Sari la conținut

Ce chopper sa imi cumpar?


Dondo
 Share

Postări Recomandate

Vrei sa-ti iei ventilator sau motor? Ia ceva de macar 600cmc ca nu esti mic si te saturi repede. As merge pe Suzuki dar eu zic ca mai gasesti daca cauti.

Bafta!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 507
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Ok, un sfat in legatura cu mobile (ca is patit atat pe mobile cat si pe moto.it) nu pune mare baza pe acele preturi sau pe existenta anunturilor (multe sunt deja date). Ori vb cu o firma care aduce motoare le dau o lista cu ce ai vrea si in ce bani sa se incadreze (aici ai avantajul ca ei se pricep si au anumite legaturi deja) sau faci o excursie pana acolo si vezi ce si cum.

Bafta la ce vei alege. :scratch:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Va salut cu respect.

 

Ma numesc Costin, am 24 de ani, 1.82 si 80 kg. Nu, nu e un anunt matrimonial :scratch: , ci doar voiam sa va cer ajutorul in alegerea unui chopper pe care sa il cumpar in maxim 4 luni.

 

Piata e foarte mare si variata, asa ca in ultima saptamana am stat continuu pe forum si pe mobile.de pentru a gasi ceva potrivit mie. Datorita faptului ca chopperele asiatice sunt EXTREM de multe, am hotarat sa iau unul dintre ele. Dupa cautari indelungi, am stabilit si datele problemei, pe care vi le dau in continuare:

 

BUGET: 2000 Euro

Cilindree: aici am inteles ca si un chopper de 500 cc nu e greu de condus chiar si pt un incepator, asa ca orice intre 250 - 500 cc e acceptabil.

Marca: Honda, Kawasaki, Suzuki, Yamaha

Model: pt Honda: Rebel, VT, Shadow, pt Yamaha: Virago, Pt Kawasaki: EL, LTD, pt Suzuki: Savage

 

Mai vreau sa va spun ca voi fi genul de rider care iese sambata si duminica cu ea, si face un drum lung cam o data pe luna (eventual in locul de bastina- Rm Valcea, sau prin ardeal), deci motocicleta nu va fi foarte solicitata.

 

Cat despre cumparare, exista 2 situatii: ori o iau din Romania, ori din Germania cu ajutorul unor forumisti care fac drumurile astea regulat. Am vazut pe mobile.de niste modele absolut bestiale la preturi f f bune.

 

Deci, ca sa rezumam, intrebarea mea este: pt un incepator in ale chopperelor, ce modele recomandati?

 

Va multumesc mult.

Asfalt uscat!

chopper inseamna peste 500 cc barem.

acum pt. inaltimea ta cred ca un kawa en 500 ar fi ideal pt ca virago 535 este plaut la vedere dar e tare micuta si o sa arati cidat.

bafta la cumparare

zaha

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1.EL250 NU este chopper....

2.e f mic ,o sa-l chinui si o sa te chinui....

B.

Nu ca o sa te chinui...o sa fie iadul p pamant,crede-ma ca m-am suit pe una pe care o avea aici un amic de vanzare cu vreo 800 disc...si pot sa spun ca e un mare(scz mic) rahat...o struto-camila fara putere si p care chiar shi eu(1.70m) stau f aiurea...Daca vrei chop ia-ti neaparat v2... :lol: asfalt uscat

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

in urma numarului mare de sfaturi pentru care va multumesc, m-am hotarat sa ma orientez spre un motor mai mare, respectiv de 500 cmc.

modelele care conduc in momentul acesta sunt kawa en500 sau yamaha virago 535. dar cineva spunea mai sus ca virago e cam mica.. unde gasesc o lista de motoare cu inaltimile lor?

