Sari la conținut

Planuri De Excursii...iesiri Organizate...plimbari De Duminica


GIV 32
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 2,5k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

omul a crezut ca ai o varsta respectabila si nu iti mai arde de prostii:)) :moto:

ps.mersi kato mult pt poza care ai postato pe furturi cu mobra mea ca sa nu mai fie discutii

dau o bere sau mai multe.dupa caz :cheers: :friends: la casoaia :drink:

Editat de irisdog
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Rolly aduni postari sau?...cand am vorbit am cazut de accord ca plecam la ora 14, da tu poti sa mergi si mai devreme ca oricum te ajungem din urma :rock:

 

 

pretenash nu stiu care din noi aduna posturi :))

si sincer nu stiu pe cine ajungi tu cu '72 Honda banana.gif

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am gasit asta si mi se pare destul de ok...

Despre corturi, cateva sfaturi, nu numai pentru tine: El se cumpara pentru ani de zile.

Daca sunteti pasionat si mergeti des la munte, merita sa dati un ban in plus !

 

Alegerea lui este insa un compromis intre unele dintre urmatoarele:

 

destinatia lui. Unde si cum il veti folosi ? La trekking, la plaja, la pescuit

anotimpul si conditiile climatice in care il veti folosi

de greutatea lui

materialele folosite

nu in ultimul rind, pretul

 

La ora actuala, cele mai vindute modele sunt cele iglu pentru sunt modele de uz general, cu rezultate acceptabile pe orice vreme. Modelele tunel ofera cel mai placut spatiu de locuit.

 

Cortul ofera acel spatiu de securitate de care avem toti nevoie in mijlocul singuratatilor si trebuie sa ne dea un sentiment de siguranta. Odata ce esti inchis in cort trebuie sa te simti in siguranta pentru noapte ! Cei care au stat in cort de multe ori stiu la ce ma refer !

 

Pentru corturi mici (1-2 persoane), raportul volum/suprafata la sol este critic si orice cistig in volum este bine-venit: pentru aceste modele luati in considerare forma tunel. Acestea nu sunt insa sigure ca si corturi de 4 sezoane. Corturile iglu rezista mult mai bine, prin forma lor, rafalelor de zapada. Un alt avantaj al corturilor tunel: deoarece au bete mai scurte, cistigul de greutate este de luat in seama.

Cum se alege un cort bun ?

 

 

pentru camping cu masina, motocicleta sau bicicleta, volumul total ar trebui sa fie criteriul general de alegere

trekking: greutatea devine demna de luat in seama. Un cort bun nu trebuie sa depaseasca 1100 g/persoana, pentru un cort de 3 sezoane. Exista si corturi mai usoare.

Conditii dure, 4 sezoane: rezistenta la vint puternic si zapada este primordiala aici. E nevoie decit de stabilitate, arcade, greutate !

Alegeti, in general, un cort care sa reziste la cele mai dure conditii pe care le puteti intilni. De exemplu, daca sunteti un amator de excursii de 2 sezoane, luati un cort de 3 sezoane.

Tineti cont ca un cort de 4 sezoane este cu 10-50% mai greu decit acelasi cort de 2 sezoane.

Daca mergi la munte NUMAI vara, un cort de 3 sezoane este suficient. Daca mergi si iarna sau mergi in expeditii in munti inalti, un cort de 4 sezoane este ceea ce-ti trebuie.

 

Tipuri principiale de corturi:

 

cort de 3 sezoane. Un model de 3 sezoane trebuie sa se comporte bine pe primavara, vara si inceputul toamnei. Ar trebui sa reziste la ploaie, vint si 2-3 cm de zapada (al meu rezista !) cort 3 sezoane

cort de 4 sezoane. Modelele de 4 sezoane au, de obicei, bete aditionale pentru a mari stabilitatea in caz de viscol si zapada mare. In conditii mai blinde sunt greu de folosit din cauza greutatii lor. Au de obicei forma rotunda astfel incit sa elimine posibilitatea acumularii de zapada. cort 4 sezoane

corturi convertibile, ptr vreme calda si cu un singur-perete.

 

Corturi convertibile sunt concepute ca si corturi de 4 sezoane care pot fi folosite, eliminind din accesorii (bete, fusta de zapada) si pentru 3 sezoane. Pot fi dotate cu fermoare pentru aerisire in caz de vreme calduroasa. Forma lor aduce cu iglu.

corturile pentru vreme calda au in general forme alungite si aerisiri generoase

corturi piramida concepute pentru rezistenta minima la vint

 

corturi diverse

Sfaturi: Daca cortul utilizeaza fermoare metalice, asigurati-va la plecare ca sunt bine unse !

Felul acoperisul:

 

 

de la inceput trebuie spus ca nu exista material ideal. De aceea sunt si asa multe solutii !

Poliesterul nu se deformeaza in timp sau la ploaie dar este afectat de razele UV si este astfel mai putin durabil ca nylon-ul (polyamida)

Nylon-ul (polyamida) este mai scump iar stabilitatea sa dimensionala necesita, pentru modele avansate, asa numita calitate Ripstop, intarita cu fire interne. Acestea au, in plus, avantajul ca se opun desirarii

Pentru conditii extreme, nylon-ul este dublat cu o elastomer siliconizat, ceea ce-i mareste rezistenta si stabilitatea dimensionala

 

Cusaturile:

 

 

sunt potentiale "puncte slabe" in structura de rezistenta a cortului

La modelele performante, accesul apei este interzis prin

utilizarea unei benzi atasata pe toate cusaturile

utilizarea unui produs de etanseizare care se aplica pe cusaturi deoarece tesuturile siliconizate nu accepta benzi sudate

 

Ce forma ?

