Sari la conținut

Gsxr1000 Vs R1 Vs Zx10r Vs Cbr1000rr -an 2006


SILVIU.C
 Share

Care e cea mai cea dintre cele patru?  

311 membri au votat

Nu ai permisiunea să votezi în acest sondaj, sau să vezi rezultate sondaj. Te rog autentifică-te sau înregistrează-te pentru a vota în acest sondaj.

Postări Recomandate

Am facut aceasta remarca deoarece am inteles ca Denis a mai bagat vreo 15000 in zx10 si nu cred ca se compara cu puterea unui cbr1000rr HRC(din cate stiu zx10 are potentialul cel mai mic de tunning),deci a cam sarit de 30000 euro.Stiu ,schimbat caucioace ,jante ,frane etc etc dar nu e pacat sa bagi atatia bani intr-o motocicleta si totusi sa nu fie cea mai cea?!!?....atata tot :ok:

 

ca vad ca tare nemultumit esti de ce scrie in toate revistele dupa care te ghidezi in viata de motorist in leg cu k5....
Te rog ,e K6 :P :P :drink:
ai putea odata ptr totdeauna sa ne spui si noua o parere personala nu ceva citit din cine stie ce revista?! ...
Hmmm ,ca parere personala intre K6 si cbr1000rr(a lui Bracio) ,singura diferenta VIZIBILA mi s-a parut la centrul de greutate pe care cbr1000rr il are mult mai sus fata de K6....in rest ,ca performante ,mi-e greu sa cred ca tu ,ca om ,poti simti acel 0,1sec pe care le pierzi pana la 200km/h(ca performanta). Dar ,ma rog ,voi sunteti reiserii si noi muritorii :D

 

Ps:ma bucur ca ai revenit si pe motociclism ,stii ca te iubesc :ok: :lol:

 

 

Pps:si totusi nu mi-ai raspuns ,de ce a pierdut K6 yoshimura in fata lui cbr1000rr HRC?!?! :hug:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 223
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

eu ca om simt diferenta de elasticitate dintre 1000rr si k5, atat :ok:, adica exact de ce ai nevoie pe strada....:hug: senzatia aia de fuge de sub tine....

cred ca esti lovit la cap in legatura cu denis.....singurul "tuning" facut la motor au fost tobele si un quickshifter + un amarat de filtru de aer.....suma aceea reprezinta bugetul lui pe acest an pentru curse....adica, gume nspe perechi, consumabile, franele, jantele, tramportul...astea nu aduc mult doritii tai cai la motor....daca baga 15 k in motor doar avea undeva la 200cp la roata....cat are hrc-ul?! ....daca tu esti complexat ca bracio iti rupe mufa pe un 1000rr asta e alta treaba, nu inseamna ca rr-ul bate k6-le.....nu o sa ma lansez in polemici cu tine ca stiu ca nu te duce mintea sa accepti ca nu ai dreptate so o spun de pe acum; E CA TINE :P

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bracio a rupt mufa si altora care participa de MULLLLTTTTTTT mai mult timp la curse ,dar fara rezultat :drink: .Eu unul spun din capul locului ca nu particip si MOMENTAN nu ma intereseaza cursele de nici un fel ,dar pe voi care sunteti bagati in ele ,va inteleg ,sunt "orgoliile" prea mari :P :P :lol:

 

Posibil sa nu fie adevarat ce am auzit despre cati bani a bagat Denis in motoreta lui ,nu te contrazic.Asa auzisem ,my mistake atunci

 

 

Ps: totusi de ce nu imi raspunzi la intrebarea: de ce 1000rr HRC l-a batut pe K6 Yoshimura??!!?! ....doar deh ,HRC e mai slab ca K6-le Yoshimura ,nu? :ok: :hug: ...sau nu poti accepta ca PILOTUL face diferenta?!!?...il ajuta si motocicleta ,nu contest acest lucru ,dar oare accepti ca 80% este PILOTUL si nu conteaza foarte tare ca ceea ce conduce e 1000rr sau K6?!?!...

 

 

Pps:mai repet odata:imi raspunzi de ce a castigat HRC in fata lui Yoshimura ,daca e asa de slab HRC-ul?!...asta daca poti :ok:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

tu stii ca noi ne intelegem doar la bautura....nu ma mai intreba chestii care numai revistele le pot rezolva....da-le mailuri celor de la superbike si intreaba asta pe gixxer.com ....pe mine ma intrebi cat consuma pana la mare, daca le place celor din vama cum s-a prafuit, chestii din astea.....chiar nu ma intereseaza daca si care e mai tare decat celalalt....exista destui suferinzi care se ocupa de asta

 

ps: totusi nu pot sa nu remarc ca nu te poti decide....ori pilotul de pe honda e mai tare ori kitul hrc face totul?!....iti dai seama de paradoxul creat?! :ok:

