Sari la conținut

Una mica de duminica


Postări Recomandate

Duminica pe la pranz am dat 'skip' la prognoza meteo si ...

Targoviste-Pietrosita-Cheile Rateiului-Cheile Brateiului-Sinaia-acasa(unde am primit si ploaia din prognoza pe ultimii 2 km)

post-15386-1246307584_thumb.jpg

post-15386-1246307597_thumb.jpg

post-15386-1246307614_thumb.jpg

post-15386-1246307638_thumb.jpg

post-15386-1246307651_thumb.jpg

post-15386-1246307672_thumb.jpg

post-15386-1246307701_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Faine locuri ! :disappointed: Super poze ! :kick:

 

Daca tot ai modificat mobra pentru offroad sa te si folosesti de ea ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Duminica pe la pranz am dat 'skip' la prognoza meteo si ...

Targoviste-Pietrosita-Cheile Rateiului-Cheile Brateiului-Sinaia-acasa(unde am primit si ploaia din prognoza pe ultimii 2 km)

Poti sa dai niste detalii despre drum ? Inteleg ca e forestierul de Padina din Moroieni ? Poti intra pe cheile alea cu motorul sau lasi motorul si o iei pe jos ? Si in ce stare e forestierul, si eu ma gandeam sa trec pe acolo in curand.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut!

Nu e drumul de Padina din Moroeni,e din Pietrosita spre CHE(centrala hidroelectrica) Dobroiesti?? parca,mai e o tabla cu ceva centru de perfectionare Galma la intrarea pe drum.Imediat cum intri pe drum e un pod ingust.

Merge misto sv in forma actuala pe forestiere si cam la fel ca inainte pe asfalt.

Era o portiune de vreo 50 m cu noroaie ,se vede int-o poza,nu stiu daca treci usor cu gume de strada.

 

Gabi

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut!

Nu e drumul de Padina din Moroeni,e din Pietrosita spre CHE(centrala hidroelectrica) Dobroiesti?? parca,mai e o tabla cu ceva centru de perfectionare Galma la intrarea pe drum.Imediat cum intri pe drum e un pod ingust.

Merge misto sv in forma actuala pe forestiere si cam la fel ca inainte pe asfalt.

Era o portiune de vreo 50 m cu noroaie ,se vede int-o poza,nu stiu daca treci usor cu gume de strada.

 

Gabi

Dupa o harta pe care o am eu, drumul ar pleca tot din Moroeni. In fine, nu conteaza. Oricum, se poate trece si din drumul de Padina. Daca te uiti pe harta de care ziceam intr-un post anterior, nici nu apare drumul de care zici tu, dar exista o ramificatie care ajunge foarte aproape de pestera Ratei din drumul de Padina. Poate pe varianta aia se ocolesc noroaiele... Totul e sa mai gasesc 1-2 nebuni si o sa ajung si eu in explorare in zona aia. :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dupa o harta pe care o am eu, drumul ar pleca tot din Moroeni. In fine, nu conteaza. Oricum, se poate trece si din drumul de Padina. Daca te uiti pe harta de care ziceam intr-un post anterior, nici nu apare drumul de care zici tu, dar exista o ramificatie care ajunge foarte aproape de pestera Ratei din drumul de Padina. Poate pe varianta aia se ocolesc noroaiele... Totul e sa mai gasesc 1-2 nebuni si o sa ajung si eu in explorare in zona aia. :D

 

 

merg si eu

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Poti desena traseul pe o harta, te rog? Nu reusesc sa gasesc locatiile de care zici pe nicio harta...

Editat de uzunu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Gasiti harti faine pe carpati.org/ghid/harti/ muntii Leaota in cazul asta.

Se pare ca v-am confuzat un pic,ca eu am ramas cu ideea ca Moroeni e satul ala de minoritari conlocuitori de ti-e frica sa treci prin el si de unde intri pe drumul de Pestera.Venind din Targoviste nu ajungi la el.

@Fan Fane: cred ca ala e de care zici

Pestera Ratei e si pentru mine o tinta super dar nu cred ca se poate intra, ca e captare de apa potabila din ea.

post-15386-1246458249_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

din drumul de padina se poate face dreapta inainte de lacul bolboci si se merge pana in sinaia (seaua dichiu si cabana Cuibu Dorului) - e indicaator si nu e problema cu accesul - dj 7xx - pietruit. cu piatra sparta

 

Din acelasi drum se poate face stanga si urca spre babele (e cotat tot ca drum judetean).

 

Drumurile sunt rapide, cu plecare din bucuresti si admirat peisajul dureaza max 6 ore pana cand esti acasa. Se pot parcurge si cu naked desi nu e recomandabil iar pilotul trebuie sa stie sa stapaneasca mobra. Sunt ideale pt dualsport echipate cu gume mixte.

Atentie, nu mergeti prea tare in we pe acolo. De obicei coboara multe masini de la padina si te trezesti bot in bot cu ele.

 

Dati un semn cu o zi inainte daca va mananca de cate o tura scurta, merg fara discutie daca nu sunt plecat in alte parti

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

din drumul de padina se poate face dreapta inainte de lacul bolboci si se merge pana in sinaia (seaua dichiu si cabana Cuibu Dorului) - e indicaator si nu e problema cu accesul - dj 7xx - pietruit. cu piatra sparta

 

Din acelasi drum se poate face stanga si urca spre babele (e cotat tot ca drum judetean).

 

Drumurile sunt rapide, cu plecare din bucuresti si admirat peisajul dureaza max 6 ore pana cand esti acasa. Se pot parcurge si cu naked desi nu e recomandabil iar pilotul trebuie sa stie sa stapaneasca mobra. Sunt ideale pt dualsport echipate cu gume mixte.

Atentie, nu mergeti prea tare in we pe acolo. De obicei coboara multe masini de la padina si te trezesti bot in bot cu ele.

 

Dati un semn cu o zi inainte daca va mananca de cate o tura scurta, merg fara discutie daca nu sunt plecat in alte parti

Pai toata discutia de aici nu prea are nici o legatura cu ce povestesti tu. Ramificatia de saua Dichiu e mult mai la nord de zona cu cheile astea.

 

Si eu vreau sa ajung pe la Piatra Arsa (cica la Babele n-ai voie cu vehicule motorizate) si pe la Padina. Dar astept sa mai treaca ploile astea, ca se face mocirla mare spre Moroieni.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...