Sari la conținut

Ce chopper sa imi cumpar?


Dondo
 Share

Postări Recomandate

foarte util topicul. chiar am gasit raspunsuri la multe intrebari , dar m-a mai intereseaza ceva: daca am 1,80 (95 kg) , stau inghesuit pe suzuki savage 650? imi place foarte mult modelul asta, dar nu am vazut inca unul de aproape. nu as vrea sa-mi comand unul si sa constat ca e mic pt mine. este macar cat honda shadow de 600?

E cam pe acolo, poate chiar o idee mai masiv.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 507
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Eu am 1,82 si vreo 87 de kile, stateam ok pe savage cu comenzi avansate. Daca ai comenzi normale e un pic cam incomod. Vezi ca sunt pe mobile.de savajuri faine pana in 2000 de euroi. Orice ti-ai lua, cauta modele facute pt SUA, sunt mult mai bine facute.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut

Ma numesc Anghel Nicolae, sunt din Bucuresti, am 1.80 si vreo 67 de kg(umblu cu caramizi in ghiozdan cand bate vantul :cheers: ).

In viitorul mai apropiat sau mai indepartat (hope not!) imi voi cumpara un motor. Din diverse motive m-am hotarat ca acesta sa fie chopper. Apoi am trecut la documentare. Pentru incepatori e bun si unul de 500-600, iar daca esti mai hotarat se accepta si un 750-800. Deci m-am hotarat si unde ma incadrez cu nevoile.

 

Acum problema ar fi de unde imi cumpar asa ceva. M-am uitat pe moto.it, pe mobile.de, etc si e adevarat ca acolo sunt mai ieftine decat daca le-as cumpara second-hand de aici. Nasol e ca nu pot sa-l vad si eu si nu prea exista posibilitatea unui leasing. Apoi am decoperit ca sunt firme care le aduc de acolo in schimbul unor taxe(stiu de ItaliaMotors dar as vrea sa imi recomandati si una pentru Germania).

 

Problema a aparut atunci cand am descoperit ca sunt firme in Romania care le aduc, le inmatriculeaza si le vand (leasing sau normal) la preturi apropiate de cele obtinute folosind site-uri+firme (poate ma insel :cheers: ).

 

Imi poate clarifica cineva situatia? Cum e mai bine sa procedez? Ce firme (ieftine) cunoasteti in Romania astfel incat sa si vad motorul inainte sa-l cumpar? Daca se dovedeste ca e mai ieftin sa folosesc varianta site+firma care o aduce, pe cine imi recomandati pentru Italia si Germania?

 

Cine ma ajuta e condamnat sa bea o bere de la mine :rusinica:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut

Ma numesc Anghel Nicolae, sunt din Bucuresti, am 1.80 si vreo 67 de kg(umblu cu caramizi in ghiozdan cand bate vantul :cheers: ).

In viitorul mai apropiat sau mai indepartat (hope not!) imi voi cumpara un motor. Din diverse motive m-am hotarat ca acesta sa fie chopper. Apoi am trecut la documentare. Pentru incepatori e bun si unul de 500-600, iar daca esti mai hotarat se accepta si un 750-800. Deci m-am hotarat si unde ma incadrez cu nevoile.

 

Acum problema ar fi de unde imi cumpar asa ceva. M-am uitat pe moto.it, pe mobile.de, etc si e adevarat ca acolo sunt mai ieftine decat daca le-as cumpara second-hand de aici. Nasol e ca nu pot sa-l vad si eu si nu prea exista posibilitatea unui leasing. Apoi am decoperit ca sunt firme care le aduc de acolo in schimbul unor taxe(stiu de ItaliaMotors dar as vrea sa imi recomandati si una pentru Germania).

 

Problema a aparut atunci cand am descoperit ca sunt firme in Romania care le aduc, le inmatriculeaza si le vand (leasing sau normal) la preturi apropiate de cele obtinute folosind site-uri+firme (poate ma insel :cheers: ).

 

Imi poate clarifica cineva situatia? Cum e mai bine sa procedez? Ce firme (ieftine) cunoasteti in Romania astfel incat sa si vad motorul inainte sa-l cumpar? Daca se dovedeste ca e mai ieftin sa folosesc varianta site+firma care o aduce, pe cine imi recomandati pentru Italia si Germania?