Editat de Coxanel
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ps: totusi nu pot sa nu remarc ca nu te poti decide....ori pilotul de pe honda e mai tare ori kitul hrc face totul?!....iti dai seama de paradoxul creat?!
Exact asta incer sa-ti explic....cel putin in viziunea mea ,conteaza PILOTUL ,indiferent ca conduce un 1000rr sau un r1 ,daca unul se simte mai bine pe 1000rr ,te va bate de nu stii ce e cu tine pe cel de pe un r1 si tot asa... Dar ca sa vii si sa spui ca honda e slaba ,mi se pare cam deplasat,dar ma rog... Chiar si in Master-Bike am vazut ca 1000rr a avut niste timpi mai buni ca zx10,intr-adevar nu multi timpi ,dar A AVUT ,deci....
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu am spus ca honda e slaba....dar este mai slaba ca toate din generatia ei....iar daca nu ai simtit asta cand ai mers pe rr si dupa aia ai dat gaz la k6 inseamna ca nu prea mai am ce sa discut cu tine pe acest subiect....sau recunosti ca esti un chicken care da forja la rr dar la k6 ii cam dardaie inima :ok:

Editat de Coxanel
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Iar v-ati imprietenit :P

Dupa parerea mea orice motor de 1000 de ultima generatie as avea, tot timpii aia ii scot si tot acelasi loc il am in clasament....eventual o sec - doua in plus/tur daca ne referim strict la motocicleta.

Oricum clasamentul debutantior la general e ceva de genul:

1. R1

2. cbr 600 rr

3. r6

4.1000 rr

5.kawa 636

5.r1

6.zx 10

7.gsxr 600

8. 999

10.R1

12.954

13.etc..

Ce concluzie trageti ? :D

PS:Se simt diferentele de putere, manevrabilitate si frane la cele 4 miare dar problema e sa stim sa le fructificam.

Mi se pare absurd sa bag 5000 e in motoreta ca sa fiu mai rapid cu 2 secunde.

Editat de Braccio
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu as lua suzuki ca e cel mai ieftin....da asa toate sunt frumoase.

si daca as fii mare smecher cu bani o agusta ca e absolut mortala.

da toate sunt super tari si nu pot sa zic ca nu imi place vreuna.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dar sa dai 2000euro in plus doar pt vopseaua Repsol ,nu ti se pare absurd? :P ....ma rog ,parerea mea :D

500 de euro am dat in plus deoarece vroiam sa-mi iau motor cat mai repede si asta am gasit-o pe stoc, intelegi?Daca era sa astept stateam fara motor cel putin o luna juma'

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Hai cu cearta in continuare ...

Maine daca as vrea sa iau o mobra de 1L as alege fara discutii K6

E cea mai ieftina, motorul trage liniar (vezi curba de putere), e BELEA . Ca dizain as lua R1

 

Ride safe

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

bracio...lasa-l.....nu stii ca nu are rost?! :D

Du-te la InterMotorcycle si cere pretul pt un cbr 1000rr "civil" si pretul pt un 1000rr Repsol ,hai sa vorbim pe concret... daca e sa vb la misto ,da sa ma lase ,dar eu credeam ca vb pe lucruri concrete :P

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dar sa dai 2000euro in plus doar pt vopseaua Repsol ,nu ti se pare absurd? :P ....ma rog ,parerea mea :D

 

 

Ia mai fa-ti odata calculele si ai sa vezi ca atat ai dat in plus. Cam 1500 la pretul CIP ,care ajunge in jur de 2000 la pretul DDP. :crack:

 

 

Du-te la InterMotorcycle si cere pretul pt un cbr 1000rr "civil" si pretul pt un 1000rr Repsol ,hai sa vorbim pe concret... daca e sa vb la misto ,da sa ma lase ,dar eu credeam ca vb pe lucruri concrete :kiss:

 

 

Diferenta dintre 1000 RR "civil" si editia Repsol a fost anul trecut de 400 euro. Aceasta diferenta de 1500 de euro pe care o mentionezi tu este data de faptul ca versiunea 1000 RR 2005 ("civil") este coborata la 9800 de la 10850. Diferenta initiala a fost de 400 Euro! Intelegi acum?

Editat de Buster
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

Am votat gixxeru pentru ca sunt fan suzi' :crack: Din aceste "regine" K6 este cea mai buna din punctul meu de vedere. R1 este sinucidere curata, pe cine am auzit, toti au spus sa nu imi iau R1 ca e moarte curata... De ce oare? Ca e asa buna? Se manevreaza asa bine?

 

PAREREA MEA :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am votat gixxeru pentru ca sunt fan suzi' :crack: Din aceste "regine" K6 este cea mai buna din punctul meu de vedere. R1 este sinucidere curata, pe cine am auzit, toti au spus sa nu imi iau R1 ca e moarte curata... De ce oare? Ca e asa buna? Se manevreaza asa bine?

 

PAREREA MEA :crack:

 

Exagerezi.Crezi ca cineva care stie sa mearga pe gixxeru de 1000, va muri pe R1?

Cu mici reglaje, aduci regina la nivel de strada...multi si-au luat R1 ca e frumoasa si bineinteles ca multi au murit pe ele...asta nu inseamna ca din 100 de insi cu R1 si 100 insi cu gsxr1000, au murit 40 cu R1, si 2 cu gixxer. :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ma bag umpic, plec rapid ..

R1 nu ucide pe nimeni, doar prostia si nesansa !

Poate fiindca e frumoasa atrage si atentia celor care nu au ce cauta pe viteza; acestia cred ca sunt cei care umplu statisticile morbide ! asta e explicatia ... in rest, diferentele (daca exista) la manevrabilitate, frane, forta bruta la roata, ciclistica, etc, nu pot fi puse pe lista de explicatii !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...