Sari la conținut

Minarelli


Postări Recomandate

Furand ideea de la un coleg forumist care intreba despre motorul Rotax, eu vreau sa va intreb despre motorul Minarelli.

Stiu ca este pus pe Tenere 660, XT-ul 660 si alte cateva modele.

Ma intereseaza deoarece noua Tenere 660 imi face cu ochiul din ce in ce mai mult.

Deci, ce stiti despre acest motor?

 

Multumesc :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

[...]are motorul vechi original de Yamaha 660 care e - zic eu - mai bun ca asta Minarelli din cauza ca nu mai are 5 supape pe cilindru si a pierdut un pic la urcatul in ture; ca a scazut putin demarajul si chiar daca au compensat prin schimbarea raportului de a 1-a tot se vede; si prin faptul ca se aude motorul ala Minarelli de zici ca are pietre prin el.

 

In rest consuma mai putin din cauza EFI si se duce si ceva mai mult la top speed, cu vreo 15 km/h dar asta nu e asa semnificativ.

Racirea iarasi se prezinta ceva mai... hmm hai sa nu zic prost ca nu e chiar prost - e mai diferit, dar la vechiul motor abia intra ventilatorul si doar pe calduri mari, pe cand la astalalt bazaie mereu in trafic pe caldura; reversul medaliei ar fi ca si pe frig se incalzeste ok, fata de ala vechi care se incalzeste mai greu si iti vine sa ii pui un carton in fatza ca la Dacie.

Pe baza asta mi-am facut eu parerea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Prima oara s-a discutat prin 2007 :cheers: - /index.php?...c=152318&hl

 

Apoi impresiile unui posesor precum si discutiile pro-contra precum si diferentele dintre gama enduro-touring cu acest motor :banana: - /index.php?showtopic=243087

 

Fiind posesor de "Minareli" si cu destui km cu ea, nu am ce sa-i reprosez pana acum: benzina 99, ulei corect pus si schimbat la timp, mici reglaje de finete dupa schimbarea filtrului si tobelor (normal dealtfel) si cam atat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Prima oara s-a discutat prin 2007 :drink: - /index.php?...c=152318&hl

 

Apoi impresiile unui posesor precum si discutiile pro-contra precum si diferentele dintre gama enduro-touring cu acest motor :makeout: - /index.php?showtopic=243087

 

Fiind posesor de "Minareli" si cu destui km cu ea, nu am ce sa-i reprosez pana acum: benzina 99, ulei corect pus si schimbat la timp, mici reglaje de finete dupa schimbarea filtrului si tobelor (normal dealtfel) si cam atat.

 

Merci :rolleyes:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sunt vreo 4 mobre care folosesc motoru asta. toate marci diferite:

 

yamaha XT, derbi mulcha... (ceva de genu nu stiu exact numele), Aprilia pegaso ..si nu imi mai aduc aminte dar mai era una

 

era un test intr-o revista de la noi care prezenta 4 motociclete care aveau acelasi motor

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Aprilia Pegaso are Rotax... nu stiu exact care ani, dar stiu ca unele au Rotax :)

 

Astea de mai incoa' au Minarelli.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...