 

Cine ma ajuta e condamnat sa bea o bere de la mine :rusinica:

 

 

/index.php?showtopic=68446

 

 

n-ai sa gasesti ceva mai bun. lasa topicul asta sa-ti rapeasca ceva timp si n-o sa regreti. eu mi-am luat prin intermediul lor si stiu pe mai multi care apar prin poze, nu exista reclamatii. multumire maxima, peste asteptari. nu poti vedea motorul inainte, dar omul din germania (Cristian) te suna de la fata locului sa-ti spuna ce si cum. bafta!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 7 months later...

Salutare oameni buni . Am 33 ani , 1,87 m, 80 kg si mi-as lua o motocicleta pentru un incepator, mai ieftina dar sa stau totusi ok pe ea. Problema e ca nu am experienta in domeniu si nici prieteni cu motociclete in clasa asta sa vad cum stai pe ele. Vreau ceva mai mic first , ieftin , usurica , sa invat si sa ma dau cu ea vara in weekenduri asa la o iarba verde de ex. Nu vreau viteza de aceea am optat pt clasa asta.Bine ar fi sa o pot plimba si pe sotie ( daca va avea curaj...).Ideea e ca nu stiu cat timp liber voi avea sa ma dau si de aceea nu as investi mult in ea , mai ales pana invat cat de cat. Ce recomandati voi , la inaltimea-greutatea mea , sa fie minimum-minimorum acceptabila , sa nu fiu caraghios pe ea.Cea mai easy posibila .Prefer japonezele din cate am citit.As fi mers pe cele mici de 125 cmc dar cica ar fi pra mici sasiele pt inaltimea mea... Exista variante ??La low cost budget ma refer in jur de 2000 Eur.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La banii astia poti lua Suzuki Marauder de 250 sau Yamaha Virago de 250. Dar sunt cam mici pentru inaltimea ta. Eu am 1.83 si pe Marauder eram cam caraghios. Plus ca la drum lung cu pasager cam gafaie.

 

La inaltimea ta, ar fi minim Honda Shadow de 600 sau Yamaha Dragstar de 650 - nu te speria de capacitate, au in jur de 40 de cai si nu sunt nervoase. Ceva mai puternica (50CP), dar mai buna pentru inaltimea ta ar mai fi Kawasaki EN 500.

 

O alta varianta ar fi sa cauti Marauder, Dragstar sau Honda Steed, toate de 400 cmc si cca 35 CP, dar astea sunt de regula pentru piata japoneza si e mai greu de gasit piese.

 

In plus, daca iti iei una mica si ai impresia ca stai cu genunchii la gura, exista posibilitatea sa le pui comenzi avansate.

 

Bafta!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mersi de sugestii baieti .Astept opinii in continuare.

 

Daca te intereseaza se poate proba o virago de 250....0723203463=emi nu vad locatia ta, eu sunt in bucuresti

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sunt din Baia Mare... Sorry. Uite asa ceva imi surade:http://suchen.mobile.de/fahrzeuge/showDetails.html?id=32091859&tabNumber=1&scopeId=MB&sortOption.sortBy=price.consumerGrossEuro&sortOption.sortOrder=ASCENDING&makeModelVariant1.searchInFreetext=false&makeModelVariant2.searchInFreetext=false&makeModelVariant3.searchInFreetext=false&vehicleCategory=Motorbike&segment=Motorbike&minFirstRegistrationDate=2000-01-01&maxPrice=2000&country=DE&negativeFeatures=EXPORT&adLimitation=ONLY_DEALER_ADS&damageUnrepaired=NO_DAMAGE_UNREPAIRED&maxMileage=30000&customerIdsAsString=&category=ChopperAndCruiser&lang=en&pageNumber=5

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

la "marimile tare" sugerez un Kawasaki EN 500, Yamaha Virago 535, Suzuki Savage 650, nici una din astea nu e prea nervoasa, sunt OK pentru incepatori, si nu e nici prea mica.