 

asfalt uscat.

costin

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

chiar am gasit si un intruder de 800

http://mobile.de/SIDRH4atf9LZfmw6tPzn44OmQ...1262655078&

 

Vezi ca asta e lovit,are furca si roata strimbe...pretul era intr-adevar interesant. Sfatul meu:incearca sa cumperi ceva cu motor mai mare,o sa te plictisesti repede de genul"ascutitoare",o sa te intilnesti cu alti chopperisti ,o sa ajungi sa faci comparatie si in scurt timp nu o sa-ti mai placa motorul tau.Eu as incerca sa gasesc un motor in V,la genul asta de m otociclete conteaza f.mult aspectul.Decit sa ajungi in situatia de a te chinui sa vinzi un tip de motocicleta nu prea agreata in gen,mai bine cauti o ocazie sau incerci sa mai aduni putini bani.Scutesti si genul de alergatura acte/inmatriculare/taxe...etc.Destul de stresant in romania.Bafta sa gasesti ceva sa te satisfaca.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

banuiesc ca virago 535 XV inseamna ca are motorul in V, nu?

adica tinand seama de ce scrie mai sus, virago 535 ar fi cea mai buna alegere, chiar daca nu are comenzi avansate. oricum, nu am picioarele atat de lungi si nu cred ca o sa fac drumuri de sute de km, ca sa ma deranjeze daca stau cu picioarele in unghi.

 

ce alte modele de 500 mai au motorul in V?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ce alte modele de 500 mai au motorul in V?

Nici unul, din cele uzuale. EN 500 le are in linie. Cel mai apropiat e Honda VT 600 Shadow. Sau poti cauta variante japoneze pentru mai toate modelele, de 400 cmc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sa nu uitam batranul Suzuki Savage, 650 ccm...

Gasesti la 1600 EUR pe mobile.de, chopper adevarat, fara plastice. Daca mai dai si peste unu facut pt USA cu 4 viteze, e f reusit...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Interesanta optiune.. cum de e asa de ieftin? mai ales.. cum naiba nu mi-a sarit in ochi pana acum? arata destul de bine.. exista vreun motiv (fiabilitatea sau motor prost, sau consum mare..) pentru care se vand asa de ieftin savage-urile? motorul e in linie sau in V?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Interesanta optiune.. cum de e asa de ieftin? mai ales.. cum naiba nu mi-a sarit in ochi pana acum? arata destul de bine.. exista vreun motiv (fiabilitatea sau motor prost, sau consum mare..) pentru care se vand asa de ieftin savage-urile? motorul e in linie sau in V?

Nici in linie, nici in V, sau si in linie si in V: are doar un cilindru, cu racire pe aer. Din cate stiu, e un motor care nu se mai produce de multisor. Alte date nu am.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

tocmai am vazut o viroaga in campus la Leu. Ma duceam sa iau masa si am avut norocul sa il gasesc si pe proprietar. cu scuzele de rigoare ca il deranjez l-am rugat sa ma lase si pe mine sa ma sui un pic pe motocicleta, sa o simt. cel de mai sus care spunea ca e cam mica, avea dreptate partial. pe langa o honda VT 750 sau VT600 pare mica atunci cand le compari una langa alta. dar senzatia dispare cand te sui pe ea. nu mi s-a parut ca stau incomod in nici un fel, si nici ea nu parea mica din sa (sha). probabil ca si ghidonul modificat contribuia la senzatia asta. oricum, proprietarul se potrivea cu ea. un pic mai mic decat mine in inaltime, suplu (ca sa nu zic slab).. mie imi trebuie ca motorul sa imi duca si burta de la bere, pe care n-o pot lasa acasa. as fi vrut sa imi faca o poza din lateral sa vad cum arat pe ea, dar mi-a fost jena sa il rog. in fine.. am vorbit cam 10 min si a zis ca intr-adevar, vara se cam incinge prin oras, pt ca motorul e racit cu aer si cam dupa o jumate de ora o simti ca nu mai trage bine si ca suna altfel. dar la drum intins, n-are probleme.

linia de fond este ca as vrea sa fiu sigur ca nu regret alegerea facuta, asa ca mi se pare corect sa ma mai caut de niste bani si sa iau o honda VT 600. este putin mai mare, dar si eu sunt putin mai mare.. are racire cu apa,ceea ce imi FOARTE convine, pt ca o sa merg mai mult in oras cu ea, si probabil ca mai sunt si altele.

