Sari la conținut

garnitura baie de ulei


Postări Recomandate

a trebuit sa umblu la discurile de ambreiaj si cand a trebuit sa pun la loc capacul de la baia de ulei am observat ca imi lipseste o portiune din garintura. Am montat capacul la loc, am, strans bine dar totusi uleiul picura destul de tare. Intrebarea e ce as putea folosi drept inlocuitor pentru garnitura aia de ulei sau ce as putea face ca sa nu mai pierd ulei pe la imbinarea capacului de la baia de ulei.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Te duci la librarie cumperi un dosar de carton, iei capacul baii de ulei, il murdaresti bine pe cant, il pui pe carton fara sa-l misti, eventual presezi bine sau tragi conturul cu creionul, decupezi, faci gauri pt suruburi si ai obtinut o garnitura nemuritoare pana la urmatoarea deschidere.

 

Inainte de a o monta cureti bine suprafetele de garnitura veche, si nu uita sa imbibi cu ulei garnitura noua, altfel va picura.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Silicon rosu !!!

 

Testat si incercat.

 

Clingherit daca gasesti.

 

Dar eu am preferat pentru mobra mea un tub de silicon rosu rezistent la 340 grade C si care a costat 8 roni.

 

Numa bine

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

thx guys, deci silicon termorezistent, asta pare solutia cea mai simpla....

ok

 

Pot sa-ti spun ca la Shadow-ul de dupa 98 se foloseste silicon din fabrica, au renuntat de tot la garnitura aia. Idem si alte motoare noi

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pot sa-ti spun ca la Shadow-ul de dupa 98 se foloseste silicon din fabrica, au renuntat de tot la garnitura aia. Idem si alte motoare noi

vezi ca siliconul ala rosu-negru sau tricolor trebuie pus cu grija,citeste topicurile despre modul in care se aplica...sau apelezi la un mecanic cu experienta...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Citeste si descrierile (instructiunile) care va sa zica.

O sa vezi ca se folosesc la chestii diferite. Siliconul negru e facut sa devina dur la contatul cu aerul, siliconul rosu isi pastreaza elasticitatea. Vorbeam de alea normale, acum daca la Dalga din Deal s-a facut silicon negru elastic asta-i alta problema.

 

Bai sinteti obsedati cu siliconul rosu. Ce pana mea conteaza culoarea? Eu am silicon negru care rezista pina la 300 si ceva. Termorezistent sa fie.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Citeste si descrierile (instructiunile) care va sa zica.

O sa vezi ca se folosesc la chestii diferite. Siliconul negru e facut sa devina dur la contatul cu aerul, siliconul rosu isi pastreaza elasticitatea. Vorbeam de alea normale, acum daca la Dalga din Deal s-a facut silicon negru elastic asta-i alta problema.

Ciudat ca siliconul asta negru pe care-l am eu, pe care l-am folosit in vreo citeva rinduri in scopuri gen:

- etansat (sau etanseizat, cum se zice mai nou), un capac de la motor (am avut si garnitura, ce-i drept)

- etansat un tub de la aspirator

- etansat racordul de la toba, dintre mid-pipe si down-pipes

...si-a pastrat elasticitatea in toate cazurile, e ca un cauciuc moale.

 

Si mai ciudat e ca am cautat pe harta Statelor Unite localitatea Dalga din Deal, dar nu am gasit-o. Ma asteptam sa fie acolo, devreme ce pe tubul de silicon scrie "Made in USA".

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Citeste si descrierile (instructiunile) care va sa zica.

O sa vezi ca se folosesc la chestii diferite. Siliconul negru e facut sa devina dur la contatul cu aerul, siliconul rosu isi pastreaza elasticitatea. Vorbeam de alea normale, acum daca la Dalga din Deal s-a facut silicon negru elastic asta-i alta problema.

Mecanicul meu auto la cutiile de viteza foloseste SILICON ALB (recomandat de marii producatori de masini) si rade de aia care folosesc silicon negru cum ca "lipeste foarte bine" apoi se chinuiesc sa desfaca sau mai rau ii injura altii la desfacut.

 

Da siliconul negru e bun dar acolo unde nu mai trebuie sa desfaci si alta data astfel incat sa deteriorezi piesele lipite, defapt este ...prea bun... :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...