieri inca nu mi s-a uscat echipamentul. :) In schimb motoreta a mers fara probleme. Cu alte cuvinte... trebuie sa-mi cumpar ochelari de cross (ca pe cei pe care-i aveam i-am pierdut pe traseu) si echipament de ploaie (asta ca sa nu ma ud total la urmatorul drum in ploaie) :)

oaiii ca am scris un roman si am apasat pe ceva si s-o dus tot

 

scriu dimineata

multe

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...