 

daca ma insel in orice fel, va rog atrageti-mi atentia. multumesc

Editat de constantind
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

http://www.mobile.de/SIDx1Pu4zs2gp4C-EGGav...archPublicJ1181

778571A1LsearchPublicD1300IMotorbikeX-t-vctpLtt~BmPA1A1B20B59%81%5D-t-vCCCaMkPRQuSeUnVb_X_Y_x_yccsO~BSRA6C750B95E23600H20000000BGNDKRADA0HinPublicA2A0A0A0C501A0/cgi-bin/da.pl?bereich=krad&sr_qual=GN&top=16&id=11111111263244519&

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

tocmai am vazut o viroaga in campus la Leu. Ma duceam sa iau masa si am avut norocul sa il gasesc si pe proprietar. cu scuzele de rigoare ca il deranjez l-am rugat sa ma lase si pe mine sa ma sui un pic pe motocicleta, sa o simt. cel de mai sus care spunea ca e cam mica, avea dreptate partial. pe langa o honda VT 750 sau VT600 pare mica atunci cand le compari una langa alta. dar senzatia dispare cand te sui pe ea. nu mi s-a parut ca stau incomod in nici un fel, si nici ea nu parea mica din sa (sha). probabil ca si ghidonul modificat contribuia la senzatia asta. oricum, proprietarul se potrivea cu ea. un pic mai mic decat mine in inaltime, suplu (ca sa nu zic slab).. mie imi trebuie ca motorul sa imi duca si burta de la bere, pe care n-o pot lasa acasa. as fi vrut sa imi faca o poza din lateral sa vad cum arat pe ea, dar mi-a fost jena sa il rog. in fine.. am vorbit cam 10 min si a zis ca intr-adevar, vara se cam incinge prin oras, pt ca motorul e racit cu aer si cam dupa o jumate de ora o simti ca nu mai trage bine si ca suna altfel. dar la drum intins, n-are probleme.

linia de fond este ca as vrea sa fiu sigur ca nu regret alegerea facuta, asa ca mi se pare corect sa ma mai caut de niste bani si sa iau o honda VT 600. este putin mai mare, dar si eu sunt putin mai mare.. are racire cu apa,ceea ce imi FOARTE convine, pt ca o sa merg mai mult in oras cu ea, si probabil ca mai sunt si altele.

 

daca ma insel in orice fel, va rog atrageti-mi atentia. multumesc

EN are racire pe lichid( si cei mai multi caluti din toate variantele) :lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Un suzuki ls 650...customizat frumos ...shi la doar 1400 d epuroi...Cu toate astea tot viroaga d 500 e campioana la banii astia...cu un srt d tobe shi mici retusuri,ai un chop d nu-ti vine a crede :lol: ...Uita-te p youtube

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sunt incepator si ma gandesc sa-mi iau un chopper.

Ca incepator as vrea unul de 125 dar am gasit choppere de 250 care mi se par interesante dar nu stiu ce sa aleg dintre:

- Suzuki Marauder gz 250

- Hyosung gv 250

Mi-a placut suzuki ca am mers la scoala pe el, prima zi mi s-a parut greu dar a doua zi am fost mai atent si a inceput sa-mi placa sa-l conduc.

Dar am vazut ca Hyosung are un motor mai puternic dar nu stiu cat de fiabil este.

Daca ma puteti ajuta cu cate un sfat apreciez.

 

PS: Am 1,70 si 70 kg.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sunt incepator si ma gandesc sa-mi iau un chopper.