 

 

corturi iglu: corturi de 4 sezoane, in general, utilizind forma deja cunoscuta. Evita colturile si nu permit astfel acumularea zapezii. Rezista bine in vint si au spatiu interior mare.

corturi tunel: multe modele de 3 sezoane utilizeaza aceasta forma, cu o suprafata de baza dreptunghiulara alungita. Aceste modele utilizeaza mai putine bete

corturi cu absida. Cele cu absida interioara au un spatiu locuibil mai mare.

corturile la care structura interioara se monteaza prima, solidara cu betele, dau o rigiditate mai mare a ansamblului. Invelisul superior fixeaza betele si dau o rezistenta sporita contra vintului. Alt avantaj: daca e cald, se poate monta doar tenta interioara

 

Capacitatea si dimensiunile:

 

 

Se estimeaza ca suprafata necesara unei persoane este 0.65x2m (circa 1.3mp), in tenda interioara. Practic, aceasta este latimea unui izopren si lungimea unui sac de dormit. Ginditiva insa si la spatiul pentru haine, rucsaci etc.

 

Fiti atenti la corturile foarte mari. Va fi greu de gasit un spatiu unde sa-l intindeti, va fi greu si nu in ultimul rind, citi vreti sa dormiti acolo ? Mai exista o umbra de intimitate ?

 

Ginditi-va cum va imbracati in cort ? E bine sa aveti un cort suficient de inalt astfel incit sa va puteti imbraca confortabil.

Citeva ponturi pentru a stabili calitatea unui cort:

 

 

Daca vreti un cort care sa reziste intemperiilor incercati sa fiti atenti la citeva lucruri:

 

cusaturile pe cm sunt mai multe la un cort de calitate. Dau astfel o rezistenta mai mare

corturile de calitate folosesc in general bete de aluminium

materialul din care e facut trebuie sa fie respirabil sau cel putin cortul sa aiba aerisiri. Altfel va veti trezi dimineata uzi fleasca nu de apa ci de condens

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am scris mai citet ? se intelege ?

citet era si inainte, ca pe forum nu scrii cu mana ca sa ai grija la caligrafie (chestia aia care se invata in clasele primare)

nu ma face sa cred despre tine ca singura ta calitate este cea de posesor de R1 :scratch:

 

Simtel ce romane baga, ia ma un cort dinala cu 50 lei si bun ii si asa cand esti beat nu mai conteaza in ce dormi.

 

da, chiar asa, ce rost are sa dati banii pe echipamente de calitate?

mai bine ii dai pe bautura de calitate :moron:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Simtel ce romane baga, ia ma un cort dinala cu 50 lei si bun ii si asa cand esti beat nu mai conteaza in ce dormi.

Pai tie ce-ti pasa, dormi in cort de 150 euro, nu simti frig, ploaie, vant...Ia-ti tu unu din ala si sa te vedem dimineata cu te scoli.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

citet era si inainte, ca pe forum nu scrii cu mana ca sa ai grija la caligrafie (chestia aia care se invata in clasele primare)

nu ma face sa cred despre tine ca singura ta calitate este cea de posesor de R1 :scratch:

 

 

aia nu e calitate din cate am invatat eu pana acum, sau? headscratch.gif

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

aia nu e calitate din cate am invatat eu pana acum, sau? headscratch.gif

 

Pai nu e, de aia am zis, adica "nu ma dezamagi" ;)

 

Hai sa ne laudam cu corturile acum, cum zice Nicu, decat sa dau banii pe cort mai bine imi iau bautura de calitate, eu beau Heineken si tu bei Golden. Da dormi in cort de 150 e.

 

Halooo! eu ziceam la misto, ma :kick:

Un pahar de bautura gasesti la tot pasul la intruniri, dar un cort bun, un sac de dormit si o saltea pneumatica nu-ti da nimeni

 

Despre corturi, cateva sfaturi, ....

 

Kato, ce ai facut tu aici se numeste plagiat

Asa ca scrie matale si sursa informatiilor, ca e evident ca ai dat copy/paste :makeout:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu am plagiat pa nimeni, am dat copy-paste. Clar?

tot aia e , da la kato e grele limba englezeste.

sa revenim la subiectul topicului

Plecarea la garnic vineri 27 aprilie la ora 14:00 de la teatru.

Editat de Makaveli
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

tot aia e , da la kato e grele limba englezeste.

sa revenim la subiectul topicului

Plecarea la garnic vineri 27 aprilie la ora 14:00 de la teatru.

Bine ca le ai tu cu romana. La Garnic dormi afara! :rock:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu am plagiat pa nimeni, am dat copy-paste. Clar?

 

Cand dai copy/paste fara sa mentionezi sursa se numeste plagiat beer.gif

Asta nu e important, ziceam doar asa, sa vada lumea ce educat mi-s laugh.gif

 

Intrebare pentru cei care NU merg la Gârnic de unu mai: ce facem?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...