 

Succes!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

la "marimile tare" sugerez un Kawasaki EN 500, Yamaha Virago 535, Suzuki Savage 650, nici una din astea nu e prea nervoasa, sunt OK pentru incepatori, si nu e nici prea mica.

 

Succes!

 

EN500 e scurta,virago 535 e f scurta,savage 650 scurta...

la EN si savage poti pune comenzi avansate si ti-ai putea intinde picioarele....

oricum,pana in 2000euro.....intruder 250,virago 250,si eventual honda rebel 250( 1 cil.)

 

 

Black.

ps: crd,completeaza-ti datele in profil.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mda.. pentru inaltimea aia toate sunt scurte.. si cele din categoria 250, si cu comenzi avansate sunt scurte, dar parerea mea e ca mai bine totusi ceva peste 500, si se gasesc si sub 2000 de iepuroi.

 

R

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Robi,NU are ce sa ia peste 500cc,si sa fie mai mare ca lungime....si pana in 2000euro.....numa vre-un vn750 mai vechi...

dintre cele de 250cc,eu zic ca virago e cea mai lunga...

motoarele ceva mai mari ca lungime,incep de la 650....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Robi,NU are ce sa ia peste 500cc,si sa fie mai mare ca lungime....si pana in 2000euro.....numa vre-un vn750 mai vechi...

dintre cele de 250cc,eu zic ca virago e cea mai lunga...

motoarele ceva mai mari ca lungime,incep de la 650....

De acord!Nu se merita sa iei mai mic de 500cc!Si eu sunt incepator si am inceput cu Virago 535cc dar mi-ar placea un Drag Star de 650cc!

 

Iar ca parere proprie incearca sa faci ulterior rost de niste comenzi avansate pentru viitoare plimbareata!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cauta-ti kawasaki EL 250 sau 500... cred ca ti-ar place, si ieftine si dragutze!

Am eu EL 250, dar eu am 169cm, cam 54kg si picioare scurte, asa ca motocicleta asta pare ideala pentru mine (27CP, 158 kg la plin, centru de greutate jos, asa ca ma reusit sa o tin ieri cu nevasta, lazi si tot tacamul la semafor cu rafale de vant din laterala care pareau a fi la peste 70km/h), dar pentru cineva asa de inalt ca tine as zice sa-ti iei ceva mai inalt sau mai lung, poate chiar o capra. Eu daca as avea picioare destul de lungi sa merg pe capra de oras (asta oficial se numeste soft enduro) si as reduce numarul de vehicole de la 2 la 1 (ca in timpul saptamanii ma duc la servici pe scuter/moped si in aproape fiecare weekend merg la plimbare cu motocicleta).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Deci in concluzie trebuie sa ma orientez spre un sasiu mare care din cate inteleg se regaseste de pe la 600 cmc in sus... ex Dragstar 650 parca. Ma uit pe siteurile de afara sa vad ce oferte sunt la cilindreea asta caci eu sincer ma uitam la cele micute in ideea sa iau ceva ieftin ,pe care sa si invat si care sa nu sara calu ca pret in fata nevestii... Dar se pare ca nu prea sunt variante de compromis. Astea mai mari cred ca sunt de pe la 3000 in sus. Hmm. Ma avertizase un bun amic de-almeu ca asa a fi da am zis sa mai incerc. Se pare ca avea dreptate omu. Hehe. Nasol pt mine. Caci devine cam scumpa distractia.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Deci in concluzie trebuie sa ma orientez spre un sasiu mare care din cate inteleg se regaseste de pe la 600 cmc in sus... ex Dragstar 650 parca. Ma uit pe siteurile de afara sa vad ce oferte sunt la cilindreea asta caci eu sincer ma uitam la cele micute in ideea sa iau ceva ieftin ,pe care sa si invat si care sa nu sara calu ca pret in fata nevestii... Dar se pare ca nu prea sunt variante de compromis. Astea mai mari cred ca sunt de pe la 3000 in sus. Hmm. Ma avertizase un bun amic de-almeu ca asa a fi da am zis sa mai incerc. Se pare ca avea dreptate omu. Hehe. Nasol pt mine. Caci devine cam scumpa distractia.

:crack: Sper sa faci alegerea corecta!Stay Heavy! :wave: :burnout:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...