Ca incepator as vrea unul de 125 dar am gasit choppere de 250 care mi se par interesante dar nu stiu ce sa aleg dintre:

- Suzuki Marauder gz 250

- Hyosung gv 250

Mi-a placut suzuki ca am mers la scoala pe el, prima zi mi s-a parut greu dar a doua zi am fost mai atent si a inceput sa-mi placa sa-l conduc.

Dar am vazut ca Hyosung are un motor mai puternic dar nu stiu cat de fiabil este.

Daca ma puteti ajuta cu cate un sfat apreciez.

 

PS: Am 1,70 si 70 kg.

Suzuki indiscutabil. Doar ai vazut pe parcursul acestui topic ca nimeni nu recomanda chinezarii/coreenarii.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

experienta mea este foarte mica dar si eu mi-am putut da seama cat de proaste sunt chinezariile.am crezut ca poate hyosung fiind coreeana e mai buna.

 

mai am totusi ceva care mai astept pareri.daca a iesit din calcul hyosung-ul a intrat mz 125 sm.mi-ar placea un chopper dar si mz parca l-as plimba putin.nu stiu ce sa aleg, ca am vazut pe mobile.de ca mz au destul de multi km parcursi deci asta arata ca sunt destul de bune, dar parca tot un chopper mai ales unul de 250 e mai bun.sa aleg totusi mz ca este mai mic si sa o iau de jos cu motociclismul?

poate ma ajutati sa gasesc un raspuns.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dragilor, m-am hotarat.

Am luat in considerare toate argumentele pro si contra si am ajuns la concluzia ca nu merita sa dau o groaza de bani pe motor, pentru ca voi fi unul dintre cei care ies sambata, duminica si in concediu cu el. asa ca m-am decis sa imi iau un Kawa EN500. motor bun, racire pe apa, destul de puternic motorul ca sa imi duca burta de bere :D

in fine.. nu ma prea deranjeaza valoarea de revanzare, pentru ca pur si simplu nu cred ca il voi vinde vreodata. poate il dau lui fiu-meu :welcome: (cand s-o naste).

pe 30 (cand iau avansul ) o sa imi cumpar o casca, undeva la 3 milioane, apoi luna viitoare va veni randul scolii pt categoria A si a unei geci de piele cu protectii, iar atunci cand o sa iau motorul imi voi lua si o pereche de pantaloni de piele cu protectii. abia in august voi putea sa fac credit pentru a cumpara motorul din Germania. am vazut deja aici pe forum cativa baieti seriosi care aduc si s-ar putea sa apelez la ei, dar mai am oferte si din Bistrita si de la Medias. Voi alege cand va veni momentul.

Voiam sa va multumesc tuturor pentru sfaturi si pentru ca mi-ati deschis ochii. Numai bine si asfalt uscat pentru fiecare!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

abia in august voi putea sa fac credit pentru a cumpara motorul din Germania. am vazut deja aici pe forum cativa baieti seriosi care aduc si s-ar putea sa apelez la ei, dar mai am oferte si din Bistrita si de la Medias. Voi alege cand va veni momentul.

 

daca mi-ai cere sfatul, ti-as recomanda cu caldura pe bogdan.c si brujo lirico de pe forum. fac treaba exceptionala. anul asta mi-au adus mie si catorva prieteni. iar treaba merge struna. comunicarea cu ei e foarte buna pe parcursul tutoror pasilor achizitionarii.

 

daca cereai sfatul in problema asta, asa ar fi sunat raspundul meu. :D

 

 

/index.php?showtopic=68446

Editat de Vantul
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

da, chiar mi-a facut placere sa citesc pe forum povestile de succes cu baietii astia doi si cu clientii lor multumiti. e destul de probabil sa apelez la ei. chestia e ca unele firme care fac chestia asta cu adusul din afara imi pot oferi leasing sau rate.. si e mai convenabil, ca n-am toti banii odata. plus ca mi-e rusine sa ii sun pe baieti si sa ii rog sa imi dea in rate.. adica, frate.. come on.. :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...